Угорський жарт: Хто відправив на ЧС серед «сепарів» збірну «Закарпаття»

Футбол України 4 Червня, 14:45 1060
Угорський жарт: Хто відправив на ЧС серед «сепарів» збірну «Закарпаття»
В Лондоні триває незвичний футбольний турнір – чемпіонат світу серед збірних невизнаних держав, і одним із його учасників цього року стала збірна Закарпаття.

Що таке CONIFA?

Чемпіонат світу серед невизнаних держав проводить організація під назвою Конфедерація незалежних футбольних асоціацій (Confederation of Independent Football Associations), або скорочено – КОНІФА (CONIFA). До неї входять федерації футбольних країн, які невизнані ФІФА, а це вже, якщо бути точними – аж 47 федерацій і, відповідно, футбольних збірних.

Організація була заснована в 2013 році, а власний чемпіонат світу почала проводити в 2014 році, і з тих пір КОНІФА влаштовує вже третій подібний турнір.

Штаб-квартира КОНІФА знаходиться в Швеції (місто Лулео), а президентом є норвежець Пер-Андерс Блінд. З ФІФА у КОНІФА складні стосунки, адже головна футбольна структура світу всіляко абстрагується від політики, тому мати щось спільне з організацією, яка по суті визнає збірні країн, які не визнає левова частка світу – було б самогубством для ФІФА.

В самій КОНІФА запевняють, що їх організація є повністю нейтральною до політики і на меті має лише надання можливості представникам невизнаних держав відчути смак великої гри та великих турнірів. Проте в самій назві «Конфедерація незалежних футбольних асоціацій» можна побачити спробу визнання не лише футбольного права країни, але також її права на існування взагалі. І отут вже до КОНІФА є питання з політичної точки зору. Але про них пізніше.

Історія «чемпіонатів світу серед сепаратистів»

Зараз у Лондоні триває вже 3-й ЧС серед невизнаних держав. Перший було проведено в 2014 році в Лапландії (якщо точніше, то це регіон Сапмі в Скандинавії) і перемогу в ньому здобула збірна французького регіону Ніцци. Учасників турніру всього було 12, і найскандальніші з них – Абхазія та Південна Осетія.

Другий турнір серед невизнаних збірних було проведено вже у Абхазії в 2016 році. Участь в ньому взяли також 12 збірних, і перемогли на цьому ЧС вже господарі турніру. Цікаво, що в цьому році до Абхазії вже навідувалися представники так званих «ДНР» та «ЛНР», які також стали членами КОНІФА, але на світову першість не потрапили, тому прибули лише як «почесні гості» сепарського футбольного шабашу.

І от нарешті третій чемпіонат світу, який проходить не де-небудь, а в самому Лондоні! Хоча офіційно господарем ЧС є Барава – місто-порт на південному заході центральної частини Сомалі, оголошений столицею державного утворення Південно-Західне Сомалі. Але так як в цей регіон сепарські збірні поїхати зіграти в футбол чомусь не побажали (дивно, правда?), вирішили грати в Англії. На маленьких стадіонах, найбільшими з яких є арени у Бромлі (5 тис. місць) та у Саттоні (теж 5 тис. глядачів).

Цього разу команд зібралося вже аж 16 – турнір розширюється. І серед учасників була одна збірна, яка привернула увагу українського футбольного товариства - Закарпаття. Або, як її називає офіційний сайт КОНІФА - Kárpátalja.

Хто грає за збірну Закарпаття?

На початку існування цієї команди (а це 2014 рік) за неї грали різні люди, і навіть гравці, які мали відношення до регіональних турнірів в Україні. До КОНІФА Закарпаття приєдналося у 2016 році, і вже з тих пір до команди набирають переважно гравців з угорським минулим. Зараз у команді граючого тренера Іштвана Шандора (уродженець Ужгорода, до речі) не зустрінеш гравців з українськими іменами та прізвищами, але тут є люди, що пограли свого часу в українських клубах. Наприклад, Золтан Бакса (в 2005 році перебував на контракті у «Закарпатті»), або ж Георгій Шандор, який народився в Ужгороді і перші кроки в футболі робив в цьому місті. Шандор Розман та Шандор Вайда із Виноградова раніше грали за «Славутич» та «Нафтовик-Укрнафту», а Юрій Тома не так давно був гравцем «Говерли» та ФК «Ужгород».

