Мабуть, майже всі вже чули про кейс Данила Кревсуна, який вдало виступає за юнацьку команду дортмундської «Боруссії», але не отримав виклик до збірної України U-19. Головний тренер команди Олег Кузнецов сказав, що... не чув про нього. На жаль, через відомі всім обставини, саме Німеччина стала головним пунктом призначення для перспективних молодих українців, яких батьки вивезли подалі від війни.
Сьогодні ми поговоримо про найбільш перспективних українців, які грають у молодіжних німецьких лігах, окрім Кревсуна.
Олександр Петренко
Вік: 16
Клуб: Баєр Леверкузен
Позиція: Голкіпер
До повномасштабної війни Олександр Петренко займався в академії київського «Динамо», а у квітні 2022 переїхав з батьками до Угорщини, де почав виступати за колись найбільш українізований клуб Європи – «Кішварду». Проте вже влітку минулого року Петренко перейшов в один з найкращих клубів Німеччини – «Баєр».
Цікаво, що вже минулого сезону, коли Олександру ще було лише 15 років, він вже тренувався та іноді грав за команду U-19. Петренко відіграв лише у 4 матчах, але й цього було достатньо, щоб звернути на себе увагу Хабі Алонсо! Цього літа іспанський тренер леверкузенців залучив українця до тренувань з головною командою під час підготовки до сезону.
Вже зараз Петренко – безальтернативний «перший номер» команди «Баєра» U-19, яка посідає другу сходинку у Західному дивізіоні. Українець відіграв у 14 матчах, пропустив 15 голів та оформив 4 кліншити.
Олександр доволі високорослий як для свого віку – 192 см. Це дуже допомогає йому при грі на виходах, що є його сильною стороною. Також у Німеччині відзначають вдалу гру Петренка на лінії під час ударів з середньої дистанції. Проте у нього раз-по-раз виникають проблеми з дальніми ударами.
На відміну від Кревсуна, про Петренка тренери наших юнацьких команд вже чули. У жовтні голкіпер «Баєра» був основним у збірній U-17, яка пробилась до еліт-раунду відбору на Євро-2024.
Артем Степанов
Вік: 16
Клуб: Баєр Леверкузен
Позиція: Центральний нападник
ФК Баєр. Артем Степанов
Ще один наш 16-річний представник в академії леверкузенського клуба. І він також опинився у «Баєрі» влітку 2022 року, а до цього займався в академії донецького «Шахтаря».
На відміну від Петренка, Степанов ще не розпочав грати за команду U-19, але чудово виступає на рівні U-17. Минулого сезону українець відзначився 7 голами та 4 асистами у 15 матчах. А вже у цьому розіграші Степанов перевершив минулорічний показник – 9 голів та 1 асист у 16 іграх.
Степанов – стовідсотковий форвард основи своєї команди. На загальному фоні він дуже вирізняється своєю антропометрією – 192 см зросту та гарно розвинена мускулатура. Це дуже сильно допомагає йому забивати голи в результаті боротьби на другому поверсі.
За юніорську збірну Степанов уже також встиг відіграти три гри у відборі на Євро-2024. У матчі проти Ліхтенштейну (7:0) нападник «Баєра» відзначився хет-триком, а у матчах проти Фінляндії (2:2) та Німеччини (0:1) не забивав.
Дмитро Богданов
Вік: 16
Клуб: Динамо Дрезден
Позиція: Центральний нападник
Так, на дорослому рівні «Динамо» Дрезден дуже далеко до «Баєра», але якщо говорити про юнацькі команди, то все не настільки однозначно. Академія «Динамо» точно входить до топ-10 у Німеччині.
Кейс Дмитра Богданова трохи відрізняється від двох попередніх, адже у Німеччині він опинився не просто так. Свого часу його батько Володимир Богданов успішно грав за юнацьку команду «Боруссії» Дортмунд, а потім пробував свої сили у «Майнці». Далі Богданов-старший не виправдав очікувань, адже на дорослому рівні грав виключно на рівні ПФЛ. Проте у Володимира Богданова у Німеччині залишилось багато друзів та зв’язків.
Після початку повномасштабного вторгнення Дмитро Богданов разом з родиною виїхав до Німеччини. Батько спочатку залишився у Києві, але коли стало зрозуміло, що війна швидко не завершиться, виїхав до родини як багатодітний батько. Наразі він працює вчителем для українських дітей, які змушені були залишити рідну домівку.
Дмитро Богданов в Україні займався в академії київського «Динамо», а коли опинився у Німеччині, вирішив не зупинятись та спробував сили у дрезденському клубі. Одного тренування було достатньо, щоб зрозуміти, що українець потрібен команді.
Станом на зараз Богданов – найбільш цінний актив в академії «Динамо» Дрезден. Цього року він навіть став першим в історії українцем, який потрапив до щорічного адвент-календаря талантів у категорії U-17.
