«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі

Динамо Київ 24 Жовтня, 19:54 3268
«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі | 19-27
UA-Футбол розповідає історію від першої особи забутого генія, який в останні роки радував своєю грою американську публіку.

Один бразильський журнал на зорі кар'єри попросив мене назвати десять особистих короткострокових цілей. Я досяг їх протягом двох років – набагато швидше, ніж припускав. Після цього я поставив перед собою нові. Я завжди ставив перед собою цілі. Це мотивує.

У Бразилії у футбол зазвичай приходять із фавел. У людей звідти мало можливостей, щоб вивчитися, тому вони хочуть досягти чогось у житті через футбол. Я хотів стати футболістом, але прийшов із родини... із родини середнього класу. Згодом мати стала домогосподаркою, щоб більше часу приділяти мені і братові. Але батько продовжував віддаватися роботі для нас, тому я повинен подякувати йому, що він завжди намагався створювати хороші умови і був прикладом. До речі, прізвисько «Кака» мені дав мій брат. Коли ми були маленькими, йому важко давалося вимова «Рікардо», тому він говорив «Кака». Так і прижилося.

Я вчився в школі Батіста. В один прекрасний день професор сказав моїй матері, що я відрізняюся від решти дітей, які грають у футбол, і порадив нам знайти футбольну школу. Моя мати знайшла її біля нашого будинку, де був один тренер і на футбольну, і на тенісну секції. Там я відіграв рік, після чого перейшов до «Сан-Паулу», де все й почалося.

Для мене ніколи не було проблемою, щоб привести партнерів по юнацькій команді до себе додому. Багато хто з них приїхав до Сан-Паулу зі всієї Бразилії і по шість-вісім місяців не бачили домівки, тому у вихідні я брав їх із собою, щоб вони провели час із моєю родиною. Це був чудовий досвід.

Я часто змінював школи. Система освіти в Бразилії відрізняється від європейської. В шостому-сьомому класах я вчився в першій половині дня, після чого тренувався у другій. Потім, навпаки – з ранку тренувався, а після обіду навчався.

В дитинстві у мене були проблеми зі здоров'ям. Мої кістки дуже повільно розвивалися. У 12 років я фізично виглядав на 10. Один із тренерів із сарказмом відзначав, що я навряд чи колись доб'ю до воріт, настільки був крихкий. Але «Сан-Паулу» продовжував зі мною працювати. З 1997 року клубні фахівці розробили для мене програму і кожні три місяці відстежували зростання м'язової маси, щоб я міг впоратися з тими навантаженнями, які випадають футболістам. Нам потрібно було просто почекати. Це було важко, але я боровся за те, що хотів, і це було важливо.

«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі - изображение 1

У 15 років я вирішив для себе, що все, крім футболу, відходить для мене на другий план. Футбол став для мене пріоритетом, і я повинен боротися до кінця, щоб стати професійним футболістом.

У 2000-му в середині чемпіонату я отримав «зайву» жовту, за що був дискваліфікований на найближчу гру. Я вирішив скористатися вихідними, щоб погостювати у бабусі з дідусем, які на той час жили в Калдас-Новас. Мій брат, батьки, бабуся й дідусь пішли до аквапарку. Я невдало спустився з однієї з гірок і вдарився головою об дно басейну. Я почув клацання: це зламався шостий шийний хребець. У той час я гадки не мав, що сталося.

Я вийшов з басейну із сильним головним болем. Мій брат, який йшов за мною, торкнувся моєї потилиці, побачивши краплі крові. Ми пішли до центру першої допомоги, звідки вирушили до лікарні, де був зроблений рентгенівський знімок моєї шиї. По рентгенограмі все виглядало чудово: треба було накласти кілька швів і все.

У понеділок і вівторок я тренувався зі зламаною шиєю, тільки потім я сказав тренерам, що більше не можу терпіти біль. Вони відправили мене до лікарні, де зробили ще один знімок. І саме цей рентген показав перелом шостого шийного хребця. Кожен, кого я бачив, твердив, що мені дуже пощастило. Мені говорили, що я міг втратити здатність ходити.

Випадок в аквапарку допоміг сформувати мене не тільки як людину, але і як гравця. Він дозволив мені зрозуміти, що кожен новий день повинен бути кращим, тому що такого може не бути. Це було дуже несподівано. У п'ятницю я тренувався, в суботу стався нещасний випадок, а в понеділок я був на межі життя. Я нічого не міг вдіяти. Я просто повинен був чекати, поки кістки в моїй шиї заживуть. Я сказав собі, що якщо коли-небудь виберуся, буду зі шкіри геть лізти, щоб займатися улюбленою справою.

Я повернувся на поле у січні 2001-го. Тренер нашої основної команди сказав, що йому потрібен форвард і півзахисник. Коуч молодіжки відповів, що він може дати тільки запасного півзахисника, яким на той момент був я. Я пішов на тренування першої команди «Сан-Паулу» і у дубль більше не повернувся. Саме тому вважаю, що Богу знадобилося, щоб я потрапив до лікарні, адже це виявилося немов благословення перед початком моєї професійної кар'єри. Є речі, які відбуваються в житті. Я не вірю, що це збіг.

