Мадридський «Реал» розпочав кадрову чистку. Фанати чекали на це роками, встигли зневіритися через «косметичну» активність клубу на ринку, аж тут новини посипалися зі швидкістю світла. І якщо про Маріано Діаса мало хто пригадав, то відхід Марко Асенсіо, Каріма Бензема та Едена Азара став подією.
Іспанець не реалізував талант на 100 відсотків, але моментами забивав важливі мʼячі (наприклад, у фіналі Ліги чемпіонів), француз зібрав усі можливі регалії та визнаний живою легендою, а бельгієць… Чим прикметний Азар? Великою кількістю травм, мінімальною ігровою практикою, зловживанням калорійної їжі та грандіозним цінником - за офіційними даними, 115 мільйонів (якщо не 160, як зʼясували журналісти). І ось це памʼятатимуть найдовше - Флорентіно Перес даремно потратив ціле багатство.
Водночас президента «вершкових» прийнято хвалити - все ж його вдалі придбання забезпечили три ЛЧ поспіль та створили ореол непогрішності. Нічого, розповідаємо про дороговартісні хиби за другої каденції Флорентіно - не єдиним Азаром.
Маріано Діас (2018-2023 рр.)
Сума трансферу: 21,5 млн євро
Статистика: 70 матчів, 7 голів, 1 асист
«Реал» зробив фатальну помилку, коли у 2018-му повернув домініканця на «Сантьяґо Бернабеу». Все виглядало так, що Флорентіно Перес хотів навмисно завадити переходу нападника до «Севільї», тому хутко скористався правом першочергового викупу. На папері Діас вартував інвестицій - до цього вихованець академії видав потужний рік у «Ліоні» (21 мʼяч та 6 асистів у 48 зустрічах) та й загалом вважався досить талановитим.
Що ми отримали на практиці? Мадридці вперто робили ставку на Каріма Бензема, а з повторним призначенням Зінедіна Зідана справи Маріано взагалі погіршилися. Ходили чутки про важкі взаємини між обома персонажами, які тягнулися ще з часів кантери, тож спочатку суспільство відверто жаліло виконавця.
Вже потім зʼясувалося, що Діас - токсичний, втратив мотивацію, змирився із ситуацією та банально тримався за контракт. Пʼять сезонів, трохи більше 5 мільйонів євро щорічно - чому б не посидіти у глухому запасі? Настільки, що можна відмовити не одному зацікавленому клубу - та ж «Бенфіка» кілька разів контактувала з іспанцями, але нічого не вдіяла.
У серпні Маріано «гримне» 30 й він перетворився на ходячий мем.
Даніло (2015-2017 рр.)
Сума трансферу: 31,5 млн євро
Статистика: 56 матчів, 3 голи, 9 асистів
У 2015-му «Порту» зірвав джекпот, коли відправив Даніло до Іспанії. Оборонець добре виглядав на просторах Португалії, проте в іншому середовищі підозріло швидко «посипався». Журналісти жартома порівнювали бразильця з Андерсоном, якого «дракони» також супервигідно продали в «МЮ», але Алекс Ферґюсон не зумів витиснути із півзахисника бодай щось.
Причому випади були обгрунтовані - Даніло виступав непереконливо, губив позицію та став посміховиськом. Максимум - підміна Дані Карвахаля, коли той був у лазареті; глобально ж Зінедін Зідан не розглядав хлопця на довгострокових засадах.
Дещо забавно, що «Реалу» пощастило вмовити «Манчестер Сіті» на 30 мільйонів євро. Бразилець продовжив стагнувати під керівництвом Пепа Ґвардіоли і раптово розквітнув у «Ювентусі».
Асьєр Ільярраменді (2013-2015 рр.)
Сума трансферу: 32 млн євро
Статистика: 90 матчів, 3 голи, 1 асист
Ймовірно, для когось буде одкровенням, що в «Реалі» рахувався такий гравець. Асьєр Ільярраменді має в активі Кубок Іспанії, Лігу чемпіонів та Суперкубок УЄФА, однак яка вага півзахисника у здобутті цих трофеїв? Майже нульова. Статистика теж замулює очі - із 90 поєдинків лише 27 були проведені від дзвінка до дзвінка.
І заради чого здійснювався трансфер? Перес побачив у Асьєрі наступника Алонсо, коли сам Хабі ще перебував у команді та прекрасно справлявся із завданнями. Враховуючи присутність Самі Хедіри та розквіт Каземіро, у 2015-му необхідність в Ільярраменді повністю відпала. Опорник багато рефлексував ще як тільки перебрався до Мадриду, не був упевнений у власних силах, тож видихнув, як випала можливість повернутися до рідного Сан-Себастьяна.
Альваро Одріосола (2018-н.ч.)
Сума трансферу: 32 млн євро
Статистика: 49 матчів, 3 голи, 10 асистів
Після того, як пішли Маріано та Азар, прихильники столичної команди жваво обговорюють, чи залишиться Альваро Одріосола. Випадок з фулбеком нагадує вищезгаданий кейс імені Ільярраменді - виконавець не дотягує до стандартів «Реалу». Захисник здорово зарекомендував себе у «Сосьєдаді», але не вразив на обох флангах оборони - Марсело, Ферлан Менді, Дані Карвахаль, Лукас Васкес справедливо вище котувалися в очах тренерського штабу.
