Комплекс Віди і Вукоєвича: Як ФІФА змішала футбол та політику

Динамо Київ 10 Липня, 12:55 684
Комплекс Віди і Вукоєвича: Як ФІФА змішала футбол та політику
Скандал навколо підтримки України хорватами Домагоєм Відою та Огненом Вукоєвичем під час ЧС-2018 в Росії досяг своєї критичної точки.

Вже третій день поспіль футбольний світ обговорює фразу «Слава Україні!», сказану захисником збірної Хорватії Домагоєм Відою після перемоги над збірною Росії на ЧС-2018 (2:2, 4:3 по пенальті), і підтримку Віди з боку члена делегації хорватської збірної на мундіалі Огнена Вукоєвича, який заявив на камеру, що ця перемога для України та «Динамо». Цей випадок викликав справжній «підрив задніх точок» на Росії, і, нажаль, російською реакцією справа не скінчилася. До істерії «за порєбриком» навіщось приєдналися хорватські футбольні чиновники та головний футбольний орган планети – Міжнародна федерація футбольних асоціацій, або ж просто ФІФА, як ми звикли говорити.

Ось коротка хроніка покарань для Віди та Вукоєвича за їх тепер вже історичне відео на підтримку України. Спершу обох змусили пояснювати свій вчинок (хоча, здавалося б, люди діяли за межами поля, де мали повне право казати все, що їм заманеться). Потім Хорватський футбольний союз на чолі з його керівником Давором Шукером засудив дії своїх співвітчизників. Потім ФІФА винесла попередження Віді. А завершилося все ще більш ганебно – Вукоєвича було відраховано з делегації хорватської збірної і відправлено додому, а у ФІФА вслід ще й вирішили покарати Огнена штрафом у $15 тис., лише за те, що хорват сказав такі слова: «Це перемога для київського» Динамо » і для України».

Всі ці дії хорватських футбольних мужів та дисциплінарного комітету головної футбольної структури світу не залишають сумнівів у тому, що на них впливали з боку Росії. Можливо, не прямий, але тиск був, інакше б цю історію з Відою та Вукоєвичем зам'яли б приблизно так само швидко, як іншу історію, що трапилася на мундіалі раніше, коли після матчу Швейцарія – Сербія (2:1) серби жалілися ФІФА на гравців швейцарської збірної на чолі з Джерданом Шакірі, бо вони показували під час святкування перемоги символ косовських албанців – орла, за допомогою рук.

При цьому варто зазначити найголовніше – швейцарці свою «політичну демонстрацію» провели на полі, і після неї у ФІФА обмежилися лише штрафами, ніхто нікого не виганяв і не ганьбив. Тоді як Віда та Вукоєвич свої заяви зробили вже за межами зеленого чотирикутника, і фактично ані ФІФА, ані хорватський футбольний союз не мали жодного права карати людей за те, що в них є власна позиція. Але ж покарали.

Тепер, коли президент ФІФА Джанні Інфантіно, або хтось з його свити заявить нам про те, що футбол поза політикою, ми маємо повне право плюнути цим людям у обличчя, як вони плюнули у обличчя всім нам разом з Відою та Вукоєвичем. Бо футбол не просто не поза політикою, він у самому її центрі, і цей мундіаль на Росії це яскраво доводить. В першу чергу, самим лише фактом свого проведення в країні, що безжально вбиває та калічить долі людей по всьому світу.

Але навіть абстрагувавшись від війн, які веде Росія (хоч це і важко зробити), залишаються інші фактори, які яскраво показують, що футбол не хоче відділятися від політики, і ці фактори вже на боці самої ФІФА. Якщо ви кажете, що футбол поза політикою і готові штрафувати за політичні гасла гравців, то чому ви панове Інфантіно та інші, ходите на прийоми до Путіна, сидите поруч з Медведєвим на стадіоні та вітаєтеся з іншими російськими чиновниками, які до футболу мають таке ж відношення, як і фрази Віди та Вукоєвича? Точніше менше відношення, бо у словах хорватів було б хоча б згадування футбольної команди з Києва.

Фраза «футбол поза політикою» після ЧС на Росії вже більше ніколи не буде сприйматися серйозно. Особливо, якщо випадок з Відою та Вукоєвичем так і залишиться безкарним для тих, хто ухвалював рішення про покарання цих двох небайдужих до України людей. Адже ці покарання були чистою політикою і нічим іншим.

Дмитро Корнило