Згадати все. 10 найкращих матчів збірної України

Збірна України 25 Серпня, 15:57 1445
Згадати все. 10 найкращих матчів збірної України | 19-27
Більше ніж за чверть сторіччя свого існування збірна України провела чимало поєдинків, які ще довго пам’ятатимуть її уболівальники.

Сльози Шевченка, перемога над збірною Росії, голи у ворота Касільяса, сольний прохід Гусіна… Десять найкращих матчів збірної України. Згадайте все.

УКРАЇНА – ПОРТУГАЛІЯ 2:1

Відбірний турнір до ЧС-1998

5.10.1996 Київ. НСК Олімпійський. 51 395 глядачів.

Україна: Суслов, Дмитрулін, Скрипник, Головко, Ващук, Попов, Максимов, Зубов (Єсін, 54), Косовський, Кривенцов (Лужний, 68), Ребров (Гусейнов, 76).

Головний тренер: Йожеф Сабо

Португалія: Байя, Секретаріу, Жоржі (Фолья, 15), Андраде (Паулу Бенту, 65), Фернанду Коуту, Хелдер, Фігу, Жоау Пінту, Са Пінту (Алвеш, 65), Руй Кошта, Сантуш Паулінью.

Головний тренер – Артур Жорже

Голи: Попов (3), Максимов (87) – Жоау Пінту (83).

Перед матчем зі збірною Португалії мало хто вірив в успіх нашої команди. У складі піренейців зірки світового футболу: Фернандо Коуту, Вітор Байя, Руй Кошта, Луїш Фігу… Ця команда стала чвертьфіналістом Євро-1996 і могла обіграти будь-яку збірну світу. Перший гол – результат розслабленості Вітора Байї, який відбив м’яч перед собою, чим спокійно скористався Попов. На відміну від Байї воротар збірної України та одеського Чорноморця провів ледь не найкращий матч у кар’єрі, здійснивши чимало класних сейвів. Хоч ми і пропустили від Пінту, охайний удар Максимова у дев’яточку воріт португальців надовго запам’ятався українським уболівальникам.

УКРАЇНА – ХОРВАТІЯ 1:1

Матч-відповідь раунду плей-оф відбірного турніру ЧС-1998

15.11.1997 Київ. НСК Олімпійський. 70 000 глядачів

Україна: Шовковський, Лужний, Беженар, Головко, Попов, Дмитрулін (Михайленко, 62), Гусін (Кривенцов, 86), Калитвинцев, Косовський, Шевченко, Ребров.

Хорватія: Мрмич, Ярні, Асанович (Тудор, 90), Шукер, Бобан, Бокшич (Влаович, 80), Сольдо, Шарич (Ковач, 56), Шимич, Юрчич, Юрич.

Головний тренер: Мирослав Блажевич

Голи: 1 0 Шевченко (5), 1:1 Бокшич (28).

Після болючої поразки 0:2 у Загребі підопічним Йожефа Сабо потрібно було одразу атакувати. Невпевнені дії голкіпера хорватів Мрмича призвели до гола Шевченка, який першим опинився на добиванні. А вже за кілька хвилин Косовський забив чисто, знову опинившись першим на м’ячі після удару здалеку від Шевченка. Але норвезький арбітр Педерсен зафіксував міфічне положення поза грою. Попри стрімкий старт України, гол Бокшича в середині першого тайму не залишив нам жодних шансів на чемпіонат світу.

Фото Getty Images

УКРАЇНА – РОСІЯ 3:2

Відбірний турнір до ЧЄ-2000

5.09.1998 Київ. НСК Олімпійський. 82 000 глядачів

Україна: Шовковський, Микитин, Головко, Ващук, Дмитрулін, Гусін, Попов, Ковальов (Кривенцов, 88), Шевченко, Ребров, Скаченко (Калитвинцев, 46).

Головний тренер – Йожеф Сабо

Росія: Харін, Мінько, Чугайнов, Ковтун, Яновський, Семак (Черчесов, 73), Онопко, Канчельскіс (Карпін, 71), Аленічев (Мостовий, 64), Коливанов, Варламов.

Головний тренер – Анатолій Бишовець

Голи: 1:0 Попов (14), 2:0 Скаченко (25), 2:1 Варламов (66), 3:1 Ребров (74, з пенальті), 3:2 Онопко (87).

Перший матч відбірного циклу до чемпіонату Європи – і одразу ж надпринципова зустріч зі збірною Росії. Підопічні Йожефа Сабо почали матч дуже активно і повністю переграли росіян у першому таймі. Голи Попова та Скаченка залишали дуже мало шансів супернику на другий тайм. Після перерви росіяни зуміли вирівняти гру, але на гол Варламова українці відповіли забитим м’ячем Реброва з позначки (Ребров же пенальті й заробив. Воротаря Харіна вилучили. І виймати м’яч із сітки довелося вже Черчесову). Наприкінці зустрічі уродженець Луганська Віктор Онопко скоротив розрив у рахунку до одного м’яча, але це не зіпсувало українське свято.

