Дмитро Джулай розібрав суперника «Динамо»: як забиває «Яблонєц»

Динамо Київ 29 Вересня, 17:14 1395
Дмитро Джулай розібрав суперника «Динамо»: як забиває «Яблонєц» | 19-27
Відомий український коментатор і журналіст Дмитро Джулай в своєму блозі на Еlmundoesbalon.blogspot підготував матеріал про те, як забивав у цьому сезоні чеський «Яблонєц».

Другим суперником “Динамо” у Лізі Європи буде чеський “Яблонєц”, який у цьому сезоні відзначився вже 15 разів. Один із м’ячів суперник забив у власні ворота, а з рештою спробуємо розібратися, щоб виявити певні закономірності у діях команди в завершенні атак.

Почнемо зі знайомства зблизька. Варто уважно запам’ятати цей крупний план і сподіватися, що під час матчу він з’являтиметься в кадрі якомога рідше.


Чому? Бо крупний план цього півзахисника, Міхала Травніка, означає, що він готується до виконання стандартів

А що ж трапляється коли Міхал підходить до м’яча у таких випадка? Подивимося на кутовий у матчі другого туру проти “Спарти”.


Зазвичай кілька гравців “Яблонєц” розташовуються досить компактно на лінії воротарського майданчика. Іноді хтось намагається максимально обмежити роботу голкіпера суперників на виході, однак завдання номер один – зайняти позиції у певній зоні. І якщо Травнік виконає подачу максимально точно, то виходить, що не один футболіст має шанс завдати удару. У даному випадку це зробив Давід Лішка.

Матч четвертого туру з “Карвіною”. Кутовий тепер вже з лівого флангу.


Знову розташування гравців неподалік від лінії воротарського й ще одна вивірена подача, що дозволила відзначитися Мартіну Долежалу.

Штрафний з лівого флангу, гра із “Сігмою”.


Вже знайома дислокація футболістів “Яблонєц”. Відзначимо, що у такій ситуації справді не обов’язково ставати прямісінько перед воротарем. Адже закілька кроків від нього і так скупчується чимало гравців обох команд. У цьому епізоді забив Долежал.

Можна ще згадати третій м’яч у ворота пльзенської “Вікторії”. Травнік подав кутовий з лівого флангу, а забивав головою, не без допомоги з боку голкіпера гостей, Ян Храмоста.

Травнік може й сам виконувати удари зі штрафних. У чому переконався воротар “Ренна” Томаш Коубек, якому Травнік технічно натякнув, що стінку можна було б поставити краще.


Варто окремо згадати ще один штрафний, на виїзді проти “Славії”. Цього разу футболісти “Яблонця” розташувалися ніби далеченько від воріт й одразу загрозу створити не могли.


Важливо тут дещо інше. А саме – чисельна перевага у зоні, в яку спрямовано м’яч.


За кілька секунд це дозволяє пресингувати Стоха й ще за мить – виконати результативну подачу на Долежала.

Стрімкий розвиток подій після перехоплення м’яча. Ще одна риса результативних комбінацій “Яблонєц”. Почнемо з найпростішого прикладу.


Храмоста займає позицію поки його партнер пресингує захисника суперників. Зрештою гравець “Карвіни” намагався уникнути тиску й відпасувати воротареві. Ось тут якраз свій ривок виконав Храмоста й спокійно вразив ворота.

У інших випадках бачимо вже складнішу взаємодію футболістів “Яблонєц”.

Це ситуація одразу після перехоплення у матчі зі “Спартою”.


Захисник, що відібрав м’яч, не віддав пас миттєво, а трохи пройшов вперед сам. І виконав передачу лише коли до нього наблизився суперник. Це дало трохи більше простору на фланзі Йововичу. А вже коли той наближався до штрафного, почав свій ривок з глибини Томаш Голеш.


Саме на нього Йовович зробив вивірену подачу й правий захисник чітко пробив головою.

Перехоплення м’яча на своїй половині (матч проти “Карвіни”).


Хюбшман одразу грає вперед. М’яч отримує Храмоста.



І це зовсім не випадково. Коли вони з Долежалом на полі разом, саме він більше рухається, більше відходить трохи ближче до середньої лінії чи опиняється на фланзі. Далі починається хороша взаємодія двох нападників. Здається, що зону за спинами захисників використовуватиме Долежал.


Однак у “Яблонєц” є перевага у динаміці, тому Храмоста продовжує рух вперед. У цей момент наближається до штрафного й Масопуст. (Згадаймо рейд Голеша проти “Славії”).


Зрештою з’ясовується, що до штрафного вриватиметься Храмоста, а не Долежал. Мартін, натомість, чудово асистує Янові.


Далі вже Храмоста спокійно перевів м’яч на Масопуста, який завершив цю комбінацію.

Ще один приклад маневрів Храмости. З поєдинку проти “Сігми”.


Голеш акуратно спрямував м’яч у вільну зону. А за кілька секунд Ян виконав результативний пас на Долежала.

Заслуговує на увагу робота Храмости й у комбінації, що призвела до першого м’яча у ворота “Вікторії”.

Відзначимо спочатку його появу неподалік від центрального кола.



Потім до атаки підключається лівий захисник Ганоушек і Храмоста перевів м’яч йому.



Вже біля штрафного захисники чемпіона Чехії сконцентрувалися на Ганоушеку та Йововичу і забули про Храмосту.


Це дозволило Яну точно навісити на Травніка.



Храмоста стартував з глибини, і так само з другої лінії починав свій рух до чужого штрафного Травнік. Ми вже бачили такі підключення в інших випадках. Тобто, йдеться про ще одну рису атак “Яблонєц”. Проілюструємо її ще одним голом у ворота пльзенців.


Початок епізоду. Міхал Травнік на газоні. Може здатися, що атака пройде без його участі.



Після пасу вперед ще немає можливості переправити м’яч до штрафного майданчика.



Але минає лише три секунди й варіянтів побільшало.



Далі взагалі відбувається найцікавіше, бо підтягується ще й Травнік. І саме він завдає вирішального удару.



У “Яблонєц” поки що не було м’ячів забитих після тривалих позиційних атак. Це не означає, що таких атак у команди немає. Просто поки що успіх приносили дещо інші маневри.


Отже, що впадає в око: стандарти Травніка ( і взагалі голи головою, яких вже 8); хороше використання вільних зон чи після перехоплень м’яча, чи після швидкого виходу з оборони, й пов’язані з цим підключення з глибини (у цьому контексті можна ще згадати гол Поважанца “Зліну”); маневри Храмости, як на флангах, так і ближче до центрального кола.

Дмитро Джулай