1 липня 1928-го: перший матч «Динамо»

Динамо Київ 1 Липня, 09:21 1369
1 липня 1928-го: перший матч «Динамо»
90 років тому кияни провели дебютний поєдинок у своїй історії.

Влітку 2007 року в газеті «Український футбол» була опублікована низка статей про стартові роки існування «Динамо» за підписом історика Кабанця. Олександр Олександрович — чи не перша людина, яка ґрунтовно опрацювала цю надзвичайно складну тему. В одному зі згаданих матеріалів є вичерпна інформація про зустріч №1 у літописі київського клубу. Отже…


5 квітня 1928 року газета «Вечерний Киев» надрукувала замітку:

Участие «Динамо» в футбольных матчах

«Киевское спортивное общество «Динамо» в текущем году организовывает свою футбольную команду. «Динамо» подняло вопрос перед Окрсофиком о включении ее команды в розыграш матчей».

Із 6 квітня 1928 р. по 29 червня 1928 р. ніяких відомостей у пресі про футбольну команду «Динамо» не знайдено. В Державному архіві Київської області виявлено тільки лист КПСТ «Динамо» від 5 червня 1928 р. до Окрради фізкультури: «…представником до Окр. Ради фізкультури виділено члена Правління т-ва «Дінамо» т. Бармінського».

І ось у газеті «Радянська нива» (м. Біла Церква) від 30 червня з’являється анонс:

3 окружна спартакіада Білоцерківщини

«…1-го липня на спартакіаді відбудеться футбольний показовий матч між збірною м. Б. Церква та 1-ю командою Київського «динамо», щоб показати гарну гру в футбол…»

Ось як прокоментувала цей матч місцева преса:

Підсумки окружної спартакіади

«…В неділю, 1-го травня (помилка: має бути липня) відбувся показовий футбольний матч між зб. Б.-Церкви та першою командою Київського Динамо. З самого початку стали напирати динамівці і на 5-тій хвилині в сітці Б.-Церківських воріт був м’яч. Далі гра проходила досить рівно. На другому хавтаймі Б.-Церква легко вбиває м’яч і цим самим зрівнює гру. Київ робить ще декілька прорирів, б’є штрафний удар, але упускають пруткий м’яч, який гучно свистить у повітрі. Підкінець Б.-Церква під оплески тисячної публіки вбиває другий м’яч. Фінальний свисток судді фіксує побіду Б.-Церкви з наслідком +2-1…» [«Радянська нива» за 15.07.1928].

Це і був перший в історії матч футбольної команди київського «Динамо». Він відбувся 1 липня 1928 року. На жаль, відсутній склад та прізвище гравця, котрий забив перший м’яч.

Перед київськими вболівальниками команда київського «Динамо» вперше з’явилася 17 липня 1928 р. на Червоному стадіоні (тепер тут НСК «Олімпійський»). Опонували киянам одноклубники з Одеси.


Аби «закрити тему», слід виокремити два важливі аспекти.

Чи була зустріч у Білій Церкві справді дебютною, чи не існує ймовірність, що до того динамівці провели якийсь, сьогодні невідомий, матч? Майже напевно до 1 липня кияни не виходили на поле. Чому? Списку футболістів, які виїхали до Білої Церкви, повторимо, немає, зате відомі всі динамівці — учасники наступного матчу, який, відбувся 17.07.1928. Так от із 12-ти гравців семеро ще наприкінці червня виступали в іншій київській команді, що мала назву «Радторгслужбовці» (російською «Совторгслужащие»).

І другий аспект. У багатьох джерелах поєдинок 01.07.1928 досі називають «контрольним», «неофіційним», що, м’яко кажучи, не відповідає дійсності. Треба зрозуміти епоху та її специфіку: в тодішньому радянському футболі фактично не було міжміських турнірів, команди обмежувалися товариськими зустрічами; крім того, матч 1 липня в Білій Церкві відбувсь у рамках окружної Спартакіади — великого спортивного свята із цілком офіційним статусом…

Володимир Баняс