Боротьба двох стилів. Як «Аякс» намагається повернутися до Ліги чемпіонів

Динамо Київ 22 Серпня, 14:34 1153
Боротьба двох стилів. Як «Аякс» намагається повернутися до Ліги чемпіонів | 19-27
Ua-football розповідає про минуле, сьогодення і майбутнє суперника «Динамо».

«Аякс» - клуб, перед яким відчуваєш пієтет. 33-разовий чемпіон Нідерландів і 18-разовий володар Кубка, тріумфатор Кубка європейських чемпіонів (1971, 1972, 1973) і Ліги чемпіонів (1994/1995). Знаменита академія «Аякса» De Toekomst («Майбутнє») подарувала світові таких гравців, як Йохан Кройф, Марко ван Бастен, Франк Райкаард, Рууд Гулліт, Денніс Бергкамп, Кларенс Зеєдорф, Едгар Давідс, Едвін ван дер Сар, Марк Овермарс, брати де Бури, Веслі Снайдер, Рафаель ван дер Ваарт та багатьох інших. «Аякс» - це клуб, де говорять про футбол як про філософію. Саме в ньому була доведена до досконалості ідея тотального футболу. У 1972 році «Аякс» виграв чотири турніри, видавши серію з 46 перемог поспіль; через 20 років шедевр створив уже Луї ван Гал - його команда захоплювала уяву всієї Європи своєю унікальною, майже телепатичного зіграністю. Коли «Аякс» в одному матчі переграв на «Сантьяго Бернабеу» «Реал», тренер Мадрида Хорхе Вальдано констатував: ««Аякс»- це не команда з 90-х. Їх гра - це футбольна утопія».

Однак реальність виявилася сильнішою за утопію. В середині 90-х трансферна система Європи впала після введення правила Босмана. Виграли від нього найбагатші клуби топ-5 ліг. Постраждали всі інші. «Аякс» не міг більше конкурувати з європейськими грандами і опинився на узбіччі європейського футболу.

Оксамитова революція

У вересні 2010, в першому турі групового раунду ЛЧ, «Аякс» грав на виїзді з «Реалом» і програв 0:2. Начебто нічого особливого - результат як очевидна констатація сил. Однак, одна людина думала інакше. «Це більше не «Аякс». Давайте відверто: цей «Аякс» навіть гірша за ту команди, яку Рінус Міхельс прийняв в 1965 році», - слова Йохан Кройф в нідерландській газеті De Telegraaf були звичні в контексті волань і скарг уболівальників «Аякса», властивих їм після втрати клубом статусу великої сили в Європі. Але Кройф говорив про щось більше. Він стверджував, що клуб збився зі свого унікального шляху, купуючи іноземних футболістів і не вкладаючись в свою знамениту академію. Він вважав, що для стрибка вперед потрібно зробити крок назад - інвестувати в молодих гравців, а замість колишнього керівництва, «піджаків», потрібно поставити легенд клубу. До Кройфа прислухалися. Він отримав місце в раді директорів, а разом з ним в «Аякс» прийшли Франк де Бур (головний тренер), Вім Йонк (глава академії), Денніс Бергкамп (посередник між основною і молодіжної командами), Ервін ван дер Сар (комерційний директор) і Марк Овермарс (технічний директор). Старі кадри намагалися чинити опір революції Кройфа, і за його спиною призначили генеральним директором клубу ненависного йому Луї ван Гала. Однак Кройф переміг - суд постановив, що ван Гал був призначений незаконно.

Боротьба двох стилів. Як Аякс намагається повернутися до Ліги чемпіонів - изображение 1

Незважаючи на хаос, який виник через відсутність ієрархічної структури управління і чіткої координації, прогрес в роботі нової команди був. Ервін ван дер Сар привів спонсорів, Марк Овермарс полегшив зарплатну відомість, а головне - Франк де Бур вперше за сім років приніс «Аяксу» чемпіонство і потім ще тричі займав з командою перше місце в лізі. Овермарс і ван дер Сар економили і протягом чотирьох сезонів не платили за жодного футболіста більше п'яти мільйонів євро.

Домінування в домашній першості, грамотна трансферна політика... але чогось не вистачало. «Аякс» так і не повернув собі великий статус в Європі. У Лізі чемпіонів команда стабільно посідала третє місце в групі, а потім вилітала на ранніх стадіях плей-офф Ліги Європи.

***

У 2015 році вперше за чотири сезони було програно чемпіонство. До Ліги чемпіонів «Аякс» не потрапив, ганебно програвши віденському «Рапіду» в третьому раунді кваліфікації. В основному складі грало менше вихованців «Аякса», ніж раніше, і клуб став активніше виходити на трансферний ринок. У листопаді Кройф залишив посаду радника клубу, сказавши, що його бачення розвитку молодіжної структури «Аякса» більше не знаходить підтримки. У відповідь інша легенда клубу, Марко ван Бастен, сказав, що оксамитова революція Кройфа була не більша, ніж комедією і міфом газетярів.

