Роман Сиволап
У неділю відбудеться епохальна для Дніпродзержинська подія - місцева «Сталь» дебютує у вищому дивізіоні українського футболу. Після нетривалої боротьби виконком Федерації футболу України затвердив «Сталь» (Дніпродзержинськ) як чотирнадцятого учасника «Ліги Парі-Матч». Рінат Ахметов, який через підконтрольних йому людей намагався залишити у вищому дивізіоні «Іллічівець», зазнав першої поразки в новому сезоні.
Краща відповідь Ахметову. Зараз розбирати юридичні нюанси та втягуватися в дискусію щодо правомірності рішення на користь «Сталі» немає сенсу.
Віце-президент «Сталі» Микола Колючий без зайвої дипломатії дуже влучно висловився в інтерв’ю офіційному сайту команди з цього приводу: «Справді, пристрасті намагаються загострити окремі, підконтрольні певним структурам, ЗМІ. Складається таке враження, що ця подія затьмарила собою війну. При цьому не пам'ятаю, щоб ці ЗМІ піднімали крик проти країни-агресора і проти бандитів, що фактично вигнали футбол зі сходу нашої країни…
А коментарі, які роблять деякі ЗМІ?
Я вас прошу ... Читати і слухати їх треба починаючи з того, кому належать ці ЗМІ. Після цього і виглядає, і читається веселіше. Тобто, ще раз, коли говорять на підтримку «Іллічівця» - це умисна подача інформації, що так і повинно бути. Але це неправда, це лукавство, це гра слів, це не норма закону регламенту, а маніпуляція громадською думкою. Крім підконтрольних ЗМІ, ще можна дати команду підконтрольним підприємствам «подудіти». Тільки регламент від цього не зміниться».
Якщо гравці «Сталі» будуть так, як висловлюються клубні функціонери, «колюче», не зважаючи на авторитети, грати в футбол, то чемпіонат України, що переживає нелегкі часи, отримає цікаву команду.
Привести великий футбол у Дніпродзержинськ, третє за кількістю населення місто Дніпропетровської області, дуже перспективна справа. Промислове місто, що знамените на всю Україну катастрофічним екологічним станом, має всі можливості затвердитися на футбольній карті країни. Тим більше, що в Дніпродзержинськ переїжджає академія та всі юнацькі команди донецького «Металурга».
Історія ФК «Сталь». Джеррард із Дніпродзержинська. Хоча професійний футбол у Дніпродзержинську то вмирав, то воскресав, з дитячо-юнацьких шкіл батьківщини генсека Леоніда Ілліча Брежнєва та лідера Правого Сектора Дмитра Яроша вийшло багато відомих гравців: Володимир Багмут, Віктор Кузнецов, Геннадій Литовченко, Геннадій Попович, Артем Кравець.
Вже один той факт, що місто з берегів Дніпра подарувало світу такого гравця, як Геннадій Литовченко, дає право на отримання місця в турнірі з кращими командами країни. Якщо порівнювати з сучасними гравцями такого амплуа, то найбільш схожим на легенду «Дніпра» та «Динамо» є Стівен Джеррард. Сподіваюсь, що ні Геннадій, ні Стівен не образяться за таке порівняння. Якби в «Дніпрі» зараз з'явився такий гравець, то топові клуби Європи оббивали б пороги офісу клубу, пропонуючи за гравця суми з багатьма нулями. Більше про видатного гравця тут ttp://1927.kiev.ua/news/view/33192
З футболом у Дніпродзержинську (раніше - Кам'янське) познайомилися на зорі XX століття. Уже в 1913 році існувала Кам'янська футбольна ліга, основу команд якої склали службовці Дніпровського металургійного заводу і гімназисти. Війна і настала слідом за нею розруха призвели до того, що футбольне життя в місті майже затихла. Втім, вже на початку 20-х років робилися епізодичні спроби створити команду, але лише з відродженням металургійного заводу з'явилась можливість вкладати кошти у розвиток спорту. Документально підтверджено, що вже в 1926 році існувала команда «Металіст», яка регулярно проводила матчі.
З 1935 року команда бере участь у першості України, а в 1936 і 1938 році бере участь у розіграші Кубка СРСР. У 1938 році «Сталь» стала другим призером республіканського чемпіонату, тобто фактично, восьмою командою України, поступившись лише учасникам союзної першості - київським «Динамо» і «Локомотиву», харківським «Сільмаш» і «Спартаку», одеському «Динамо», сталінському «Стаханівцю», а також чемпіону України ворошиловградському «Дзержинцю». Клубний сайт ФК «Сталі» вважає цей успіх найвищим досягненням дніпродзержинського футболу за всю його історію.
Лише в 2002 році команду було відроджено. В сезоні 2004/2005 «Сталь» дебютувала в першій лізі. Найвищим досягненням клубу стало минулорічне друге місце. В сезоні 2006/2007 років дніпродзержинці пробилися в 1/4 фіналу Кубку України.
У теперішнього покоління футболістів «Сталі» є прекрасна можливість вписати своє ім'я не тільки в історію клубу, але й історію українського футболу.
Про склад дніпродзержинців: між «Металургом» та «Сталлю». Після оголошення про злиття донецького «Металурга» та «Сталі» планувалося, що кістяк об'єднаної команди складуть гравці донецького клубу. Але ситуація змінилася, «Металург» оголосив себе банкротом. Довгий час склад команди був засекреченим. «Сталь» під вивіскою «Металурга» показала стовідсотковий результат у товариських матчах, здобувши шість перемог, але повної інформації про склад команди в пресу не поступало. Лише в п'ятницю «Сталь» подала заявку на наступний сезон.
