5 найкращих бразильських легіонерів в історії «Динамо»

Динамо Київ 14 Грудня, 17:53
Небагатьом «чарівникам м'яча» вдалося стати по-справжньому своїми для київської команди та її фанів.

Це сьогодні у лавах першої команди Динамо практично немає легіонерів, проте за часів, коли в українському футболі водилися гроші, а власники клубів охоче та активно інвестували їх у підсилення складів своїх команд, кияни мали змогу підписувати гравців із будь-якої точки земної кулі. Абсолютно не дивно, що в історії київського клубу значаться аж 22 бразильські легіонери, а куди дивніше інше, що одиницям з них, у чому полягає основна відмінність Динамо від Шахтаря, вдалося стати по-справжньому знаковими фігурами для «біло-синіх», а також – улюбленцями вимогливих уболівальників столичної команди.

Про п'ятірку найкращих бразильських легіонерів в історії Динамо ми й пропонуємо згадати прямо зараз…

Карлос Корреа

Період у Динамо: 2006 – 2012

Матчі / голи за Динамо: 108 / 14

Карлос Корреа розпочинав кар'єру у лавах маловідомих бразильських клубів, проте на початку 2003-го йому пощастило перебратися до Палмейраса, де футболіст, який діяв на позиції центрального або опорного півзахисника, а також був здатний за необхідності зіграти праворуч на фланзі, добре зарекомендував себе й через три із половиною роки перебрався до Європи – у київське Динамо за 4 мільйони доларів.

В Динамо Корреа вдалося досить швидко адаптуватися до українського та європейського футболу, а також заслужити на довіру тодішнього головного тренера команди Анатолія Дем'яненка. У цього фахівця Карлос був основним футболістом, і за підсумками сезону-2006/07 став чемпіоном України, принагідно додавши до цього престижного титулу перемоги у Кубку та Суперкубку країни.

Після відходу Дем'яненка Корреа продовжив залишатися серед ключових гравців Динамо на досить короткий відрізок часу, коли команду очолювали Йожеф Сабо та Олег Лужний. З приходом на тренерський місток Юрія Сьоміна Корреа звично застовпив за собою місце ключового гравця у центрі поля для «біло-синіх», і завдяки цьому виграв ще одне чемпіонство в Україні.

Захід київського етапу кар'єри Корреа збігся із приходом на тренерський місток команди іншого росіянина – валерія газзаєва. Цей фахівець, якого на батьківщині прозвали не інакше як «пес» та який нині повністю виправдовує це прізвисько, будучи одним із справжніх ланцюгових псів путінського режиму у світі спорту, не бачив бразильського хавбека у своїх планах, через що Карлос почав блукати орендами, відігравши два сезони за Атлетіко Мінейро та Фламенго. Наприкінці 2010-го на пост коуча Динамо повернувся Юрій Сьомін, за якого Корреа ненадовго знову почав потрапляти до складу «біло-синіх», але вже у серпні 2012-го бразильський легіонер вирішив остаточно розпрощатися із київським клубом, пішовши на правах вільного агента у Палмейрас, де йому запропонували досить непоганий контракт.

До Бразилії Корреа повернувся вже коли йому було за тридцять, й досягти серйозних успіхів ніде так і не зміг. Усього півроку він провів у Палмейрасі, а потім грав за Португезу, Форталезу, Ітуано та Капіваріано. Відомо, що влітку минулого року Корреа залишив стан останніх, проте про завершення професійної кар'єри так і не оголошував, хоча наприкінці грудня йому «стукне» вже 43.

Клебер

Період у Динамо: 2004 – 2009

Матчі / голи за Динамо: 105 / 36

Вихованець академії Сан-Паулу Клебер Джакомацци непогано зарекомендував себе не лише у складі рідної команди, а й на чемпіонаті світу-2003 U-20, де були присутні скаути багатьох європейських клубів, зокрема й Динамо. Вже на початку 2004 року Клебер за 3 мільйони доларів перебрався до табору «біло-синіх», які виграли конкуренцію за футболіста у Баєра, Шахтаря, а також низки іспанських клубів.

У перших сезонах в Динамо Клебер швидко став одним із гравців основної обійми, причому на нього розраховували практично усі тренери, які в той період досить часто змінювали один одного на чолі київської команди – Олексій Михайличенко, Йожеф Сабо, Леонід Буряк, Анатолій Дем'яненко. У складі «біло-синіх» бразильському форварду пощастило виграти два чемпіонства в Україні, а також три національні Кубки.

