Оновлений Ярмоленко, жорстка розмова і ще 5 причин – чому «Вест Хем» здобув першу перемогу в АПЛ

Футбол України 17 Вересня, 21:55 1940
Оновлений Ярмоленко, жорстка розмова і ще 5 причин – чому «Вест Хем» здобув першу перемогу в АПЛ  | 19-27
«Вест Хем» бив «Евертон» у чемпіонаті Англії завдяки переможному дублю Андрія Ярмоленка. Перша перемога в сезоні. «Футбол 24» розбирає, чому це стало можливим.

На поверхні все доволі просто: Ярмоленко забив Евертону 2 голи (хоча статистичні розрахунки відводили йому імовірність у 0,71 гола за обидва епізоди), згадавши динамівське минуле і помстившись «ірискам», які не достатньо наполегливо пробували його підписати. Однак яка ж колосальна робота стояла за всім цим. Фанати дорікали Пеллегріні, що той відпустив команду у вільне плавання і пішов собі відпочивати на час матчів збірних. Проте, як бачимо, іноді відволіктись від проблем і знайти правильне рішення можна не лише відчайдушною працьовитістю та просиджуванням штанів на базі.

Зміна перша. Атмосферна

Спочатку було слово. Футбол – це не тільки тренування та матчі. Це ще й великий психологічний тиск, який стає або непідймоним вантажем, або трансформується у політ та енергію натхнення. Вибудовування правильної ментальності, позитивний хід думок навіть у моменти невдач і єдність команди не менш важливі за кількість мільйонів, витрачених на трансфери, чи коректно дібрану тактику. У матчі з Евертоном «молоти» постали людьми, які б'ються за спільну ідею. Хтось, як Арнаутовіч чи Ярмоленко, збирав вершки зі своїх результативних дій на передовій, а хтось це забезпечував шаленою і продуманою тренером роботою на забезпеченні атакувальних сил. Але всі стояли один за одного горою.

Капітан Вест Хема Марк Нобл зізнався, що після програної вдома гри проти Вулверхемптона у колективі відбулась жорстка і відверта розмова. Перед матчем у Ліверпулі Ярмоленко і ко стали свідками запальної промови двох ветеранів. Крім згаданого Нобла, виступив екс-захисник Манчестер Сіті Сабалета. «Що б не сталось сьогодні, вийдіть і віддайте 100 відсотків сил, тому що це те, чого вимагають фанати, і те, чим є Вест Хем».

Це також спрацювало. Евертон зрозумів, що цих лондонців не так легко розбити, як здавалось. «Молоти» покривали кожен клаптик поля, бились у єдиноборствах, не цурались заробити парочку жовтих карток (наш Ярмоленко теж знайшов свій «гірчичник»). Райс цілком заслужено вихваляє бійцівський дух гравців, які кілька разів смачно врізали по ногах суперників. Після одного з тренувань перед останнім матчем той же Деклан показав ногу зі шрамами, отриманими в боях з партнером Діопом. Такий він стиль АПЛ. Однією технікою і атакувальною філософією тут не виграти. Бийся або безславно впади на коліна.

Зміна друга. Пеллегріні відмовляється від своєї тактичної системи

Головний тренер ВХЮ відмовився від своєї улюбленої схеми 4-2-3-1. Чому це не працювало на старті сезону навіть проти середнячків? Забагато сил кидалось на атаку, розриви між лініями приводили до того, що буксувавав напад, але й у захисті не було надійності. Коли Евертон захищався, Пеллегріні будував гру за схемою 4-1-4-1, в якій ключову роль грав 19-річний ірландський опорник Деклан Райс – відкриття матчу, прихований ас «молотів», неймовірна робота якого давала час, місце і захист атакувальному тріо. Такого прикриття Ярмоленко і компанія не мали в жодному іншому матчі.

