Хитра революція Інфантіно: 25 мільярдів на кону, бонус для України і замах на Лігу чемпіонів – чого чекати від нових турнірів ФІФА

Світовий футбол 3 Травня, 20:52 884
Хитра революція Інфантіно: 25 мільярдів на кону, бонус для України і замах на Лігу чемпіонів – чого чекати від нових турнірів ФІФА | 19-27
Президент ФІФА Джанні Інфантіно придумав цікавий план, який просуває вже в ці дні. «Футбол 24» розповідає, як Міжнародна футбольна асоціація хоче реформувати провідні турніри до невпізнання.

Такого футбол ще не бачив. У справ реформування турнірів з'являється новий таємничий гравець – так званий «Консорціум ФІФА», який візьме на себе організацію і проведення нових турнірів. На кону шалений бюджет і вплив на турніри, які проводить УЄФА.

Отож, на футбольній мапі мають повстати 2 турніри: Клубний Чемпіонат світу (версія 2.0) і Глобальна Ліга Націй (ГЛН). За 25 мільярдів доларів Консорціум прагне отримати 49-відсотковий пакет акцій у компанії, яка керуватиме турнірами.

Чому це дуже вигідно передусім Інфантіно

Президент ФІФА підганяєю очолювану ним організацію. Вирішити, чи приставати на пропозицію міжнародних інвесторів, потрібно менш ніж за 2 місяці. Інтерес Джанні Інфантіно прозорий – з такою купою готівки на нові турніри він зможе без проблем вирішити питання переобрання на новий термін. Ще цього тижня швейцарець з італійським корінням скликає засідання ради ФІФА, в якому мають взяти участь голови усіх 6 континентальних конфедерацій.

Звідки грошенята?

Хтось називає Консорціум японським, але ця помилка випливає з того, що одним з посередників в угоді виступає SoftBank, який базується у Японії. Насправді ж бізнес-гарантії дає капітал з Китаю і арабських країн – Саудівської Аравії та ОАЕ. Інвестиції у спорт є частиною нової політики цих держав. Китай і Саудівська Аравія прагнуть розвивати внутрішній ринок, щоб потроху зменшувати свою залежність від експорту.

У планах Консорціуму заробляти на цих турнірах і мати досить могутній вплив, адже раніше ФІФА та УЄФА самотужки займались влаcними змаганнями і самі розподіляли прибутки на свій розсуд. Можливість стабільно приймати турніри високого рангу збільшуватиме також і туристичну привабливість згаданих країн.

Європо, посунься!

Проти нових змагань, схоже, виступатимуть європейці, принаймні владна верхівка. Оновлений клубний чемпіонат світу змусить УЄФА реформувати і всіляко підлаштовувати свої турніри та може зменшити престиж Ліги чемпіонів. Ціль нового змагання – не розвивати європейський футбол, а підтягувати до суперклубів рівень команд з інших континентів.

У Саудівській Аравії та Китаї є люди, готові з підтримкою держави інвестувати в тамтешні клуби, щоб ті могли кинути виклик усім цим барсам і реалам. Зараз у них немає глобальної мотивації вкладати у ті ж мегатрансфери, адже вони бовтаються у своєму болоті під назвою Ліга чемпіонів Азії, яке і близко не відіб'є грандіозних затрат, і конкурують з європейсьими грандами лише раз на рік в обрізаному і пародійному форматі клубного Мундіалю, який проводять за декілька днів узимку. Тому чималенький попит на те, щоб клуби з країн, які мають величезні фінансові ринки, грали з тим же Реалом регулярно, існує.

Фактично азіати хочуть розвинути свій футбольний ринок коштом європейського, заручившись підтримкою такого гіганта, як ФІФА. Сотні мільйонів китайців і так стежать за Лігою чемпіонів? Блеф, рейтинги не сягають і 10 млн за матч. Найбільшу аудиторію збирають матчі клубів і збірних Китаю. Рекордна трансляція матчу відбору ЧС-2018 Китай – Іран зібрала 30 млн глядачів. ЛЧ і топ-чемпіонатам Європи таке і не снилось на місцевому ринку. Тобто ринок готовий розвиватись, але якщо матиме свою патріотичну зацікавленість.

