13 Суперкубків України у деталях. 101 володар, вражаючі рекорди Срни і каверзне досягнення Жабченка

Динамо Київ 14 Липня, 16:37 1202
13 Суперкубків України у деталях. 101 володар, вражаючі рекорди Срни і каверзне досягнення Жабченка | 19-27
Напередодні протистояння в Одесі «Футбол 24» розклав попередніх 13 поєдинків за Суперкубок України на маленькі частини.

Завтра о 21:00 на одеському Чорноморці буде розіграний 14-й в українській історії Суперкубок. Суперники звичні – Шахтар і Динамо. За 13 попередніх розіграшів хтось інший був учасником поєдинку, який відкриває сезон в Україні, лише у чотирьох випадках. Але перемагали одні й ті ж. На сьогодні у Шахтаря сім Суперкубків, у Динамо – шість.

Цікавинка лишень у тому, що перемоги в Суперкубку вважаються не дуже фартовими. Статистика свідчить, що лише п’ять разів з 13-ти переможець матчу між чемпіоном і володарем Кубка минулого сезону здобував за підсумками майбутнього чемпіонату чемпіонство. З Кубком ситуація аналогічна. При цьому лише у двох випадках одній команді вдалося впродовж одного сезону забрати всі три титули. Першим Суперкубок, чемпіонство і національний Кубок у сезоні-2006/2007 взяло Динамо Анатолія Дем’яненка. Шахтар повторив це досягнення у 2012/2013-му.

У шести випадках з 13-ти володар Суперкубка визначався у серії пенальті. П’ять разів так завершувалися класичні протистояння між Динамо і Шахтарем (тричі – на користь киян, двічі – донеччан). Ще одну серію одинадцятиметрових динамівці у 2009 році провели в зустрічі проти Ворскли. І знову виграли. Найчастіше – тричі – післяматчеві перестрілки вигравав голкіпер киян Олександр Шовковський. Щоправда, дві серії «гірникам» Вічно Перший програв.

2016-й. Цю серію Шовковський виграв

Розгромний результат у матчах за Суперкубок траплявся лише раз: у 2010 році Шахтар у Запоріжжі розтрощив 7:1 Таврію. Саме завдяки дублеві в цьому матчі прогнаний вчора з Динамо донецький бомбардир Олександр Гладкий створив собі заділ, який дозволяє йому досі лідирувати в суперечці суперкубкових бомбардирів.

Бомбардири Суперкубка (36 голів, 25 гравців)

4 – Олександр Гладкий

3 – Артем Мілевський, Луїс Адріано, Фред

2 – Олег Гусєв, Тарас Михалик

1 – Маріуш Левандовскі, Елано Блумер, Валентин Белькевич, Мар’ян Марковіч, Сергій Ткаченко, Дмитро Чигринський, Максим Фещук, Жадсон, Вілліан Борґес, Разван Рац, Фернандіньо, Папе Діакате, Дуґлас Коста, Олексій Антонов, Тайсон, Марлос, Даріо Срна, Бернард, Домаґой Віда

Натомість воротар Таврії Максим Старцев, вийнявши у згадуваній зустрічі м’яч із сітки власних воріт сім разів, досі утримує лідерство за кількістю пропущених голів у Суперкубку. Тих самих сім м’ячів отримували у власні ворота найкращі голкіпери країни. Різниця лишень у тому, що Шовковському ці м’ячі забили в дев’яти матчах, а Андрієві П’ятову – в п’яти. Серед «голкіперів», які пропускали в Суперкубку, є й австрійський оборонець Динамо Александар Драґовіч, котрий отримав у свої ворота два м’ячі після того, як змушений був замінити у рамці вилученого Шовковського у 2015-му.

Пропущені м’ячі (всього – 11 воротарів)

7 – Максим Старцев, Андрій П’ятов, Олександр Шовковський

4 – Ян Лаштувка

3 – Дмитро Безотосний

2 – Олександр Рибка, Олександр Бандура, Александар Драґовіч

1 – Рустам Худжамов, Антон Каніболоцький

0 – Сергій Долганський

Нижче подаємо поіменний список із 101-го володаря Суперкубка України. Тут вказані лише ті футболісти, які провели у переможних поєдинках на полі бодай хвилину. Як видно зі статистики, капітан Шахтаря Даріо Срна приклався до здобуття всіх семи Суперкубків своєї команди.

