Коронавірус зробив свою справу – не так давно хвороба сприймалася чимось віддаленим, проте сьогодні все глибше просочується у континент.
Як будь-яка складова нашого життя, футбол отримав потужний удар – чемпіонати призупинені, єврокубки відкладені, гравці ж на карантині або взагалі прикуті до лікарняного ліжка. Федерації натякають на терміни відновлення змагань, але самі розуміють – дати примарні, оскільки ситуація залежить винятково від подальшого розвитку епідемії, яка з кожним днем поширюється щораз більше. Втім, можна винести хоч якусь користь – ця пауза дає можливість для роздумів.
Напередодні товариських матчів з Францією та Польщею Андрій Шевченко оголосив склад, яким практично не здивував. Уболівальницька спільнота оцінила виклик Макаренка та Харатіна – щодо останнього, то тренерський штаб мусив реагувати. Якщо вірити пресі, то Угорщина не приховувала намірів натуралізувати уродженця Мукачева – в принципі, зробити те, чим давно і успішно займається в закарпатських селах.
У резервному списку промайнули кандидатури Владислава Супряги та Олександра Зубкова, однак всі усвідомлювали – навряд чи Шевченко зважиться задіяти виконавців, далеких до основного складу. Що логічно – насамперед, необхідно перевірити старт, тим паче у боротьбі з такими суперниками.
Коронавірус вніс корективи – до початку континентального форуму більше року, з огляду на що збірна ризикує суттєво змінитися. Євген Коноплянка продовжує деградувати, Андрій Ярмоленко без належної практики, Марлос та Мораєс, чия місія полягала у зміцненні лінії нападу, не молодшають. Той же Марлос через хронічні проблеми зі здоров’ям більше лікується, ніж грає у футбол. Найімовірніше, також доведеться відмовитися і від послуг “третього кіпера” Юрія Паньківа – у листопаді голкіпер відсвяткує 36-річчя. Більше того, навіть Володимир Шаран все частіше довіряє місце у складі “Олександрії” воротарю молодіжної збірною Олегові Білику.
Як бачимо, дехто перебуває в одному-двох кроках, щоб залишитися без омріяної путівки на Євро. З іншого боку, Андрій Шевченко може зробити те, про що його регулярно благають – у розпорядженні спеціаліста вдосталь часу для експериментів та перевірки всіх потенційних кандидатів. І ми знаємо яких – ці хлопці заслужили на спробу. І йдеться не про “резерв”, а реальну готовність цих хлопців випробувати сили в основі. Звісно, при умові, якщо вони будуть надалі видавати таку ж стабільну гру.
Євген Паст
Позиція: воротар
Клуб: “Десна”
Кількість матчів/”сухих” матчів у сезоні 2019/20: 22/10
Враховуючи вік Паньківа, пропонуємо у якості третього воротаря Євгена Паста. Микита Шевченко, який цілком очевидно напрошувався до списку, наразі травмований та невідомо коли відновиться і як набиратиме форму. Однак і без цього Жека напрацював, як мінімум, на перегляд – завдяки його діям чернівчани увірвалися до першої шістки УПЛ та змагаються за єврокубкову путівку (а може і за срібні нагороди).
Це саме той приклад, коли голкіпер – половина команди. Паст видав 10 “сухих” матчів та за цим показником перебуває на другій сходинці чемпіонату. Попереду лише Андрій П’ятов – з аналогічною серією, але меншою кількістю проведених поєдинків.
Серед заслуг виокремимо перемоги над “Зорею” (1:0) та “Динамо” (2:1) – у першому випадку Євген завадив відзначитися прямому конкуренту, а проти киян здійснив сенсацію. Хороша форма, відмінна реакція та впевненість, наочно підкріплена статистикою – невже цього замало, аби опинитися на “олівці” збірної?
