Україна, схоже, цілеспрямовано і безповоротно рухається в напрямку до запровадження системи VAR у футбольних змаганнях. Принаймні, з технології відеоповторів інструктаж проводиться вже зараз, а тестувати систему почнуть з матчу за Суперкубок-2019. У відповідності до планів, процес підготовки повинен досягнути піку в лютому 2020-го року. Опісля систему повинні запустити як реальний діючий компонент суддівської системи УПЛ.
Це буде початок нового періоду. Як показує практика тих турнірів, де VAR уже працює, технології повністю не вирішують усіх проблем з арбітражем, однак поліпшують якість футбольного правосуддя. Це за умови, що відеоповторами правильно користуються. Тому недооцінювати ролі процесу підготовки і тестування відеосистеми теж не варто – цей процес потрібен.
Але це все буде пізніше… Сьогодні ж маємо нагоду підбити підсумки суддівської роботи в матчах УПЛ, Кубка та Суперкубка України сезону 2018/19. Сезону, який пройшов під знаком зміни поколінь в суддівському корпусі УПЛ.
Не зійшли з авансцени ветерани суддівського корпусу на кшталт Абдули, Арановського, Можаровського, Труханова і Кутакова. Але поруч з ними працювали і молоді арбітри, дехто з яких, щоправда, отримав свій квиток у великий футбол завчасно. Процес зміни поколінь проводиться, але має риси штучного: більшість з тих арбітрів, які повинні прийти на зміну визнаним авторитетам суддівського корпусу УПЛ, не готові до важких випробувань.
Наприклад, Віктор Копієвський.
При цьому, не можна замовчувати тему помилок досвідчений арбітрів. Наприклад, Юрія Можаровського
Арановський і Бойко
традиційно для себе не мали стабільності. Можна говорити, що це уже минуле суддівського українського корпусу. Як і Олександр Дердо, який вдалі матчі регулював з невдалими. Але якщо вони минуле, то хто ж – майбутнє? Про невдалу зміну поколінь вже говорили, однак треба сказати й про сьогодення.Денис Шурман
Чотири невдалих матчі, в двох з яких рішення Шурмана безпосередньо спотворили підсумковий результат («Маріуполь» - «Карпати» 1:1 і «Маріуполь» - «Олімпік» 2:1). З такими результатами ще не скоро ми побачимо українських суддів на європейському топ-рівні чоловічих футбольних змагань.
Але варто – й про позитив. Віталій Романов
Максим Козиряцький
ТАБЛИЦЯ 1
Арбітри, кількість проведених ними матчів в УПЛ та Кубку України, і кількість помилок
*Жовтим кольором виділені кубкові матчі за участю команд з нижчих ліг
** Червоним кольором виділені арбітри-дебютанти елітарного рівня
Кутаков і Новохатній, за підрахунками UA-Футболу, взагалі не помилялися. Однак треба робити поправку на не найвищу кількість поведених ними матчів. Саме з цієї причин взагалі не беремо до уваги в процесі аналізу Юрія Іванова, Дмитра Панчишина та Андрія Коваленка. Вони роблять лише свої перші кроки на елітарному рівні.
Треба відзначити Катерину Монзуль. Єдина її помилка в сімох матчах УПЛ припала на гру між «Шахтарем» та «Маріуполем» – не призначила пенальті в ворота команди Бабича. Це не вплинуло на розподіл сил, тож можна Катерину вважати однією з найкращих в своїй справі. Хоча матчів судила небагато.
З іншого боку, у неї – одна помилка в сімох матчах, а, наприклад, у Сергія Бойка в тих же сімох матчах – шість помилок. Низькі відсотки помилок у співвідношенні до проведених матчів (що є добре) спостерігаються також у Ярослава Козика, Анатолія Абдули, Миколи Балакіна, Ігоря Пасхала, Віталія Романова.
