Белградський «Партизан» востаннє гостював в Україні досить нещодавно. У сезонах 2009/10 і 2010/11 жереб зводив команду зі столиці Сербії з донецьким «Шахтарем», однак у белградців залишилися не найкращі спогади про тиі матчі. Спочатку чемпіон Сербії обмінявся домашніми перемогами з командою Мірчі Луческу в рамках групи Ліги Європи (українська команда вирішила питання про вихід з групи ще до візиту в Белград), а за рік отримав 4 сухих м'ячі вже на груповому етапі Ліги чемпіонів. Тоді UA-Футбол вже розповідав про історію «Партизана» і його численні здобутки.
З того часу в житті гранда сербського футболу відбулося чимало значущих подій. Він залишався незмінним чемпіоном країни аж до сезону-2012/13 (6 років поспіль), коли наздогнав свого головного суперника «Црвену Звєзду» за кількістю перемог у чемпіонатах (Сербії, Сербії і Чорногорії, Югославії). На той момент у обох клубів налічувалося по 25 перемог в першостях країни.
Починаючи з 2014 року «Звєзда» і «Партизан» почали вигравати титул по черзі, ніби підтримуючи баланс. На даний момент у обох сербських суперклубів в активі по 27 чемпіонств.
Однак навіть друге місце в чемпіонаті-2013/14 дозволило «Партизану» потрапити в Лігу чемпіонів. У «Црвени Звєзди» виникли проблеми, пов'язані із заборгованістю перед іншими клубами і співробітниками, тому УЄФА виключив чемпіона Сербії з єврокубків. Місце «червоно-білих» зайняли саме «Гробарі», але й у них було далеко не все в порядку з фінансами. Ближче до кінця 2014 року в ЗМІ поповзли чутки про затримки зарплати, а в грудні відбулися серйозні зміни в керівництві клубу.
На Асамблеї засновників «Партизана» відбулися вибори президента клубу, на яких переміг Зоран Поповіч. Відразу ж стало відомо, що в спадок від попереднього керівництва він отримав 13 мільйонів євро боргів. Нагадаємо, до того моменту «Партизан» кілька років вкрай вдало виступав на внутрішній арені, а прибуток від трансферів за 5 років склала понад 50 мільйонів євро (за даними Transfermarkt).
Дипломований економіст Поповіч одразу пообіцяв реструктуризувати борги, перепрограмувати роботу клубу і погасити накопичені заборгованості перед персоналом.
Результати його роботи говорять самі за себе: в січні 2017 року УЄФА на три роки відсторонив «Партизан» від участі в єврокубках через порушения фінансового фейр-плей.На щастя, катастрофи вдалося уникнути. За два місяці керівництво «Партизана» вирішило всі фінансові питання, і УЄФА змінив гнів на милість.
На полі белградці виступили ще більш вдало, ніж у кабінетних баталіях. 38-річний Марко Ніколіч привів команду до золотого дублю і... Покинув Сербію. Вихованець «Рада», який почав тренерську кар'єру в 22 роки, отримав пропозицію від «Відеотона», а йому на зміну прийшов Мірослав Джукіч.
Шанувальники Ла Ліги можуть пам'ятати Джукіча по грі за «Валенсію» і роботі в «Еркулесі», «Вальядоліді», «Кордові» і все тієї ж «Валенсії». Однак його тренерську кар'єру на Піренейському півострові складно назвати вдалою. Єдиний локальний успіх - вихід в еліту з «Вальядолідом» і непоганий сезон у статусі новачка Прімери (14 місце).
Встиг Джукіч попрацювати і на батьківщині. У 2007 році «Партизан» під його керівництвом завершив чемпіонат на другому місці, а молодіжна збірна Сербії вийшла у фінал чемпіонату Європи.
Крім змін на тренерській лаві варто звернути увагу і на перестановки безпосередньо в команді. Звична для балканських клубів модель виживання за рахунок регулярного та кардинального оновлення складу знаходить своє відображення і в «Партизані». На відміну від своїх заклятих ворогів, «чорно-білі» навчилися продавати свою талановиту молодь за солідні гроші і повертати тих, хто покинув клуб раніше.
Так влітку «Партизан» втратив двох кращих бомбардирів минулого сезону - Уроша Джурджевича і Леонардо, які забили 48 голів у чемпіонаті Сербії. Джурджевіч встиг забити «Олімпіакосу» в третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів, а перед самим закриттям трансферного вікна підписав контракт з чемпіоном Греції. Що стосується Леонардо, який провів один сезон в УПЛ у складі донецького «Металурга», то він вже почав забивати під керівництвом Сергія Реброва в «Аль-Ахлі».
Ще одна втрата в атакуючій лінії - лівий вінгер Неманья Михайловіч, який стрімко прогресував у минулому сезоні. Більшість матчів він починав на лавці запасних, однак свій вклад у завоювання обох трофеїв хавбек, безумовно, вніс. На тлі цих пробоїн в нападі губиться трансфер основного центрбека Ніколи Міленковіча, гол якого приніс перемогу в фіналі Кубка.
З отриманих 15 мільйонів євро «Партизан» витратив трохи більше двох і зробив найдорожче придбання у своїй історії. За 1,65 мільйона євро белградці купили у «Слована» гвінейця Сейдуба Сума. Лівий півзахисник швидко вписався в нову команду, але його вибила з колії травма. Відновлення зайняло три тижні, і хавбек повернувся на поле минулого вікенду. Замість Сума може зіграти інший новачок Даніло Пантіч. У 18 років вихованець «Партизана» перебрався в «Челсі», проте оренди у «Вітесс» і «Ексельсіор» не переконали Антоніо Конте в необхідності дати шанс молодому сербу. Влітку 2017 року Пантіч повернувся в Белград на правах оренди і в першому ж матчі записав на свій рахунок гол і два ассисти.
