Реквієм по мрії. Мессі сам собі не дав виграти Кубок світу

Світовий футбол 1 Липня, 11:47 1306
Реквієм по мрії. Мессі сам собі не дав виграти Кубок світу
У сучасників не буде доказів, що він був найкращим в історії.

Пройде багато років, й майбутні покоління будуть просити сучасників розповісти про Ліонеля Мессі.

Буде багато доказів того, що він сильний гравець: відео найкращих моментів, голів та навіть цілих матчів, безліч текстів та коментарів з гарними словами. Представники майбутнього покоління будуть запитувати, чи насправді Мессі був настільки сильним, як пишуть книжки та показує відео? Доказова база надприродної майстерності Мессі буде надзвичайно великою, але все одно будуть запитувати. І кожен з сучасників буде намагатись знайти слова, якими ще не описували Мессі. Це важко, але цілком можливо зробити. Саме через це їх і будуть запитувати, аби до відомих фактів додали свої емоції, що й робитиме розповідь оригінальною та цікавою.

Саме таким чином і створюються легенди. Зараз ще є суперечки про те, чи є Мессі найкращим футболістом в історії. Пройде лише трохи часу з моменту закінчення його кар’єри, з’являться люди, які ніколи не бачили його розвитку наживо, й сучасники будуть розповідати про його винятковість такими словами, яких ще ніхто не зустрічав.

Кожен хоче жити у велику історичну епоху. І ця епоха, вона його — Ліонеля Мессі.

Проте сучасникам потрібно серйозно готуватись. Порівняння гравців з різних проміжків часу — дуже непросте завдання, а якщо бути точним, то взагалі неможливе. Чи кращий Мессі за Пеле, наприклад? Розважливий любитель футболу скаже просто, що Мессі Пеле свого часу, а Пеле — Мессі. Але запитання звучатиме конкретніше: чи Мессі найкращий футболіст в історії футболу? Так. Як це довести?

Усі знають, що Пеле — король. Про це розповідають його сучасники, про це пишуть книжки, є навіть якісь відео. А ще у нього є доказ, який переб’є усе: він вигравав чемпіонат світу. Пеле ж великий не через те, що багато забивав за Сантос, цього окрім вболівальників Сантоса ніхто й не бачив, Пеле демонстрував свій рівень на єдиному турнірі, який дивиться увесь світ, вигравав його декілька разів.

А Мессі? Де його Кубок світу?

месси аргентина чемпионат мира
Лiонель Месси, Getty Images

Як він може бути найкращим гравцем в історії, якщо ніколи не вигравав Кубок світу? Сучасники Мессі повинні бути готовими до цього запитання. Потрібно тренувати усе своє красномовство, аби потім це довести, незважаючи на відсутність доказів. Факти будуть проти Мессі, але тому будуть питати сучасників, адже окрім фактів у них будуть емоції пережитих подій. Вони той доказ, якого не може бути у «обвинувачення».

***

Серед цих пояснень обов’язково буде белькотіння, що футбол — команда гра. Яким би не був індивідуальний рівень виконавця, але низьким рівнем команди усе можна знівелювати. Не треба забувати цього факту.

На чемпіонаті світу 2018 року сам Мессі про це й забув. Будь-який турнір не можна виграти самотужки, а бути лише частиною команди. Навіть якщо бути найбільшою частиною команди, зіркою та лідером, але все одно поряд має бути щось інше. Воно й звучить так: найкращим гравцем команди, зіркою команди, а не найкращим гравцем серед іншим гравців.

Колись антагоніст Мессі Кріштіану Роналду зрозумів це прекрасно у своїй збірній Португалії. Він також не вигравав Кубок світу, він ніколи його вже не виграє, але він мав багато успіхів на цьому турнірі й вигравав трофей на європейському рівні. Молодий Роналду був дурним та намагався все зробити сам, але потім зрозумів, що без допомоги партнерів нічого в нього не вийде. Без допомоги партнерів та допомоги партнерам.

Дивна ситуація. Роналду, який вважається яскравим індивідуалістом, самозакоханим пихатим хлопчиком, навіть у 33-річному віці самозакоханим пихатим хлопчиком, на рівні збірних краще зрозумів командну сутність гри. Тоді як Мессі, частина тієї Барселони, поставив себе вище за команду.

Найголовніша проблема збірної Аргентина на цьому чемпіонаті світу в тому, що Мессі був вищим за команду. Про це постійно говорив Хорхе Сампаолі. Про це писали аргентинські журналісти. Мессі та його вірний зброєносець Хав’єр Маскерано своїми вчинками підтверджували усі слова.

Варто відкинути ситуацію з Ікарді, ситуацію з проблемою в центрі поля, ситуацію з відсутністю захисників нормального рівня. Все це відноситься до проблем збірної Аргентини загалом, а не цього конкретного турніру. Навіть з усіма цими проблемами Аргентина мала усі шанси бути більш сильною командою. Але вона нею не була. Вона не була командою.

Якщо антагоністом Мессі є Роналду, то цієї збірної Аргентина — збірна Уругваю. Так, у Оскара Табареса не самі лише ноунейми грають в команді, там вистачає сильних гравців, але окрім того, Уругвай — це команда. Не Суарес та компанія, не Кавані та компанія, не Годін та компанія, не Муслера та компанія. Уругвай — це команда.

Аргентина з Мессі була такою чотири роки тому. Тоді особливо себе проявили Маскерано та Ді Марія, але найкращим гравцем все одно був Мессі, найважливішим гравцем. Не тому, що йому дали приз найкращого гравця турніру, а потім ще й черговий Золотий м’яч. Тоді Мессі був частиною сильної команди.

месси аргентина чемпионат мира
Лионель Месси, Getty Images

У 2018 році все було інакше.

Одіозні тренери типу Сампаолі не мають сірої зони. Їх вважають або геніями, або самодурами. Їх робота також поділяється на чорне та біле. Збірна Чилі Сампаолі була білим етапом в його кар’єрі, він створив ту сильну команду, заразивши її своєю ідеєю. В Аргентині було одне лише самодурство.

Сампаолі постійно хотів догодити Мессі. Легко зрозуміти бажання тренера побудувати команду навколо найкращого гравця. Але він повинен був привезти на турнір команду, яка вже побудована. Постійна зміна тактичної схеми, спроби знайти місце на полі та партнерів, які б краще розкрили Мессі — це все для товариських ігор, а не для чемпіонату світу.

Немає тренера, який би в такій ситуацій не хотів зробити, щоб було найкраще. Але він не знайшов відповіді. І якби ще зробив 10, 100 спроб, все одно б не знайшов. Тому що від самого початку все було помилковим. Сампаолі добре знає, що футбол це командна гра. Від добре знає, що Мессі — футболіст топ-рівня. І будувати потрібно не від Мессі, а від команди, а потім впровадити в команду Мессі, цього найкращого футболіста світу.

Нехай він може більше за інших. Нехай він робить більше за інших. Він повинен вигравати матчі. Але за спиною у нього повинна бути команда. Цього разу за спиною у Мессі були просто футболісти, просто імена. Цього разу й сам Мессі був лише іменем.

***

Коли сучасники в майбутньому будуть розповідати, що Мессі — найкращий футболіст в історії, то у відповідь на запитання про відсутність Кубка світу в його колекції скажуть, що він тоді, у 2018 році не грав у найкращій команді в історії. І на цьому зупиняться, не додавши після цього: він нічим не допоміг команді стати такою.

Ігор Бойко