Проклятий Лука? Про вирішальний бій капітана збірної Хорватії

Збірна України 9 Жовтня, 17:10 1494
Проклятий Лука? Про вирішальний бій капітана збірної Хорватії | 19-27
Лука Модрич побореться за власну репутацію.

Третього червня поточного року Лука Модрич був на вершині слави. Його «Реал» тільки-но став першою командою, яка захистила титул переможця Ліги Чемпіонів. Сам хорват зняв всі питання, зробивши третій гол за допомогою несподіваного підключення на правому фланзі та був оголошений одним з найважливіших гравців команди, тим, хто визначає темп та стиль її гри. У серпні він отримає трофей найкращого півзахисника Ліги Чемпіонів сезону 2016/17, і тоді ж - футболку з легендарним десятим номером «Реала». У жовтні дружина подарує йому третю дитину, за кілька днів він відіграє сотий матч за збірну. В грудні він сподівається вшосте стати найкращим футболістом країни, наздогнавши лідера в цій номінації Давора Шукера, а також втретє поспіль увійти до збірної року ФІФА. Втім, в разі поразки сьогодні у Києві він не вважатиме 2017-й рік успішним.

Тіньовий лідер

Лука завжди мав репутацію скромної людини, що залишається осторонь скандалів, світського життя і присвячує себе футболу. «Я не модель або щось подібне. Я футболіст і лише намагаюся зробити все, на що здатний на полі». Його найкращими друзями є футболісти, його шафером на весіллі був гравець збірної Хорватії Ведран Чорлука, а його агент згодом стала його дружиною. Він не купує фешенебельні апартаменти, сам займається всіма побутовими справами, включаючи переїзди і вільний час проводить з родиною.

Втім, при всій своїй скромності він справжній боєць. Раннє дитинство він провів у пеклі війни, в шестирічному віці разом з батьками після вбивства діда втік з рідного села Модричі (ось такий збіг) до Задару, де в перші два роки також грав в футбол між обстрілами. Він не впав у відчай після того, як улюблений сплітський «Хайдук» забракував його через невеликий зріст. В юному віці і за непоказних фізичних даних спромігся стати найкращим гравцем неймовірно жорсткої боснійської ліги («якщо ви досягли успіху там - ви здатні досягти успіху в будь-якому місці»), після ще однієї оренди став лідером загребського «Динамо». Після першого сезону в «Реалі» Луку визнали найгіршим трансфером міжсезоння в Прімері з великим відривом від «переслідувачів», але ані це опитування, ані конкуренція з Хаві Алонсо, Самі Хедірою та Месутом Озілом не зупинили його. Він спромігся трансформуватися з атакера «Динамо» та «Тоттенхема» в елегантного опорника, вплив якого на «Реал» порівнюють з впливом Андреса Іньєсти на «Барселону» в найкращі роки останнього.

Проклятий Лука? Про вирішальний бій капітана збірної Хорватії - изображение 1

Техніка, спокій, чудове бачення поля хорвата дозволяють мадридцям почуватися вельми комфортно в центрі поля. Він задає темп і напрямок атак, він перехоплює м'ячі, він спрямовує партнерів в прориви. Він справжній тіньовий лідер команди. Саме тому отримання ним футболки з десятим номером було сприйняте захоплено, як заслужена честь. Нехай і насторожено, з огляду на те, що цей номер в «Реалі» після невдач Робіньо, Веслі Снейдера та Хамеса Родрігеса вважається «проклятим».

Натомість, з десятим номером та капітанською пов'язкою у збірній ситуація геть інша. У «картатих» немає ані Кріштіану Роналду, ані Гарета Бейла, ані Серхіо Рамоса, тому від «десятки» вимагають бути лідером, та ще й забивати та асистувати. Пристойного плеймейкера в збірній не було мало не з часів Роберта Просінечкі. Останнім ж часом Лука практично припинив цікавитися голами. Раз на два роки за збірну, трохи частіше, ніж раз на рік за клуб - ось і все. І в кризові для «картатих» часи, коли реалізація жахлива (два забитих в чотирьох останніх матчах), результату немає, а провідні гравці травмовані, від головної зірки команди вимагають значно більше, ніж успішні перепасування. Та й гримнути на партнерів, розбудити їх його характер не дозволяє. Як і висловитися проти бардаку в Хорватському Футбольному Союзі (HNS).

