Ім'я Мохамеда Салаха зараз на слуху – він впевнено йде до звання найкращого бомбардира Прем'єр-ліги сезону 2017/18, стає реальним кандидатом на отримання призу Гравцеві Сезону в АПЛ, а також претендентом на те, щоб перервати гегемонію Мессі і Роналду в боротьбі за «Золотий м'яч».
Після того як Салах забив чотири голи в ворота «Уотфорда» після чотирьох ударів по воротах, порівнювати його з Мессі взялися за кожним рогом, а Юрген Клопп пішов далі, сказавши, що останнім гравцем, який впливав на гру так, як Салах, був Дієго Армандо Марадона. Клоппа можна зрозуміти – кому як не йому ставати персональним фанатом «Короля Єгипту» найперше разом з уболівальниками «Ліверпуля», а також мусульманами і жителями Єгипту, які цікавляться футболом. Але як довго триватиме Салахоманія і чи дійсно Мо Салах зараз так крутий, щоб ставати на одну сходинку з Мессі хоча б в цьому сезоні?
«Салах – це явище, яке потрібно виносити за дужки, оцінювати за найвищими стандартами, до яких він прагне сам»...
Такого футболу, який ми бачимо зараз у виконанні Салаха вже в першому сезоні в АПЛ, не очікував ніхто. Більш того – вистачало після його приходу в «Ліверпуль» тих, хто сумнівається навіть у тому, що він буде зіркою в складі «червоних» хоч якогось масштабу. Журналіст The Guardian Барні Роні зовсім недавно сміявся над самим собою в матеріалі, в якому широко пояснював, чому він написав в превю сезону про те, що Салах не вартий 35-ти мільйонів, відданих за нього «Ліверпулем». Йому вистачило вміння визнавати свої помилки і самоіронії, аби висміяти самого себе: »Давайте просто прочитаємо це. Жахливо. Багато. Грошей. Жахливо багато грошей – 35 мільйонів за Салаха. За Салаха! Я б зараз сам розсміявся в обличчя тому, хто міг таке написати. Цікаво, чи заслужив я гонорар цим матеріалом?».
Не буду сміятися над британським журналістом, адже сам минулої весни обміняв Салаха в живому футбольному менеджері на Федеріко Бернардескі, Айосе Переса і 100 гривень, вважаючи, що його прогрес в «Ромі» – явище тимчасове. У пам'яті були свіжі приклади видатного півріччя в «Уігані» «Єгипетського Танка» Амра Закі, а також спалахи Мідо в «Аяксі». Раніше єгипетським футболістам в Європі категорично не вистачало стабільності, але Салах – це явище, яке потрібно виносити за дужки, оцінювати за найвищими стандартами, до яких він прагне сам.
«Салах пробивав по воротах на 78 разів менше і реалізував 22,6% своїх ударів в ствір, тоді як Мессі перетворив в голи 14,8% своїх пострілів»...
Для початку звернемося за допомогою до чисел – нестачі в них в епоху Opta, Squawka і xG-моделей немає, тож оцифрувати гру будь-якого значимого футболіста можна досить легко. Почнемо з того, що Салаха в цьому конкретному сезоні варто порівняти з Мессі хоча б за тим, що забив більше голів у всіх турнірах, зігравши менше матчів. Якщо говорити тільки про клубний футбол, то у Мессі зараз 35 голів в 43-х матчах, а у Салаха – 36 в 41-му. При цьому Салах пробивав по воротах на 78 разів менше і реалізував 22,6% своїх ударів в ствір, тоді як Мессі перетворив в голи 14,8% своїх пострілів.
Мессі і раніше мав особливий статус в «Барселоні» і саме через нього йде гра каталонців, а вже після відходу Неймара культ особистості Мессі в «Барсі» зміцнився ще більше. Мессі – штатний виконавець стандартів і прямими ударами зі штрафних він тільки в чемпіонаті забив п'ять м'ячів, а іноді виконує і пенальті (реалізував 2 з 40-а в Прімері), тоді як Салах при стандартах – практично статист. Пенальті ж в цьому сезоні він бив з якоїсь причини тільки в матчах з «Гаддерсфілдом» (реалізував один із двох).
Зараз у «Ліверпуля» в атаці – тріада, на зразок тієї, що була раніше в «Барселоні» до відходу Неймара. Гольові моменти між Салахом, Фірміно і Мане в матчах, коли всі вони виходять в основі, розподіляються практично рівномірно. Особлива роль єгиптянина в «Ліверпулі» полягає лише в тому, що він поки що не завжди задіяний в командному пресингу по причині того, що не до кінця навчений тактично, але гра команди Клоппа не зав'язана на Салаху так, як «Барселони» – на Мессі.
«З такою результативністю Салаха негайно взяв би до себе будь-який клуб світу, навіть якби Мо не переходив на свою половину поля»...
Навіть в матчі з «Уотфордом», де Салах відзначився чотирма забитими голами, у нього було всього чотири гольових моменти, причому деякі з них він зробив гольовими сам, знайшовши можливість для удару по воротах в складній ситуації. Особливо гарний був момент, коли Салах, як заклинатель змій, качав з боку в бік відразу трьох захисників, що вишикувалися в лінію, перш ніж нанести більярдний удар в дальній кут. Ось після таких голів його і порівнюють то з Марадоною, то з Мессі – він здатний зробити різницю в будь-якій грі за рахунок «чарівництва».