Богдан Михайліченко
Позиція: лівий захисник
Клуб: “Зоря”
Кількість матчів/голів/результативних передач у сезоні 2019/20: 27/2/4
Віктор Скрипник неймовірно круто “прокачав” 23-річного захисника. Фулбек забронював за собою ліву бровку “Зорі”, корисний у підіграші та виявився грозою для “Динамо” і “Шахтаря” – обидва клуби не впоралися з уродженцем Борисполя. Це дужа важлива характеристика для гравця збірної, адже означає, що він здорово тримає удар в матчах дуже важливої пріоритетності.
Так склалося, що Бодя двічі кардинально вплинув на турнірне становище – спочатку поклав підніжку “біло-синім” (2:1), а тиждень тому розправився з донеччанами (1:0). Інтрига стосовно золотих медалей абсолютно мертва, однак луганчани переслідують свої цілі – “мужики” йдуть на другій лігочемпіонівській сходинці.
Все це наштовхує на відповідну думку – зрозуміло, що Шевченко надасть перевагу Миколенку чи Соболю, але альтернативний варіант з Михайліченком цілком прийнятний. Краще мати у розпорядженні якомога більше гравців, ніж, як це прийнято у нас, ламати голову, ким підсилити склад.
Денис Фаворов
Позиція: правий захисник
Клуб: “Десна”
Кількість матчів/голів/результативних передач у сезоні 2019/20: 24/3/2
Ми ніскілечки не жартуємо – Фаворов вартий свого шансу. Причин три – по-перше, захисник підкуповує універсалізмом. Окрім позиції фулбека Денис може розташуватися на будь-якому фланзі захисту, у центрі оборони та навіть у опорній зоні, де у Шевченка очевидний дефіцит.
По-друге, безпосередні опоненти Фаворова – Сергій Болбат та Олександр Караваєв. Обидва гравці у суперечливих кондиціях та швидше номінально виконують свої функції – показово, що Болбат програв Додо місце у складі “гірників”, а “динамівцю” після дитячої помилки, допущеної у зустрічі якраз з “Десною”, слід переглянути пріоритети та можливо змінити професію. Це жах і неподобство, якому не має виправдання.
По-третє, Фаворов – сформований футболіст, боєць і капітан. Як би там не було, та він пройшов випробування Другою лігою, виграв Першу та дістався елітного дивізіону. Сьогодні Денис Фаворов є найкориснішим захисником ліги за версією фентезі: на його рахунку 11 “сухих” матчів, 3 голи і 2 гольові передачі. Він чудово грає на другому поверсі і володіє гострою подачею з флангу, а ще, при потребі, реалізовує одинадцятиметрові удари. Захисник зробив себе сам і має характер – дещо різкий, з огляду на що у його манері відчувається жорсткість та агресивність. Правильний підхід – і все відшліфується. Краще задіяти людину з яйцями та бійцівськими навичками, ніж латати правий фланг за рахунок резервістів вітчизняних грандів.
Богдан Лєднєв
Позиція: атакувальний півзахисник
Клуб: “Зоря”
Кількість матчів/голів/результативних передач у сезоні 2019/20:27/13/3
Ми відверто здивувалися, дізнавшись, що тренерський штаб “жовто-синіх” проігнорував Богдана Лєднєва – ось хто повинен бути в команді без зайвих “але”. Плеймейкер, прозваний пресою “українським Бекхемом”, справно підтверджує прізвисько – виконавець володіє класно поставленим ударом та майстерницьки реалізовує штрафні стандарти. Та і 11 голів в УПЛ – це вам не жарти. “Колос”, “Олександрія”, “Олімпік”, “Десна”, “Дніпро-1″, Маріуполь”, “Львів”, “Шахтар” (2) та “Ворскла” (2) – солідний список зібраних скальпів.
Півзахисник може похизуватися хорошим баченням поля та креативністю – з цим у нас вже не так часто, але виникають проблеми. До того ж, Лєднєв змусить попітніти Коваленка – Віті давно пора зібратися з думками та визначитися, яким він є гравцем. Переконані, що поява підопічного Віктора Скрипника під крилом Шевченка – справа найближчого часу. Плюс, не забуваємо, що влітку Богдан повернеться до Києва, чим збільшить привабливість в очах спеціалістів.
