Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів шістнадцятого туру Ліги Парі-Матч

Динамо Київ 1 Грудня, 12:14
В плані суддівства 16-й тур Ліги Парі-Матч пройшов далеко не гладко.

4:1, 6:1, 9:1 – український чемпіонат переживає переломний момент, тому хокейні рахунки в ньому – не рідкість і не дивина. За таких умов арбітрам, звісно ж, працювати простіше, хоча навіть прохідний характер поєдинків не гарантує повної безпечності. В звітному турі маємо резонансі рішення суддів в матчах «Динамо» – «Чорноморець», «Карпати» – «Олімпік», «Олександрія» – «Металіст». Власне, про все по черзі

UA

–Футболу розповів експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

Мирослав Ступар.

Не зважаючи на збільшення кількості прохідних матчів, якість роботи арбітрів не покращилася. Помилок достатньо. Та найприкріше, мабуть, те, що ми не чуємо і не бачимо реакції Колліни. Куратор не звітує перед громадськістю, хоча міг би це робити хоча б під час пауз, яких в футбольному календарі достатньо. Два тури поспіль пройшли майже зразково в плані суддівства. Всі ми раділи і висловлювали оптимістичні думки. Але швидко все повернулося до звичного стану речей. Новий тур – і майже в кожному поєдинку арбітри наламали дров. А Колліна як мовчав, так і мовчить.

«Карпати» – «Олімпік» 4:1

Головний арбітр – Олександр Дердо (Одеська область)

11-а хвилина. Секу Конде невдало скинув м'яча в напрямку свого голкіпера. Воротаря «Олімпіка» Заурі Махарадзе випередив Олексій Гуцуляк, який встиг проткнути м'яча повз опонента. Шкіряний у ворота не влетів, але й Гуцуляк свій рух не продовжив, оскільки воротар врізався в Олексія і звалив його з ніг.

Мирослав Ступар.

Помилка Конде привела до того, що Гуцуляк вискочив на «побачення» з Махарадзе. Прокинувши м'яча, гравець «Карпат» відчув удар по корпусу. Махарадзе врізався в свого опонента, заваливши того на газон. М'яча підхопив капітан «Олімпіка» Гришко, а свисток Дердо промовчав. Арбітр не прийняв ніякого рішення. Не зрозуміло, що сталося з Олександром, адже ситуація була доволі простою для того, аби визначити порушення правил з боку Махарадзе, винести покарання і дисциплінарні санкції.

В футбольній телепрограмі ми бачили, що, в підсумку, одинадцятиметровий удар призначив четвертий арбітр Ярослав Козик, просигналізувавши до головного судді «точка». Ну, те, що «точка, » - це зрозуміло, але ж звідки Дердо взяв червону карточку? Сам вирішив вилучити Махарадзе чи хтось йому підказав? Очевидно ж, що Дердо не прочитав ситуацію, не розібрався в моменті.

Гришко був на підстраховці і був би на м'ячі швидше, аніж Гуцуляк. Тобто, це не був фол останньої надії. Можливо, Дердо кваліфікував фол Махарадзе як атака суперника з метою нанести травму? Та й під цей критерій дії голкіпера не підпадають, адже Заурі, бачачи, що врізається в Гуцуляка, намагався зм'якшити удар. Цікаво, що Дердо записав в рапорті, але в діях Махарадзе не було нічого такого, що заслуговувало червоної карточки. Це груба помилка. Треба було призначити пенальті і продемонструвати жовту карточку.

52-а хвилина. Ігор Худоб'як отримав можливість для удару і з центральної зони відправив м'яча в сітку воріт Литовченка. Але перед тим арбітри зафіксували у Худоб'яка офсайд.

Мирослав Ступар.

Потрібно відзначити Леоніда Ярмолинського, який помітив мінімальний офсайд і підняв прапорець. Хай двадцять сантиметрів – але це все одно офсайд. Мене дивують коментарі експертів, які розбирають матчі. Мовляв, двадцять сантиметрів – це не суттєво, існують рекомендації трактувати такі моменти на користь атаки… Та немає ніяких рекомендацій. Офсайд або є, або його немає. Навіть якщо б було п'ять сантиметрів, все одно потрібно було б підняти прапорець. Арбітри спрацювали чітко і проявили злагоджену командну роботу.

