Звісно, перед початком розповіді про сезон 2013/14 є сенс згадати сезони 1992/93 та 1996/97, коли дві команди не з-поміж визнаних градів (хоча тоді «Шахтар» ще не був грандом) набирали найбільше очок для української Асоціації на євроарені. Спершу постаралися «Таврія» та «Чорноморець», потім – «Чорноморець» та «Нива». Однак в тих сезонах на міжнародній арені не виступав «Шахтар» – лише київське «Динамо». Тому футбольний рік 2013/14 дійсно унікальний для України: єдиний випадок, коли й «Динамо», і «Шахтар» як активні учасники єврокубків на фініші опинилися за спиною одразу двох українських команд.
З точки зору загального набору євроочок це був звичайний сезон. У підсумку Україна отримала 47 балів (7,833 коефіцієнта), що стало другим найменшим показником за період з сезону 2010/11 до сезону 2015/16 включно. Україна була представлена шістьма клубами, але «Металург» Донецьк (про нього поговоримо в окремому випуску рубрики) став тягарем, вилетівши з Ліги Європи з одним жалюгідним очком. Якби ділити доводилося на п'ять, то в Таблиці коефіцієнтів у України було б 9,4.
З іншого боку, загальмував вітчизняний коефіцієнт не лише «Металург». Мало набрав і «Металіст», але пов'язано це з дискваліфікацією з Ліги чемпіонів після перемоги у кваліфікації над ПАОКом. Отже, попри дільник «6», весь тягар єврокоефіцієнтів ліг на плечі чотирьох клубів: «Динамо», «Шахтаря», «Дніпра» та «Чорноморця».
Донеччани та кияни не провалилися – варто це розуміти. Перші набрали для України одинадцять очок, другі – десять. Цілком пристойні показники, хоча обидві команди могли проходити далі 1/16-ї фіналу Ліги Європи. Особливо це стосується «Шахтаря», який сенсаційно програв «Вікторії» Плзень («Динамо» вилетіло від «Валенсії» з домашнім матчем на нейтральній території). Але ще потужнішими були «Дніпро» та «Чорноморець». Перший став лідером українського сезонного коефіцієнта з 12-а балами, другий відстав лише на 0,5 очка.
Про «Чорноморець» ми розповідали в окремому матеріалі. Зазначимо лише, що одесити також недобрали очки, якщо зважати на потенціал команди Романа Григорчука і її суперників. Наприклад, у кваліфікації ЛЄ було дві поразки від «Дачії» та Скендербеу» (по одній від кожної з команд), чого явно можна було б уникнути. Але й 11,5 стали серйозною підмогою українській Асоціації.
Але найкращим був «Дніпро» – дванадцять очок. Примітно, що в Лізі Європи команда Хуанде Рамоса дійшла туди ж, куди й «Динамо» з «Шахтарем» – до 1/16-ї фіналу. Програла там «Тоттенгему». Але в групі та у кваліфікації дніпряни мінімізували втрати.
У четвертому раунді відбору двічі була бита естонська «Нимме Калью», а в групі ЛЄ «Дніпро» здобув чотири перемоги з шести можливих, двічі програвши лише «Фіорентині». Крім того, в програній дуелі з «Тоттенгемом» вдалося взяти два очки за домашню перемогу 1:0. Цей сезон став другим найкращим в історії «Дніпра» в контексті вкладу в Таблицю коефіцієнтів, однак найкращий чекав ще попереду. Про нього також поговоримо окремо.
Це був період, коли гранди отримували реальну підтримку від представників «третьої сили» в Таблиці коефіцієнтів. І тоді Україна спокійно трималася на 7-8 місцях. Нині ж триває боротьба за те, аби не вилетіти з топ-10. В поточній п'ятирічці (останні п'ять сезонів, включаючи нинішній) жодна з українських команд, окрім «Динамо» та «Шахтаря», в одному сезоні не набрала більше ніж п'ять очок в Таблицю коефіцієнтів.
Далі буде...