Олександр Зубков
Позиція: правий вінґер
Клуб: “Ференцварош”
Кількість матчів/голів/результативних передач у сезоні 2019/20: 34/9/10
На початку березня українські ЗМІ вибухнули новиною – влітку Олександр Зубков приєднається до “Сампдорії”. Навіть якщо це вигадки журналістів (офіційний сайт “Шахтаря” вперто мовчить), все одно вінґер – справжній красунчик. “Ференцварош” не особливо втратив після скандального відходу Івана Петряка – з допомогою Сергія Реброва Зубков став одним із лідерів “фраді” та вийшов на достатній рівень, аби зацікавити Шевченка.
9 голів та 10 асистів, 3 з яких відбулися у кваліфікації Ліги чемпіонів, справляють гарний ефект – чому б дійсно не перевірити нападника під жовто-блакитним стягом? Тим паче Зубков здатний зіграти на лівому фланзі або плеймейкером – на наших очах підростає “вбивця” Коноплянки та Ярмоленка.
Олександр Філіппов
Позиція: центральний нападник
Клуб: “Десна”
Кількість матчів/голів/результативних передач у сезоні 2019/20: 23/15/1
Якщо хтось із футболістів, які не належать “Динамо” чи “Шахтареві”, забиває більше 10 м’ячів, то це можна сприймати як аномальне явище. Олександр Філіппов перевиконав норму та заслужено посідає другий рядок у бомбардирському списку УПЛ – на рахунку нападника 13 влучних ударів. Два голи, організовані у боротьбі з “Динамо”, стільки ж – проти “Олександрії”; також постраждали “Маріуполь” (3) і “Зоря” (1) – як бачимо, гравцеві вдалося засмутити суперників, що переслідують схожі цілі та є приблизно однаковими за рівнем.
Філіппову не вистачає пластики, але він чудово справляється з першочерговим завданням – шукає та чіпляється за потенційно небезпечний момент. Цього достатньо, щоб приносити користь – головне, аби поруч були партнери, здатні швидко доставити м’яч. Дискваліфікація Бєсєдіна і вік Мораєса відкривають певні перспективи, та і сумнівно, що Сашко чимось гірший, ніж умовний Артем Кравець.
Головна здібність Філіппова – витискати максимум із моментів та вдало грати на виконання при потребі. Згадаймо лише останній гол у ворота “Динамо” – так ще потрібно було вміти розібратись. Із технікою у цього футболіста все в нормі.
Додамо, що виклик центрфорварда послужить правильним профілактичним кроком – це означатиме, що двері національної команди відчинені для всіх, хто прикладає зусилля, прагне рости і дає результат. Чому б і ні? Додаткова мотивація ніколи не буває зайвою.
Владислав Супряга
Позиція: центральний нападник
Клуб: “Дніпро-1”
Кількість матчів/голів/результативних передач у сезоні 2019/20:19/9/1
Владислав Супряга, як і Зубков, справедливо потрапив до резерву збірної – хлопець “вистрелив” у кінці лютого-на початку березня, оформивши 6 голів. Хет-трик “Динамо”, після якого у бік Олексія Михайличенка та Ігоря Суркіса полетів шквал нещадної критики, зробив свою справу. Гравець доповнив приємне враження результативними пострілами проти “Карпат”, “Шахтаря” і “Маріуполя”, чим дав зрозуміти – з ним можна і треба працювати.
Супрязі тільки 20 років, і адресований йому хейт не завжди виправданий – футболіст не має бажаної стабільності, але явно не обділений талантом. Ще одна характерна риса – вміння зберегти ментальну врівноваженість та вибратися із складної ситуації. Пригадайте, як уболівальники кепкували над Владом впродовж молодіжного чемпіонату світу, і чим все завершилося – вихованець “Дніпра” з’явився у фіналі і двічі нокаутував корейців.
Якщо Шевченко ввімкне навички педагога та психолога, то, ймовірно, гідно оцінить Супрягу – зараз нападник наче пластилін і залежний від того, під чиїм впливом знаходиться. Ми ж, будучи оптимістами, сподіваємося на краще – головне, не втратити голову і трудитися, не покладаючи рук.