ПОМИЛКИ
В 43-х матчах сезону
52-і
. Сергій Бойко, Євген Арановський, Дмитро Кривушкін, Максим Козиряцький, Костянтин Труханов, Олександр Дердо – це ті арбітри, які впродовж сезону в одному матчі робили більше однієї результативної помилки.Лідером за загальною кількістю результативних помилок у сезоні є Сергій Бойко. Ненабагато від нього відстали Євген Арановський та Віктор Копієвський, але в них – більше проведених матчів у сезоні.
Помилки арбітрів на користь команд (УПЛ, КУБОК, СУПЕРКУБОК):
«Олександрія» – 7
«Ворскла» – 6
«Зоря» – 5
«Чорноморець» – 5
«Львів» – 4
«Маріуполь» – 4
«Десна» – 4
«Арсенал-Київ» – 4
«Динамо» – 4
«Шахтар» – 3
«Карпати» – 3
«Інгулець» – 2
«Олімпік» – 1
Помилки арбітрів проти команд (УПЛ, КУБОК, СУПЕРКУБОК):
«Маріуполь» – 8
«Олександрія» – 6
«Карпати» – 6
«Шахтар» – 6
«Львів» – 5
«Десна» – 4
«Ворскла» – 4
«Олімпік» – 4
«Арсенал-Київ» – 3
«Динамо» – 3
«Чорноморець» – 2
«Зоря» – 1
Пам'ятаємо, скільки нарікань доносилося з розташування «Арсенал-Києва» на суддівство з посилом на те, що арбітри допомагають головному конкурентові киян «Чорноморцю». Втім, як показує статистика, на користь одеситів припало лише на одну помилку більше. Так само, як на одну помилку більше судді допустили проти «Арсенал-Києва» – це не та різниця, яку можна вважати визначальною.
Також безпідставними були нарікання представників «Динамо». Якоїсь цілеспрямованої роботи арбітрів для допомоги «Шахтарю» і проти «Динамо» виявити не вдалося.
В той же час, треба прислухатися до слів Олександра Бабича про допомогу арбітрами «Олександрії». На користь бронзового призера УПЛ було аж сім результативних помилок – це найвищий показник. В той же час, й проти «Олександрії» помилися шість разів. Тут можна виділити теорію не свідомого підсуджування олександрійцям, а теорію складності матчів за участю «Олександрії» для арбітрів – боротьба, багато боротьби.
Проти «Маріуполя» помилилися аж вісім разів. Але чотири помилки були й на користь азовської команди.
АСИСТЕНТИ
В дев'яти матчах сезону на підсумковий результат вплинули рішення асистентів. Найбільш кричущі випадки:
незарахований гол «Десни» у першому турі в ворота «Шахтаря» (асистент Корнійко);
гол «Шахтаря» у ворота «Олімпіка» з офсайду в 17-у турі (асистент Альохін);
гол «Динамо» у ворота «Львова» з офсайду в 26-у турі (асистент Жуков).
Примітно, що жоден з асистентів не лише не припускався більше однієї помилки за матч, але й більше однієї помилки за сезон. Тож можна відзначати в цілому рівну і стабільну роботу асистентів.
По одній помилці припустилися:
Олександр Корнійко, Олександр Дашко, Володимир Володін, Максим Чос, Денис Марченко, Ігор Альохін, Володимир Думенко, Олександр Жуков, Марина Стрілецька.
На користь
«Шахтаря» і «Карпат» асистенти помилися по двічі. По одній помилці на свою користь від асистентів дочекалися «Динамо», «Львів», «Олександрія», «Чорноморець» і «Арсенал-Київ».Найчастіше
помилялися проти
«Чорноморця» – двічі. По одній помилці асистентів відбулося проти «Шахтаря», «Динамо», «Маріуполя», «Львова», «Олімпіка», «Десни» і «Арсенал-Києва».Примітка
. Статистика щодо помилок зібрана журналістами і експертами UA-Футболу власноруч. Видимі / результативні / помітні помилки – це помилки, які вплинули на підсумковий рахунок матчу.