Цікаво, що збірна Закарпаття в дебютній спробі участі в ЧС серед невизнаних держав вже подолала груповий етап, вийшовши до чвертьфіналу з першого місця. За вихід до фіналу команда змагатиметься зі збірною Каскадії (регіон в Північній Америці неподалік від Аляски).

Матч Закарпаття проти Абхазії (2:0)

Матч Закарпаття проти Північного Кіпру (1:1)

За чий рахунок бенкет?

Цього року титульним спонсором чемпіонату світу серед сепаратистів стала ірландська букмекерська компанія «Paddy Power». Її участь у цьому доволі скандальному проекті логічна, адже ця компанія і сама любить скандали, ба більше – самостійно їх створює.

За «Paddy Power» вже помічено багато гучних історій. Букмекер вигадує різноманітні акції, які провокують суспільство на різку реакцію. Скандальна акція компанії, яка зачіпає тему вбивства Оскаром Пісторіусом своєї співмешканки, стала найбільш обговорюваною в Великій Британії в 2014 році. Також компанія виступила спонсором поїздки баскетбольної зірки Деніса Родмана в Північну Корею, щоб передати в подарунок Кім Чен Ину набір ірландського колекційного віскі, вартість якого, імовірно, становить кілька тисяч фунтів.

У 2002 році компанія «Paddy Power» проводила рекламну кампанію, в рамках якої брала ставки на те, чи зможуть дві літні жінки перетнути дорогу без травм. А в минулому році букмекер приймав ставки на те, що померлий футболіст Уго Ехіогу очолить один з англійський клубів. За що представникам «Paddy Power» довелося ще довго вибачатися. То ж не дивно, що саме ці люди взялися спонсорувати чемпіонат світу серед збірних-сепаратистів. Їм потрібні скандали!

За що КОНІФА можна заборонити і покарати

Як вже було анонсовано раніше, поставимо головне питання цій дивній організації під назвою КОНІФА. І воно звучить так: чому в її назві присутнє саме слово «Independent», тобто «Незалежність»? Якщо в КОНІФА так свято вірять у свою аполітичність, то її представники мали б акуратніше обирати терміни. Лише те, що вона визнає незалежність футбольних збірних, автоматично означає і визнання незалежності псевдодержав, які вони репрезентують, а це вже привід для серйозних санкцій, причому на різноманітних рівнях – як спортивних, так і фінансових.

Наприклад, тому ж букмекеру «Paddy Power» може серйозно дістатися за фінансування сепаратизму, і покарання може бути дуже серйозним – країни, чиї інтереси зачіпає проведення подібних турнірів, можуть просто заблокувати у себе сайт цього букмекера, а це колосальна втрата прибутків.

Можливо, зараз проведення таких турнірів не викликає серйозного занепокоєння у політичного світу та світу великого спорту, але надалі ситуація може розростися до більш серйозних масштабів, і в інших видах спорту теж вирішать влаштувати «сепарські ігри». Баскетбольній ЧС серед невизнаних держав, тенісні турніри серед сепаратистів, хокейні баталії країн, яких не існує на карті.

Якщо вже зараз не припинити цей дивний тренд, то він може розвинутися в черговий інструмент впливу на геополітику. Адже зараз ті ж «ДНР», «ЛНР», або «збірна Закарпаття» можуть апелювати до світової спільноти, прикриваючись участю у представницькому футбольному турнірі. Мовляв, ми он в самому Лондоні граємо! То ж хіба це правильно – підігравати сепаратизму? Відповідь очевидна.

Угорська карта

Безумовно, сама участь «збірної Закарпаття» на подібному турнірі вписується в політику сусідньої Угорщини і її підтримку нацменшин в Україні. На Закарпатті проживає понад 100 національностей і народностей. Українці становлять 80,5%, угорці - 12,1%, румуни - 2,6%, росіяни - 2,5%.

