ФІФА планує відмінити оренди. І це - найправильніше рішення

Світовий футбол 30 Червня, 18:37 2727
ФІФА планує відмінити оренди. І це - найправильніше рішення | 19-27
Явище оренди гравців у футболі породжувало і продовжує породжувати дуже багато суперечностей.

«Ювентус» - 41 гравець, «Удінезе» - 27 гравців, «Челсі» - 22 гравця, «Манчестер Сіті» - 18 гравців. Це не заявки клубів на сезон, а, всього - на – всього, кількість гравців, яких клуби відправили в оренди. Тобто цього сезону вони клубам не потрібно. Та й в майбутньому, певно, не знадобляться.

В чому проблема?

Явище оренди гравців у футболі породжувало і продовжує породжувати дуже багато суперечностей. Оренда гравців – один із футбольних інститутів, який має свою історію, і яким вправно орудують велика кількість футбольних клубів. Та, не дивлячись на тривалу його історію, він зовсім не піддається еволюційному розвитку, а навпаки, все більше стає об’єктом зловживань та піддається критиці. Цей інститут особливо вподобали клуби, зі значними фінансовими ресурсами, які мають змогу підписувати гравців «пачками».

Яскравий приклад «Ювентус» та «Челсі», де в орендах перебувають кілька десятків гравців, які, звичайно ж, в кінцевому результаті, не стануть гравцями «Старої синьйори» чи «пенсіонерів». Ті ж українські гранди – «Динамо» та «Шахтар», дуже часто «ламають собі голови», куди б відправити зовсім непотрібного їм гравця, не розриваючи з ним контракту. Можливо, пригодиться або ж не дістанеться конкурентам. Адже, маючи значні фінансові ресурси, не співмірні з більшістю клубів, ці футбольні «монстри», можуть дозволити собі утримувати на контракті величезну кількість гравців. Та це, безперечно, негативно позначається на футболі загалом, а особливо на клубах, зі скромними фінансовими можливостями.

Призначення оренди

Основним призначенням оренди гравців є надання гравцям, які не потрапляють в основний склад свого клубу, можливості набратися досвіду в командах нижчого рангу, задля збільшення своєю конкурентоспроможності, і, відповідно, наступного закріплення в основному складі свого клубу. Про це йдеться побіжно у коментарі до «Регламенту зі статусу та переходів гравців», де мовиться: «За допомогою оренди клуб походження часто має намір скористатися вигодою від досвіду, який отримує гравець, регулярно граючи за новий клуб…Оренда гравців часто використовується із метою просування молодих талановитих гравців, які б інакше не знайшли можливостей у команді..» (ст. 10 Регламенту). Тому мірилом ефективності цього інституту мала би бути та частка гравців, які повернувшись з оренди, стали повноцінними гравцями основи своїх клубів, або ж клуби вигідно їх продали.

Статистичні дані

З цією метою проаналізуємо діяльність кількох клубів в царині оренди гравців в інші клуби за період 2005-2017 рр., тобто саму ефективність цього інституту, чи дійсно він виконує своє основне призначення.

«МЮ »

Кількість гравців, які перебували в оренді: більше сотні

Рекордсмени оренд: 7- Сем Джонстон, 6 - Том Хітон, Лі Мартін, Денні Сімпсон, Федеріко Македа.

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Джонні Еванс, Денні Уелбек, Джессі Лінгард.

«Челсі»

Кількість гравців, які перебували в оренді: більше сотні

Рекордсмени оренд: 10 - Матей Делач, 8 - Тодд Кейн, 7- Райян Бертранд

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Тібо Куртуа, Віктор Мозес, Андреас Крістенсен.

«Манчестер Сіті»

Кількість гравців, які перебували в оренді: близько 80

Рекордсмени оренд: 6 - Раян Макгівен, Моххамед Абу, 5 - Джо Харт, Каспер Шмейхель, Джон Гвідетті

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Джо Харт

«Баварія»

Кількість гравців, які перебували в оренді: 19

Рекордсмени оренд: Хуліо дос Сантос – 3

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Тоні Кроос, Давид Алаба

«Барселона»

Кількість гравців, які перебували в оренді: 33

Рекордсмени оренд: 5 - Кейрісон

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Деніс Суарес

«Реал»

Кількість гравців, які перебували в оренді: 33

Рекордсмени оренд: 3 - Денис Черишев

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Каземіро, Марко Асенсіо.