ФРАНЦІЯ – УКРАЇНА 0:0

27.03.1999 Сен-Дені. Стад де Франс. 78 500 глядачів

Франція: Бартез, Тюрам, Блан, Десаї, Лізаразю, Дешам, Петі (Богоссян, 78), Пірес (Дорасо, 84), Джоркаєфф, Дюгаррі (Вільтор, 69), Анелька.

Головний тренер: Роже Лемер

Україна: Шовковський, Лужний, Ващук, Головко, Микитин, Гусін (Скрипник, 85), Попов, Ковальов (Косівський, 54), Ребров, Скаченко (Максимов, 68), Шевченко.

Поєдинок, в якому ми могли обіграти чемпіонів світу! Сергій Ребров шикарним черпачком вивів Андрія Шевченка сам на сам із Фаб’єном Бартезом. Легендарний нападник легендарного воротаря не обдурив. А якби ж просто поклав м’яч у кут…

РОСІЯ – УКРАЇНА 1:1

9.10.1999 Москва. Лужники. 78600 глядачів

Росія: Філімонов, Хлестов, Хохлов, Смертін, Аленічев, Дроздов, Онопко, Карпін, Титов, Панов (Семак, 79), Тихонов (Бесчастних, 61).

Головний тренер: Олег Романцев

Україна: Шовковський, Лужний, Мізін, Головко, Ващук, Дмитрулін (Ковальов, 75), Максимов (Мороз, 77), Гусін, Скаченко (Микитин, 41), Шевченко, Ребров.

Голи: Карпін (75), Шевченко (88).

Поєдинок імені Олександра Філімонова, який постійно згадується в усіх українських спортивних ЗМІ. В цій грі нам потрібно було, як мінімум, не програти, щоб потрапити до раунду плей-оф чемпіонату Європи. Усі головні події розвивалися наприкінці зустрічі. Гол Карпіна за п’ятнадцять хвилин до фінального свистка змушував нас йти вперед і забивати. Штрафний удар на 88 хвилині з надзвичайно далекої відстані – для Шевченка і це шанс забити. Далі був божевільний удар, помилка Філімонова і дикий крик трибун та шок російського коментатора. Момент, який ми ніколи не забудемо!

УКРАЇНА – ІСПАНІЯ 2:2

Відбірний турнір ЧЄ-2005

29.03.2003 Київ. НСК Олімпійський. 83 400 глядачів

Україна: Шовковський, Несмачний, Федоров, Тимощук, Кормільцев (Калиниченко, 62), Дмитрулін, Шевченко (Серебренников, 67), Гусін, Горшков, Воронін, Воробей.

Головний тренер: Леонід Буряк

Іспанія: Касільяс, Мічел Сальгадо, Арансабаль, Марчена, Сеcар Мартін, Альбельда (Хаві, 65), Рауль, Бараха, Гуті (Валерон, 65), Вісенте (Трістан, 77), Ечеберрія.

Головний тренер: Іньякі Саєс

Голи: Воронін (11), Горшков (90 + 2) – Рауль (83), Ечеберрія (87).

Поєдинок проти топ-збірної – завжди чудова нагода проявити себе. У цьому матчі себе показали двоє. У відборі до ЧЄ-2004 тільки починала формуватися пара нападників: Шевченко-Воронін. Вже на старті поєдинку перший віддав класну передачу, повз яку пролетіли і Касільяс, і Сальгадо, а другий спокійно добив м’яч у сітку. Але загалом це був не найкращий матч для Шевченка. Головний тренер Буряк вирішив поміняти лідера вже на 67 хвилині. Рішення, яке потім не критикував хіба що ледачий. За Шевченком постійно наглядали кілька іспанців, після заміни їхні руки були розв’язані.

Два гола іспанців наприкінці зустрічі залишали для українців примарні шанси бодай на нічию. Але на другій доданій хвилині 33-річний дебютант збірної України (найстарший в історії!) Олександр Горшков забив один з найкращих м’ячів в історії збірної. Метрів із двадцяти класноу піймав м’яч і злету пробив у праву шістку воріт Касільяса.

ГРЕЦІЯ – УКРАЇНА 0:1

Відбірний турнір до ЧС-2006

8.06.2005 Пірей. Стадіон Георгіос Караїскакіс. 34 000 глядачів

Греція: Нікополідіс, Сейтарідіс, Басинас, Загоракіс, Яннакопулос, Харістеас, Фіссас, Врізас, Гумас (Пападопулос, 86), Капсіс (Вінтра, 58), Карагуніс (Цартас, 35).

Головний Тренер: Отто Рехагель

Україна: Шовковський, Несмачний, Федоров, Русол, Єзерський, Гусєв, Тимощук, Гусін, Воробей (Ротань, 55), Шевченко (Бєлік, 90 + 2), Воронін (Шелаєв, 90).

Головний тренер: Олег Блохін

Гол: Гусін (81)

Матч проти чемпіонів Європи, в якому нам необхідно було перемагати. В разі позитивного результату в Піреї ми на міліметр наближалися до омріяного Чемпіонату світу. Греки увесь матч висіли на воротах Шовковського, раз-по-раз створюючи небезпечні моменти. У нас нічого не виходило ані в атакувальних, ані в контратакувальних діях. Але Андрій Гусін незрозуміло звідки знайшов в собі сили і СОЛЬНО прорвався крізь всю оборону греків та забив Нікополідісу. Далі була нічия з Грузією, яка дозволила нам пройти на Чемпіонат світу!

