«Ми існуємо завдяки тому, що в нашому футболі криза». Що таке «Верес»

Футбол України 24 Червня, 10:26 1687
«Ми існуємо завдяки тому, що в нашому футболі криза». Що таке «Верес» | 19-27
Про бюджет, зарплати, Кварцяного, Дедишина і гастролі по Україні – розповідає президент рівненського клубу Олексій Хахльов.

Про «Десну» і отримання атестату

Не можна порівнювати «Верес» не тільки з «Десною», а й з іншими клубами. «Верес» – унікальний для українського футболу клуб, який створений у форматі народного. Полеміка, яка точилася останнім часом навколо «Вересу», була неправильно інтерпретована вболівальниками, «Десною» й всіма небайдужими. Насправді ніякого протистояння між «Десною» та «Вересом» нема. Ми протистояли на футбольному полі – десь вдало, а десь не дуже. Треті сили штучно штовхнули «Десну» на протистояння з «Вересом», а не на шлях оптимізації регламентних норм. Тих критеріїв, які необхідні для отримання атестату.

Якщо припинить існування «Сталь», «Десна» все одно не гратиме в прем’єр-лізі. Для цього необхідно працювати над своїми бізнесовими процесами, документальною базою. Це ж вимоги, які встановлені не ФФУ, а ФІФА та УЄФА. Ми повинні жити за їхніми правилами, а не бажаннями та емоційними реакціями. Треба розуміти, що ми – частина цивілізованого світу, яка намагається ввійти в Європейський Союз.

Ми прийняли певні норми й зобов’язалися жити за ними. Раніше атестаційний комітет не задовільняли наші фінансові гарантії, але гарантії від нашого партнера його таки задовільнили. Також не було погодження від Львівської обласної федерації футболу по нашій основній домашній арені «Арені-Львів». Я звернувся до Ярослава Грися – і ми отримали необхідний документ. Такі моменти оптимізували наш пакет і зробили його достатнім для отримання атестату.

Про бюджет

У нас є три джерела фінансування. У такому форматі не існує жоден клуб України. На 39% власниками клубу є жителі Рівного, які є членами громадської спілки. Вони формують невелику, але найбільш цінну для нас частину бюджету і критикують, висловлюють свою думку, впливають на рішення, які приймаються в клубі. Спілка, разом з нашим партнером торговою маркою «Лімо», і заснували клуб.

«Лімо» – це основне джерело, яке формує наш бюджет. Але ми розраховуємо і на постійну підтримку від місцевої і обласної влади. Наприклад, за другу частину минулого чемпіонату ми отримали 1,35 млн гривень від них. Сьогодні всі розуміють, що успіх «Вереса» – одна з асоціацій з Рівненщиною. Це вершина професійного футболу, яка ініціює за собою старт правильних речей. Мова йде про реконструкцію стадіону «Авангард» і збільшення уваги до футболу з боку молодого покоління. Сьогодні ДЮСШ «Верес» не може вмістити всіх бажаючих, а ще три роки тому ми шукали хлопчиків по області і спонукали їх грати в футбол.

Також ми активізуємося в пошуку партнерів, які готові бути нашими спонсорами. Тут фігурують дуже різні цифри: від 10 тисяч гривень до сум з шести нулями.

Про цілі

Наше завдання – зробити клуб не дотаційним, а самоокупним і навіть отримувати прибуток. Наприклад, зараз серед клубів УПЛ сформувався єдиний телевізійний пул. Наскільки я знаю, чемпіонат транслюватимуть «UA:Перший» та група телеканалів «Футбол 1» і «Футбол 2». Ми серйозно розраховуємо на ці кошти. Інший момент – це трансферна політика, квитки на матчі, рекламна та сувенірна продукції. Звісно, добре, що сьогодні маємо фінансову гарантію від «Лімо», яка має мільярдні обороти. Але зробимо все для того, щоб бути незалежними й зробити внески партнерів мінімальними.

Сьогодні рівень впізнаваності «Вереса» – один з найвищих в прем’єр-лізі. З точки зору маркетингу ми дуже привабливі через увагу, яка прикута до «Вереса», зважаючи на його унікальну форму існування і значну присутність в інформаційному просторі останнім часом. Це приваблює найбільші корпорації. І ми зацікавлені у співпраці як з державними суб’єктами господарювання («Укрзалізниця», «Ощадбанк»), так і з серйозними комерційними структурами.