У моменти володіння м'ячем і високого пресингу схема трансформувалась у 4-3-3, де вінгери Вест Хема висувались ближче до чужих воріт. Показовим був момент з другим голом. Ярмоленко з партнерами пресингував на половині Евертона, Пікфорд помилився під тиском, і Андрію не потрібно було витрачати час на ривок через півполя. Не той це нині гравець, який після відбору полетить забивати, для ефективності йому потрібен вмілий розподіл захисних та атакувальних обов'язків.

Райс дисципіновано сидів досить глибоко і практично не пересікав небезпечну межу, що давало відчуття захищеності тилу іншим центрхавам – Ноблу та Обіангу. У потрібні моменти хлопець, якого намагаються натуралізувати у збірну Англії, підчищав гострі контри, що доходили до штрафного гостей. Деклан зробив більше підкатів (5) та відборів (11), ніж будь-який інший «молот».

Він був наймолодшим гравцем на полі, але частенько організовував гру досвідченіших гравців. Крім чудової гри на оборону, давав необхідний баланс між лінями, запускаючи контратаки першим пасом, і прекрасно розподіляв темп та напрямок гри. Неймовірний виступ ірландця дозволив розгулятись Ярмоленку, Андерсону та Арнаутовічу, а далі вже була справа техніки.

«Ця система повинна працювати. Навіть коли повернеться Джек Вілшер, він повинен бути одним із трьох центральних півзахисникві, а не двох. Гравці атаки в таких умовах мають можливість грати набагато вище, а саме це створювало проблеми захисникам Евертона», – говорить Джеймі Каррагер.

До слова, на скромний погляд вашого автора, Вілшер був одним з тих, хто гальмував атакувальну гру Вест Хема у попередніх матчах. Відсутність екс-гравця Арсенала зробила розкутішим того ж Райса, а Обіанг довів, що він значно мобільніший та атлетичніший – цього середній лінії також не вистачало.

Зміна третя. Пресинг, якого Вест Хем ще не бачив

У попередніх 4-х матчах команда Пеллегріні страждала від небажання високо тиснути на суперника. З Евертоном змінилось все. Ярмоленко, Арнаутовіч та Андерсон виконували блискучу «невидиму» роботу по всій ширині атаки. Інтенсивний і наполегливий пресинг. Навіть фулбеки, не кажучи вже про центральних півзахисників, «грабували» суперників, і це яскраво спрацювало в моменті з другим голом українського вінгера.

З кожним наступним матчем АПЛ росте кількість підбирань м'яча, які робив Вест Хем. Якщо проти Ліверпуля та Арсенала було 53 і 56, то з Вулверхемптоном і Евертоном – вже 67 і 80 відповідно. Так, так: 80 – більше, ніж будь-який інший клуб за 1 матч поточного англійського сезону. Ще один показовий момент. Лондонці змусили Евертон втрачати володіння частіше, ніж у будь-якому іншому матчі сезону (167 разів).

Ярмоленко показує нову якість

Андрій отримав шанс і скористався ним з першого ж разу. Якщо статус Арнаутовіча (людина поступається тільки Салаху за сумою голів та асистів за рік) та новачка Андерсона (головний плеймейкер Вест Хема) у команді ніхто і не думає ставити під сумнів, то саме українському півзахисникові був потрібен настільки успішний матч. Авторитетний Sky Sports відзначає, що Ярмоленко не тільки класно розібрався у своїх гольових ситуаціях, але й зберіг сили заганяти «ірисок» в кут та «вражаючу енергію» на фініші зустрічі, чого за ним англійські оглядачі раніше не помічали.

Ніхто тепер не сумнівається, хто третій не зайвий в атакувальній трійці Пеллегріні. Снодграс та Антоніо міняються з Ярмолою місцями – тепер це вони можуть розраховувати на 10-15 хвилин наприкінці матчу. При цьому екс-динамівець показав себе з нового боку. У попередніх матчах він старався підігрувати партнерам, а зараз нарешті наважився стати кілером. Він майже не здійснював гострих пасів, зате дав вирішальну якість в ударах. Два удари – два голи, у нашого хлопця реалізація на всі 200 відсотків. Давненько ми його таким не бачили! Ось що збірна України з людьми витворяє.

