Українські стадіони після Євро-2012 – шість років потому

Футбол України 3 Травня, 22:26 1802
Українські стадіони після Євро-2012 – шість років потому | 19-27
Факти ICTV проаналізували долю українських стадіонів після чемпіонату Європи з футболу у 2012 році.

У 2012 році Україна та Польща вперше у Східній Європі прийняли великий футбольний турнір – чемпіонат Європи з футболу. На Євро-2012 було задіяно вісім стадіонів в восьми містах – по чотири у кожній з країн. Головними аренами турніру вважалися НСК Олімпійський у Києві та Національний стадіон у Варшаві. Звісно, найбільше увага була прикута до української арени, адже саме вона приймала фінал турніру.

Вже за три роки після Євро-2012, варшавський стадіон удостоївся права приймати фінал єврокубка – Ліги Європи. Саме тоді український Дніпро пройшовши тернистий шлях від групового етапу до плей-офф, і здолавши у півфіналі італійський Наполі, зійшовся на польській арені з іспанською Севільєю. Нажаль, удача тоді була не на стороні хлопців Мирона Маркевича.

Здавалося, ще тоді українські арени про фінали єврокубків могли лише мріяти, але 15 вересня 2016 року на виконкомі УЄФА стало відомо, що Київ у 2018 році прийме фінал головного клубного турніру Старого світу – Ліги чемпіонів.

Факти ICTV вирішили проаналізувати, що стало з українськими футбольними аренами за шість років після Євро-2012.

НСК Олімпійський

Головна спортивна арена країни починаючи від 1923 року пережила безліч реконструкцій, остання відбулася спеціально до Євро-2012. Вона тривала 4 роки і обійшлася українському бюджету у 4 млрд 600 млн гривень.

Перший матч на оновленому стадіоні НСК Олімпійський відбувся 11 листопада 2011 року. Це був товариський матч між збірною України та збірною Німеччини, який завершився з рахунком 3:3. Гру відвідали 70 тис. глядачів.

З весни 2012-го року Олімпійський став клубною ареною команди київського Динамо. Динамівці приймають на арені як матчі УПЛ так і поєдинки єврокубків.

У сезоні 2014/15 НСК Олімпійський в якості домашньої арени для єврокубків заявив дніпропетровський Дніпро.

Після Євро-2012 на Олімпійському відбулося кілька знакових концертів – Red Hot Chili Peppers, Мадонни, Depeche Mode, Muse, Hurts, The Kills. У 2016 році український гурт Океан Ельзи побив рекорд і зібрав на стадіоні майже 100 тис. шанувальників.

На території стадіону також функціонує динамівський фан-шоп та клубний музей, є музей братів Кличків та музей 90-річчя історії НСК Олімпійський.

Арена Львів

Стадіон у Львові був побудований “з нуля”. Будівництво Арени Львів обійшлося українським платникам податків в 2 945 млрд. гривень.

Після Євро-2012 стадіон виявився нікому не потрібен. Місцевий ФК Карпати відмовився грати на новій арені, мотивувавши це зависокою ціною оренди, віддавши перевагу більш доступному стадіону – Україна. А крім них у Львові грати у великий футбол просто нікому було.

На початку клубного сезону-2012/13 там кілька матчів провела ужгородська Говерла. Втім, одразу після завершення реконструкції ужгородського стадіону Говерла повернулася додому.

Збірна України з футболу у серпні 2012 та вересні 2013 року провела на арені матчі проти Чехії та Сан Марино. Але 27 вересня 2013 року дисциплінарний комітет ФІФА, на підставі доповіді FARE про “використанні на матчі фаєрів, демонстрації нео-фашистських прапорів, а також нацистських гасел”, прийняв рішення про дискваліфікацію стадіону включно до закінчення відбіркового циклу ЧС-2018.

У 2014 році через ситуацію на сході України, ми втратили можливість проводити поєдинки внутрішньої першості у Донецьку, Луганську та Маріуполі, а міжнародні – в Донецьку, Харкові, Дніпрі та Одесі. В результаті 15 травня 2014-го року УЄФА дозволила стадіону Львів Арена разом з київськими НСК Олімпійський і Динамо ім. Лобановського приймати міжнародні матчі під своєю егідою.

