«Якби не від'їзд на Близький Схід, Лобановський і сьогодні був би живий»

Динамо Київ 28 Вересня, 13:59 3534
«Якби не від'їзд на Близький Схід, Лобановський і сьогодні був би живий» | 19-27
Російський тренер українського походження Юрій Севастьяненко розповів про дружбу з Валерієм Лобановським і трансфер Бадра Ель-Каддурі в київське «Динамо».

- Ми зіткнулися з Лобановським, коли він збирався продовжити кар'єру в Об'єднаних Арабських Еміраатах. Заглянув я в федерацію футболу - а по коридору Валерій Васильович йде: «Юра, неможливо відмовитися. 25 тисяч доларів дають!» - «Та ну, навіщо? Вам в Європу треба. Або тут заробите». Але в Європу не звали, чемпіонат світу в Італії збірна СРСР провалила. А в Еміратах кнопку натиснеш - їжу приносять і наливають. Ось і поплив.

- Розумом?

- Зовні. Бачили ж, яким повернувся. Якби не від'їзд на Близький Схід, який підірвав здоров'я, думаю, Лобановський і сьогодні був би живий.

- Він і в київські часи на коньячок налягав?

- При мені пив лише горілку. У Конча-Заспі піднімалися до нього в номер. Валерій Васильович відкривав холодильник, там завжди стояла «Російська», вона найчистішою вважалася. Якщо не плутаю. Лобановський за вечір з помічниками могли пляшок п'ять прибрати.

- Остання розмова з Лобановським?

- Навесні 2002-го - незадовго до смерті. Він шукав заміну на лівому фланзі Віталію Косовському, якого травми замучили. Я набрав: «Валерій Васильович, у мене є хороший хлопець на цю позицію. Бадр Ель-Каддурі, 19 років». Домовився зі своїм начальством в клубі ВАК, що полечу з футболістом до Києва. Тут Лобановський вмирає.

Але він встиг доповісти Григорію Суркісу - привезуть хлопця. Зі мною прилетів президент ВАК. Починаємо розмову про гроші. Григорій Суркіс говорить: «Цей Каддурі ніде не грав, а ви хочете мільйон?!» - «Так!» Суркіс піднімається: «400 тисяч максимум - і валіть звідси». До мене повертається: «Скажи, що зараз дамо йому зверху 100 тисяч в кишеню, проведемо спеціальним ходом в аеропорт».

Марокканець зблід: «Передай їм - месьє дякує, але він не та людина, який бере гроші в кишеню і зникає через чорний хід».

Раптово прийшла ідея. Запропонував Суркісу: «Ви його берете, зараз платите 300 тисяч. Якщо в перший сезон потрапляє в основний склад, додаєте 400. Виходить в старті на матч Ліги чемпіонів - ще 500». Ігор: «Годиться!» Потім пожартував: «Юра, не заграє - ми тебе на кол посадимо, голову відріжемо», - сказав Севастьяненко в інтерв'ю «Спорт-Экспресс».