«Ланс» прорвався в ЛЧ: тренер-фанат йоги, лідер працював продавцем взуття, польське тріо та теплі спогади про «Динамо»

Світовий футбол 23 Травня, 18:10
Минулого тижня Ланс обіграв Марсель Руслана Маліновського, відірвався на п'ять очок та закріпився на другій сходинці за два тури до фінішу. Це означає, що у наступному сезоні «криваво-золоті» зіграють у Лізі чемпіонів і, скоріш за все, потраплять туди напряму.

Ланс лише двічі грав на груповому етапі ЛЧ, та було це так давно, що частина нинішніх футболістів другої команди Франції ще не народилася.

Ще у сезоні 2019/2020 Ланс виступав у другому дивізіоні. Проте прихід Франка Еса все змінив: вихід в еліту з першої спроби, фініш на сьомій сходинці у двох чемпіонатах поспіль, а тепер стрибок на срібну позицію. Після вильоту з Ліги 1 у 2011-му Ланс провів 8 років у Лізі 2, лише у 2014-му піднявшись на сезон у дивізіон найсильніших.

Власне тренер Ланса заслуговує на те, щоб про нього поговорити детальніше. Раніше 52-річний Франк Ес не працював на серйозному рівні, обмежуючись роботою у французькому підземеллі з любителями та юнаками. Пропозицію очолити основу Ланса фахівець отримав, коли працював із «молодіжкою». Підопічні в інтерв'ю відзначають простоту та добродушність Еса, а також звертають увагу на його любов до йоги. Тренер навіть інтегрував її у командні тренування.

Головна зірка французької сенсації – 23-річний бельгієць Лоїс Опенда. Для нього це перший сезон у Франції, однак він вже застрибнув у топ бомбардирів з 19 голами. Саме стільки у минулому чемпіонаті Опенда забив за Вітесс (у двох завершальних турах ще є нагода перевершити свій показник з Ередивізі).

До Нідерландів Лоїс виступав вдома за Брюгге. Українські вболівальники можуть пам'ятати Опенда завдяки матчам Динамо з Брюгге у 2019-му. Тоді Лоїс навіть забив киянам на Олімпійському. За рахунку 3:2 після помилки Карлоса Де Пени 19-річний бельгієць вразив ворота Дениса Бойка на 90+5 хвилині. То був дебютний гол Опенда у єврокубках.

Ми любимо футбол за красиві історії. Шлях Флоріана Сотока гідний екранізації. У 22 роки працював у взуттєвому магазині свого дядька, паралельно навчався маркетингу, потім важко травмував коліно, одужав і майже у 25 підписав перший професійний контракт. Відносно нещодавно, у 2017-му, Сотока виступав за Гренобль у четвертому французькому дивізіоні. Нині Флоріану 32, при потребі він закриває ледь не усі позиції в атаці, забив 7 голів у поточному сезоні і є опорою для Франка Еса.

«Щоб заробити трохи грошей та не залежати від батьків, я взявся допомагати своєму дядькові, який розпочав свій взуттєвий бізнес. Це тривало протягом року. Вдень ми продавали взуття приватним клієнтам, а вечорами я відвідував тренування», – розповідав Сотока в інтерв'ю

Le Parisien

.

За Ланс виступають троє поляків (а загалом – представники майже 15 національностей). Та якщо Адам Букса та Лукаш Поруба не є гравцями основи, то Пшемислав Франковскі – ключовий гравець сучасного Ланса. Раніше він грав за Ягеллонію разом із нашим Дмитром Хомченовським, згодом на три роки поїхав у Чикаго Файр в МЛС, проте нині випалює усе на правому фланзі Ланса. До речі, Букса та Франковскі 26 лютого минулого року опублікували у соцмережах спільний пост підтримки футболістів збірної Польщі українському народу.

Основний воротар Ланса – 29-річний Бріс Самба. Уродженець Конго майже усю кар'єру провів на лаві запасних. По-справжньому Самба розкрився у Ноттінгем Форест, де був стабільним №1 протягом останніх трьох сезонів у Чемпіоншипі. Фішка Самба – ось такі трюки з м'ячем.



Ймовірно, Лансу доведеться розлучитися з кимось із цих хлопців, і вони не зіграють з командою в ЛЧ у сезоні 2023/2024. Та це звична практика для «криваво-золотих», які вміло латають пробоїни. Раніше клуб вигідно продавав лідерів Жонатана Клосса, Шейха Дукуре та Лоїка Баде.

