З кожним роком ситуація на трансферному ринку змінюється все динамічніше та динамічніше. Звичайно, світовий рекорд, що належить Неймару, ще однозначно протримається якийсь час, але ось сумарні витрати клубів, особливо з топ-чемпіонатів, на новачків практично в кожне вікно ростуть.
Не секрет, що одним з найдорожчих амплуа для футбольного ринку є форвард. За нападників, як правило, клуби готові віддати значно більше, ніж за порівнянного рівня захисника або воротаря. Втім, говорити про причини подібного зараз ми не будемо, а пропонуємо вам пройтися по рейтингу центрфорвардів, що найбільш дорого обійшлися по сумі всіх трансферів. Підкреслимо, що мова піде принципово про тих, хто вважається класичним центральним нападаючим. Тільки з цієї причини в нашому списку не буде Ліонеля Мессі, Кріштіану Роналду, Неймара та деяких інших гідних гравців атакуючого амплуа, які все-таки у своїй грі більше тяжіють до флангів.
10. Дієго КОСТА - 4 трансфери на суму 106,5 млн євро
У європейському футболі Дієго з'явився в 2006 році. Тоді 17-річний форвард за нерозкриту суму перейшов з бразильської «Барселони Еспортіво» в португальську «Брагу». Через рік талановитого нападника запримітили в мадридському «Атлетико», який викупив контракт футболіста за 1,5 мільйона євро. Це стало першим «камінчиком» в солідний трансферний фундамент Дієго Кости.
Наступний перехід на постійній основі в кар'єрі Дієго Кости відбувся влітку 2009 року, коли він став гравцем «Вальядоліда». Однак тоді за його перехід новий клуб нічого не платив, так як бразилець (іспанський паспорт Дієго Коста отримає трохи пізніше) став частиною трансферу з переходу в «Атлетико» Серхіо Асенхо. Втім, в «Вальядоліді» Дієго відіграв всього сезон, а потім за 1 мільйон євро повернувся в «Атлетико». Стати гравцем основи «матрацників» Кості вдалося в сезоні-2012/13, а вже влітку 2014 року «Челсі» викупив форварда за 38 мільйонів євро.
В Англії Дієго Коста провів три взагалі-то непоганих сезони, але в січні 2018 року за 66 мільйонів євро повернувся в «Атлетико». Вкотре увійти в ту саму річку у нападника не вийшло. Нині його результативність відверто розчаровує, а тому навколо Дієго Кости ходить чимало різних чуток. Втім, до 30 років за Дієго Косту клуби заплатили в сумі 106,5 мільйонів євро - дуже солідна сума, як не крути.
9. Луїс СУАРЕС - 4 трансфери на суму 116,5 млн євро
Перший трансфер, при якому за уругвайця були заплачені гроші, стався влітку 2006 року. Тоді нідерландський «Гронінген» заплатив уругвайському «Насьоналю» 800 тисяч євро за Луїса. Через рік Суарес перейшов до лав «Аякса» вже за 7,5 мільйонів євро.
За три з половиною сезони в складі амстердамців Луїс Суарес забив величезну кількість голів, чим привернув увагу «Ліверпуля». «Червоні» в січні 2011-го виклали 26,5 мільйонів євро, отримавши гравця високого класу на позицію центрального нападника. Втім, з часом на Луїса Суареса знайшовся ще більш щедрий та багатий покупець в особі «Барселони». Влітку 2014-го каталонці заплатили «Ліверпулю» 81,7 мільйонів євро за перехід уругвайського бомбардира. З тих пір Луїс Суарес справно колотить голи в складі «блаугранас» і нині в свої 32 роки продовжує залишатися одним з ключових гравців атаки команди.
8. Ернан КРЕСПО - 4 трансфери на суму 122,9 млн євро
Аргентинець переїхав до Європи влітку вже далекого 1996 року. Тоді «Парма» виплатила «Рівер Плейту» еквівалент нинішнім 4,1 мільйонам євро. Через чотири роки Ернан Креспо змінив «Парму» на «Лаціо», який встановив цим трансфером рекорд світового трансферного ринку. За аргентинського центрфорварда римляни виплатили близько 56,8 мільйонів євро.
Але в «Лаціо» Креспо відіграв всього два сезони, встигнувши стати лише володарем Суперкубка Італії-2000. Влітку 2002 року Ернан перейшов в «Інтер», який заплатив столичному клубу 36 мільйонів євро. Остання ж угода за участю Креспо, при якій один клуб платив іншому за перехід футболіста, відбулася вже в серпні 2003-го. Тоді «Челсі» за 26 мільйонів євро залучив Креспо до своїх лав.