«Ювентус»

Кількість гравців, які перебували в оренді: близько130

Рекордсмени оренд: 7 - Стефано Падован, 6 - Рафаель Б’янко

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Джовінко, Маркізіо.

«Динамо»

Кількість гравців, які перебували в оренді: близько 60

Рекордсмени оренд: 6 - Андрес Ескобар, 5 - Олександр Амісулашвілі, Андрій Воронков

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Дьємерсі Мбокані.

«Шахтар»

Кількість гравців, які перебували в оренді: близько 60

Рекордсмени оренд: 8 - Пилип Будківський, 7 років оренди - Гречишкін, 6 - Леонардо

Гравці, яким оренда допомогла інтегруватись у основний склад: Алан Патрік, Богдан Бутко.

Висновок: Як бачимо зі статистичних даних, відсоток гравців, які після вояжу за досвідом, повертаються у свій клуб і стають гравцями основної обойми є дуже низьким. В середньому це 5-10 % від загальної маси орендованих гравців. При чому, простежується тенденція – чим довше гравець мандрує по орендах, тим менше у нього шансів закріпитись у своєму клубі. Короткостроковою орендою чудово скористались – Тоні Кроос, Давид Алаба, Каземіро. Хоча, не факт, що саме оренда була тим поштовхом, який вивів їх на зовсім новий рівень.

Щодо іншого призначення оренди – продажу гравця, який вдало себе проявив, то частка таких гравців, і суми є зовсім незначними. До прикладу, «Ювентус» з абсолютною більшістю своїх гравців розпрощався гуманно – гравці залишають команду як вільні агенти. Абсолютний рекордсмен нашого статистичного звіту – голкіпер «Челсі» Матей Делач, після 10 чесно відпрацьованих оренд – залишає «пенсіонерів» як вільний агент. І таких історій – безліч.

Тому справедливим є висновок, що інститут оренди є надто неефективним, який потребує швидкої реінкарнації, задля вирівнювання можливостей футбольних клубів.

Позиції футбольних функціонерів

Негативної думки про оренду перше обличчя світового футболу Джанні Інфантіно: « Я вважаю, що це неправильно, але це допустимо на сьогоднішній день. Немає нічого хорошого в тому, що клуб купляє найкращих молодих футболістів, а потім роздає їх в оренду наліво і направо. Це не призводить до розвитку гравця, це недобре для самого клубу.. ».

Такої ж думки притримується і колишній президент ФІФА Зепп Блаттер: « В європейському футболі утворилось щось на подобі дорожньої пробки. Великі клуби, які мають гроші, можуть дозволити собі купити багато гравців і найкращих гравців, і виходить, що у них в команді 25, а то і 30 футболістів, - підкреслював швейцарець. – В футбол грають одинадцять гравців. Одинадцять. Чим же займаються решту гравців? Чекають свого часу? Відновлюються? »

Абсолютно солідарний Мішель Платіні: « В майбутньому важливо обмежити можливість затримувати кращих гравців в одній команді. Це важливо для конкуренції. Якщо всі топ-гравці будуть в одних і тих же клубах – це не добре. Не повинно бути, щоб в топ-командах збирались всі найкращі гравці, адже тоді змагання втратять сенс. Зараз є великі клуби з великими грошима, які можуть зібрати всіх. Але ми повинні подумати про футбол всієї Європи, а не тільки про два-три клуби».

Перспективи

Попри заяви ФІФА про ліквідацію інституту оренди, це наврядче відбудеться. В цьому інституті надто зацікавлені ТОП клуби Європи, які розглядають її як запасний варіант для своїх гравців, та й спосіб заробити, хоча незначні, але все ж гроші. Оренда дає дуже широке поле для маневру – вона дозволяє виправляти промахи свого менеджменту та уникати спортивної конкуренції з боку менш фінансово забезпечених клубів. Правдоподібнішою є версія, за якою ФІФА встановить певну межу для кількості гравців, яких можна здавати в оренду протягом сезону.