Арні та Феліпе роблять свою різницю

«Цей хлопець показує різницю між командою, яка програє і виграє. Арнаутовіч робить різницю», – говорить його колишній тренер Девід Мойєс. Форвард, який удвох з Обіангом знищив увесь захист Евертона, і зробив дебютний гол Ярмоленка. Та навіть Марко, разом з Андрієм, повинен бути вдячними їхньому напарнику. Феліпе Андерсон не забив Евертону і не віддав гольового пасу, але впливав на гру не менше.

Ніхто інший не зробив більше інтенсивних ривків, ніж бразилець (20). Його швидкі ноги давали волю Ярмоленку та Арнаутовічу. Рекордсмен ВХЮ за передачами і торканнями м'яча також виграв від зміни схеми Пеллегріні. Тепер нове тріо мрії чітко сформоване на найближчий час – вони довели скептикам, що можуть грати разом за умови інтенсивної підтримки ззаду. Ярмоленко, Арнаутовіч та Андерсон показали вміння не лише загострювати, але й притримати м'яча та змусити оборону безладно танцювати навколо них.

Зміна позиції українця і не тільки

Екс-захисник Манчестер Юнайтед Денні Хіггінботтом звертає увагу на те, як Пеллегріні змінив розташування своїх гравців. Якщо проти Вулверхемптона всі старались протискатись через центр, а фулбеки грали занадто високо, то на Гудісоні фланги вже не залишили такого вільного місця, яке отримував Адама Траоре. Ярмоленко та Андерсон розтягнули атаку Вест Хема ближче до країв. Андрій нарешті не змушений був розгублено тинятись в центрі. Пеллегріні визнав свою помилку і надав українцю більш звичні умови для флангової гри.

Масуаку та Сабалета приймали правильні рішення, коли і як ходити в атаку, тоді як раніше Кресвелл та Фредерікс уявляли себе ледь не фланговими форвадами. Нерідко в матчі проти «вовків» було так, що в атаці опинялись 7-8 гравців, але успіх приніс баланс 5 на 5. Раніше гравці атаки змушені були значно більше підстраховувати крайніх захисників. Тепер Ярмоленко і Ко звільнились від цих «оков» та змогли видати свій найкращий перформанс. Малюнок гри Пеллегріні нарешті тримається купи.

Евертон не був готовим до гри

Ну, і без проблем та інфантильності суперників не обійшлось. З кількома не зовсім здоровими та відсутніми гравцями команда Марку Сілви закономірно програла перший матч у сезоні. Якість атаки Вест Хема була одкровенням для господарів. Ми зрозуміли, що, виявляється, є на світі гравці, які не знають, що не можна давати Ярмоленку налаштовувати удар під вбивчу ліву ногу. Недооцінка? Провал тренерського штабу?

Дитячі помилки гравців Евертона – ще одна з причин, чому Вест Хем Юнайтед нарешті прорвало. І це має охолоджувати ейфорію «молотів» та спустити на землю. Наступний суперник може вивчити Ярмоленка і компанію значно краще. Щоб зрозуміти, чи так все добре працює, потрібен ще як мінімум матч проти сильного суперника. Челсі Саррі – ідеальний екзаменатор. У неділю, 23 вересня, о 15:30 і дізнаємось, чи працює філософія Пеллегріні, чи це тільки тимчасове просвітлення на фоні знекровленого суперника.

Особливість форми Ярмоленка – дивина, але на фарт

Андрій був одним з двох гравців, які бігали у футболках з довгими рукавами, незважаючи на теплу погоду. Інший – Артур Масуаку, який і на другий тайм вийшов у такому ж вигляді. А ось Ярмоленко змінив футболку на короткий рукав. Такий ритуал чи просто дубль зробив атмосферу для українця ще спекотнішою, з подивом запитують англійські ЗМІ. Що ж, можна сказати, цей хід також спрацював.