Згодом Креспо міняв клуби або на правах оренди, або як вільний агент. У листопаді 2012 року Ернан оголосив про завершення кар'єри гравця, пішовши шляхом тренера. Нині Креспо є безробітним, а його останньою командою був «Банфілд», звідки фахівця звільнили на початку вересня.
7. Ніколя АНЕЛЬКА - 8 трансферів на суму 127,4 млн євро
Француз був одним з найбільш талановитих форвардів кінця дев'яностих - початку нульових. Однак його футбольні якості часто губив химерний характер. З цієї причини Анелька не міг надовго затриматися ніде і за свою кар'єру встиг пограти за 12 клубів з різних країн.
Втім, платних трансферів в кар'єрі Анелька було вісім. Першим, хто заплатив за нього гроші, став «Арсенал». Лондонці в лютому 1997-го віддали 760 тисяч євро ПСЖ за перспективного нападника. Лише через два з половиною роки Ніколя відправився підкорювати «Реал» в обмін на 35 мільйонів. Але, пробувши в Мадриді всього сезон, за 34,5 мільйони євро пішов у ПСЖ. Через півтора року був відданий в піврічну оренду «Ліверпулю» за 1,4 мільйона євро. Потім були трансфери в «Манчестер Сіті» (15 млн), «Фенербахче» (10,7 млн), «Болтон» (12 млн) та «Челсі» (18 млн).
На заході кар'єри Анелька встиг трохи пограти навіть за «Ювентус», але його присутність в туринському клубі можна сміливо називати епізодичною. Кар'єру футболіста завершив наприкінці 2015 року. Нині працює тренером молоді в «Ліллі».
6. Гонсало ІГУАЇН - 5 трансферів на суму 159 млн євро
В Європу Ігуаїна «привіз» мадридський «Реал». У січні 2007 року «вершкові» заплатили 12 мільйонів євро «Рівер Плейту» за перспективного центрфорварда. Починав в «Реалі» Гонсало досить мляво, але потім почав показувати бомбардирську майстерність, відзначившись в п'яти сезонах 97 голами в рамках Ла Ліги.
У липні 2013-го керівництво «Реала» прийняло пропозицію «Наполі» про продаж Ігуаїна за 39 мільйонів євро. В Італії аргентинець ні краплі не розгубив бомбардирський нюх, забиваючи суперникам також чималу кількість голів. Понадуспішним для Гонсало став сезон Серії А-2015/16, коли він в 35 матчах забив 36 голів. Влітку 2016-го боси «Ювентуса» труснули гаманцем, отримавши Ігуаїна в свої ряди в обмін на 90 мільйонів євро.
Через два роки туринський клуб відпустив Гонсало в оренду до «Мілану» на півроку за 9 мільйонів євро, а на другу частину минулого сезону Ігуаїна віддавали вже в «Челсі», але також в обмін на 9 мільйонів. Влітку Ігуаїн повернувся в «Ювентус», де намагається знову довести своє право на місце в основному складі. Правда, поки класти голи «пачками» у Гонсало не виходить.
5. Златан ІБРАГІМОВИЧ - 7 трансферів на суму 169,1 млн євро
Величний швед за свою кар'єру встиг пограти в чотирьох з топ-5 європейських чемпіонатів. Не виступав Ібрагімович тільки в німецьких клубах, а ось в Італії, Іспанії, Франції та Англії назабивав чимало.
Рекордним в кар'єрі Златана є перехід з «Інтера» в «Барселону» влітку 2009 року. Тоді «блаугранас» віддали за шведа 69,5 мільйонів євро. До цього Ібрагімович тричі змінював клуби з виплатою за нього компенсації - «Аякс» (з «Мальме» в 2001-му за 7,8 млн євро), «Ювентус» (з «Аякса» в 2004-му за 16 млн євро) та «Інтер» (з «Ювентуса» в 2006-му за 24,8 млн євро).
«Барселона» віддавала Ібрагімовича «Мілану» в оренду за 6 мільйонів євро, а потім «россонері» викупили контракт шведа у каталонців за 24 мільйони. Через рік після цієї угоди Златан перейшов вже до ПСЖ за 21 мільйон євро, що стало для нього останньою угодою, де фігурували гроші. Згодом Ібрагімович перебрався в «Манчестер Юнайтед», а звідти - в «Лос-Анджелес Гелаксі», де грає і до цього дня. Обидва ці трансферу відбулися на правах вільного агента.