Тут стали грати деякі домашні матчі УПЛ донецький Металург і Ліги Європи харківський Металіст, а донецький Шахтар і зовсім заявив Арену Львів своїм домашнім стадіоном на весь сезон в УПЛ і Лізі чемпіонів. Проте, гірники, не задоволені підтримкою у внутрішній першості, змінили свою прописку на харківську у 2016 році.

У червні 2017 року стало відомо, що на сезон 2017/18 свої домашні матчі в УПЛ на Арені Львів проводитиме рівненський Верес, так як місцевий стадіон Авангард перебуває на реконструкції.

До речі, свій перший домашній поєдинок у Лізі Націй синьо-жовті проведуть на львівській арені проти Словаччини 9 вересня.

ОСК Металіст

Стадіон бере свій початок з 1926-го року, але напередодні Євро-2012 був капітально відреконструйований і фактично відбудований заново, адже кожна з трибун по черзі зносилася і на її місці будувалася нова. Кошторна вартість реконструкції склала майже 600 млн. гривень і тривала 3,5 роки.

Після Євро-2012 ОСК Металіст повернувся до звичної для себе життя з іграми УПЛ та Ліги Європи за участю харківського Металіста. Проте єврокубкові поєдинки тривали недовго. З 15 травня 2014-го року УЄФА заборонила проводити в Харкові міжнародні матчі під своєю егідою, в результаті чого ФК Металіст свої домашні ігри в Лізі Європи сезону 2014/15 провів у Львові та Києві.

Що стосується національної збірної України, то вона після чемпіонату Європи сюди заїхала тричі – у 2013, 2016 та 2017 роках. І провела поєдинок проти Польщі у кваліфікації до ЧС-2014, товариську гру проти Сербії та матч кваліфікації до ЧС-2018 проти Туреччини.

У серпні 2013 року року новий власник ФК Металіст Сергій Курченко уклав угоду про покупку ОСК Металіст за 674 млн. 522 тис. гривень. Але бізнесмен встиг внести лише аванс у сумі 110 млн. грн., після чого його становище в країні похитнулося (разом з режимом Віктора Януковича) і він втік. У підсумку все закінчилося тим, що 26 серпня 2014-го року Господарський суду Харківської області ухвалив рішення повернути стадіон у комунальну власність Харківської області. У квітні 2018 року Кабінет Міністрів підготував необхідні документи щодо передачі в управління Харківської обласної державної адміністрації стадіону Металіст.

У 2016 році донецький Шахтар перебрався з Львів-Арени на харківський Металіст, як у матчах внутрішньої першості так і в єврокубках. Також свої матчі на харківській арені у Другій лізі проводить новостворений клуб Металіст 1925.

Донбас Арена

Будівництво стадіону стартувало задовго до того, як Україна отримала право прийняти Євро-2012 – у 2006-му році. 29 серпня 2009 року відбулася урочиста церемонія відкриття першого в Східній Європі стадіону категорії 5 зірок, яким є Донбас Арена. Кошторис будівництва склав 3 млрд. 200 млн. гривень.

Після Євро-2012, стадіон Донбас Арена слугував домашньою ареною ФК Шахтар. За цей час гостями стадіону стали італійський Ювентус, англійські Челсі і Манчестер Юнайтед, німецькі Боруссія Дортмунд та Байєр. Що стосується матчів збірної України, то після Євро-2012 синьо-жовті не зіграли тут жодної гри.

Навесні 2014-го року Донецьк опинився на тимчасово непідконтрольній Україні території і проводити будь-які матчі на цьому стадіоні стало неможливим.

В результаті артилерійських обстрілів Донецька у серпні 2014-го року було пошкоджено стадіон. В результаті попадань снарядів було завдано численних ушкоджень північно-західному фасаду стадіону.

Нині Донбас Арена поступово перетворюється в зону відчуження.





Українські стадіони після Євро-2012 – шість років потому / 6 фотографий

26 травня 2018 року на НСК Олімпійському зійдуться дві найсильніші футбольні команди Європи в рамках Ліги чемпіонів.