Відносно невдалим був для Салаха матч проти «МЮ» – в ньому перервалася його семиматчева забивна серія з причини того, що Мохамед був наглухо закритий Ешлі Янгом. Але за цю роботу по нейтралізації Салаха в тому матчі Янг дійсно заслуговував приз за найращу персональну опіку в сезоні. Навряд чи б він зміг повторити цей фокус в іншій грі – на досвіді і настрої «вічно молодий» Ешлі видав свій найкращий матч на позиції захисника в кар'єрі. Тільки це допомогло зупинити Салаха, але чи це не показник того, що він зараз знаходиться в неймовірній формі, якщо для конкуренції з ним захиснику потрібно показувати найкращу гру в житті?
Салаха можна посварити хіба що за те, що він дійсно часто залишається «білою вороною» в «гегенпрессингу» від «Ліверпуля». Але його корисність для команди Клоппа не обмежується одним лише забитими голами, хоча з такою результативністю його негайно взяв би до себе будь-який клуб світу, навіть якби Салах не переходив на свою половину поля.
У Салаха в АПЛ є дев'ять результативних передач і тільки у Лероя Сане і Давида Сілви їх більше. При цьому, якщо той же Мане з семи «ассистів» шість віддав Салаху, то Мо куди більш різноманітний відносно адресатів: чотири гольові – на Фірміно, по одній – на Вейналдума, Коутіньйо, Мане, Старріджа і Емре Джана. Лише Еден Азар, Вілфред Заха і Андрос Таунсенд зробили більше успішних обводок, аніж Салах і тільки у Харрі Кейна більше влучень у ворота, аніж у єгиптянина.
«Коли ж Салах потрапив до класичного тренера-вчителя Клоппа, його футбольне навчання перейшло зі сходинки «фахівця» на рівень «магістра»...
Після міжнародної перерви Салах може встановити два рекорди результативності АПЛ. Зараз у нього 28 забитих голів у чемпіонаті, а при форматі проведення першості з 20-ма командами ніхто не забивав за один сезон більше, ніж 31 гол. Раніше це вдавалося Кріштіану Роналду в сезоні 2007/08, Луїсу Суаресу в чемпіонаті 2013/14 і Алану Ширеру з «Блекберном» в 1995/96. Якщо він заб'є чотири голи в останніх для «Ліверпуля» семи матчах – рекорду бути, а якщо зможе додати до них ще чотири – це буде абсолютне досягнення і для сезонів, коли в Прем'єр-лізі було 22-і команди. Також Салах вже встановив рекорд АПЛ за кількістю голів лівою ногою – раніше нікому не вдавалося забити з лівої 20 м'ячів по ходу одного сезону в Прем'єр-лізі.
З такою грою Салаха «Челсі» залишається тільки кусати лікті від того, що Мохамед був проданий в «Рому» за 15 мільйонів євро, а якщо врахувати, що за звання найкращого гравця сезону в АПЛ єгиптянин посперечається з іншим колишнім гравцем «синіх» Кевіном Де Брюйне, то другий захід Жозе Моуріньо в «Челсі», в результаті якого «Стемфорд Брідж» покинули не тільки Кевін і Мо, а й Ромелу Лукаку, інакше як шкідництвом не назвеш.
Але в «Челсі» Салах дійсно був дуже далекий від тієї гри, яку він показує зараз, та й в «Базелі» він здавався гравцем не без задатків, але ще досить сирим – швидким, але досить передбачуваним. Ймовірно, метаморфоза, що перетворила Салаха на супергероя, сталася з ним в Серії А, де Мохамед вивчив чимало тактичних уроків і став мудрішим як футболіст. Лучано Спаллетті часто проводив з ним індивідуальні заняття з тактики, розуміючи, наскільки важливий для «Роми» індивідуально сильний, але часто егоїстичний єгиптянин.
Коли ж Салах потрапив до класичного тренера-вчителя Клоппа, його футбольне навчання перейшло зі сходинки «фахівця» на рівень «магістра». І є передумови до того, що Мохамед на цьому не зупиниться. З такими партнерами як Роберто Фірміно і Садіо Мане Салах може ставати сильнішими з кожним сезоном.
Порівнювати Салаха з Мессі будуть завжди – все ж вони схожі за габаритами, ігровим навичкам і вмінням забивати індивідуальні голи. Але зараз Мо дуже важливо довести, що його прогрес не обмежується одним сезоном і виступами за «Ліверпуль». Якщо Салах, який наступного літа буде одним з найулюбленіших для українців гравцем на ЧС-2018, зможе проявити себе в Росії в складі збірної Єгипту, і хоча б протягнути її до плей-офф – шанси на «Золотий м'яч» у нього з'являться. Далі потрібно буде тільки підкріпити їх такою же вдалою грою восени і тією самою стабільністю, яка відкине сумніви в тому, що перед нами – нова суперзірка світового футболу.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!