Боротьба двох стилів. Як Аякс намагається повернутися до Ліги чемпіонів - изображение 2

Великі витрати і великі цілі

Чи провалилася революція Кройфа? І так і ні. Ван дер Сар і Овермарс залишилися в структурі клубу. Де Бур пропрацював ще сезон 15/16, знову програв чемпіонство ПСВ, а потім пішов у «Інтер». Тренером «Аякса» став Петер Бос, і саме при ньому з'явилися в першій команді талановиті вихованці Френкі де Йонг, Джастін Клюйверт, Каспер Дольберг і Маттейс де Лігт. Але в той же час зросли витрати і на нових футболістів - за 12 мільйонів євро був куплений Давід Нерес, за 11 млн - Хакім Зієш. Незважаючи на ці трансфери, «Аякс» знову пролетів повз Лігу чемпіонів, програвши в кваліфікації «Ростову». Команда голосно заявила про себе саме в єврокубках, дійшовши до фіналу Ліги Європи, але чемпіонат був програний.

Марсел Кейзер, який змінив Боса, був звільнений через півроку після свого приходу. З ним команда вже звично програла у кваліфікації ЛЧ, і не дуже впевнено йшла в чемпіонаті. У грудні його змінив Ерік тен Хаг, який зарекомендував себе в другій команді «Баварії» при Гвардіолі, а також в «Утрехті». Це був перехідний сезон, найцікавіше сталося влітку.

Виручивши на продажах гравців в останні два сезони 160 мільйонів євро, Овермарс отримав відмашку - можна витрачати. В «Аяксі» зачекалися трофеїв. За чотири роки команда не виграла нічого. Зачекалися Ліги чемпіонів - важливого джерела доходів для кожного європейського клубу середньої руки. Так що треба було витрачати.

За 16 мільйонів євро був куплений у «Манчестер Юнайтед» захисник/опорник Дейлі Блінд. Це рекордний трансфер в історії клубу. Атаку посилили троє футболістів: Душан Тадіч (11.40 млн, «Саутгемптон»), Хассан Банде (8.25 млн, «Мехелен»), Закарія Лабьяд (6 млн, «Утрехт»). Всього «Аякс» витратив 41.65 мільйонів євро - це більше, ніж інші 17 команд Ередівізії разом узяті. А так як був проданий тільки Джастін Клюйверт (17 млн), клуб серйозно пішов в мінус. Чи варто говорити, що від «Аякса» в цьому сезоні очікують тільки чемпіонства і обов'язкової участі в груповому раунді Ліги чемпіонів? Будь-який інший результат буде означати провал.

Знайти вразливість в ДНК Динамо

Очікування настільки високі, що після невдалої гри в першому турі Ередівізії (домашні 1:1 з «Хераклесом») на форумах уболівальників можна було зустріти клич «тен Хаг out». Тренера «Аякса» критикували за дивні кадрові рішення і невміння вплинути на гру замінами. Матч наступного туру з «Венло» (1:0) звернув увагу на ще одну проблему - «Аяксу» буває непросто з командами, які закриваються на своїй половині, граючи в щільний, компактний футбол.

Боротьба двох стилів. Як Аякс намагається повернутися до Ліги чемпіонів - изображение 3

Саме тому в Амстердамі побоюються матчу з «Динамо». Звичайно ж! Адже київський клуб зіграв вісім офіційних матчів і пропустив всього один гол, та й той з пенальті. Ерік тен Хаг на передматчевій прес-конференції сказав про те, що п'ять перемог «Динамо» з рахунком 1:0 в чемпіонаті - дійсно про щось говорять. «Думаю, що захист в їх ДНК», - зауважив коуч «Аякса», додавши, що «Динамо» - «як снайпер, якому потрібно всього один або два моменти, щоб вирішити результат матчу». Як сказав Душан Тадич, «Аяксу» потрібно атакувати, атакувати і ще раз атакувати. Отже, де «Аякс» сьогодні спробує намацати слабкості «Динамо»?

ВОРОТАР

Камерунець Андре Онана - вихованець «Барселони», в Амстердамі грає з 19 років. Став основним в команді після того, як пішов Яспер Сіллессен. Не підтверджує міф про ненадійність африканських воротарів. Нинішній сезон почав непогано, і поки не допускав результативних помилок. Володіє сильним характером, хорошими рефлексами і вміє працювати ногами.

ЗАХИСТ

Зліва в обороні діє Ніколас Тальяфіко - основний бек збірної Аргентини, який вміє як підключитися в атаку, так і вчасно повернутися в оборону. На протилежному фланзі - менш досвідчений Нуссаір Мазрауі. 20-річний футболіст спочатку діяв на позиції вінгера, але тен Хаг опустив його глибше. Схожа історія була з Александером-Арнольдом з «Ліверпуля». Він дуже швидкий, технічний, вміє точно навісити, але в обороні його дії часто викликають питання. Саме він привіз пенальті на останніх секундах першого матчу з «Стандардом» (2:2), піддавшись на простий фінт суперника. Проти Мазрауї сьогодні зіграє Беньямін Вербич - і ця дуель великий виклик для молодого бека.