Оренди до «Баварії» та «Фіорентини» підтвердили, що Альваро не бути гравцем екстра-класу. Він досі на балансі мадридців, хоче змінити обстановку та, ймовірно, невдовзі це зробить.
Лука Йович (2019-2022 рр.)
Сума трансферу: 63 млн євро
Статистика: 51 матч, 3 голи, 5 асистів
Зрозуміло, що Флорентіно Перес переплатив за серба - на хвилиночку, футболіст входить до десятки найдорожчих трансферів «бланкос» в історії. Але навіть якби форвард обійшовся дещо менше, то все одно б був приречений - так трапляється, коли поява новачка не узгоджується з головним тренером. У медіа Зінедін Зідан схвалив Йовича, та на практиці дав більше часу вищезгаданому опальному Маріано.
Сам Лука обʼєктивно не доріс до відповідного рівня - він класно «вистрілив» у франкфуртському «Айнтрахті», однак виявився безпорадним, коли довелося покинути зону комфорту. До того ж слід відзначити ментальні якості, викликані незрілістю - гравець порушував дисципліну (зокрема, ковідний карантин, за що ледь не потрапив за грати на батьківщині), напрацював на травму, впавши зі стіни, та не особливо горів бажанням боротися із Карімом Бензема.
Зрештою, менеджмент «Реалу» махнув рукою - віддав у оренду в «Айнтрахт», а потім відпустив вільним агентом до «Фіорентини». Де хлопець виступає посередньо (є третім бомбардиром у сезоні), але зовсім скоро зіграє у фіналі Ліги конференцій.
Кака (2009-2013 рр.)
Сума трансферу: 67 млн євро
Статистика: 120 матчів, 29 голів, 39 асистів
Кака не хотів йти з «Мілану», проте щедра пропозиція Переса схилила Сільвіо Берлусконі - так володар Золотого мʼяча-2007 й відправився на «Сантьяґо Бернабеу». Заради створення нових «галактікос» Фло жбурляв грішми та не звернув увагу, що бере футболіста, який далекий від ідеальної форми.
Якщо в Італії спортивна медицина найвищого ґатунку та десятиліттями підживлювала тих же «россонері» (за інших обставин умовні Кафу чи Паоло Мальдіні не змогли б протриматися до далекої пенсії), то «Реал» у цьому контексті пасе задніх - все настільки погано, що неодноразово проводилися внутрішні розслідування.
Кака - скромний, старанний, притягує неймовірну симпатію, тож дуже шкода, що він швидко зламався. Операція на стегні, проблеми з довгим привідним мʼязом, тривале відновлення - так не покажеш те, на що здатен. Прихід Моурінью ускладнив завдання - Особливий не збирався чекати, тому ніколи не довіряв неконфліктному бразильцю.
Чи є тут вина Рікарду? Ні. Та це не скасовує факт провалу - нехай за нього й повністю відповідає президент «вершкових».
Хамес Родріґес (2014-2020 рр.)
Сума трансферу: 75 млн євро
Статистика: 125 матчів, 37 голів, 42 асисти
У 2014-му Хамес Родріґес продав себе у Мадрид, у 2020-му став непотрібним грандам, а ще через три роки взагалі залишився без команди. Сьогодні колумбійцю тридцять один, вік дозволяє грати, але кому знадобиться зневірена людина?
До Хамеса потрібен правильний підхід, йому важливі терпіння та підтримка - це «бланкос» не завжди гарантують. Латиноамериканець чудово ладнав з Карло Анчелотті, та після звільнення італійця не зміг переконати Зінедіна Зідана у профпридатності.
Зважаючи на те, що ЗіЗу відмовився від малюнку, який передбачав позицію плеймейкера, та перейшов на 4-3-3, Родріґес не зміг пристосуватися до умов та поступово втратив актуальність. Додамо сюди перелом плеснової кістки, ряд інших серйозних травм та відсутність стержня - замість того, щоб змагатися за місце під сонцем, Хамес не просто змирився зі становищем, а відзначився розгульним життям. Фініш його історії закономірний.
Еден Азар (2019-2023 рр.)
Сума трансферу: 115 млн євро
Статистика: 76 матчів, 7 голів, 12 асистів
Азара можна було б також скрушно поплескати по плечу - бельгієць розчинився під вагою нескінченних пошкоджень. Окремі аплодисменти викликає відмова вінґера від зарплатні, яка мала дістатися йому за останній рік згідно договору - тепер ці кошти точно знадобляться для нових покупок.
Але ні - на відміну від Кака Еден не заслужив на індульгенцію. Незадовільні фізичні кондиції, млява боротьба із зайвою вагою, суперечливі інтервʼю, жалюгідна результативність, неготовність до прискіпливої іспанської преси (при тому, що Азар приїхав у дорослому віці та не мав би так піддаватися стресу). Як на це реагувати?
На словах колишній лідер «Челсі» збирався щось доказувати, проте позитивних рухів у тому напрямку ми не побачили. Дійшло до того, що нападник краще виступав у збірній, ніж клубі; не дивно, що вболівальники «бланкос» невимовно зраділи звістці відходу та зітхнули з полегшенням.