Восени 2020-го року футбольні стосунки між Україною та Швейцарією докорінно змінилися. Дві збірні в останньому турі групового раунду Дивізіону А Ліги націй повинні були розіграти між собою збереження прописки в елітарному дивізіоні турніру, однак «наті» вирішили піти не ігровим шляхом.
Опираючись на рішення лікарів, швейцарська влада кантону Люцерн заборонила проведення гри, а збірну України відправила на карантин через начебто епідемію в ній хворих на коронавірус. У підсумку Швейцарія здобула технічну перемогу 3:0, завдяки якій посіла третє місце турнірної таблиці, залишивши за собою місце в Дивізіоні А. Україна опустилася на ранг нижче.
Скріншот - soccerway
Відтоді ці збірні на футбольному полі не перетиналися. З осені 2020-го року не грали між собою й клуби двох країн, однак без заочної принципової боротьби не обійшлося. Ця боротьба прямо зараз відбувається між країнами у Таблиці коефіцієнтів, й випередити Швейцарію – принципове завдання для України.
Саме принципове, адже практичне значення у цьому випадку відходить на другий план. Швейцарія посідає тринадцяте місце у Таблиці коефіцієнтів, Україна – чотирнадцяте (нижче опуститися вже не може). Ці позиції ніяк не відрізняються одна від одної в контексті стартової єврокубкової квоти на сезон 2024/25.
Обидві позиції дають право заявити на євро кубки п'ять команд:
Ліга чемпіонів – дві;
Ліга Європи – одну;
Ліга конференцій – дві.
Чемпіони обох Асоціацій стартують з раунду плей-офф кваліфікації Ліги чемпіонів (гарантований мінімум – груповий етап Ліги Європи), віцечемпіони – з другого раунду кваліфікації Ліги чемпіонів. Переможець Кубка або третій призер кожної з ліг розпочне шлях з третього кваліфікаційного раунду Ліги Європи. Четверте і п'яте місця чемпіонату (або третє і четверте) розпочнуть свій похід у Європі з другого кваліфікаційного раунду Ліги конференцій.
Для тринадцятого місця Таблиці коефіцієнтів зміни можливі з врахуванням зміщення сітки через перехід квоти переможців Ліги чемпіонів та Ліги Європи іншим Асоціаціям, але наперед це передбачити й спрогнозувати неможливо.
Принципове завдання для України – не дозволити Швейцарії вперше з 2004-го року фінішувати у Таблиці коефіцієнтів вище себе.
Скріншот - kassiesa.net
За підсумком сезону 2003/04 (закінчення п'ятирічного циклу, який почався в 1999-му році), Швейцарія фінішувала на тринадцятому місці Таблиці коефіцієнтів, а Україна – на чотирнадцятому. В обох Асоціацій було по чотири команди. Загальне відставання склало 0.25 бала. Це рівно одна нічия.
Скріншот - kassiesa.net
Нині, перед матчами 1/8-ої фіналу Ліги Європи та Ліги конференцій, Швейцарія та Україна займають ті ж позиції, але розрив між країнами у Таблиці коефіцієнтів становить 0.375 бала. Це можна компенсувати не однією нічиєю, а однією перемогою. В обох країн залишилось по одному учаснику.
«Шахтар» зіграє з «Фейєноордом» у Лізі Європи, «Базель» – зі «Слованом» у Лізі конференцій.
Очки, здобуті «Базелем», діляться на «4» (українські очки діляться на «5»), що дає Швейцарії перевагу. Однак «Шахтар», на відміну від «Базеля», може здобути у найближчому раунді один бал бонусу. Загалом на кону в обох команд/країн стоїть по одному балу до Таблиці коефіцієнтів. Аби Україна випередила Швейцарію, «Шахтарю» потрібно набрати на 0.375 бала більше.
Завдання, яке цілком під силу Україні. Боротьба триває.