Футбольна історія незалежної України налічує десятки імен видатних тренерських особистостей. Саме завдяки цим людям виростали покоління гравців, які роблять наш футбол таким, яким він є. Наставники команд, яких «Футбол 24» обрав для представлення в списку 25-ти найбільш знакових в історії України, був сформований за принципом вагомості внеску в розвиток вітчизняного футболу. Враховувалися не лише тренерські досягнення, але і загальний вплив на українську тренерську думку, виховання гравців, а також особливий статус в історії футболу незалежної України. Безперечно, в списку 25-ти тренерів важко вмістити всіх достойних кандидатів, проте ми нагалися максимально охопити персоналії, які має пам'ятати кожен поціновувач українського футболу.
Особливе місце хотілося б відразу віддати Валерію Васильовичу Лобановському. Саме тому цей видатний наставник розташовується першим у списку. Наступні ж тренери розташовані в алфавітному порядку, що дозволить Вам розглянути їх досягнення і самим сформувати думку, якого місця воні варті (або ж кожен з них зробив рівноцінний внесок).
1. Валерій Лобановський
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Динамо»
Легендарний головний тренер київського «Динамо», завдяки якому команду знали і боялися в Європі. Валерій Васильович Лобановський – це найбільш відомий український тренер, а його заслуги будуть жити у серцях уболівальників вічно. Серед безлічі трофеїв, 5 чемпіонств з «Динамо» за часів незалежної України, три Кубки України. Лобановський вивів команду до 1/2 фіналу Ліги чемпіонів, що досі залишається неприступною висотою для українських команд. Окрім перемог, Валерій Васильович виховав для українського футболу безліч висококваліфікованих гравців, серед яких особливе місце посідає володар «Золотого м'яча» Андрій Шевченко. На жаль, Валерія Васильовича вже немає з нами, але українці завжди пам'ятатимуть Метра світової тренерської справи, адже його учні і послідовники досі продовжують користуватися тренерськими напрацюваннями Лобановського.
2. Анатолій Дем’яненко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Динамо»
Анатолій Васильович Дем'яненко з 2005-го року працював головним тренером «Динамо» (до цього був тренером-помічником в штабі команди), а вже у вересні 2007 року за обопільною згодою залишив цю посаду. Разом з командою досяг «золотого дубля» в 2007 році і був визнаний кращим тренером України. Але перемоги в Україні поєднувалися з відверто слабкою грою в Європі. Попри це, Анатолій Дем'яненко багато років віддав українському футболу, і конкретно тренерській справі, за що українці мають бути йому вдячні.
3. Анатолій Заяєв
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Таврія» Сімферополь
Анатолій Миколайович Заяєв, якого, на жаль, вже немає з нами, свою тренерську славу здобув у рідній сімферопольській «Таврії», де спочатку грав, а потім і працював головним тренером. Наставник відомий тим, що є першим за часів незалежності тренером-чемпіоном України. Саме його «Таврія» у першому розіграші чемпіонату України (1992) здобула історичну перемогу в матчі за 1-е місце із грізним київським «Динамо» (1:0) і заслужено стала чемпіоном молодої країни.
4. Анатолій Крощенко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: юніорська збірна України (U-19)
Вихованець київського «Динамо», Анатолій Миколайович Крощенко, як футболіст, відомий своєю грою за львівські «Карпати». А от тренерське ім'я він здобув, працюючи із молоддю, а саме з дублюючими складами «Динамо» і юніорських збірних України. У 2000-му році Крощенко на чолі збірної України U-19 став віце-чемпіоном Європи, а також вивів команду на юніорський ЧС в Аргентині, де команда дійшла до 1/8 фіналу.
5. Валерій Яремченко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Шахтар»
Серед тренерських трофеїв Валерія Івановича Яремченка – срібло чемпіонату України (1994) і Кубок України (1997) з «Шахтарем». Заслужений тренер України також встиг попрацювати в декількох інших командах, серед них «Іллічівець», запорізький «Металург» і «Карпати», біля керма яких міг знову опинитися в 2016-му році, але за деяких причин відмовився очолити команду. Відомий своєю патріотичною позицією, що неодноразово підкреслював у інтерв'ю.
6. Віктор Прокопенко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: національна збірна України, «Шахтар»
Віктор Євгенович Прокопенко – перший в історії наставник національної збірної України з футболу. Головним тренером збірної спочатку планувалося призначити Валерія Лобановського, який в той час очолював збірну ОАЕ. Лобановський дав попередню згоду, але очолити збірну України він міг лише по завершенні чинного контракту, до чого залишалося ще близько місяця. Тож Прокопенко на короткий час став наставником збірної, проте це не відміняє його статусу. За часів незалежності також очолював донецький «Шахтар». У першому ж сезоні «гірники» на чолі з Віктором Прокопенком зайняли 2-е місце у чемпіонаті України, що дало змогу команді вперше у своїй історії виступити у Лізі чемпіонів. На жаль, видатного тренера вже немає з нами від серпня 2007-го року.
