Свою злощасну травму Андрій Ярмоленко отримав рівно місяць тому, але Боруссія за цей час пережила маленьке життя. У цьому, в принципі, і проблема нинішньої Боруссії: немає планомірного розвитку, суцільний час змін.
Повернення Марко Ройса
Німецький форвард має для Дортмунда особливе значення. Його роль в Боруссії навіть можна назвати сакральною: поки Марко в клубі, клуб буде беззастережно входити до когорти «топів».
Ройс – один з найкращих німецьких (а це значить, що і будь-яких) футболістів, який чудово поєднує в собі навички завершувача і людини, яка віддає паси. По-людськи шкода, що такий футболіст грає в епоху великої Баварії, яка забирає собі одне чемпіонство за іншим.
Перший титул в кар'єрі 28-річний футболіст виграв у минулому році – «джмелі» не без проблем здолали у фіналі Кубка Німеччини франкфуртський Айнтрахт. У тій грі Ройс отримав травму, і коли журналісти після фінального свистка запитували про ступінь її серйозності, просто відмахнувся – мовляв, дайте відсвяткувати. Потім з'ясувалося, що погана новина чи не переважує хорошу: форвард порвав хрестоподібні зв'язки і вилетів більш ніж на півроку. У тому числі і через травму Марко в Дортмунд перебрався Ярмоленко ...
У гру Ройс повернувся 10 лютого – і швидко взявся за справу. На його рахунку розкішний переможний гол у дербі двох Боруссій і точний удар у вчорашній грі з Аугсбургом.
Більш глибока статистика ще більше прикрашає Марко: на його рахунку 1,7 обведення в середньому за матч Бундесліги, два відбори, 0,7 перехоплення – і це відразу після травми. Загалом, цей чоловік буде грати завжди, коли готовий і в формі, місце на одному фланзі Боруссії надійно заброньовано.
Січнева перетряска
Ройс тому і став легендою Дортмунда за п'ять років виступів у клубі, що його поведінка разюче контрастує з поведінкою інших зірок, котрі заїхали в Борусію.
Ще влітку Усман Дембеле опустився до відвертого саботажу, щоб піти в Барселону – до січня подібними речами почав займатися П'єр-Емерік Обамеянг. Екстравагантний габонець поїхав в Арсенал, а клуб отримав 63,75 млн євро, щоб компенсувати його втрату.
Сильно витрачатися на форварда в січні Боруссія не наважилася. Обамеянга замінив Міші Батшуаї, орендований, який практично не грав у Челсі. І треба сказати, що Міші стартував в новому клубі просто блискуче. Перший же вихід бельгійця в жовто-чорній формі ознаменувався дублем, а в перших трьох матчах він забив п'ять м'ячів!
В останніх трьох іграх Батшуаї, правда, голом не відзначився, але якби він взагалі не йшов з поля без гола, його б з Челсі не відпустили. Паралельно за звершеннями Міші важливо не забути про інше, чи не більш значуще зміцнення Боруссії.
Знаєте, яка одна з причин настільки безваріантної (0:4) поразки Базеля від Ман Сіті? Швейцарці в січні втратили найкращого захисника.
Мануель Аканджі показав відмінну гру в Лізі чемпіонів: 5,2 виноса і 2,2 перехоплення в середньому за матч в боях з Бенфікою, МЮ і ЦСКА, після чого переїхав до Дортмунда. Втомившись від помилок Марка Бартри і Сократіса Папастатопулоса, Борусія виклала по мільйону за кожен з 22 років Мануеля.
У сумі ми маємо втрату однієї з двох головних зірок клубу, тимчасову затичку його позиції першим-ліпшим форвардом і посилення оборони – ну і повернення після травми другої зірки. До чого це призвело?
Десять очок в чотирьох матчах...
Домашня нічия з Аугсбургом, звичайно, заважає переходити в оцінці Борусії на дифірамби, але так навіть краще. «Джмелі» нарешті повернулися на нормальний переможний шлях, з якого згорнули ще в жовтні.