Володарі Суперкубка (всього – 101 гравець)

7 – Даріо Срна

5 – Олександр Шовковський, Олександр Кучер, Ярослав Ракицький, Тарас Степаненко

4 – Бадр ель-Каддурі, Разван Рац, Томаш Гюбшман, Олександр Гладкий, Алекс Тейшейра, Луїс Адріано

3 – Олег Гусєв, Олександр Алієв, Жадсон, В’ячеслав Шевчук, Фернандіньо, Мілош Нінковіч, Артем Мілевський, Ілсіньо, Дуґлас Коста, Антон Каніболоцький, Тайсон

2 – Максим Шацьких, Валентин Белькевич, Ґоран Ґавранчіч, Діоґо Рінкон, Айїла Юссуф, Іґор Дуляй, Мар’ян Марковіч, Тарас Михалик, Микола Морозюк, Андрій П’ятов, Дмитро Чигринський, Вілліан Борґес, Оґнєн Вукоєвіч, Андрій Ярмоленко, Роман Єременко, Євген Хачеріді, Денис Гармаш, Дмитро Гречишкін, Фред, Марлос

1 – Андрій Гусін, Олександр Хацкевич, Сергій Федоров, Юрій Дмитрулін, Флорін Чернат, Руслан Бідненко, Ян Лаштувка, Флавіус Стойкан, Анатолій Тимощук, Маріуш Левандовскі, Чіпріан Маріка, Андрій Воробей, Сергій Ребров, Ґоран Сабліч, Руслан Ротань, Елано Блумер, Олексій Бєлік, Брандао, Андрій Єщенко, Родріґо, Родольфо, Карлос Корреа, Олександр Рибка, Володимир Лисенко, Андрій Воронков, Віталій Федорів, Віталій Мандзюк, Денис Олійник, Рустам Худжамов, Євген Селезньов, Бетао, Тіберіу Ґіоане, Папе Діакате, Сергій Кравченко, Роман Зозуля, Олександр Чижов, Генріх Мхітарян, Даніло Сілва, Ґоран Попов, Лукман Аруна, Едуардо Да Сілва, Марко Девіч, Фернандо, Сергій Болбат, Александар Драґовіч, Домаґой Віда, Віторіну Антунеш, Жуніор Мораєш, Сергій Сидорчук, Сергій Сидорчук, Ісмаїлі, Віктор Коваленко, Бернард, Дентіньо, Микита Корзун, Дерліс Ґонсалес, Віталій Буяльський, Валерій Федорчук, Артем Громов

Поміж згадуваних у цьому списку гравців варто виділити марокканського легіонера Динамо Бадра ель-Каддурі. Через те, що він єдиний, хто брав участь не менше ніж у чотирьох зустрічах за Суперкубок і у всіх його команда перемагала. Донеччанин Тарас Степаненко трохи згодом виграв п’ять трофеїв з п’яти, але торішньою перемогою в серії пенальті динамівці Тарасові цю статистику трохи підпсували.

2004-й. Капітан Динамо Валентин Белькевич прийняв перший Суперкубок з рук майбутнього жителя Ростова

Гравці, які найчастіше програвали в матчах за Суперкубок

4 – Олександр Шовковський, Даріо Срна

3 – Олег Гусєв, Разван Рац, Фернандіньо, Андрій П’ятов, Андрій Ярмоленко

2 – Максим Шацьких, Ян Лаштувка, Анатолій Тимощук, Джуліус Аґахова, Чіпріан Маріка, Франселіно Матузалем, Олександр Алієв, Андрій Несмачний, Айїла Юссуф, Томаш Гюбшман, Іґор Дуляй, Жадсон, В’ячеслав Шевчук, Брандао, Микола Морозюк, Олексій Гай, Євген Селезньов, Роман Безус, Денис Голайдо, Даніло Сілва, Александар Драґовіч, Сергій Рибалка, Домаґой Віда, Артем Кравець

Зрозуміло, що Срна та Шовковський найчастіше програвали саме тому, що найчастіше за Суперкубок грали. Саме Даріо та Олександр очолюють список суперкубкових гвардійців.

Футболісти, які провели найбільше матчів за Суперкубок

11 – Даріо Срна

9 – Олександр Шовковський

7 – Разван Рац

6 – Олег Гусєв, Томаш Гюбшман, Фернандіньо, Олександр Кучер, Ярослав Ракицький, Тарас Степаненко

5 – Олександр Алієв, Жадсон, В’ячеслав Шевчук, Андрій П’ятов, Олександр Гладкий, Андрій Ярмоленко, Алекс Тейшейра, Луїс Адріано

4 – Максим Шацьких, Бадр ель-Каддурі, Айїла Юссуф, Іґор Дуляй, Мілош Нінковіч, Артем Мілевський, Микола Морозюк, Дуґлас Коста, Тайсон

2007-й. Динамо перемогло Шахтар у Суперкубку напівмолодіжним складом

Взагалі ж у 13-ти зустрічах за цей трофей на полі з’являлося 177 футболістів. При цьому тільки четверо з них грали за дві команди.