Тіньовий капітан далеко не завжди здатний стати справжнім. Хорватські журналісти, які нещадно критикують збірну, ставляться до Модрича м'якше, ніж до інших, відзначаючи його старання і заявляючи, що він не може тягнути всю команду на собі. Вони забувають, що в цьому й полягає роль капітана та головної зірки, тим паче за постійних змін некомпетентних тренерів. Звільнений в суботу Анте Чачіч не випадково в серпні звертався до Даріо Срни з закликом повернутися до збірної. Йому бракувало не тільки правого захисника, а й лідера. Вереснева критика на адресу УЄФА через дозвіл грати на жахливому полі «Максиміру» проти збірної Косово та інтерв'ю проти Чачіча після матчу зі збірною Фінляндії, яке фактично вирішило долю наставника - невже саме це є справжнім проявом капітанського характеру?

Проклятий Лука? Про вирішальний бій капітана збірної Хорватії - изображение 2

Банкомат диявола

Але якби йшлося лише про проблеми на футбольному полі. Насправді Лука ще й має серйозні проблеми з законом. Протягом останніх 18-ти місяців триває суд над Здравко Мамічем, найвпливовішим спортивним функціонером країни, за звинуваченнями в шахрайстві, крадіжці, підробці документів та несплаті податків. Головний пункт звинувачення будується саме на контракті Модрича. У 2008-му році півзахисник перейшов в «Тоттенхем» за 21 мільйон євро. При цьому вже після переходу з'явилася домовленість, згідно з якою сам гравець повинен отримати половину суми. Прокуратура Хорватії підозрює, що договір був підписаний вже після переходу (хоча і датований 2004-им роком) і що гроші, сплачені гравцеві, насправді відійшли до Мамічів. На суді під присягою Лука підтвердив версію Прокуратури, ще й розповівши про те, як після чергового переведення коштів з Англії вирушав до банкомату з одним із членів родини Мамічів та віддавав їм більшу частину грошей готівкою. В підсумку у нього залишилося менш, ніж два мільйони.

Ця заява значно погіршила становище обвинуваченого, а також приклеїла до Модрича доволі образливе прізвисько «банкомат Маміча». При цьому самому гравцеві нічого нe загрожувало. Однак за рік, в червні, за десять днів після фіналу ЛЧ, в прямому ефірі під час чергового засідання суду (звісно, знову перебуваючи під присягою), гравець, запинаючись на кожному складі, відмовився від попередніх свідчень. «Я такого ніколи не говорив. Це... це... це було дописано після. Я говорив, що не пам'ятаю, коли був підписаний договір з Мамічем». І тим самим він остаточно зіпсував собі репутацію.

Такі слова, а також нездатність згадати навіть дату дебюту в збірній викликали не лише шквал мемів на тему вибіркової амнезії, але й вельми серйозні протести. Журналісти та вболівальники (особливо з тих, хто опонує «Динамо» та Мамічам) назвали його злодієм, співучасником та маріонеткою злочинця, зажадали відмови від капітанської пов'язки. Війна між футбольним Загребом з одного боку та Сплітом з Рієкою - з іншого - спалахнула з новою силою. Супротивникам Маміча, які бойкотують збірну та засуджують «мафіозний» HNS, такий виступ її капітана лише додав енергії. Прокурор заявив про можливе судове переслідування гравця. І навіть за кордоном, в боснійському Мостарі, де він блискуче грав в юності, його статуї були повалені з п'єдесталу з добре відомого графіті на його честь було стерто зображення його голови.

Проклятий Лука? Про вирішальний бій капітана збірної Хорватії - изображение 3

А повідомлення, що з'явилися кілька днів тому в жовтій іспанській пресі про те, що він є «кротом» наставника «Манчестер Юнайтед» Жозе Моурінью і повідомляє йому про все, що відбувається в «Реалі», викликали не подив (як викликали б два роки тому), а лише іронічну посмішку: «Так, він здатний».

Футболісти збірної залишалися консенсусом в суспільстві навіть в часи найбільшого розколу. Лука Модрич залишався консенсусом навіть тоді, коли інших нещадно критикували. Все це в минулому. Символ успіху хорватського футболу тепер став символом його поділу, а для багатьох - й символом гниття. Невихід збірної на Чемпіонат Світу стане лише логічним результатом всього, що відбувається в хорватському футболі. І цей невихід висітиме непідйомним тягарем насамперед на вже немолодому (32 роки) капітанoві. А якщо до футбольної невдачі ще й додати репутаційні...

Чи здатний найкращий з тих, хто вийде сьогодні на поле «Олімпійського», повернути повагу до себе? Звісно, так. Але для цього йому доведеться забивати. У 11-ти матчах, в яких він забивав за збірну, вона здобула десять перемог та одну нічию, до того ж, вісім разів не пропускала. Щоправда, нічия відбулася саме в матчі проти збірної України і позбавила «картатих» Чемпіонату Світу-2010. Реванш? Чемпіонат Світу? Для Луки ставка значно більша.