Томаш Кендзьора з дитинства знав, що стане футболістом. Вже в 4 роки тато брав його на тренування зі старшими хлопцями. Томаш жартівливо зізнається, що грати у футбол його вчила мама, позаяк батько-футболіст не мав можливості багато часу проводити вдома.
У 2000 році майбутній фулбек почав займатися з однолітками в УКП Зелена Гура. 10 років по тому Кендзьору запросили в Лех, де він пройшов через молодіжку, став чемпіоном Польщі сезону-2014/15 і отримав статус капітана команди. Томаш дуже поважає цей клуб, називає себе його вболівальником і після гри в інших чемпіонатах хоче повернутися в Познань, щоб завершити тут кар’єру.
В матчі Екстракляси за Лех
Отож, чи зможе цей 23-річний поляк так само полюбити Динамо і полюбитися українським вболівальникам, залежить від нього. А ми спробуємо розібратися, за кого ж кияни заплатили півтора мільйона євро.
Куди, як не в Динамо
Лех влаштував розпродаж захисників. Ян Бендарек поповнив Саутгемптон, Мацей Вілюш перейшов у Ростов, а найдовше тривали переговори щодо Кендзьори. Володимир Костевич, як найкращий лівий бек Екстракляси, за логікою, теж повинен скоро піти на підвищення.
Тривалий час польського правого захисника вів Монако. Чемпіон Франції хотів підстрахуватися на випадок смачної пропозиції за Джібріля Сідібе, але в підсумку припинив переговори, коли тренерський штаб зрозумів, що Алмамі Туре – повністю готова власна заміна
Довідка
Томаш «Кенді» Кендзьора
Дата народження – 11 червня 1994 (23 роки)
Місце народження – Гміна Сулехув, Польща
Зріст – 183 см
Вага – 73 кг
Громадянство – Польща
Позиція – правий захисник
Професійний клуб – Лех (151 матч, 10 голів)
Тоді в боротьбу увімкнувся Лаціо. Сімоне Індзагі проявляв інтерес до футболіста, а в пресі навіть гуляла інформація, що римляни готові викласти за Томаша 2 мільйони євро. Кендзьора розглядався «орлами» як заміна віковому Душану Басті, але й тут не склалося.
Після молодіжного Євро-2017 на авансцену вийшло Динамо, і незабаром стало зрозуміло, що трансфер таки відбудеться. «Біло-синім» знадобився деякий час для переговорів та узгодження деталей. І тепер офіційно Томаш Кендзьора – гравець київського клубу.
Для чого купили
Остання схема Сергія Реброва чи не найбільше користі приносила Морозюку. Брак оборонних вмінь Миколи компенсувався додатковим центрбеком, а сам гравець менше думав про захист і отримував на фланзі величезний простір для фантазії – не було попереду Ярмоленка.
З найкращим другом – екс-«динамівцем» Лукашем Теодорчиком
Олександр Хацкевич під час зборів відновив у Динамо схему з 4 захисниками, відповідно багато козирів Морозюка нівелювалися, а тому довелось вийти на трансферний ринок у пошуках «чистого» правого оборонця.
Томаш Кендзьора саме таким і є. Він в першу чергу думає про тили, його не тягне постійно до чужих воріт. Не останню роль зіграли налагоджені трансферні зв’язки між Динамо та Лехом – раніше по такому маршруту прослідували Лукаш Теодорчик і Тамаш Кадар.
Сильні сторони
1. Впевненість і лідерські якості – головні позитивні риси Томаша. У молодіжній збірній Польщі йому довірили капітанську пов’язку, але навіть без неї яскраво помітно, хто є лідером тієї команди. На домашньому Євро-2017 U-21 Кендзьора намагався тримати партнерів по захисту в залізному кулаці: висловлював претензії в провальних епізодах, яких було чимало, підказував помилки, проводив виховну роботу.
Емоційний тон від капітана «червоно-білих»
Ще більш показово, що у свої 23 він був капітаном та лідером захисту в клубі. Місяць тому у вирішальному матчі за чемпіонство Екстракляси проти Легії Кендзьора з Бендареком на 7-й хвилині не встерегли форварда суперників, а вже під час перерви камери у підтрибунному приміщенні зафіксували, як капітан аналізує епізод і пояснює партнеру помилку. На «Олімпійському» для такого авторитету ще доведеться серйозно попрацювати, але горезвісна «відсутність лідерів у Динамо» має перспективу зникнути.