УКРАЇНА – ШВЕЙЦАРІЯ 0:0 (3:0 пен)

1/8 ЧС-2006

26.06.2006 Кельн. Рейн-Енергі-Штадіон. 45000 глядачів

Україна: Шовковський, Несмачний, Тимощук, Шевченко, Шелаєв, Гусєв, Воронін (Мілевський 111), Гусін, Воробей (Ребров 94), Ващук, Калініченко (Ротань 75)

Швейцарія: Цубербюллер, Джуру (Гріхтінг 33), Маньїн, Вогель, Кабаньяс, Віккі, Фрай (Лустрінеллі 117), Барнетта, Мюллер, Хакан Якін (Штреллер 63), Деген

Головний тренер: Якоб Кун

Гусєв! Гусєєєв! Гусєєєєєєєєєєєєв! Ми в одній четвертій!!!! Цей матч і досі є найкращим сном усіх уболівальників збірної України. Повірити в те, що це відбувалося насправді, було дуже важко. Серія пенальті, де весь світ побачив надзвичайну холоднокровність Олександра Шовковського. Легендарний гравець збірної України, який досі залишається єдиним в історії воротарем, який не пропустив у серії післяматчевих пенальті на Чемпіонатах світу.

УКРАЇНА – АНГЛІЯ 1:0

Відбірний турнір ЧС-2010

10.10.2009 Дніпропетровськ. Дніпро-Арена. 31 000 глядачів

Україна: Пятов, Кобін, Кучер, Хачеріді, Ракицький, Гай, Ротань, Тимощук, Назаренко (Ярмоленко, 67), Мілевський, Шевченко (Гусєв, 90+2).

Головний тренер: Олексій Михайличенко

Англія: Грін, Джонсон, Е. Коул, Террі, Фердинанд, Леннон (Джеймс, 12), Каррік, Лампард, Джеррард (Мілнер, 46), Хескі (К.Коул, 72), Руні. Тренер – Фабіо Капелло.

Головний тренер: Фабіо Капелло

Гол: Назаренко (30).

Передостанній матч відбору, в якому треба було перемагати англійців, аби сподіватися на друге місце і раунд плей-оф. Збірна Хорватії дихала нам в спину, відстаючи всього на одне очко. Підопічні Фабіо Капелло вже вийшли на Чемпіонат світу, але італійський наставник пообіцяв привезти перший склад – і стримав своє слово. Як би не казав у пресі про налаштованість своїх хлопців Капелло, українці прагнули перемоги набагато більше. Вже на 16-й хвилині ми мали виходити вперед, але капітан збірної Андрій Шевченко з пенальті пробив у стійку. Англійці залишилися в меншості. А те, що не вдалося Шевченку, зміг Назаренко. Постріл півзахисника трішки підкоригував Джонсон, і м’яч полетів точнісінько в дев’ятку воріт Гріна.

Далі була розгромна перемога над Андоррою і сумний плей-оф проти збірної Греції, після якого плакав навіть Андрій Шевченко. Він розумів, що це був його останній шанс зіграти на Чемпіонаті світу.

УКРАЇНА – ФРАНЦІЯ 2:0

Матч раунду плей-оф відбірного турніру до ЧС-2014

15.11.2013 Київ. НСК Олімпійський. 68 000 глядачів

Україна: Пятов, Хачеріді, Федецький, Кучер, Шевчук, Степаненко, Едмар (Безус, 76), Зозуля (Селезньов, 86), Ярмоленко, Ротань, Коноплянка (Гусєв, 90)

Головний тренер: Михайло Фоменко

Франція: Льоріс, Евра, Кошельни, Абідаль, Дебюші, Матуіді, Погба, Рібері, Насрі (Вальбуена, 80), Жиру (Бензема, 70), Ремі (Сіссоко, 62)

Головний тренер: Дідьє Дешам

Голи: Зозуля (61), Ярмоленко (82, пен)

Після цього матчу кожен уболівальник збірної України міг заявити: ми розбили топ-збірну! Підопічні Дідьє Дешама хотіли обіграти нас «на одній нозі», але все вийшло інакше. Класна комбінація збірної України, яку пасом в дотик на Зозулю завершив Едмар. Нападник Дніпра розхитав оборону французів, переграв Льоріса і побіг лупцювати кутовий прапорець – 1:0! Після забитого м’яча підопічні Фоменка не зупинилися і створили ще кілька небезпечних нагод, а під завісу зустрічі забили вдруге. Зозуля відірвався від захисту французів і змусив Кошельни фолити у власному штрафному майданчику. До позначки підійшов Ярмоленко і ударом від поперечки відправив в екстаз всю футбольну Україну.

Шкода, але поки що жоден матч сучасної збірної під орудою Андрія Шевченка-тренера додати до цього списку не можемо. Маємо надію, це – справа майбутнього! Правда ж?