Про нідерландських захисників зазвичай говорять, що вони вміють на поле все, крім як оборонятися. Однак в центрі оборони у «Аякса» дві зірки. 19-річний капітан Маттейс де Лігт - захисник майбутнього. Високий, потужний, володіє високим ігровим інтелектом і сильним бойовим духом. Крім того, добре грає головою. Отримавши капітанську пов'язку, забив за 11 матчів три голи. Всі - головою. Незважаючи на молодість, вже має солідний досвід, і вражає своїм холоднокровністю.

Боротьба двох стилів. Як Аякс намагається повернутися до Ліги чемпіонів - изображение 4

Дейлі Блінд так до кінця і не став своїм у «Манчестер Юнайтед», але в Нідерландах його цінують дуже високо. Як і де Лігт, любить грати з м'ячем, але поки ще не повністю зігрався з новими партнерами. «Динамо» не потрібно забувати про високий пресинг.

ПІВЗАХИСТ

32-річний опорний півзахисник Лассе Шьоне - один з ветеранів «Аякса». Щоб уявити його манеру гри, уявіть Серхіо Бускетса, тільки з трохи гіршим пасом, але з більшою авантюрністю в атаці. Його партнер по центру поля, 21-річний Френкі Де Йонг, вважається найталановитішим футболістом команди, поряд з де Лігтом. Його гра приносить справжнє задоволення. Він володіє хорошим дриблінгом і пасом, а також рідкісним баченням поля. Коли у де Йонга м'яч, очікувати можна всього завгодно. При це в кожному його дії відчувається така легкість і граціозність, що це не може не захоплювати. Не дивно, що його відправляють в «Барселону». У минулому сезоні Де Йонга пробували в центрі захисту, але з приходом Блінда необхідність в цьому експерименті відпала. Та й сам футболіст бачить себе тільки в півзахисті.

У звичайних умовах третім футболістом в лінії півзахисту мав би Хакім Зієш, але травма основного вінгера Давида Нереса, ймовірно, змусить тен Хага пересунути марокканця в лінію нападу. І тоді його місце займе Донні ван де Бек. Як і всі нідерландські півзахисники нового покоління, він володіє відмінним пасом, і може з загрозою для суперника йти в атаку. Однак, є у нього і слабке місце - невисока швидкість, що може позначитися при високоінтенсивному футболі.

НАПАД

Травма Каспера Дольберга не залишає тренеру «Аякса» вибору. З перших хвилин зіграє 35-річний ветеран Клас-Ян Хунтелар. Всі чудово знають сильні і слабкі сторони цього футболіста. Відмінна гра в повітрі, гольове чуття - все це ще при ньому. Однак Хунтелар ніколи не був особливо винахідливим футболістом, і сильно залежить від передач партнерів. З віком це стає дедалі помітнішим.

Благо, у Хунтелара є відмінні асистенти: Хакім Зієш і Душан Тадіч. Серб раніше виступав в Нідерландах за «Гронінгем» і «Твенте», тому йому не знадобився час на адаптацію після літнього переходу. Він відразу ж почав постачати партнерів передачами, і сам уже забив три голи. Крім того, він універсальний, може зіграти як правого, так і лівого вінгера, а також в центрі під нападником. Дуже вдалий трансфер.

Боротьба двох стилів. Як Аякс намагається повернутися до Ліги чемпіонів - изображение 5

І, нарешті, Хакім Зієш. Очікувалося, що марокканець змінить клуб, але поки він залишається. Це самий креативний і нестандартний гравець «Аякса», може сам не тільки створювати гольові моменти, але і вдало підігравати партнерам. Правда трапляються епізоди, коли він заграється.

«Аякс» любить контролювати м'яч - критики говорять, що в контролі заради контролю немає сенсу. «Аякс» любить атакувати, але при цьому втрачає компактність, і створює простір між лініями, ніж може скористатися хороша контратакувальна команда. «Аякс» любить створювати багато гольових моментів - але також і тринькати їх. Безумовно, це технічна команда з майстрами великого рівня. Однак, у неї є слабкості, і ними може скористатися «Динамо». Киянам потрібно активно пресингувати суперника і нав'язати боротьбу в центрі поля. «Аякс» вважається фаворитом матчу, але не потрібно думати, що киян недооцінюють. В Амстердамі визнають, що «Динамо» сильніше за «Штурм» і «Стандард», і очікують дуже непростої гри. Це буде безкомпромісне протистояння двох стилів, і гра покаже, що виявиться важливіше - вірність своїм принципам або здатність когось із них підлаштовуватися під суперника.