«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі - изображение 2

У 2002-му я був молодий і взяв участь лише в одному матчі фінальної частини ЧС, але я пишався, що став частиною великої команди. За п'ять хвилин до фінального свистка Сколарі повернувся до мене: «Вставай, маля. Настав твій час». Я навіть не розігрівся, а відразу пішов до бровки. На жаль, вийти на поле я так і не встиг: арбітр раніше дав фінальний свисток. Але це було одне з найкращих почуттів, які я коли-небудь відчував: я був 20-річним чемпіоном світу у складі Селесао. Взагалі, я був щасливим від будь-якої великої перемоги: Кубка конфедерацій зі збірною або Ліги чемпіонів з «Міланом». Але перемога на ЧС для будь-якого бразильця є вершиною.

Будучи дитиною, я просто мріяв грати в європейській команді. Коли «Мілан» зробив «Сан-Паулу» пропозицію, я пішов до президента клубу і сказав: «Це відмінна можливість для мене. Справа не в грошах. Я просто хочу піти і грати за великий клуб». Але насправді це не я обрав «Мілан», а клуб зробив вибір на користь мене. Я міг перейти до «Челсі», мене хотіли відправити в оренду до Росії, але «Мілан» відразу ж повірив у мене. Цей клуб, як сім'я. Я відчував себе там, як вдома.

Ніхто не очікував такого удару, як ми отримали у фіналі Ліги чемпіонів у 2005-му від «Ліверпуля». Я досі не впевнений, що ті шість хвилин трапилися насправді. Суперник провів відмінний матч і чесно заслужив ту перемогу. В той день я отримав цінний урок: у футболі ніколи не можна бути ні в чому абсолютно впевненим. Ми скористалися своїм шансом два роки потому та і в цілому було безліч титулів, які послаблювали гіркоту тої поразки. Але та гра залишається однією з найважливіших у моєму житті.

Мій найкращий мундіаль був у 2006-му Не було ніякого болю, ніяких фізичних проблем. Ми зібрали неймовірну банду: Кафу, Лусіо, Роберто Карлос, Роналдо, Роналдіньо тільки виграв з «Барселоною» Лігу чемпіонів. Але на полі у чвертьфінальному матчі проти Франції був тільки один гравець: Зінедін Зідан.

За рік після невдачі зі збірною я виграв «Золотий м'яч» і відчув, що досяг всього. У боротьбі за нагороду дуже високі стандарти. Але на ранок я зрозумів, що все це залишилося в минулому. Футболіст не може стати якісним окремо від великої команди, тому я зобов'язаний, перш за все, партнерам. У Токіо на клубному ЧС була перемога «Мілана», а не Кака. Кожен спектакль є результатом колективної роботи, індивідуальних нагород у футболі не існує. Навіть в Лізі чемпіонів нічого не вдалося б досягти, якби не було у нас такої сильної команди. У нас було два володаря «Золотого м'яча»: спочатку Шевченко, потім я. Коли ви перемагаєте командою, логічно, що стаєте переможцем у боротьбі за особисті титули.

«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі - изображение 3

Я отримав «Золотий м'яч» і був визнаний «Гравцем року ФІФА», вигравши конкуренцію у Роналду та Мессі. Зараз вони виграють кожен рік, але я зміг обійти їх у 2007-му. У мене були найкращі суперники, і я пишаюся, що обійшов їх.

З «Мілана» я міг перейти до «Ман Сіті». Вони пропонували за мене 100 млн. фунтів, і переговори вже дійшли до обговорення деталей. Мені залишалося тільки сказати «Так». Про зарплату і мови не було: вона виявилася набагато вищою, ніж в Італії. Мене мучили питання, яке життя буде у Англії; наскільки важко буде дітям і дружині. В результаті, я прийшов до висновку, що це не найкращий час, щоб перейти до «Сіті». Але головна причина була в невизначеності щодо будівництва команди в Манчестері. Мені не було ясно, що там збираються створювати, і я не був впевненим, що це спрацює. Мені запропонували проміняти один із історичних гігантів футболу на структуру, яка лише на початку свого шляху, де я повинен був стати першим топовим гравцем. Тому для мене було краще залишитися в «Мілані». Однак за півроку я все ж залишив Італію.

Я ніколи не міг собі уявити те, що побачив на своїй презентації, виглядаючи з тунелю «Сантьяго Бернабеу». Я відчував безліч емоцій з національною збірною, але це зовсім інші почуття, адже збірна збирається кілька разів на рік, а в «Реалі» ти кожен день, 60 ігор за сезон. Це вражає.

