А ось перуанець Рамон Кірога пішов далі і став єдиним голкіпером в історії міжнародних зустрічей, який клопотав «гірчичник» на чужій половині поля. Сталася ця непересічна подія рівно 45 років тому, 18 червня 1978 року, у поєдинку ЧС-1978 Польща – Перу.
Грою воротаря далеко від своїх воріт у наш час нікого не здивуєш, але ще 40-50 років тому «робоче місце» голкіпера зазвичай обмежувалося своїм воротарським майданчиком. Одним з тих, хто ламав стереотипи, що склалися, був Рамон Кірога. Йому завжди було тісно не лише у воротарському, але навіть у штрафному майданчику. Коли його захисники при необхідності підключалися до атак, він, немов двірський воротар-ганяла, вибігав далеко в поле, страхуючи партнерів і починаючи комбінації. В епоху, коли інші стражі воріт рідко залишали свої володіння, така манера гри викликала захоплення у публіки, яка нагородила Кірогу прізвиськом El Loco – «Скажений».
При цьому Кірога був досить сильним воротарем. Він народився в аргентинському Росаріо, там же розпочинав кар'єру і навіть став чемпіоном Аргентини в 1971-му. А найкращі свої роки провів за перуанський «Спортінг Кристал» з Ліми. Але оскільки Рамону «пощастило» грати одночасно з Фільолем, Гатті і Балеєм, пробитися до складу «альбіселесте» було неможливо. І тоді в лютому 1977 року, напередодні старту південноамериканського відбору на мундіаль-1978, він погодився на пропозицію наставника «інків» Маркоса Кальдерона, який був його першим тренером у «Спортінгу», і прийняв громадянство Перу. З Кірогою у воротах «бланкіроха» успішно кваліфікувалася на чемпіонат світу, пропустивши за весь відбірковий турнір лише три м'ячі та програвши лише один матч – бразильцям. А вже на полях Аргентини перуанці не просто пройшли першу групову стадію, а несподівано для багатьох стали переможцями свого квартету. Перемога над міцною збірною Шотландії (3:1) та нульова нічия з віце-чемпіонами світу голландцями відбулися насамперед завдяки тому, що Кірога творив у рамці дива.
Але у другому груповому раунді ліміт на дива закінчився. Перуанці почали з великої поразки від Бразилії (0:3), і фіаско у наступній грі з поляками достроково позбавило б «інків» будь-яких перспектив. До середини другого тайму на табло стадіону в Мендосі горіли нулі, а потім «бланкіроху» засмутив Анджей Шармах, який головою забив гол-красень. Треба було відіграватись. Південноамериканці всією командою пішли вперед, а Кірога у властивій йому манері став здійснювати рейди за межі штрафного майданчика, граючи на позиції останнього захисника. І так захопився, що зрештою перейшов за центр поля.
За пару хвилин до фінального свистка, коли атаки перуанців перетворилися на сумбурний навал, м'яч після кількох рикошетів відскочив до центрбека «кадри» Єжи Горгоня. Той без роздумів вибив шкіряного у напрямку Гжегожа Лято. Отримавши пас на хід, швидконогий форвард зі своєї половини поля рушив у прорив лівим флангом. А тим часом із центрального кола навперейми йому мчав Кірога. Опинившись віч-на-віч із воротарем-стопером «інків», польський нападник не розгубився, прокинув м'яч вперед повз суперника, включив прискорення і... El Locо не дав йому піти: борцівським захопленням він вчепився в Лято мертвою хваткою і ледь не завалив на газон. Зараз би за подібну витівку перуанця вигнали б з поля, не замислюючись. Але тоді часи були ліберальні, і арбітр матчу англієць Пет Партрідж оцінив регбійний прийом голкіпера лише жовтою карткою. При цьому Кірога, склавши руки за спиною і винувато опустивши голову, зобразив демонстративне каяття. Так він став першим і єдиним в історії чемпіонатів світу воротарем, який заробив «гірчичник» на чужій половині поля.
Найцікавіше, що ситуація повторилася один до одного на наступному чемпіонаті світу в Іспанії, де Польща та Перу знову опинилися сусідами по групі. І знову за рахунку 1:0 на користь поляків виник момент, коли Кірога став на шляху у Лято далеко за межами свого штрафного майданчика. Але цього разу Гжегож не став обводити Рамона, а натомість по різаній траєкторії відправив м'яч повз нього в сітку.