Справа зіграє найзірковіший з новачків «Партизана». Зоран Тошич влітку розірвав контракт з ЦСКА, щоб повернутися у свій колишній клуб. Досвідчений півзахисник (76 матчів за збірну) відмінно зіграв проти «Янг Бойз» в першому турі ЛЄ і отримав відпочинок минулого вікенду. Цілком можливо, що саме від нього буде йти основна загроза «Гробарів», адже лівий фланг оборони «Динамо» регулярно припускається помилок.
Як і в минулому сезоні, «Партизан» грає у два центрфорварди. Замінити Джурджевіча і Леонардо в нападі покликані потужний камерунець Леандро Тавамба і верткий вихованець «Црвени Звєзди» Огнєн Ожеговіч. Головний козир африканського форварда - антропометричні дані, з яких він витискає максимум. Тавамба досить повільний, але любить поштовхатися і добре почуває себе на другому поверсі. Що стосується Ожеговіча, який кілька років тому покинув «Зєзду» з клеймом «безперспективний», то він заслужив підвищення після відмінного сезону в «Чукарічках». Огнєн дуже швидкий, вміє відклеюватися від захисників і не боїться вступати в боротьбу. Він любить зміщуватися на лівий фланг і взаємодіяти з крайнім хавбеком, а найбільшу користь приносить при контратаках.
В опорній зоні проти «Динамо» зіграють бразилець Евертон і Марко Йевтовіч, які також відпочивали на вихідних. В єврокубках вони зосереджені на виконанні своїх оборонних обов'язків, але бразилець також бере участь і в атаках команди. Він прекрасно бачить переміщення четвірки атакуючих гравців (2 форварди і 2 вінгери) і однією передачею може залишити в дурнях всю захисну лінію суперника.
Може вийти на поле і жива легенда «Партизана» Саша Іліч. 39-річний півзахисник вже не вважається гравцем стартового складу, але в будь-який момент готовий допомогти рідній команді. У складі белградців він виграв 11 титулів чемпіона Сербії (9 з них - як капітан), а міг і більше, але в середині «нульових» кілька років намагався закріпитися в європейських середняках.
Коли він повертався в Белград у 2010 році, багато хто подумав, що Іліч приїхав догравати і скоро закінчить кар'єру. Але Саша досі залишається в строю і є тим єдиним стабільним елементом, навколо якого і обертається круговерть із футболістів, які приходять і йдуть щороку.
Але є в команді ще один гравець, який застав дуелі з «Шахтарем» в Лізі чемпіонів 2010/11. Футбольний пілігрим Владімір Стойковіч змінив вже більше десятка клубів і пограв у восьми країнах. На зорі своєї кар'єри голкіпер провів сезон в складі «Црвени Звєзди», а через кілька років поневірянь по Європі повернувся в Белград, але цього разу в «Партизан». Сталося це якраз перед сезоном 2010/11. Після того Стойковіч вже встиг покинути «Партизан» і повернутися в команду влітку 2017 року на правах вільного агента. Нічия з «Янг Бойз» - це його рук справа, адже швейцарці могли і повинні були забивати набагато більше ніж один гол.
Про захист белградців багато говорити не варто. У будь-якій конфігурації він здатен привезти собі проблеми вунайнесподіваніший момент. Яскравий приклад - останній матч чемпіонату проти «Рада». За підсумками першого тайму «Партизан» вів 2:0, але відразу ж після перерви Мірослав Вулічевіч і компанія дозволили супернику двічі відзначитися з меж воротарського майданчика. Про позиційні ляпи у грі з «Янг Бойз» навіть ніяково згадувати.
Щоб уникнути зайвого тиску на свою лінію оборони, «Партизан» намагається високо пресингувати і відбирати м'яч на чужій половині поля. У чемпіонаті Сербії це приносить свої плоди, однак в єврокубках лише створює белградцям додаткові проблеми.
Також підопічні Джукіча вміло використовують стандарти. На кожен штрафний і кутовий до чужих воріт підтягуються 5-6 гравців, а ще 2 залишаються на підборі. Для «Динамо» дуже важливо зберігати холоднокровність на своїй половині поля і не фолити поблизу штрафного.
Ще один фактор, який міг би зіграти на користь «Партизана» - вболівальники. Достатньо побачити хоча б один перфоманс ультрас «чорно-білих», щоб оцінити, наскільки важливими учасниками футбольного процесу вони є. Відмінний приклад - чемпіонство-2017 «Гробарі» відсвяткували вогняним кільцем навколо поля на домашньому матчі проти «Младості».
Але у грі з «Динамо» белградцям вони не допоможуть. Після бурхливої діяльності фанатів (використовували піротехніку, кидали на поле різні предмети, вибігали на поле і декламували расистські вигуки) на поєдинках кваліфікації Ліги чемпіонів проти «Будучності» і «Олімпіакоса» УЄФА оштрафував клуб на 130 тисяч євро. Також «Партизан» був покараний двома матчами без глядачів. Перший з них припав на протистояння з «Відеотоном» в раунді плей-офф Ліги Європи, а другий - як раз на дуель із віце-чемпіоном України.
«Динамо» цілком під силу заробити в Белграді три очки. Для цього буде достатньо підійти до матчу з холодною головою і показати свій футбол. Киянам варто остерігатися лише стандартних положень і провокацій від гарячих балканців.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!