Томаш Кендзьора. Кого торгує «Динамо»?

Динамо Київ 11 Липня, 09:19 3635
Томаш Кендзьора. Кого торгує «Динамо»? | 19-27
Томаш Кендзьора близький до переходу в «Динамо».

«Коля, ближе играй, ближе. Лицом к нему» – під час одного з контрольних матчів підказував тренер своєму підопічному. Ні, це не дитячий садок заняття в ДЮСШ, це підготовка професійної футбольної команди до старту у Лізі чемпіонів, чемпіонаті України та до матчу Суперкубка.

«Коля» – це Микола Морозюк, а тренер – це Олександр Хацкевич. Білоруський спеціаліст, заступивши до роботи, змінює гру команди у порівнянні з тим, що було при Реброві. Тепер «Динамо» намагається грати швидше, а контролю м'яча приділяється менше уваги. Хацкевич вимагає динаміку. Для Олександра Михайловича вміння оперативно переходити від оборони до атаки (і навпаки) цінніше, аніж спроможність подовгу утримувати м'яча і розігрувати атаки. Перехід на тактику 4-4-2 теж заслуговує уваги. При такій моделі «Динамо» на австрійському зборі грало не надто продуктивно, але для того й потрібні «товарняки». Випробувати, поекспериментувати, розширити варіанти…

Александр Хацкевич (Динамо)

Одним словом, робота ведеться, і робота – глибша від пояснень елементарних футбольних азів. Звісно, Морозюк – професіонал і про необхідність щільної гри обличчям до суперника знає. Проте, ймовірно, у Хацкевича залишається достатньо запитань відносно спроможності Миколи відповідати вимогам і підтримувати стратегію тренерського штабу. Достатньо для того, аби клуб працював над новим трансфером.

Принаймні, перехід Кендзьори до «Динамо», який от-от повинен здійснитися на офіційному рівні, виглядає не як планове розширення кадрової обойми, а як заміна діючих деталей на більш сучасні і функціональні. Під час зборів Хацкевич використовував дев'ятьох оборонців (Віда, Хачеріді, Патич, Кадар, Бурда, Тимчик, Антунеш, Очігава, Морозюк) і всі вони знаходяться в заявці на сезон. Далі розширювати вже нікуди – буде перебір. Тому Кендзьору запрошують для того, аби замінити когось з основи.

Читайте також: Кендзьора вилетів до Києва

Кендзьора – правий захисник з досвідом і умінням зіграти зліва. В центрі молодий поляк не грає – хіба що у випадку форс-мажорів (у «Леху» за п'ять сезонів були одиничні випадки). На позиції лівого оборонця провів дев'ять матчів і навіть відзначився в них двома голами та двома результативними передачами. Дуже ефективно (підкреслюємо, чотири результативних дії в дев'ятьох матчах), особливо якщо поглянути на статистику Кендзьори як правого оборонця – 8 голів та 10 результативних передач у 136-ти поєдинках.

Томаш Кенджьора

В «Динамо» Кендзьору бачать саме правим захисником. Якщо зліва Хацкевич покладається на Кадара та Антунеша, то Морозюк і Очігава в якості правих оборонців не вселяють впевненості. Універсала Віду тренер на зборах використовував у центрі, а Пантич, який має досвід гри на правому фланзі, не змив з себе клейма ненадійності, заробленого за короткий час перебування у команді. Не факт, що після приходу Томаша Морозюк відправиться в резерв чи оренду. Ймовірно, Хацкевич планує використовувати футболістів почергово – у залежності від рівня суперника.

Морозюк корисний при позиційній грі. В матчах, коли потрібно навантажувати насичений захист суперника передачами, навісами з флангу, ударами та подачами зі штрафних. Кендзьора більш заточений на оборону і адаптований до швидкого футболу. Для аналізу доречно взяти чотири поєдинки Томаша на груповому етапі Ліги Європи – наразі максимальний для Кендзьори рівень (у Лізі чемпіонів були лише матчі кваліфікації). Без голів, без асистів, 0,5 ударів за матч і 0,5 ключових передач за гру. Для «Леха» як одного з аутсайдерів групи з «Фіорентиною», «Базелем» та «Белененсеш» це далеко не найгірші показники, проте їх недостатньо для того, аби називатися сильною якістю.

Інша справа – захист. У Лізі Європи 2015/16 Томаш був одним з найліпших футболістів «Леха» в плані оборонних дій. Майже чотири відбори за матч, три перехоплення за матч, майже три виноси за матч, 1,3 блокування за матч і навіть гра в дриблінг – все це дозволило Кендзьорі бути в числі п'ятьох найефективніших футболістів команди в єврокубковій кампанії.

Томаш Кенджьора (Лех)

Проблема Кендзьори – це доволі низький відсоток успішності передач (79,2; у Тамаша Кадара, для порівняння, цей показник в матчах Ліги Європи становив 83,1), а також мала кількість довгих передач (лише 0,5 за гру). Не можна називати сильною якістю Кендзьори й гру у повітрі – лише 0,8 виграних верхових єдиноборств за матч.

Кендзьора – харизматичний, з яскраво вираженими лідерськими якостями футболіст. Будучи капітаном команди, в свої 23 Томаш є одним з трьох найдорожчих гравців «Леха». Його вартість оцінюється приблизно в 1,28 мільйонів євро, але «Динамо», - за неофіційною інформацією, - готове було заплатити 2,5 мільйона. З одного боку, це лише підтверджує те, що Хацкевичу футболіст дійсно потрібний, з іншого – що «Лех», як і під час трансферу Кадара, торгується завзято. Опустити ціну до ринкової поляків змушує лише той факт, що наступного року у Кендзьори завершується контракт і вже взимку футболіст може підписати попередню угоду з іншим клубом і за півроку піти безкоштовно.

Наразі важко розцінювати доречність цього трансферу. З одного боку, є приклади Пантича і Кадара, які за півроку перебування у «Динамо» розчарували і дали привід жбурнути ще один камінець в бік селекційної служби клубу. З іншого, Олександр Хацкевич проявляє себе гарним дипломатом (особливо на фоні попередника Реброва). Принаймні, спроби (і далеко не безуспішні) тренера знайти спільну мову навіть з важкими за характером персонажами на кшталт Мбокані дають надію на те, що «Динамо» нарешті зуміє використовувати максимум кадрового потенціалу.

Поживемо – побачимо.