Я не романтик. Чітко розумію, що будь-яка компанія, яка швидко росте, отримує певну кризу росту. Ми також переживаємо це. Але ми перетворили кризу в українському футболі на можливість для себе. «Верес» існує завдяки тому, що в нашому футболі з’явилася криза. Ми не намагалися використати її в негативному плані, а навпаки – дати відповідь на те, як вийти з цієї кризи. Тому «Верес» сьогодні – це вихід з кризи для українського футболу. Формат об’єднання громади, влади та бізнесу дає цю можливість. Головне, що в нас нема монополії на прийняття рішень – неважливо, хто скільки вкладає в бюджет. Є діалог і дискусія, в рамках яких народжуються правильні рішення.

Про зарплати

Хочу завірити, що ми ведемо свою політику прозоро і будемо публікувати ці дані. Сьогодні контракти не підписані, ми ще формуємо зарплатні відомості. Філософія формування зарплат йде наступним чином: меншу частину займатиме заробітна плата, а більшу – преміальний фонд за здобуття спортивного результату. Це буде хорошою мотивацією для гравців і тренерського штабу. Ніяких затримок у нас не було і нема – у листопаді була виплачена навіть зарплата за грудень.

Про кадри

Дозвольте зберегти інтригу. Мене просили мінімально давати інформацію, це чутливий ринок. Ми раді тому, що зберегли основний кістяк команди: найкращого бомбардира, асистента і капітана. Розуміємо, що треба підсилення, працюємо над цим. До періоду заявок (4 липня) все стане офіційно відомо.

У нашому широкому списку дуже багато футболістів. Не всі в нього поміщаються. По зарплатах ми не можемо конкурувати з грандами, але чіткість і своєчасність виплат гарантуємо. Можна пропонувати великі кошти, але при цьому по 6-7 місяців затримувати або взагалі не виплачувати зарплати. Ця ситуація, здається, правильно вплинула на баланс попиту і пропозиції між клубами та гравцями.

Про конфлікт з Мазяром

Ми живемо в такому інформаційному світі, де будь-яка фейкова новина стає дуже популярною. Наприклад, писали, що був конфлікт між мною та Володимир Мазяром зі застосуванням фізичної сили. В інтернеті ця новина набрала багато переглядів і була дуже гарячою. Насправді це повна маячня, яку я навіть не мав наміру коментувати. Такий час зараз – період постмайдану і АТО, все повітря наелектризоване. Популярнішими є новини кримінальної хроніки, про катастрофи та аварії, ніж про те, що правильно розвивається і має позитивну динаміку.

Мені некоректно коментувати ситуацію з Мазяром, бо ми, скоріше за все, з’ясовуватимемо з ним стосунки в палаті по вирішенню спорів. Якщо претензії , звісно, будуть взаємними. Не хочу сказати, що існує таємниця слідства, але є щось схоже на це. Так само некоректно мені коментувати те, чи порушував Мазяр спортивний режим. Сподіваюся, ми розберемося з ним у цивілізованому форматі і це не переросте у серйозний конфлікт. Хочу лише побажати неординарному фахівцю успіхів у кар’єрі.

Можу сказати лише, що якби хтось хотів запросити Мазяра, то мав би заплатити «Вересу» 1 млн доларів. Ми розуміємо, що це величезна сума, але мова йде про суму відступних. Якби клуб зі своєї сторони ініціював розрив контракту з Мазяром, то ми мали б заплатити йому 100 тисяч доларів.

Про Кварцяного

Ми на хорошому контакті з Віталієм Кварцяним, спілкуємося як хороші сусіди. Вважаю його одним з провідних фахівців нашого футболу. Прихід Кварцяного у «Верес» став би для нас важливим підсиленням. Ми розраховували на його досвід. Та я не хотів, аби наш клуб піднімався за рахунок того, що хтось опустився. Кварцяний має коріння на Волині, він знає там кожну травинку і ямочку на полі. Його відхід став би послабленням для «Волині». Тим більше, ще точно невідомо, чи ця команда залишить прем’єр-лігу.