7. Віталій Кварцяний
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Волинь»
Віталій Володимирович Кварцяний – один із найбільш емоційних фахівців тренерського цеху України. Але при цьому його внесок у вітчизняний футбол важко переоцінити. Кварцяний не може похвалитися шафою, заваленою трофеями, однак його вихованці є найбільш переконливим доказом місця тренера в історії українського футболу. Серед гравців, які пройшли «школу Кварцяного» і стали відмінними гравцями, варто виділити Василя Сачка, Анатолія Тимощука, В'ячеслава Шевчука, Папу Гуйє, Євгена Хачеріді, Марко Девіча, а також Олега Лужного.
8. Євген Кучеревський
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Дніпро»
Євген Мефодійович Кучеревський – визначна тренерська особистість для «Дніпра». За його тренерства в часи СРСР команда демонструвала якісний футбол і здобувала золоті медалі. А за часів незалежної України, після другого повернення, «Дніпро» був командою, яка складала конкуренцію «Динамо» і «Шахтарю» в чемпіонаті і не була «хлопчиком для биття» в єврокубках. В сезоні 2003/04 Кучеревський привів команду до бронзових нагород чемпіонату. Під його наставництвом виросла плеяда українських гравців, зокрема Сергій Назаренко, Руслан Ротань, Андрій Русол та Олег Шелаєв. Серце видатного тренера перестало битись у 2006-му році, після того, як його авто потрапило в жахливе ДТП.
9. Йожеф Сабо
Національність: угорець за походженням, громадянин України
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Динамо», національна збірна України
Йожеф Йожефович Сабо декілька разів очолював київське «Динамо» впродовж 1993 – 2005 років. Один із найбільш титулованих тренерів України, який 4 рази ставав чемпіоном України разом із «біло-синіми», вигравав Кубок України. Окрім роботи в клубі також досить успішно працював у національній збірній України, де провів у ранзі наставника 34 матчі. Однак Йожефу Сабо так і не вдалося вивести команду у фінальні частини міжнародних турнірів. Зараз видатний коуч виступає в ролі футбольного експерта на телебаченні.
10. Микола Павлов
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Ворскла», «Іллічівець»
Микола Петрович Павлов за свою тренерську кар'єру встиг попрацювати в багатьох командах, серед яких є «Динамо» (виконуючи обов'язки головного тренера, став чемпіоном України сезону 1994/95), «Дніпро» (бронзовий призер сезону 1992/93), «Таврія» і навіть національна збірна України. Найбільших успіхів досяг, очолюючи маріупольський «Іллічівець» і полтавську «Ворсклу». Із полтавчанами в сезоні 2008/09 здобув Кубок України, перегравши в фіналі «Шахтар» (1:0).
11. Мирон Маркевич
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Металіст», «Дніпро»
Так склалося, що Мирон Богданович Маркевич є визначною постаттю для двох клубів, які були свого часу принциповими суперниками. До того, як потрапити в «Металіст», Маркевич декілька разів встиг попрацювати в «Карпатах» (останній період 2002 – 2004). «Металіст» за його наставництва (2005 – 2014) став справжньою «третьою силою» в Україні, склавши гідну конкуренцію «Динамо» і «Шахтарю». Найбільший єврокубковий успіх Маркевича в Харкові – 1/4 фіналу Ліги Європи (сезон 2010/11, поступився ліссабонському «Спортінгу»). З «Дніпром» йому вдалося дійти вже до фіналу Ліги Європи, в якому команда поступилася «Севільї» (2014/15). в 2010-му на короткий період очолив національну збірну України, але невдовзі залишив її на знак протесту після звинувачень ФФУ на адресу «Металіста» щодо участі в договірному матчі з «Карпатами». Наразі займає посаду голови комітету національних збірних ФФУ.
12. Михайло Фоменко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: національна збірна України
Михайло Іванович Фоменко став першим тренером нашої національної збірної, якому вдалося пройти кваліфікацію до фінальної частини чемпіонату Європи, а також подолати «прокляття стикових матчів» (українці здолали збірну Словенії у кваліфікації до Євро-2016). Однак провальний виступ команди у фінальній частині турніру у Франції перекреслив позитивне ставлення до тренера з боку вболівальників, хоча його заслуги перед українським футболом очевидні.