Гравці, які грали у Суперкубку за дві чи більше команд (всього – 4)

Микола Морозюк (2007, 2015, 2016 – Динамо, 2012 – Металург Д)

Олексій Гай (2007 – Шахтар, 2013 – Чорноморець)

Роман Безус (2009 – Врскла, 2014 – Динамо)

Денис Голайдо (2010 – Таврія, 2012 – Металург Д)

Тому ж Срні належить ще одне суперкубкове досягнення, побити яке у найближчому майбутньому буде майже неможливо. Даріо виводив Шахтар на поле з капітанською пов’язкою на ці матчі вісім разів і у шести випадках «гірники» здобували трофей. Шовковський з шести фіналів у статусі капітана виграв половину.

Шахтар - володар Суперкубка-2015

Капітани-переможці Суперкубка (всього – 6)

6 – Даріо Срна

3 – Олександр Шовковський

1 – Валентин Белькевич, Ґоран Ґавранчіч, Анатолій Тимощук, Артем Мілевський

Серед тренерів у Суперкубку немає рівних екс-наставнику Шахтаря Мірчі Луческу.

Тренери Суперкубка за матчами (всього – 12)

11 – Мірча Луческу

3 – Сергій Ребров

2 – Анатолій Дем’яненко, Юрій Сьомін

1 – Олексій Михайличенко, Леонід Буряк, Валерій Ґаззаєв, Микола Павлов, Сергій Пучков, Володимир П’ятенко, Роман Григорчук, Паулу Фонсека

Тренери-переможці Суперкубка (всього – 6)

7 – Мірча Луческу

2 – Анатолій Дем’яненко

1 – Олексій Михайличенко, Юрій Сьомін, Валерій Ґаззаєв, Сергій Ребров

Суперкубкові поєдинки судили 11 арбітрів. Анатолій Жабченко міг стати третім після Віталія Годуляна і Анатолія Абдули рефері, який працював на матчі Суперкубка вдруге. Міг, але не стане. Під тиском громадськості громадянин Росії Жабченко відмовився від суддівства цього матчу і це право Комітет арбітрів ФФУ делегував харків'янину Костянтину Труханову.

Судді Суперкубка (всього – 11)

2 – Віталій Годулян (Одеса), Анатолій Абдула (Харків)

1 – Ігор Подушкін (Харків), Пітер Вінк (Нідерланди), Вольфґанґ Штарк (Німеччина), Євген Геренда (Калуш), Андрій Шандор (Львів), Юрій Вакс (Сімферополь), Сергій Бойко (Іванків), Юрій Можаровський (Львів), Анатолій Жабченко (громадянин Росії)

Між тим, Жабченко утримував першість серед арбітрів Суперкубка навіть з одним поєдинком. У 2015 році, на своєму першому схожому матчі, Анатолій показав вісім жовтих, дві червоних картки і призначив той самий пенальті, який не відбив, замінивши у воротах вилученого Шовковського, динамівський оборонець Драґовіч. Стільки покарань крім Жабченка в Суперкубку не виносив ніхто, а Сергій Бойко, який у 2013 році працював на матчі Шахтар – Чорноморець, взагалі не показав жодної картки. Якби не призначений у ворота «моряків» пенальті, цей суддя вийшов би з суперкубкового протистояння «чистим»!

Судді за покараннями*

Анатолій Жабченко – 17 (1 – 2 – 8)**

Анатолій Абдула – 17 (0 – 2 – 11)

Віталій Годулян – 14 (2 – 0 – 8)

Юрій Вакс – 13 (1 – 0 – 10)

Юрій Можаровський – 8 (0 – 0 – 8)

Андрій Шандор – 6 (0 – 0 – 6)

Ігор Подушкін – 4 (0 – 0 – 4)

Пітер Вінк – 4 (0 – 0 – 4)

Сергій Бойко – 3 (1 – 0 – 0)

Вольфґанґ Штарк – 3 (0 – 0 – 3)

Євген Геренда – 2 (0 – 0 – 2)

* - вилучення і пенальті – по 3 очка, попередження – 1 очко
** - у дужках через тире – пенальті, вилучення і попередження

Цікаво, що в 13-ти суперкубкових матчах вилучення отримували лише три футболісти.

Вилучення Суперкубка (всього – 3)

Олександр Воловик (Металург Д) – 2012

Олександр Шовковський (Динамо) – 2015

Сергій Рибалка (Динамо) – 2015