2. Хороший дальній пас. «Кенді» здатен забезпечити швидкий вихід з оборони за рахунок точної дальньої передачі в лінію атаки. Перебудова Олександра Хацкевича на гру з двома форвардами підвищує корисність цього вміння, особливо, якщо в команді залишиться пластичний високий Мбокані, який непогано позиційно грає спиною до чужих воріт.
Футбольні вподобання:
Улюблений клуб – Манчестер Юнайтед
Улюблений гравець – Джон Террі
Улюблений тренер – Жозе Моурінью
3. Гра по всьому флангу. Захисник добре підключається до атак та споряджає партнерів чудовими навісами у штрафний майданчик, що він продемонстрував зокрема на Євро в матчі проти словаків.
Щоправда, у важливих матчах Томаш значно рідше ходить вперед, зосереджуючись на оборонних обов’язках. Якщо Кендзьора зуміє вибороти місце в старті, йому належить налагодити взаєморозуміння з Ярмоленком і всіма способами допомагати найкращому гравцеві команди в атакувальних діях.
4. Швидкість, яка є однією з основних вимог до фулбека. Томашу її не бракує. Під час матчів Леха можна було спостерігати, як при втраті командою м’яча правий бек рухався до власних володінь значно швидше, ніж загальна маса футболістів.
Кендзьора і Лех – чемпіони Польщі сезону-2014/15
5. Витривалість. Минулий сезон 23-річний захисник відіграв практично без замін – 36 матчів Екстракляси з 37-ми. Його конкурент Марцин Васєлєвскі сидів глухо в резерві. Після виснажливого сезону, в якому Лех до останнього боровся за перемогу в чемпіонаті, Томаш відправився на молодіжне Євро. Однак сам футболіст запевняє, що жодної втоми немає, що він готовий грати навіть кожен третій день в ритмі єврокубків.
6. Досвід гри на високому рівні. Сезон-2016/17 став для Томаша п’ятим у дорослому футболі. Кендзьору поступово підпускали до першої команди Леха з 2012 року, а в двох з трьох останніх сезонів він був беззаперечним гравцем основи. На його рахунку матчі в кваліфікації Ліги чемпіонів та виступи в груповому раунді Ліги Європи.
«Кенді» пройшов усі рівні національних збірних, починаючи з U-16, та брав участь у різноманітних юнацьких і молодіжних турнірах. За першу команду країни новоспечений «динамівець» ще не дебютував, позаяк там монополію на правому фланзі оборони має Лукаш Піщек.
Слабкі сторони
1. Позиційна гра. Переглядаючи матчі за участю новачка Динамо, важко не помітити його регулярні позиційні помилки. Він залишає вільні зони на своїй бровці, пускає за спину вінгерів, не завжди вчасно зближується з опонентом. Деколи бажання підстрахувати партнерів призводить до того, що Томаш не встигає закрити «свого» гравця.
На Євро-2017 U-21 проти англійців
2. Перехоплення. У цьому компоненті Кендзьорі також варто додати. Футболіст досить посередньо читає гру, через що показник вдалих перехоплень не вражає. Він діє не на випередження, а «по факту», «по передачі». Щоправда, в інтерв’ю захисник визнає свою слабкість в цьому компоненті та запевняє, що на тренуваннях і після них посилено над цим працює.
3. Гра лівою ногою. «Одноногість» – типова проблема крайніх захисників. Вона некритична, але вимагає роботи над собою і тренувань.
Конкуренти в Динамо
23-річному поляку в першу чергу доведеться конкурувати з Морозюком. Що важливо, Томаш не надто поступається Миколі у вмінні віддати хороший пас. Морозюк – це додаткова одиниця в атаці, а Кендзьора – це достатньо надійний фланг оборони. Не варто виключати й варіант з поєднанням цих футболістів на правій бровці. Українець підніметься у півзахист (Ярмоленко нарешті здійснить свою європейську мрію, правда ж?), а легіонер гратиме під ним.
Хацкевич на зборах давав шанс себе проявити Тимчику. Втім, вихід киян на ринок явно дав зрозуміти, що наразі Олександра не бачать в першій команді. Різниця у досвіді між ним і новачком Кендзьорою колосальна, 20-річному юнаку поки що світять лише виступи в Кубку України.
З коханою в нетривалій відпустці
Віда та Гусєв – це резервні варіанти на правому фланзі захисту, варіанти «на чорний день». З ними Томашу навряд чи доведеться сперечатися за місце в старті. А от перейняти в футболістів, які відіграли справа за Динамо не один десяток матчів, досвід і вміння буде дуже корисно.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!