13. Мірча Луческу
Національність: румун
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Шахтар»
Найбільш успішний тренер-іноземець в Україні, Мірча Луческу, зумів стати для «Шахтаря» справжньою легендою, принісши клубу небачений раніше успіх. Тріумф у Кубку УЄФА 2008/09, безліч чемпіонських титулів (8 титулів) та Кубків України (6 кубків) роблять тренерство Луческу однією із золотих сторінок українського футболу. Ряд гравців, які стали зірками під керівництвом Містера, досі виступає в європейських топ-клубах (Фернандінью, Вілліан, Дуглас Коста та ін.). В 2016-му році наставник залишив «Шахтар» після 12 блискучих років біля керма клубу, аби прийняти новий виклик у вигляді російського «Зеніта». Незважаючи на любов до латиноамериканських футболістів, для збірної України також виховав багатьох гравців, які становлять важливу частину нинішньої команди (Ракицький, Степаненко, Пятов, Кучер, Коваленко та інші).
14. Невіо Скала
Національність: італієць
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Шахтар»
Ще один іноземний тренер «гірників» був не настільки успішним, як його наступник Луческу, але все ж вартий уваги. Невіо Скала привів «Шахтар» до перших золотих медалей в українській історії. Фахівцеві знадобилося всього півроку, щоб донецький клуб нарешті здобув чемпіонство (2002/03).
15. Олег Блохін
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: національна збірна України
Олег Володимирович Блохін у вересні 2003 року став головним тренером національної збірної України. Під його керівництвом збірна вперше в своїй історії успішно пройшла відбірковий етап великого міжнародного турніру – ЧС 2006 року в Німеччині, причому путівку до Німеччини завоювала раніше всіх інших європейських команд. На турнірі збірна України, яка вперше брала участь у фінальних стадіях ЧС, дійшла до чвертьфіналу – це найвище досягнення українців. 6 грудня 2007 року Блохін подав у відставку з поста тренера збірної, після того як не зміг пробитися зі збірною на Євро-2008. Очолював збірну ще раз (2011 – 2012), але залишив її задля тренерства в «Динамо», де показав жахливі результати і був звільнений в 2014-му році.
16. Олег Кононов
Національність: білорус
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Карпати»
Наприкінці травня 2008 року Олег Георгійович Кононов підписав угоду з львівськими «Карпатами», змінивши на цій посаді Валерія Яремченко. У сезоні 2009/10 зайняв з клубом п'яте єврокубкове місце в Прем'єр-лізі України і потім вивів «Карпати» в груповий етап Ліги Європи 2010/2011. Білоруський тренер був нагороджений Орденом Святого Юрія «За значні досягнення у розвитку спорту у Львові». Залишивши «Карпати», 2012 року був призначений на посаду головного тренера клубу «Севастополь». Під його керівництвом команда достроково, за 4 тури до фінішу Першої ліги, виграла турнір і завоювала путівку в Прем'єр-Лігу. Наразі є головним тренером російського «Краснодара».
17. Олексій Михайличенко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Динамо»
З 2002 по 2004 роки був наставником «Динамо». Михайличенко прийняв цей пост 14 травня, після того, як помер легендарний тренер «біло-синіх» і самого Михайличенка – Валерій Лобановський. Попри не дуже вдалий початок, він зумів повернути клубу втрачений титул чемпіона України і досить впевнено збирав українські трофеї, хоча успіхом в єврокубках похвалитися не зміг. Михайличенко відомий також завдяки роботі в молодіжній збірній України (U-21), яка ставала віце-чемпіоном Європи в 2006-му році. Згодом він отримав шанс попрацювати і в національній команді, ставши першим наставником, який до цього виступав за збірну України і в ролі гравця. Під керівництвом Олексія Михайличенка збірна зіграла 21 матч (12 перемог, 5 нічиїх, 4 поразки). Наразі перебуває на посаді спортивного директора в рідному «Динамо».
18. Павло Яковенко
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: збірні України (U-19, U-21)
Знаменитий екс-півзахисник «Динамо» почав працювати з українською молоддю ще в 2000 році. Створив дитячу академію «Динамо» і очолив юнацьку збірну, через два роки –молодіжну. Павло Олександрович Яковенко вибудував систему, виховав ціле покоління гравців і залишив команду у 2004-му році. В 2008-му році повернувся на посаду наставника збірної України U-21 і пропрацював до 2012-го року. Павло Яковенко відомий своїм якісним підходом до виховання молоді.