4. Антуан ГРІЗМАНН - 2 трансфери на суму 174 млн євро
Дещо дивно, але в кар'єрі одного з найяскравіших та найрезультативніших форвардів сучасності було лише два трансфери, за які його колишні клуби отримували компенсацію. Перший відбувся влітку 2014 року, коли «Атлетико» Мадрид віддав 54 мільйони євро «Реал Сосьєдаду» за результативного француза.
Очевидно, що «матрацники» ані краплі не пошкодували про витрачені гроші, так як Грізманн спромігся за п'ять сезонів в Ла Лізі відправити в ворота суперників «Атлетико» 94 голи.
У липні нинішнього року «Барселона» викупила контракт Грізманна в «Атлетико» за 120 мільйонів євро, активувавши клаусулу футболіста. Втім, ця історія поки не отримала повноцінного завершення, так як «матрацники» вважають, що каталонці почали переговори з форвардом заздалегідь, а тому зобов'язані були сплатити трохи більше, ніж в результаті.
3. Альваро МОРАТА - 5 трансферів на суму 179 млн євро
Вихованець мадридського «Атлетико» ще будучи юнаком перейшов в академію «Реала». Там в сезоні-2013/14 він почав більш менш регулярно виходити на поле і забивати м'ячі, хоча і не завоював статус гравця основи. Це посприяло тому, що влітку 2014 року Мората за 20 мільйонів євро переїхав в «Ювентус». Але через два роки «вершкові» за 30 мільйонів повернули Альваро, щоб через сезон продати його в «Челсі» більш ніж удвічі дорожче - за 66 мільйонів.
В Англії справи у Альваро пішли не так добре, як би хотілося керівництву клубу, та й самому футболістові. З цієї причини в січні нинішнього року Мората перейшов в «Атлетико» Мадрид на півтора сезони в оренду, за яку «сині» отримали 7 мільйонів євро. Влітку клуби поспішили оголосити про те, що Мората стане повноправним футболістом «матрацників» вже по завершенні нинішнього сезону, за що «Атлетико» виплатив «Челсі» 56 мільйонів.
2. Кіліан МБАППЕ - 2 трансфери на суму 180 млн євро
Юному талантові всього 20 років, але він вже встиг піднятися практично на саму вершину рейтингу центрфорвардів, за яких за весь час платили найбільше. Це стало можливим завдяки яскравій грі Кіліана в складі «Монако» в сезоні-2016/17, після чого око на француза поклав найбагатший клуб країни та один з найбагатших у світі - ПСЖ.
Формально в кар'єрі Мбаппе сталося два трансфери за гроші, хоча по суті - один. Щоб не порушувати правила фінансового фейр-плей, парижани спершу орендували у «Монако» Кіліана за 45 мільйонів євро із зобов'язанням викупити контракт форварда остаточно через рік за 135 мільйонів. Завдяки цьому нинішній сумарний «трансферний портфель» Мбаппе становить кругленькі 180 мільйонів у євровалюті. Втім, немає сумнівів, що незабаром Кіліан з легкістю вийде і на першу сходинку, адже чутки про «Реалі» доносяться все голосніше та голосніше.
1. Ромелу ЛУКАКУ - 5 трансферів на суму 203,6 млн євро
Бельгійський гренадер дуже рано заявив про себе. Уже в 16-річному віці Лукаку дебютував в елітному дивізіоні чемпіонату Бельгії за «Андерлехт», а тому ні краплі не дивно, що через два роки Ромелу за 15 мільйонів євро переїхав до «Челсі». Втім, проявити себе в стані «синіх» Лукаку не вдалося. Його віддавали в оренду «Вест Бромвічу», де він забив 17 голів в 35 матчах АПЛ, але повернувшись в «Челсі», Ромелу зіграв всього в двох поєдинках, а потім був відпущений в «Евертон» на правах оренди за 3,5 мільйони євро . Через рік «іриски» домовилися з лондонцями про викуп контракту Лукаку за 35,4 мільйонів євро.
Період в «Евертоні» видався дуже вдалим для Ромелу Лукаку. У сезоні-2015/16 бельгієць забив 25 голів в 37 іграх Прем'єр-ліги, а влітку за 84,7 мільйона євро відбув до «Манчестер Юнайтед». З «червоними дияволами» Лукаку не провалився, але від нього все-таки очікували більшого. Втім, від усієї команди Моурінью, а потім Сульшера апріорі чекають більшого.
Влітку нинішнього року «Манчестер Юнайтед» погодився відпустити Лукаку. Як раз прийшла пропозиція в 65 мільйонів євро від «Інтера», яка й була прийнята. У міланському гранді Ромелу непогано стартував і, схоже, може серйозно допомогти «нерадзуррі» поборотися за такий довгоочікуваний титул чемпіона Серії А.
Олексій СЛИВЧЕНКО