Містер 100 мільйонів. Як трансфер Бейла відкрив скриньку Пандори у футболі

Світовий футбол 23 Січня, 12:56
​Футбольний трансферний ринок – це та частина дійства, яку іноді спостерігати та аналізувати стає не менш цікаво, ніж самі баталії команд на полі.

Саме тут все частіше відбуваються події, здатні поміняти місцями практично усе – зробити вчорашнього середняка лідером та багаторічним флагманом, а колишнього гегемона перетворити на нічим невидатну команду, яка відчайдушно намагається налякати суперників минулою величчю.

Якщо наприкінці 90-х років минулого століття найсильнішим футбольним чемпіонатом Європи вважалася італійська Серія А, де особливо виділялися фігури Паоло Мальдіні або Алессандро Дель П'єро, які ставили відданість рідній команді на сходинку вище, аніж гроші, які їм могли б запропонувати в інших клубах та навіть у інших лігах, то зараз ситуація багато в чому змінилася. Найбільш сильним чемпіонатом планети зараз вважається англійська Прем'єр-ліга, клуби якої настільки фінансово потужні, що здатні підписати у свої ряди практично будь-якого футболіста, що їх цікавить, і відмовлятися тому буде тим складніше, чим більше нулів промальовується у його контракті на новому місці роботи…

Трансфери за нечувані суми, часом навіть дев'ятизначні, вже не виглядають дивиною на ринку. Першою історичною угодою на 100 мільйонів євро, що відкрила своєрідну скриньку Пандори у світовому футболі, став перехід валлійського форварда «Тоттенхема» Гарета Бейла до мадридського «Реала». Він відбувся дев'ять із половиною років тому, і після нього вболівальники побачили вже понад десяток інших багатомільйонних трансферів, крайнім із яких став переїзд вінгера «Шахтаря» та збірної України Михайла Мудрика до «Челсі».

Скляна стеля імені Гарета Бейла

На початку нинішнього століття і тисячоліття найдорожчим трансфером в історії футболу був перехід італійського форварда Крістіана В'єрі з «Лаціо» в «Інтер» за приблизно 46,5 мільйонів євро. На сьогоднішній день та угода займає лише 108-ме місце у списку найдорожчих трансферів...

Починаючи із 2000 року, коли у всій красі проявив себе проект «Реала», що отримав назву «Галактікос», кількість топових угод у футболі різко підвищилася. До них відносилися переїзди в Мадрид француза Зінедіна Зідана та португальця Луїша Фігу, за яких Флорентіно Перес відвалив зі скарбниці «бланкос» чималі гроші, а також угоди щодо Гаїски Менд'єти, Ернана Креспо, Джанлуїджі Буффона… Але зараз жоден з цих трансферів по абсолютній сумі не входить навіть у топ-30 світового футболу.

Чергова хвиля підвищення ставок на ринку почалася на рубежі першого й другого десятиліть нового століття. Влітку 2009 року було зафіксовано одразу три фантастичні трансфери: «Реал» купив Кріштіану Роналду та Кака за 94 та 67 мільйонів євро, відповідно, а «Барселона» витратила 69,5 мільйонів на викуп у «Інтера» шведського голеадора Златана Ібрагімовича. Як наслідок, позначка у 100 мільйонів євро ставала все ближчою, а її уявна неприступність нагадувала, швидше, міфічну скляну стелю, для пробиття якої просто вимагалося належні бажання й старанність.

1 вересня 2013 року скриньку Пандори було відкрито. Мадридський «Реал» погодився заплатити 101 мільйон євро «Тоттенхему» за переїзд в Іспанію Гарета Бейла, вперше в історії футболу інвестувавши в нового футболіста дев'ятизначну суму. Ця угода стала поворотним моментом, і призвела до зміни підходів у торгах та поведінці багатьох гравців на трансферному ринку.

Оглушливий удар від ПСЖ та Неймара

Цікаво, що у літнє трансферне вікно 2013 року відбувся ще один, як показав час, знаковий перехід у європейському футболі. На Старий континент із бразильського «Сантоса» перебрався талановитий форвард Неймар, за якого «Барселона» заплатила 88 мільйонів євро. І нехай формат угоди та виплат за нею згодом викликав серйозні розгляди й викриття, суто на спортивному рівні вона виявилася неймовірно вдалою для каталонського клубу. Неймар досить швидко перетворився на одного з лідерів атак «Барселони», і за кілька років це призвело до несподіваного результату…

Але до цього футбольний ринок на якийсь час взяв паузу. Найзнаковішими угодами на той момент були переїзди Хамеса Родрігеса з «Монако» до «Реала», а Анхеля Ді Марії з «Реала» до «Манчестер Юнайтед» за 75 мільйонів євро кожна. За ними були трансфери Кевіна Де Брюйне з «Вольфсбурга» до «Манчестер Сіті» (76 млн євро), Луїса Суареса з «Ліверпуля» до «Барселони» (82 млн євро), Гонсало Ігуаїна з «Наполі» до «Ювентуса» (90 млн євро). Жоден із них не загрожував рекорду Гарета Бейла, який виявився побитим у серпні 2016-го, коли «Манчестер Юнайтед» погодився заплатити «Ювентусу» за повернення Поля Погба 105 мільйонів.