19. Роман Григорчук
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Чорноморець»
Роман Йосипович Григорчук очолив одеський «Чорноморець» в 2010-му році, коли команда виступала в Першій лізі України. За підсумками сезону 2010/11, вивів клуб в Прем'єр-лігу. У наступному сезоні під керівництвом Григорчука одесити посіли підсумкове 9-е місце в Прем'єр-лізі. У сезоні 2012/13 під керівництвом Григорчука, одеський «Чорноморець» посів 6-е місце в Прем'єр-лізі, і вийшов у фінал Кубка України, завоювавши тим самим право участі в Лізі Європи УЄФА. У єврокубках «Чорноморець» зумів дійти до 1/16 фіналу Ліги Європи (2013/14), здолавши такі клуби, як «Црвена Звєзда», загребське «Динамо» і голландський ПСВ. Наразі Григорчук є головним тренером азербайджанської «Габали», яка успішно виступає в чемпіонаті і єврокубках.
20. Семен Альтман
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Металург» Донецьк, «Чорноморець»
У 1999 році повернувся до України після вояжу в Південну Корею і Молдову. Очолив тренерський штаб донецького «Металурга». Тренував команду до кінця 2002 року, досягнувши з нею 3-го місця в чемпіонаті України сезону 2001/02. На початку 2003 року став біля керма одеського «Чорноморця», з яким повторив своє бронзове досягнення в сезоні 2005/06. Семен Йосипович Альтман є наразі одним із найбільш досвідчених тренерів в історії українського футболу, свій величезний досвід і знання він передає, викладаючи на тренерських курсах, а також працює в складі комітету національних збірних ФФУ.
21. Сергій Ребров
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Динамо»
Сергій Станіславович Ребров після відставки Блохіна у 2014-му році став виконуючим обов'язки головного тренера «Динамо». А згодом отримав кредит довіри з боку керівництва і був призначений головним тренером. У сезоні 2014/15 команда під керівництвом Реброва достроково завоювала перший з 2009-го року чемпіонський титул (команда зуміла завершити сезон, не зазнавши жодної поразки). В тому ж році «біло-сині» переграли в фіналі Кубка України «Шахтар». Крім цього «Динамо» дійшло до чвертьфіналу Ліги Європи. Ребров став першим тренером «Динамо» з часів Лобановського, якому вдалося вивести команду до стадії плей-офф Ліги чемпіонів (сезон 2015/16). За підсумками сезону 2015/16, Ребров привів команду до чемпіонства знову.
22. Хуанде Рамос
Національність: іспанець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Дніпро»
Іспанський фахівець прийшов у «Дніпро» в 2010-му році і почав будувати серйозну команду. За 4 роки йому вдалося зібрати дійсно якісний колектив, де українці відмінно взаємодіяли із якісними легіонерами європейського рівня. В сезоні 2013/14 привів команду до віце-чемпіонства в Україні, що стало великим успіхом. В 2014-му році залишив «Дніпро». Побудувавши висококваліфікований колектив, Хуанде Рамос опосередковано повпливав на подальший успіх свого наступника Мирона Маркевича.
23. Юрій Вернидуб
Національність: українець
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Зоря»
Юрій Миколайович Вернидуб тренерську кар'єру розпочинав у запорізькому «Металурзі», де спочатку працював у штабі Анатолія Чанцева, а після його звільнення виконував обов'язки головного тренера. Сценарій повторився в 2011-му році в луганській «Зорі», де Вернидуб був помічником Чанцева, а після його відставки посів місце наставника з приставкою «в.о.». Юрій Миколайович врятував команду від вильоту з Прем'єр-ліги, а в 2012-му році отримав статус повноправного керманича команди. Один із найбільш перспективних українських коучів. Вернидуб суттєво вплинув на розвиток багатьох українських футболістів, зокрема, Малишева, Малиновського, Петряка, Караваєва, Будківського тощо. Можна бути впевненими, що трофеї цього тренера ще попереду.
24. Юрій Калітвінцев
Національність: росіянин за походженням, має громадянство України
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: збірна України (U-19)
В якості тренера відомий роботою з юнацькою збірною України U-19 (2003 – 2006; 2009). У 2009 році він привів українських юнаків до успіху – перемоги на домашньому юнацькому чемпіонаті Європи, що стало його головним тренерськи досягненням. В національній збірній працював в штабах Мирона Маркевича і Олега Блохіна. Також певний час після відставки Маркевича виконував обов'язки головного тренера команди.
25. Юрій Сьомін
Національність: росіянин
Команда, за роботу з якою найбільш відомий в Україні: «Динамо»
В сезоні 2008/09 ставав чемпіоном України з «Динамо», а також виводив команду в півфінал Кубка УЄФА, де поступився «Шахтарю». В 2009-му році керівництво «Динамо» відпустило Юрія Павловича, щоб він міг зайняти посаду в рідному московському «Локомотиві», але вже взимку 2010-го року знову повернувся до Києва, де провів ще два роки і був звільнений.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!