Тому сьогодні позиція така: невизначеність з «Волинню» не дає нам можливості остаточно прийняти це рішення. А ми не можемо чекати, бо вже почалася підготовка до сезону –треба посилюватися і формувати команду. Виключати прихід Кварцяного у «Верес» в майбутньому я не буду – цей тренер був би корисним будь-якому клубу українського чемпіонату. Поки що головним тренером у нас є Юрій Вірт – молодий фахівець з амбіціями та бажанням здивувати футбольний світ.

Про Дедишина

Ігор Дедишиш працює директором клубу. Він єдина людина, яка має право підпису в фінансових документах. Стосовно публічності чи непублічності, то це особиста справа кожного (інформації про те, що Дедишин працює в «Вересі», нема на офіційному сайті клубу. – прим. Tribuna.com). Він саме так вирішив це питання.

Призначити його директором клубу — рішення загальних зборів представників громадської спілки та представників «Лімо». Йому було доручено оперативне керівництво і надано обов’язки відповідати за фінансові показники. Найближчим часом ми будемо збиратися, фіксувати підсумки і планувати подальші дії.

Про стадіон у Рівному

Ми розуміємо, що найбільшою нашою проблемою є питання інфраструктури. Але відповідь на це питання ми дали. На днях я отримав завершений проект реконструкції стадіону «Авангард». Це буде прекрасна сучасна арена на 13,5 тисяч місць. Міська рада акумулювала кошти на реконструкцію стадіону. Ми будемо інформувати про початок реконструкції, темпи виконання робіт, кошти, проблеми.

Кошти знайшли, проектанта знайшли, зробили частину проекту, отримали зауваження від легкоатлетів, бо треба зробити вісім бігових доріжок, а не шість. Ми переробляли й вдосконалювали проект. На сьогодні проектна робота закінчена і отримані всі дозвільні документи. Проект відправлений на експертизу, чекаємо призначення підрядника – і беремося за фізичну роботу.

Те, що стадіон буде готовий через два роки – консервативний варіант. Якщо він буде швидше, вважатиму це своєю особистою перемогою та перемогою здорового глузду.

Про домашню арену в цьому сезоні

У найближчий час ми зробимо заяву – як ми себе позиціонуємо в форматі домашніх матчів. Чітко усвідомлюємо, що представляємо Правобережну Україну і хочемо, щоб свято футболу, яке не може проходити в Рівному, відбувалось по всій Правобережній Україні. Відкрию таємницю, що ми не будемо обмежуватися Львовом і Луцьком, а будемо привозити матчі прем’єр-ліги у Тернопіль, Ужгород, Івано-Франківськ, Чернівці. Це абсолютно можливо, адже резервними стадіонами можуть бути і п’ять, і десять арен.

Ми проводитимемо не тільки футбольні матчі, а й робитимемо видовище і свято. Сподіваюся на активність вболівальників з цих міст. Завдання нашої маркетингової служби – запросити людей, а спортивного департаменту – налаштувати команду і побудувати таку тактичну схему гри, щоб вона приваблювала глядачів.

У першій і другій лігах ми були лідерами по відвідуваності, при цьому квиток на наш матч коштував 40 гривень і 20 – для членів клубу. Це найдорожча ціна в цих лігах. Ми чітко розуміємо, що живемо в конкурентному полі. Людей потрібно не тільки інформувати, а й вести цілий комплекс робіт, щоб запросити вболівальника. Треба зрозуміти, чого він хоче і що йому потрібно. Це правила сучасного маркетингу. Цим треба займатися.

Про конфлікт з ультрас

З ультрасами ми в діалозі. В них є ряд вимог. Частину з них ми задовільнили, а над частиною ще працюємо. Наскільки знаю, ультрас не їздитимуть на домашні матчі, а будуть активно допомагати реконструкції стадіону «Авангард». Зате вони будуть присутніми на виїздних матчах. На даний момент це не остаточна, але основна канва домовленостей. В подальшому розберемося детальніше.

Ультрас ж не повинні бути загальними «одобрянцями». Вони критикують наші дії і сприяють тому, щоб клуб справді був народним, рухався до виконання поставлених завдань.