З 2010 року угорські структури втілюють у життя «Стратегію національної політики Угорщини до 2020 року» за наступними напрямками: створення єдиної інформаційної системи, яка спрямована на формування світогляду «нації» і здатної мобілізувати угорську національну меншину по важливих питаннях; збільшення кількості угорських громад за кордоном; зменшення ролі кордонів між Угорщиною та країнами проживання закордонних угорців як бар'єрів на шляху об'єднання «нації»; підтримка створення територіальних автономій угорців. Останній пункт дуже важливий, оскільки після приходу до влади у 2010-му році представників «Фідес» угорське керівництво і прем'єр-міністр Віктор Орбан (лідер політсили) намагається втілити в життя ідею «Притисянського автономного округу», у який входитиме так званий «Притиснянський район». Його одиницями мають стати адміністративні райони, де проживає найбільша кількість населення, яка говорить угорською в Україні: Мукачівський (13,8%), Виноградівський (26,3%), Ужгородський (36,5%), Берегівський (80,2%).

«Фідес» неодноразово піднімали проблему щодо надання автономії угорській етнічній меншині на території Закарпаття. Цю тематику Віктор Орбан активно почав використовувати після анексії Криму російськими військами навесні 2014 року.

Варто також згадати останні скандали між нашими державами, ініціатором яких виступила Угорщина: освітній закон, звинувачення в утисках мови з боку української влади, неодноразове блокування сусідом самітту Україна-НАТО, популістичні заклики ввести на Закарпаття місію ОБСЄ і галас через ідею з відновлення у Берегово, де проживає багато угорців, військової бази... Для правлячої «Фідес» та особисто Орбана захист угорської нацменшини в Україні став священною коровою і в чомусь допоміг перемогти на останніх парламентських виборах.

Окрім цього, Угорщина активно інвестує в Закарпаття. Наприклад, заявляла про бажання вкласти щонайменше 80 млн євро в українські дороги. На Закарпатті в селах за угорські гроші деякі дороги вже відновлювалися. Також лунали заяви про будівництво 22 дитячих садочків, фінансово підтримується діяльність угорської громади. На території Закарпатської області діють близько 99 шкіл з угорською мовою навчання. При цьому середня кількість учнів на одну школу становить 154 людини.

Починаючи з 2010 року Угорщина активно перейшла до практики використання інституту «подвійного громадянства» з метою посилення підтримки курсу країни в місцях компактного проживання угорців. З 1 січня 2011 року набрав чинності угорський Закон про спрощення процедури отримання угорського громадянства для «українських угорців». З того часу Угорщина «роздала» на Закарпатті щонайменше 100 тис. паспортів.

Угорські структури заснували в Закарпатській області потужну платформу для реалізації агресивної антиукраїнської діяльності. До її складової, перш за все, відноситься розвинена мережа національно-культурних організацій угорської громади. Всього їх в області налічується більше 50. Ці організації, як правило, мають союзників і партнерів в Угорщині. Серед найбільш активних з них варто відзначити: «Товариство угорської культури Закарпаття» (ТУКЗ); «Демократичний союз угорців України» (ДСВУ).

Також на закарпатському рівні угорці представлені двома конкуруючими організаціями - Партією угорців України (КМКС) та Демократичною партією угорців України (УМДС).

Не варто забувати і роль церкви. Тут Угорщина також має власну стратегію. Духовні потреби понад 80% угорців Закарпаття забезпечує Закарпатська Реформістська Церква, очолювана єпископом Ш.Зан-Фабіаном. Вона налічує 117 релігійних організацій і займає керівну роль в системі духовних орієнтирів угорської національної меншини. У січні на піврічний період Зан-Фабіан очолив Всеукраїнську Раду Церков.

На фоні цієї політики участь «збірної Закарпаття» на ЧС серед сепарів виглядає звичайним піаром і частиною втілюваної у життя угорської політики в Україні. Безумовно, там варто пошукати саме угорські гроші.

Андрій Коваленко, Степан Казимерчак