Більшість із них хоче там планувати свою кар’єру. Можливо, від цього виграють з часом юнацькі збірні, молодіжна та національна. Зараз 2007 рік має величезну кількість легіонерів. Фактично не реально всіх знайти. А от для клубного футболу — це втрати активів.
Якщо 2006 рік київському «Динамо» вдалося повністю зберегти, то вже далі ситуація не така весела. 2007-й втратив дуже багато — Варивода, Литвин, Петренко, Попов, Драган. Добре, хоч Ільченка повернули. Олександр не так давно підписав перший свій контракт із «Аталантою» на три роки.
Родина Драганів має трьох дітей. Тому після початку війни опинилася в Італії. В «Аталанті» українців було декілька, але залишився тільки колишній динамівець. На скільки мені відомо, Руслан Маліновський активно опікувався над молодими українцями. Допомагав із побутом, фінансово. Із всіх у Бергамо залишився тільки Драган. Було ще троє футболістів із «Шахтаря».
Сашку зараз 16 років. Бачив його у складі збірної Україн свого віку на турнірі розвитку у Братиславі. Не може сказати, що він якось виділявся. Потенціал у хлопця є.
Більше про Драгана знає український скаут в Італії Алекс Великих, які працює в юнацькому секторі.
— Як оцінюють талант Драгана в Італії?
— У Італії позиція півзахисника одна із найважчих. Тому що багато тактики. Драган зміг приємно здивувати своїми здібностями креативу.
Футболіст показав не фізичні якості, які притаманні футболістам зі Східної та Південної Європи і Італії, а високе мислення на полі, хороші технічні характеристики, добре роботу із м’ячем.
Перше враження було креативне та позитивне. Потім виникли питання, чи зможе він підтримувати такий стан форми та креативність протягом інтенсивності річного циклу? Іншими словами, йому бракує стабільності.
— Які його сильні та слабкі сторони?
— Це креативний гравець, який може створити епізод на користь атаки. Віддати тонкий пас, зіграти не стандартно, проявити індивідуальну майстерність. Але чи зможе він витримати таку креативну динаміку при наборі маси м’язів при переході у дорослий футбол? Зараз в цьому головне питання його таланту.
— Яка позиція йому ближче?
— Більше десятий номер. Тут найкраще вираженні його якості. Може призвичаїтися до восьмого номера. Бо зараз в Італії виражених атакувальних півзахисників фактично не має. Атакувальні гравці грають глибше.
— Наскільки він підходить під стиль італійського футболу?
— Дуже дивно, що він підійшов Аталанті». Скажу відверто, трохи сумнівів у мене було. Я не скажу, що він підходить італійському футболу. Він не підходив під стиль «Аталанти». Це гравець стилю «Сассуоло», «Емполі», можливо Роми».
Можливо на фоні інших гравців, які не були такими креативними. Можливо, відсутність такого гравця на його позиції зіграла свою роль змусила клуб зацікавитися.
— Що собою представляє Академія «Аталанти»?
— «Бергамаски» перебувають в статусі зміні керівництва після приходу нових американських власників. Відбувається зміна у підході скаутингу та формуванні юнацьких команд.
«Аталанта» хоче розвиватися у напрямку «тренер-менеджер». Голова скаутингу Марта. Його відхід відрізняється від того, що було закладено історично. Не перегляд гравців в живу, а довіра цифрам, аналітиці.
Останні два роки якість Академії просіла. Юнацька команда U-19 тривалий час перебувала в зоні вильоту, але у другому колі ледве врятувалися від пониження у класі.
Раніше U-19 було платформою для продажу гравців (Деян Колушевскі перейшов в «Ювентус за 30 млн, Адама Діалло в «МЮ» за 21). Зараз же хочуть виховувати гравців для першої команди. Захисник Джорджіо Скалвіні перша ластівочка у цьому напрямку. «Аталанта» прагне спиратися на власну школу
— Як ви оціните шанси Драгана грати в Серії А та дійти до першої команди?
— Зараз про це говорити ще рано. Мінімум за 2 роки можна говорити про якусь перспективу дорослого футболу. Безперечно, що талант є. Тепер дуже багато чого буде залежати від характеру, здоров’я та психології.
— Чи можна порівняти Сашка його з Маліновським?
— Ні. Вони різнопланові гравці. Спільне — середина поля, можливо антропометрія. Драган — більше креативний, здатен на рівному місці загострити, вирішити момент, віддати останню передачу, діяти на обмеженому простору. Маліновський робить на полі геометрію передач.
— Контракт на три роки це визнання таланту?
— Це перший професійний контракт. За законодавством він має мінімум бути на три роки. Але те що йому запропонували проф контракт свідчить, що клуб на нього розраховує.Драган не тільки може дійти до першої команди, але і стати активом.
— Минулого сезону він за яку вікову команду грав?
— Більше за U-16. Це не профільна вікова категорія для італійського футболу. За цей вік грають футболісти, які не дотягують за U-17. Навіть, якщо вони молодші.
В Італії так, що за U-16 грають гравці, які не дотягують до U-17. Початковий період адаптації пройшов вдало. В середині чемпіонату були певні моменти. Якщо вийшли на підписання проф контракту, то значить ці проблеми вирішені.
— Драган — це втрата для Академії «Динамо»?
— Безумовно, так. Це якщо ми говоримо про клуб. Якщо ми маємо на увазі ситуацію в Україні, можливості для молодих футболістів, майбутнє збірної України, то це може бути здобуток для гравця та національної команди.
— Чи багато вихованців «Динамо» опинилося в Італії після початку війни?
— Так. Особливо молодшого віку гравців. Вони приємно вразили місцеві Академії. Гравці «Динамо» відрізняються в позитивну сторону від вихованців інших українських клубів, які потрапили до Італії. Завдяки кращій підготовці та селекції. Ці два напрямки на хорошому рівні в динамівській школі. Селекціонери розуміються на потенціалі гравців та знають сучасні вимоги.
— Можливо, ви когось виокремите з колишніх динамівців?
— Давид Лебідь 2012 року з Проценко Ілля 2013-го з «Фіорентини». Проценко за результату тестів є першим по швидкості та координаційними здібностями.
— Син колишнього гравця «Динамо» Віталій Лисицького Андрій теж грає за «Фіорентину». Як його справи?
— За своєю антропометрією відповідає вимогам італійського футболу. Фізично розвинутий футболіст. Андрій набуває практики на позиції центрального захисника. Не відповідає за диспетчерські функції, а тільки руйнування. Має сильний характер, що призводить до великої кількості карток. Є гравцем стартового складу 2008 року. Якщо покращить технічні здібності та навички гри в обороні може завдяки своєму атлетизму вирости в хорошого футболіста.
Сергій ТИЩЕНКО
«Марсель» викупив Маліновського в «Аталанти», названо суму: джерело