Окрім згаданих фундаментальних виконавців, у Лансі виступає чимало інших талановитих футболістів. Лише кілька імен: 23-річний центральний захисник Факундо Меріна (один із найстабільніших у команді, проводить третій сезон після переїзду з Аргентини), його колега по обороні 24-річний австрієць Кевін Дансо (забивав Україні у спарингу на рівні U-18 у 2015-му), 23-річний ганський опорник Саліс Абдул-Самед, який до Ланса виступав лише за скромний Клермон, 28-річний бомбардир Секо Фофана (7 голів), який пройшов школу Манчестер Сіті та солідно виглядав з Удінезе у Серії А.

Домашні матчі Ланс проводить на стадіоні Фелікс Боллар, який вміщує 38 тисяч глядачів. Цікаво, що це навіть більше, ніж мешкає у самому місті, де базується клуб. Утім, це не заважає заповнювати трибуни під зав'язку майже у кожному поєдинку. Не дивно, що Ланс фантастично грає вдома: 16 перемог у 18 матчах. Це один із найкращих показників серед усіх команд топ-5 ліг Європи.

Вперше Ланс пробився у Лігу чемпіонів у сезоні 1998/1999. Це стало можливим завдяки здобуттю драматичного чемпіонства в останньому турі у паралельному змаганні з Метцом. Цікаво, що обидві команди набрали однакову кількість очок, та чемпіоном став Ланс (вперше за 92 роки існування клубу) завдяки додатковим показникам.

Жереб відправив чемпіона Франції у групу до Панатінаїкоса, Арсенала та київського Динамо. Для чемпіона України то був найуспішніший виступ в ЛЧ (вихід у півфінал), а для вболівальників киян перфоманс на Фелікс Боллар залишається одним із найбільш теплих і лампових матчів у єврокубковій історії клубу.

Перший тур у групі Е подарував одразу дві сенсації. У Греції Динамо розгубило перевагу після м’яча Сергія Реброва і пропустило двічі – поразка 1:2 від Панатінаїкоса. Натомість Ланс вдома врятувався у грі з Арсеналом завдяки голу Тоні Вереля у компенсований час – 1:1.

Через два тижні Ланс приїхав до Києва, та «біло-сині» і цього разу не були переконливими – лише 1:1 з голами Шевченка і Вереля. У третьому турі французи вперше перемогли. Долю поєдинку з Панатінаїкосом вирішив пізній гол гаїтянина Ваньо Елоя. У паралельній зустрічі команда Валерія Лобановського врятувалася на Вемблі з Арсеналом. Той гол Сергія Реброва на 90+2 хвилині назавжди у нашій пам’яті.

Нелогічні виступи Ланса продовжилися і надалі. Спочатку команда Даніеля Леклерка програла Панатінаїкосу (0:1), а потім виграла на виїзді в Арсенала (1:0). Враховуючи те, що напряму з групи виходила лише перша команда, зустріч Ланса і Динамо на Фелікс Боллар пройшла під гаслом «все або нічого».

Вилучення капітана Фредеріка Дею на 6-й хвилині зламало господарям увесь план. Свого динамівці домоглися лише після завершення години ігрового часу – забив Каха Каладзе. А невдовзі відзначився Владислав Ващук і подарував епічне святкування, що сміливо може називатися золотою сторінкою у літописі Динамо.



І хоч Шміцер один м’яч відіграв, та Андрій Шевченко остаточно добив Ланс – 3:1. Французи фінішували другими, але далі не вийшли. Згідно з регламентом у чвертьфінал пробилися тільки дві з шести найкращих других команд групового етапу.

Вдруге і востаннє на сьогодні Ланс кваліфікувався в основну сітку ЛЧ у сезоні 2002/2003. Французи потрапили у групу з Міланом, Депортіво та Баварією. У цьому квартеті Ланс фінішував третім, однак обіграв вдома майбутнього тріумфатора турніру Мілан (2:1). А Шевченко знову забив на Фелікс Боллар.

Жоель Мюллер зібрав потужну команду, де розкрилися Даніель Морейра (4 голи на груповому етапі і виклик у збірну Франції), Джон Утака (тріумфатор Кубка Англії з сенсаційним Портсмутом), Антуан Сіб’єрскі (невдовзі поїде у Манчестер Сіті, а згодом у Ньюкасл), Сейду Кейта (через кілька років виграє дві ЛЧ з Барселоною) та Папе Буба Діоп (гол Франції на ЧС, виступи в АПЛ та рання смерть у 42 роки).

Попередні дві спроби «криваво-золотих» у найсильнішому клубному турнірі Європи видалися яскравими та емоційними. Особливий стиль гри, цікаві гравці, крутий стадіон – все це властиве і нинішньому Лансу. Залишилося дочекатися осені і стати свідком третього походу в ЛЧ. Немає сумнівів, він обов’язково буде незабутнім.



https://football24.ua/lch_topnews_tag98295/