Правда, дві перемоги з минулих трьох здобуті над двома головними аутсайдерами ліги, Кельном і Гамбургом. Третя, той самий матч в Менхенгладбаху, ознаменувалася тотальною перевагою суперника (28-7 за ударами), а Аугсбург перемогти просто не вдалося.
Але з чогось же треба починати – раніше Боруссія просто не могла виграти три матчі поспіль, що дозволило їй вийти на друге місце. Той же Кельн, наприклад, обіграв на виїзді РБ Лейпциг, тож не такі вже прості аутсайдери Бундесліги.
Звичайно, до ідеалу «джмелі» далекі, і Баварія може вже догравати чемпіонат молодіжною командою – Боруссія її вже не наздожене. Проте в грі команди Петера Штегер з'явилася якась цілісність: є бомбардир, є малюнок гри, є те, з чого починаються очікування будь-якої нормальної команди на зону Ліги чемпіонів.
Ось в плей-офф Ліги Європи з Аталантою німці виглядали просто погано і повинні були вилітати (пощастило з помилкою воротаря суперників) – але зараз для команди, мабуть, важливіша спокійна кваліфікація в Лігу чемпіонів.
...І принципова зміна стилю
У п'яти стартових матчах чемпіонату Боруссія тричі перевершила позначку в 70% володіння м'ячем. Вихованець Аякса Петер Бош, який зробив собі ім'я як тренер в Амстердамі, робив ставку на нестримну атаку – і безнадійно на цьому погорів, коли суперники пристосувалися до стилю «джмелів» і почали завдавати поразки за поразкою. Нагадаємо, що в ЛЧ дортмундці не виграли жодного матчу з шести, а звільнений Бош був після восьми матчів без перемог і в чемпіонаті.
На місце головного романтика ліги прийшов головний прагматик. Петер Штегер домігся видатних успіхів з Кельном (цікаво, через скільки десятиліть «козли» наступного разу проб'ються в єврокубки через чемпіонат?), але за весь час його роботи в місті карнавалів хіба що Герта Пала Дардаї могла позмагатися з його командою за рівнем нудності. Кельн відбивався, грав виносами на потужного форварда Антоні Модеста – і, що симптоматично, погорів після від'їзду бомбардира в Китай. На момент запрошення в Дортмунд Штегер вже був звільнений зі своєї попередньої команди, яка з ним опустилася на останнє місце.
Штегер отримав контракт тільки до травня і під цілком очевидні завдання: реанімувати гру команди, повернути її хоча б у першу четвірку. Як наслідок, тренер гранично спростив гру команди – і є відчуття, що продаж Обамеянга йому в цьому тільки допоміг. Батшуаї – форвард принципово іншого стилю гри, за бомбардирськими якостями він схожий на Модеста.
Нинішня Боруссія навіть у грі з тим самим Кельном володіє м'ячем всього 52% часу, а менхенгладбахської тезок поступається за цим показником.
Молоді Штегер довіряє менше: 19-річний Крістіан Пулішіч сидить на лавці, тоді як 27-річний Андре Шюррле в кожному з останніх шести турів зіграв більше 80 хвилин. Це зрозуміло і можна пояснити: до липня Петера в Дортмунді може і не бути, він працює на реноме, добуваючи результат тут і зараз.
І саме тому шанси Андрія Ярмоленка на гру в основі після відновлення вищі, ніж може здатися на перший погляд. З гри Боруссії українець не випадав до самих останніх матчів і був корисний, навіть виходячи на заміни.
Весь той час, що Андре і Андрій були здорові, Шюррле виглядав гірше. Результат Штегер і Боруссії потрібен будь-який і у всіх турнірах, відрив від п'ятого місця практично відсутній – а команда буде грати двічі на тиждень. Головне, користуватися шансами – конкуренція на флангах у «джмелів», звичайно, просто неймовірна.
Дивлячись на нинішню Боруссію, насилу віриш, що ще в жовтні головна команда Дортмунда була романтичним колективом, які прагнуть володіти м'ячем максимум часу. Що робити: Ярмоленко в серпні перейшов у команду, яка переживає постійний час змін.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!