Клебер вирізнявся гарною швидкістю та технікою, а також надмірною непоступливістю у боротьбі за м'яч із захисниками суперників. Нерідко цей форвард йшов на відверті провокації, чим заробляв для опонентів картки як жовтого, так і червоного кольору. Також недоброзичливці пред'являли бразильцю претензії за надвисоку схильність до симуляції, проте шанувальники Динамо загалом підтримували такі методи ведення гри з боку свого нападника, й в певний момент Клебер вважався найкращим форвардом «біло-синіх».

У лютому 2008 року, коли Динамо вже очолював Юрій Сьомін, Клебера на правах оренди відпустили до Палмейраса, а через рік форвард на постійній основі перейшов у Крузейро. З того часу бразилець більше не повертався до європейського футболу, а переважно виступав на батьківщині. Хоча у кар'єрі Клебера після Динамо були достатньо титуловані за бразильськими мірками клуби (Крузейро, Палмейрас, Греміо), проте здобути чемпіонство на батьківщині форварду так і не поталанило.

Наприкінці 2018 року Клебер залишив Бразилію заради переїзду до США, де підписав контракт із клубом Остін. У його лавах за два роки бразилець й завершив кар'єру. З того часу про 40-річного Клебера якщо що й чути, то виключно в негативному чи скандальному аспекті. Зокрема, у вересні екс-форвард Динамо на автозаправці неподалік Сан-Паулу побив працівників закладу, через що постраждалим довелося звертатися до поліції.

Бетао

Період у Динамо: 2008 – 2013, 2015

Матчі / голи за Динамо: 168 / 0

Центральний захисник Бетао, який є вихованцем Корінтіанса, міг опинитися в Європі ще у 2007 році, коли переговори про його придбання вів Сошо. Французький клуб встиг узгодити суму угоди з «тімау», а також про все домовився із самим футболістом, але буквально в останній момент відмовився підтверджувати угоду, через що Бетао залишився в Коринтіансі, із яким за підсумками сезону-2007 вилетів до бразильської Серії В. Втім, не побажавши грати на нижчому рівні, Бетао пішов у Сантос, звідки через півроку за 2 мільйони доларів й переїхав до Динамо.

На батьківщині Бетао прославився як вкрай непоступливий захисник, що бразилець демонстрував і у вельми контактному українському чемпіонаті. При цьому, легіонер практично завжди намагався діяти жорстко, але не жорстоко, в рамках правил, наскільки це виходило. Не дивно, що у 168 матчах за Динамо в пасиві Бетао не було жодної прямої червоної картки і лише раз його виганяли з поля за два «гірчичники». Та й самих жовтих карток у Бетао в Динамо було зовсім небагато – 19.

До Динамо Бетао переходив, коли наставником киян був Юрій Сьомін. Саме під керівництвом цього коуча бразилець і відіграв найбільше матчів за «біло-синіх» - 99, хоча валерій газзаєв також довіряв легіонеру, й досить регулярно ставив того до складу. З Динамо із Сьоміним Бетао в 2009 році став чемпіоном України, а через рік виграв Кубок вже у статусі підопічного газзаєва.

Втім, із приходом на тренерський місток Динамо Олега Блохіна бразилець виявився не затребуваним, і у січні 2013-го на правах вільного агента був відпущений у французький Евіан. Цікаво, що за два роки, на початку 2015-го, коли коучем Динамо був вже Сергій Ребров, Бетао повернувся до табору «біло-синіх», підписавши короткостроковий трудовий договір. Це дозволило бразильцю провести за киян ще три матчі у рамках Кубка України та стати володарем цього трофею за підсумками сезону-2014/15.

Влітку 2015 року Бетао знову пішов з Динамо в Евіан, а потім ще протягом шести років виступав на батьківщині за Аваї, перш ніж у травні минулого року оголосив про завершення кар'єри. Нині бразильцю 40 років, і він поки що не виявляє бажання продовжувати своє перебування у футболі в статусі тренера чи функціонера.

Данило Сілва

Період у Динамо: 2010 – 2017

Матчі / голи за Динамо: 220 / 3

Кар'єра Данило Сілви розпочиналася вкрай небанально з точки зору бразильських гравців. Перші кроки у футболі правий захисник, здатний також зіграти у центрі оборони, робив у приватній школі, а розпочати виступи на професійному рівні змушений був у США, оскільки на батьківщині не отримав гідних пропозицій. Втім, кар'єра в Метростарз (нині - Нью-Йорк Ред Буллз) у Данило Сілви видалася нетривалою, оскільки там він отримав серйозну травму та змушений був повернутися на батьківщину.

