Рурське дербі. Робітниче протистояння, яке підкорило всю Німеччину

Світовий футбол 23 Листопада, 18:14 1372
Рурське дербі. Робітниче протистояння, яке підкорило всю Німеччину | 19-27
«Футбол 24» знайомить з історією формування найвідомішого німецького дербі між «Шальке» та «Борусією».

Рур – промисловий центр Німеччини. Населення цього конгломерату переважно складалося з робочого класу, було простяцьким. Завдяки цій безпосередності зародилося одне з найгарячіших дербі Дойчлянду.

Рур вболівав за «Шальке»

На початку ХХ століття у регіоні, який «годував» усю країну, з’явилися футбольні клуби. У 20-х роках найпотужнішим з них був «Шальке», а вболівальники інших місцевих команд не соромилися підтримувати братів-робітників. Саме тоді вперше відбулося протистояння за участю гельзенкірхенських «шахтарів» і дортмундських «сталеварів». Однак говорити про серйозне суперництво не доводилося, оскільки «кнаппен» ставили перед собою високі завдання на німецькій арені, а «Борусія» задовольнялася участю в регіональних змаганнях.

Нічого не змінилося після створення Гауліг. «Шальке» здобував численні чемпіонські титули та не мав рівних у Рурі. Перша перемога «шварцгельбен» у матчі з «кобальтовими» датована лише 1943 роком. Мінімальний успіх «Борусії» сприймався сенсацією, адже досі матчі між цими командами не мали жодної інтриги, різниця голів складала 93:13 на користь Гельзенкірхену!

«Борусія» кинула виклик

Рурська домінація «Шальке» припинилася після Другої світової війни саме зусиллями дортмундців. «Борусія» перемогла «кнаппен» у фіналі чемпіонату Вестфалії, а в новоствореній Західній Оберлізі вже нічим їм не поступалася. Приблизно у цей час вперше заговорили про Ревірдербі (регіональне). Таким терміном іменувалися всі матчі між місцевими командами: «Бохумом», «Дуйсбургом», «Борусією» та «Шальке». Двоє останніх були найсильнішими, тому їхнє протистояння стало головним дербі регіону, а інші ігри називалися «малими» Ревірдербі.

Протягом наступних десятиліть суперники переживали фінансові труднощі та почергово вилітали з Бундесліги. Рурське дербі набрало нових обертів у 90-х роках. «Шальке» і «Борусія» позбулися проблем та повернулися до боротьби за найвищі місця у чемпіонаті. Цікавий випадок трапився у сезоні-1995/96, коли «кобальтові» перемогою над «Баварією» забезпечили сусідам дострокове чемпіонство.

Рівність у новітній історії

Яскравим персонажем цього протистояння був Єнс Лєманн. Голкіпер тривалий час захищав кольори «Шальке», а потім транзитом через «Мілан» потрапив у «Борусію». На «Вестфаленштадіоні» його прийняли досить холодно, бо в дортмундських фанів до того часу ще не зійшов з-перед очей рятівний фантастичний гол Лєманна в незапам’ятному дербі.

В останні роки обидва колективи регулярно перебувають у чільній трійці Бундесліги та ставлять перед собою ціль фінішувати вище конкурента. Не менше цінуються і перемоги в очних зустрічах. Кожен матч на «Зігналь Ідуна Парк» та «Фельтінс-Арені» в рамках дербі перетворюється на неймовірне дійство найзапальніших фанатів Німеччини.

Історичні поєдинки дербі

«Шальке» – «Борусія» – 4:2 (03.05.1925) – перший матч в історії.

«Шальке» – «Борусія» – 10:0 (20.10.1940) – найбільша перемога в дербі. У той час «Шальке» дуже часто громив сусідів, рахунки були захмарними.

«Борусія» – «Шальке» – 3:2 (18.05.1947) – друга вікторія «Борусії», яка припинила переможну еру «кобальтових».

«Борусія» – «Шальке» – 7:0 (26.02.1966) – у період створення Бундесліги дортмундці були на підйомі, тому не прогавили можливості рекордно розгромити принципового опонента.

«Шальке» – «Борусія» – 0:0 (по пен. 4:3) (23.07.2011) – «кнаппен» у серії післяматчевих пенальті здобули надважливий успіх у Суперкубку Німеччини.

Цікаві факти

У складі обох команд грали 24 футболісти. Перший з таких Райнхард Лібуда проти своєї волі змушений був змінити «Шальке» на «Борусію», а після трьох років у Дортмунді відразу повернувся в улюблений клуб.

– У 1998 році в Гельзенкірхені на матчі Німеччина – Нідерланди фани співали пісні лише про «Шальке», ігноруючи інтереси збірної. Після цього федерація намагається не проводити ігри в цьому місті.

Уболівальники рурських опонентів пишаються своїм простяцьким походженням і мають єдиний менталітет робочого класу.