Абсолютна більшість з тих футболістів, які відігравали ключову роль в донецькому колективі, вирішили шукати іншої долі. Таким чином, головному тренеру «Сталі» Володимиру Мазяру з тих футболістів, які пограли на найвищому рівні, «у спадок перейшли» Олександр Бандура, Юрій Паньків, Артем Барановський, Антон Поступаленко, Богдан Мишенко, Олександр Козак.
При цьому «Сталь» відпустила групу виконавців, які здобували срібні нагороди Першої ліги. Зокрема, команду залишили Олексій Пінчук, Сергій Пластунов, Євген Сантрапинських, Роман Дацюк, Олег Шутов, Сейхан Алієв. Не вдалось втримати і кращого гравця та бомбардира минулого сезону Станіслава Куліша, який вирішив перейти до харківського «Металіста».
Зате в заявці знайшлося місце для досвідчених захисників Сергія Пшеничного, Миколи Іщенка, Юрія Путраша, форварда збірної України Володимира Гоменюка, нападників Євгена Будника та Дениса Васіна. Ходили чутки про появу в команді відомих гравців середини поля Павла Ребенка, Констянтина Кравченко, Олега Герасимюка, Андрія Хомина. Але поки що цих гравців у заявці «Сталі» немає.
Думаю, що до закриття трансферного періоду зміни в команді ще будуть. Особливо команда потребує підсилення гравцями середини поля.
Чого чекати від «Сталі»? Чи є Володимир Мазяр новим Кварцяним?
Головний тренер дніпродзержинців Володимир Мазяр є прихильником атлетичного футболу з швидким переходом центру поля. Також ходять чутки про його схожість з легендарним наставником «Волині» щодо питання мотивування гравців ранніми замінами, виключенням із заявок та крутим норовом у роздягальні. Думаю, що вірити чуткам не варто, скоро висновки про тренера «Сталі» ми зможемо зробити, побачивши все на власні очі.
Можна прогнозувати, що в першому сезоні «Сталь» буде сподіватися на дисципліновані дії в захисті, атлетизм, неймовірну самовіддачу, гру на контратаках. Минулорічний досвід донецького «Олімпіка» показує, що в теперішній першості України цього буде достатньо, щоб не тільки зберегти місце в вищому дивізіоні на наступний рік, але й повести боротьбу за місце в десятці «Ліги Парі-матч».
Уболівальники «Сталі». Незалежність фінансування українських футбольних клубів від глядачів породжувала парадоксальні ситуації, коли з'являлися команди, що практично не мали підтримки уболівальників. Донецький «Металург» був однією з таких команд. Дніпродзержинську «Сталь» навряд чи чекає така незавидна доля. Поки що матчі команди будуть проводитися в Дніпропетровську. Впевнений, що нерозбещені різноманітністю видовищ жителі міста будуть охоче їздити до обласного центру, благо відстань між містами дорівнює 36 км, та заповнювати трибуни легендарного «Метеору».
Після реконструкції клубного стадіону, якщо команда збереже прописку в Прем'єр лізі, варто очікувати на часті аншлаги на арені, яка буде вміщувати 5 800 глядачів.
У Дніпродзержинську є і ультрас. Поки що «движ» сталеварів виглядає малочисельним та трохи наївним, але в майбутньому є всі підстави про зародження у 250-ти тисячному місті серйозного фанатського руху.
На фото ультрас «Сталі» намагаються повторити славнозвісне скидання фанами «Інтера» з трибун стадіону транспортного засобу (мопеду). Щоправда, поки що масштаби інші - замість мопеду велосипед.
Перед кожним матчем «Сталі» в першій лізі на стадіоні лунав гімн клубу. Цікаво скільки очок фаворити першості втратять під мелодії цього наївного маршу, що переносить нас у атмосферу 70-х років минулого століття?
«Сталь» - «Динамо»: не повторити прикрість з «Олімпіком». Звісно, сили суперників не рівні. Абсолютний новачок ліги з тренером-дебютантом проти найтитулованішого клубу країни та чемпіона минулої першості. Але в минулому році мала місце аналогічна ситуація перед матчем з донецьким «Олімпіком». Чим все завершилося, всі знають. У нинішніх умовах втрата очок у таких матчах може дорого коштувати при підбитті підсумків чемпіонату.
Киянам необхідно розуміти, що для футболістів «Сталі» це не звичайний матч - команда буде знаходитися в піднесеному емоційному стані при підтримці власних глядачів, що перебуватимуть в ейфорії від дебюту команди рідного міста на такому рівні. Найменшу розслабленість суперник та футбольний Бог негайно покарає.
Орієнтовні склади. У киян через дискваліфікацію матч пропускають Олександр Шовковський та Сергій Рибалка, що отримали червоні картки в матчі за Суперкубок України.
«Сталь»: Бандура - Кравченко А., Барановський, Іщенко, Адамюк - Поступаленко, Карасюк, Каленчук, Будник, Путраш - Гоменюк
«Динамо»: Рибка - Віда, Даніло Сілва, Драгович, Антунеш - Петрович - Велозу, Сидорчук, Ярмоленко, Морозюк - Мораєш
Прогноз: «Сталь» - «Динамо» 0:2