25 мільярдів для ФІФА – вигідніше, ніж є зараз

Новий клубний Чемпіонат світу гарантує 3 мільярди прибутку за кожен з 4-х найближчих турнірів. Глобальна Ліга Націй принесе 1 мільярд, і далі цей показник тільки зростатиме. Для ФІФА це означає приблизно 4 мільярди доларів за перший 4-річний цикл і 7 за наступний. За останній цикл Міжнародна Федерація отримала 5,6 млрд прибутку. Словом, спокуси заробляти в рази більше дуже і дуже велика.

Формат Клубного ЧС версії 2.0 і Глобальної Ліги Націй

Турнір проводитимуть кожні 4 роки. У ньому візьмуть участь 24 клуби, розподілені на 8 груп. З них 12 представлятимуть Європу (4 останні переможці Ліги чемпіонів отримають гарантовану участь). Перший турнір запланований на червень чи липень 2021-го і далі кожні 4 роки. контракт планують підписати наразі на 4 розіграші до 2033 року. Гарантовані 3 мільярди доларів прибутку в обмін на те, що приймати такий Мундіаль будуть тільки країни, «голодні до футболу». Дуже прозорий натяк на Схід.

Щодо Ліги Націй версії Глоб (понад 200 збірних-учасників), то ФІФА візьме на озброєння формат, який працюватиме в УЄФА і північноамериканській КОНКАКАФ. Країни з поділом на групи по 4 команди згідно з рейтингом. Для кожної збірної мінімум 6 матчів. Вінцем турніру стане Фінал 8, де зіграють команди з 5 континентів, з яких 3 представлять Європу, а 2 – Південну Америку. Усесвітня Ліга Націй має стартувати у 2020-2021 рр. До 2033-го очікуваний розмір прибутків виросте до 4 мільярдів доларів.

Космічні призові – Україні теж перепаде

Європейські та південноамериканські гранди боротимуться за грандіозний куш! Топ-5 збірних, за перші 6 матчів фінальної частини світової Ліги Націй отримать від 37 до 50 млн доларів. За вихід у Фінал 8 кожна збірна з першого дивізіону (а таких загалом буде 7) отримає ще по 15 мільйонів, плюс 5 за фінал фіналів і 10 за перемогу в головному матчі.

Ліга Націй ФІФА, Глобальна, призові, Інфантіно, Клубний чемпіонат світу

Капремонт турнірів ФІФА означає кінець Кубка Конфедерацій, який останнім часом остаточно перетворився на нікому не потрібну пародію а-ля московський Кубок Співдружності. Та й призові КуКона «вражають» на фоні нових цифр: Німеччина отримала за перемогу на турнірі, який відбувся у Росії, аж 4,1 млн доларів.

Попередня розбивка призових показує, що та ж Україна може заробити колосально більше, ніж за участь у європейській Лізі Націй: 5 країн отримують по 37,5-50 млн доларів; 5 по 15-20 млн; 7 по 11,25-15 млн; 5 по 7,5-10 млн і 33 по 5,62-7,5 млн.

Тобто за 6 матчів з міцними збірними протягом 2-х років українці, які зараз 19-і по Європі, ще й зароблять від 7 до 10 мільйонів доларів. А якщо наші підтягнуться у топ-17, то сума зросте до 11-15 млн. Плюс за саму участь у Фіналі 8 свого дивізіону (тут уже конкурують команди зі всього світу) передбачені додаткові бонуси 5, 3, 2 млн доларів і далі нижче на 0,5, млн за 2, 3, 4, 5, 6, 7 дивізіони відповідно. Суми, небачені досі. ФІФА у травні 2018-го ще повинна отримати згоду ключових учасників ринку, але щось підказує, що з такими цифрами проблем не виникне.

Тарас Котів