Щоправда, пальму першості в історичному рейтингу трансферів світового футболу Погба вдалося утримувати лише протягом року. Але потім ринок пережив оглушливий удар, коли напханий катарськими інвестиціями «Парі Сен-Жермен» виділив 222 мільйони євро на активацію клаусули в контракті Неймара з «Барселоною», що призвело до переїзду бразильця до Парижа. Цього босам ПСЖ здалося замало, і вже наступного літа вони виклали 180 мільйонів євро на остаточний викуп у «Монако» контракту Кіліана Мбаппе. Досі обидві ці угоди є найдорожчими в історії футбольних переходів...

Великі гроші за захисників

Після зростання цінників на гравців атаки відбулося логічне збільшення вартості і футболістів, які виступають на оборонних позиціях. До трансферу Бейла в «Реал» найдорожчим центрбеком в історії футболу був англієць Ріо Фердінанд, за якого у 2002 році «Манчестер Юнайтед» погодився заплатити «Лідсу» 46 мільйонів євро. Станом на сьогодні, та угода розміщується лише на 109-му місці у відповідному рейтингу, одразу після згадуваного вище екс-історичного трансферу Крістіана В'єрі...

У сучасних реаліях топовий захисник обходиться на ринку значно дорожче. За останнє десятиліття можна згадати цілу низку трансферів, коли за беків платили гроші, що здавались раніше нереальними. Особливо в цьому питанні виділився «Манчестер Сіті», який витратив на гравців оборонного плану понад 500 мільйонів євро, адже Хосепу Гвардіолі його роботодавці прагнули підписати обов'язково добротного за рівнем гравця оборони: за Рубена Діаса віддали 72 мільйони євро, за Жоау Канселу – 65, за Емеріка Ляпорта – 65, за Бенжамена Менді – 58, за Джона Стоунза – 56, за Кайла Уокера – 53, за Ельякіма Мангаля, Ніколаса Отаменді та Натана Аке – по 45.

А були й інші угоди захисників, які здавалися раніше нереальними. Серед них особливо виділяються переходи Бена Уайта з «Брайтона» до «Арсенала» за 59 мільйонів євро, Марка Кукурельї з «Брайтона» до «Челсі» за 65 мільйонів євро, Маттейса де Лігта спершу із «Аякса» до «Ювентуса» за 85,5 мільйонів євро, а потім з «Ювентуса» до «Баварії» за 67 мільйонів євро, Ашрафа Хакімі з «Інтера» до «Парі Сен-Жермен» за 68 мільйонів євро, Лукаса Ернандеса з «Атлетіко» до «Баварії» за 80 мільйонів євро, Уеслі Фофани з «Лестера» в «Челсі» за 81 мільйон євро, Вірджила ван Дейка із «Саутгемптона» до «Ліверпуля» за 85 мільйонів євро і, звичайно, Гаррі Магуайра з «Лестера» до «Манчестер Юнайтед» за 87 мільйонів євро. Саме останній, як і колись його попередник у стані «червоних дияволів» Ріо Фердінанд, нині є найдорожчим захисником світового футболу…

Постнеймарівська гулянка Барселони

Отримавши 222 мільйони євро від продажу Неймара у «Парі Сен-Жермен», «Барселона» не надто довго роздумувала, куди прилаштувати ці гроші. Каталонці з ходу спробували вирішити кадрове питання, підписавши у серпні 2017 року за 140 мільйонів євро француза Усмана Дембеле з дортмундської «Боруссії», а лише через півроку додали до нього бразильця Філіппе Коутіньо, за перехід якого «Ліверпуль» отримав 135 мільйонів євро. Причому остання угода виявилася абсолютно провальною для каталонців і ще раз довела, наскільки ризиковано витрачати величезні гроші серед сезону – у січневе вікно.

До речі, влітку 2019-го «Барселона» ще двічі збурила спокій на трансферному ринку, витративши 86 мільйонів євро на центрального півзахисника «Аякса» Френкі де Йонга, і 120 мільйонів євро – на форварда «Атлетіко» Антуана Грізманна. Згодом хаотична робота попередніх босів каталонського клубу призвела до серйозної фінансової кризи, у тому числі й до проблем із зарплатами, що вилилося у від'їзд з Каталонії до «Парі Сен-Жермен» на правах вільного агента багаторічного лідера команди та загальновизнаного генія сучасності Ліонеля Мессі.

Бейл пішов, але його справа живе

9 січня 2023 року «збурювач трансферного спокою» Гарет Бейл оголосив про завершення кар'єри. З професійним футболом валлієць попрощався у 33 роки в американському «Лос-Анджелесі», із яким встиг виграти Кубок MLS-2022.





Тепер футбольний світ дедалі рідше згадуватиме про валлійця, бо на авансцену поступово виходять нові герої, проте справа Гарета живе й житиме далі. Примітно, що активним її продовжувачем вдалося стати й українському футболістові – Михайлу Мудрику, який перебрався із «Шахтаря» до «Челсі» за 100 мільйонів євро. І нехай основна сума угоди становить 70 мільйонів, а ще 30 можуть бути виплачені «синіми» на користь «помаранчево-чорних» при виконанні низки умов, саме перехід Мудрика поки що є найдорожчим у січневе вікно-2023, і саме він вкотре підтверджує, наскільки сильно змінився футбольний ринок за останні роки. Колись сума у 100 мільйонів євро викликала неймовірний трепет та благоговіння, а нині її можна побачити навіть у зимове вікно, коли багато топ-клубів вважають за краще не ризикувати. Хто знає, можливо, через якихось 5-10 років впаде вже й рекорд Неймара, а на зміну «пороговій відмітці» у 100 мільйонів прийде така у розмірі 200 чи навіть більше…



Бейл оголосив про завершення кар'єри – вихід на пенсію у 33