Згодом виступав у Бразилії за Гуарані, Сан-Паулу та Корінтіанс, а в лютому 2010 року за 4 мільйони євро перебрався до Динамо. Данило Сілва став одним із небагатьох вдалих трансферів валерія газзаєва часів роботи того в Україні. Бразильцю вдалося закріпитися у першій команді, де він регулярно виступав при газзаєві, Сьоміні, Блохіні та Реброві. З Динамо Данило Сілва двічі ставав чемпіоном України, двічі вигравав Кубок країни та один раз тримав над головою Суперкубок.

Працьовитий на полі і дуже привітний та позитивний у повсякденному житті Данило Сілва швидко став улюбленцем багатьох фанів Динамо. Також до цього бразильця з особливим трепетом ставився президент клубу Ігор Суркіс, про що він розповідав у своїх інтерв'ю. У квітні 2017 року, коли Динамо та Данило Сілва вирішили попрощатися, а фулбек подався на батьківщину до лав Інтернасьонала, офіційний Youtube-канал киян присвятив легіонеру спеціальний ролик із промовистою назвою «Бразилець з динамівським серцем».

Після Динамо Данило Сілва пограв у Бразилії за Інтернасьонал та у США за Лос-Анджелес. В складі останнього у вересні 2020 року бразилець і оголосив про відхід на пенсію. У лютому 2021 року Данило Сілва став міжнародним представником Динамо. Зокрема, тоді повідомлялося, що до сфери його діяльності входитимуть питання, пов'язані із розширенням співпраці Динамо з клубами та організаціями з країн Південної та Північної Америки.

Діого Рінкон

Період у Динамо: 2002 – 2009

Матчі / голи за Динамо: 194 / 72

Вихованець Інтернасьонала Діого Рінкон, безперечно, є найкращим бразильським легіонером в історії Динамо. У столиці України форвард опинився влітку 2002 року, через кілька місяців після смерті великого Валерія Лобановського, після якого керувати командою було довірено Олексію Михайличенку. За Рінкона «біло-сині» заплатили трохи більше 5 мільйонів доларів, що на ті часи було дуже значною сумою для вітчизняного трансферного ринку.

Після нетривалого періоду адаптації Рінкон швидко став своїм у Динамо, демонструючи свої чудові технічні навички, вміння читати гру, а також фантастичне гольове чуття. Діого став справжнім улюбленцем фанатів «біло-синіх», оскільки з регулярністю вражав ворота найпринциповішого суперника Динамо – Шахтаря. У 15 матчах проти донецької команди бразилець відзначився за киян 9 забитими м'ячами, причому деякі з них були феноменально красивими і, напевно, досі свіжі у пам'яті багатьох вболівальників.

Рінкон був ключовим форвардом Динамо за часів Михайличенка, Сабо і Дем'яненка. Кожен із цих наставників стикався з тим, що в побуті Діого, м'яко кажучи, був не найбільш дисциплінованим підопічним. Зокрема, у вболівальницькому середовищі ходять легенди та байки про те, хто і в яких розважальних закладах бачив Рінкона, у якій компанії та яких, якщо так можна сказати, кондиціях. Коли на посаду наставника Динамо прийшов юрій сьомін, стало очевидно, що майбутнього в поціновувача карнавального способу життя Діого Рінкона у столичній команді більше не буде. У лютому 2008-го форвард на правах оренди відбув на батьківщину у Корінтіанс, де, як згодом зізнавався сам, зіткнувся з іще більшою проблемою, пов'язаною з алкогольною залежністю, а вже влітку 2009-го Динамо та Рінкон розірвали контракт.

Після Динамо Рінкон намагався реанімувати кар'єру у грецькій Кавалі, але не досяг успіху. В 2012-му форвард опинився у маловідомому бразильському клубі Каноас, де незабаром і повісив бутси на цвях. Керівництво Динамо так і не спромоглося як слід заробити на Рінконі, хоча за зізнаннями Ігоря Суркіса, свого часу «біло-сині» отримували по бразильцю пропозицію на 10 мільйонів євро від Хоффенхайма. «Золота клітка», яка на той момент практикувалася як в Динамо, так і у Шахтарі, зіграла злий жарт із кар'єрою Діого. Наразі екс-легенді киян 43 роки, він живе на батьківщині, й періодично дає про себе знати через спілкування зі ЗМІ, хоча загалом воліє «не висовуватися» - своє Рінкон, вочевидь, вже відбігав та відтанцював.

Текст: meta.ua/sport