Мій період у Мадриді був також великим. Я грав поруч із великими гравцями, вигравав титули. Я хотів би мати кращу статистику, але мені це не вдалося з двох причин. По-перше, травми; по-друге, тренери робили ставку на інших футболістів. Роки в Мадриді були важкими, але красивими. Трансфер до «Реалу» дозволив мені стати сильнішим і я вважаю, що це був важливий етап у моїй кар'єрі. Принаймні, коли я зістарюся, зможу сказати: «Я грав за «Мілан» та «Реал». Це не так вже і погано.

«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі - изображение 4

У перший сезон в Мадриді у мене були проблеми з пахом. У другій – з коліном. Перший дискомфорт у коліні я почав відчувати ще на ЧС-2010. З голови не виходили думки, чи не завадить це мені зіграти за збірну на великому турнірі. До початку клубного сезону я так і не встиг вирішити проблему і поставив під загрозу свою кар'єру. А все заради того, що я не міг показати справжній рівень Кака і відплатити за любов уболівальників. Це коштувало мені чотирьох місяців відновлення і могло вплинути на психологію. Але у мене була мрія, яка мотивувала. Флорентіно питав, чи винен «Реал», що я не заграв, але я відповідав, що проблема в мені, тому що я не готовий фізично. Я відчував себе роботом на полі, що негативно позначалося. Раніше все було більш природним.

Я ридав багато разів. Я вів життя спортсмена, дотримувався режиму, правильно харчувався, але на виході у мене були фізичні проблеми. Це дуже засмучувало. Я тренувався по ночах. Я не міг повірити, що це відбувається зі мною, що я не можу вийти на свій пік. Один чоловік весь цей час мене підтримував. Це Жозе Моуріньо. В один момент я перестав вірити в себе, але Моуріньо прийшов до мене і знайшов правильні слова, що дозволило знову отримати позитивне налаштування.

Повернення до Мілан знову зробило мене щасливим. Моя ностальгія по «Мілану» ніколи не піде. Італія допомогла мені стати тим, ким я став. Мова не тільки про футбол, але й про спосіб життя. Якщо б мене молодий футболіст попросить поради, я б йому сказав: «Їдь до Італії».

Наприкінці останнього сезону в «Мілані» я сказав Галліані, що повинен повернутися до Бразилії, щоб залагодити деякі питання і вирішити для себе, чи варто продовжувати. Як раз в цей час зі мною зв'язалися представники «Орландо Сіті». Галліані був першим, хто дізнався, що я погодився на їх пропозицію. Я розумів, що не зіграю за збірну Бразилії на домашньому ЧС, тому прийняв рішення про переїзд. Я погодився переїхати до США, тому що хотів допомогти місцевому футболу рости. Це почав Бекхем, продовжив Анрі. Тепер є Давид Вілья, Стівен Джеррард, Френк Лампард, Джовінко. Зарплата? Так. Але перш за все вражає рівень життя у США.

Головна відмінність європейського і американського футболу – у США ти граєш тільки раз на тиждень і є більше часу підготуватися до матчу. Тому й суперник завжди готовий фізично на сто відсотків, що підвищує конкуренцію.

Зараз я вже не відчуваю радості від футболу, як це було раніше. Тільки біль. Моє тіло у 35 років не так добре, як хотілося б. Дуже важко постійно відновлюватися. У мене була дивовижна кар'єра. Я вдячний Богу, що він дав мені значно більше, ніж я міг би собі тільки уявити. Я не жалію з приводу жодного вчинку у своїй кар'єрі. Якщо б мені дали ще один шанс прожити, я б зробив те ж саме. Хіба що додав ще пару років кар'єри в Англії.

«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі - изображение 5

Три слова, які описують мене: вірний, працьовитий та відданий. Ці якості необхідні, якщо ви хочете досягти успіху в футболі і у житті в цілому. Футбол – командна гра, потрібно кожен день взаємодіяти з іншими людьми на тренуваннях і в матчах, тому дуже важливо показати свої найкращі якості.

Найбільший вплив на мене мав батько. Свою найкращу пораду він мені дав не словами, а діями. Він завжди був для мене прикладом, тому що намагався все робити правильно, був чесним і щирим. Очевидно, що мої дружина і мати завжди на моїй стороні. Є ще друзі, гравці, тренери, я всіх слухаю. Якщо порада добра, я її беру із собою, якщо не згоден – залишу в стороні. Але батько залишається найвпливовішим у моїй кар'єрі. Він допоміг мені з усіма професійними рішеннями і завжди давав хороші поради. Мої батьки були моїми головними героями. Вони дуже важко працювали протягом всього свого життя, щоб я отримав хорошу освіту і ріс у щасливому домі. Я б не був там, де перебуваю зараз, без них.

Я завжди був дуже релігійним. Ось чому під час матчів під формою у мене футболка із написом «Я належу Ісусу», а якщо вдається забити, то я піднімаю руки до неба. Це мій спосіб показати, де моє серце.

«Я два дні тренувався зі зламаною шиєю». Кака - останній, хто ставав кращим за Роналду та Мессі - изображение 6