За час, що Богданов провів у Німеччині, він вже встиг забити 8 голів та оформити 3 асисти у 14 матчах за команду U-17. Цього сезону 16-річного форварда підвищили до рівня U-19, де він уже відзначився 6 забитими м’ячами у 7 матчах. Влітку Богданов навіть зіграв у товариській грі за дорослу команду проти чеського «Богеміанса». Українець вийшов на заміну та відзначився дублем, зробивши рахунок 6:0 та 7:0. Після цього він навіть підписав свій перший професійний контракт.
Разом зі Степановим та Петренком Богданов грав за збірну U-17 у відборі на Євро-2024. Проти Ліхтенштейну він відзначився голом, а у грі з Фінляндією записав на свій рахунок гольову передачу.
У Німеччині подейкують, що наступного сезону Богданов уже буде грати за головну команду дрезденців. Врешті-решт, 17-річні гравці в основі є нормою для німецького футболу. Зважаючи на те, що «Динамо» Дрезден впевнено посідає другу сходинку третьої ліги, дебют Богданова може відбутися вже на рівні Другої Бундесліги.
Максим Стрюков
Вік: 18
Клуб: Ганновер
Позиція: правий захисник
ФК Ганновер. Максим Стрюков
Стрюков, який народився у тимчасово окупованому Довжанську на Луганщині, пройшов просто неймовірний шлях. Він починав займатись футболом в аматорському клубі «Темп» з Тернівки, що на Дніпропетровщині, де його й помітили скаути академії «Дніпра». Після трьох років у «Дніпрі» він рік відіграв за «Мункач», а вже звідти опинився в академії львівського «Руха».
Починаючи з червня 2022 року, Максим майже півроку був без клубу, і лише у лютому 2023 підписав контракт з «Ганновером», що грає у Другій Бундеслізі.
Минулого сезону молодий українець проходив період адаптації та майже не грав, а у поточній кампанії став безальтернативним гравцем основного складу команди U-19. Він відіграв 11 матчів та зробив 2 асисти, а його команда посідає 5 місце у північно-східному дивізіоні.
У Німеччині відзначають хорошу дистанційну швидкість українця та чудову фізичну підготовку, що дозволяє йому не поступатись у боротьбі 1 на 1.
Якщо вірити чуткам, за Стрюковим слідкують скаути «Брайтона». Але «Ганновер» хоче продовжити його контракт, адже бачить у Максимі перспективу.
Максим Бочан
Вік: 17
Клуб: Кайзерслаутерн
Позиція: центральний півзахисник
Ще один молодий футболіст, який займався в академії українського гранда, але під час повномасштабної війни поїхав до Німеччини. Максим Бочан розпочинав кар’єру в одній з тернопільських ДЮСШ, а у 2021 році на нього звернули увагу у «Шахтарі». Але з листопада 2022 він є гравцем «Кайзерслаутерна».
Від самого початку цього сезону Бочан почав виходити у стартовому складі «Кайзерслаутерна» U-19, відігравши вже 14 матчів, 8 з яких від свистка до свистка.
Бочан відзначається своєю непоступливістю та універсалізмом, адже здатен також зіграти на обох флангах захисту.
Але оцінювати справжній рівень Бочана важко через рівень його команди. «Кайзерслаутерн» йде останнім у південно-західному дивізіоні.
Повний список українців, які грають у вищих дивізіонах німецьких чемпіонатів U-19 та U-17:
Данило Кревсун (Боруссія Д), Олександр Петренко, Артем Степанов, Микита Славицький (всі – Баєр), Дмитро Стрільчук, Богдан Оліченко (обидва – Баварія), Олександр Гавриленко (РБ Лейпциг), Микита Кривцов (Кельн), Микола Петровський (Штутгарт), Кирило Хадасевич (Вольфсбург), Єгор Калениченко (Аугсбург), Максим Стрюков (Ганновер), Максим Бочан, Роман Гудов (обидва – Кайзерслаутерн), Богдан Микитенко (Нюрнберг), Олександр Корнієнко (Інгольштадт), Федір Бабак (Падерборн), Дмитро Богданов (Динамо Дрезден), Микита Свідерський, Андрій Тихонов (обидва – Алеманія), Максим Лень, Тимофій Малих, Леон Валеєв (всі – Фортуна Дюссельдорф), Іван Єрмачков (Вупперталер), Артем Залога (Армінія), Артем Пархоменко, Арсеній Мозговий, Олександр Попович, Денис Хасанов (всі – Вікторія Кельн), Микита Кільдіяров, Назар Михайленко (обидва – Дуйсбург), Ілля Гетьманчук, Єгор Конюшенко (Вікторія Берлін).
Висновок
Як бачите, українців у молодіжній системі німецького футболу вже дуже багато. Цілком ймовірно, що хтось з них дійсно зможе вистрілити та заграти на топ-рівні.
І цілком ймовірно, що у майбутньому збірна України отримає декількох гравців, які ніколи не грали в Україні на професійному рівні. Через війну таких прикладів дуже багато у балканських країнах. Як-то, наприклад, Іван Ракитич чи Міралем П’янич.
Тож будемо спостерігати за їхнім прогресом.
Без «Шахтаря», «Зорі» та «Динамо»: топ-5 команд УПЛ за кількістю дальніх передач