90+1-а хвилина. Іван Матяж на підступах до власного штрафного майданчика грубо в ноги стрибнув Павлові Ксьонзу. Арбітр показав гравцю «Олімпіка» другу в матчі жовту карточку.

Мирослав Ступар.

Іван Матяж заробив першу жовту карточку на початку матчу, а потім вже наприкінці зустрічі грубо збив з ніг Павла Ксьонза. Вилучення цілком справедливе.

«Динамо» – «Чорноморець» 2:1

Головний арбітр – Юрій Вакс (Хмельницький)





46-а хвилина. Після подачі з флангу від Євгена Макаренка Андрій Ярмоленко у штрафному майданчику «Чорноморця» намагався головою завдати удару. Але лідерові «Динамо» завадив Сергій Петько. На думку арбітра, захисник «Чорноморця» порушив правила, покаранням за що стали призначення одинадцятиметрового удару та жовта карточка.

Мирослав Ступар.

Петько розумів, що Ярмоленко відкривається на флангову передачу і може зіграти небезпечно для воріт «Чорноморця». Тому Сергій навмисно прихопив Ярмоленка за руку, розвернув його, в наслідок чого Андрій завалився на газон. Рішення арбітра справедливе – це одинадцятиметровий удар, плюс жовта карточка Петьку. Крім того, «гірчичником» Вакс покарав Гадрані, який надто бурно висловлював свій протест.

85-а хвилина. Олег Гусєв, отримавши передачу від Рибалки, з меж штрафного майданчика намагався поцілити у верхній кут воріт Безрука. М'яч, втім, влучив Калітову в руку і вилетів за межі поля. Арбітр пенальті не призначив.

Мирослав Ступар.

Олег Гусєв отримав передачу і пробив по воротах, Калітов виставив зігнуту в лікті руку і м'яч в цю руку потрапив. Це блокування удару, яке є недозволеним. Ми бачимо, як деякі захисники свідомо ховають руки за спину в момент удару чи передачі, а тут Калітов, навпаки, руку виставляв. Питання в тому, чому на це не зреагував Вакс.

90+2-а хвилина. Гадрані вдарив по ногах Буяльського і побачив перед собою другу жовту карточку.

Мирослав Ступар

. Вилучення Гадрані справедливе.

«Олександрія» – «Металіст» 2:0

Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)

65-а хвилина. Віталій Пономар з середньої дистанції пробив по воротах і вдруге змусив капітулювати Худжамова. Втім, арбітри гол не зарахували, зафіксувавши у нападника офсайд.

Мирослав Ступар.

Івана Бондаря ми відносимо до когорти тих арбітрів, хто нерівно і не стабільно проводить свої матчі. Але в цьому поєдинку Бондар не прийняв рішень, які б були фатальними. Хоча, незараховане взяття воріт на 65-й хвилині – це суттєва помилка. М'яч від ноги капітана «Металіста» Олексія Довгого відскочив до Пономаря, той пробив, але Андрій Шемека уже стояв з піднятим прапорцем.

Положення «поза грою» не було. Це по-перше. По-друге, Пономар отримав м'яча не від партнера, а від Довгого. Це вже претензія не до асистента, а до головного арбітра, адже це повинен був бачити саме Іван Бондар. Нажаль, бригада арбітрів скасувала чисте взяття воріт.

71-72-а хвилини. Дмитро Льопа спочатку за розмови з арбітром, а потім за грубу гру проти Давіда Таргамадзе отримав дві жовті карточки і достроково завершив матч.

Мирослав Ступар.

Перша жовта карточка Льопи спровокована арбітром. Бондар пропустив фол, коли Льопу в груди штовхнув опонент. Дмитро впав і висловив арбітрові свої претензії. А Бондар нічого кращого не знайшов, окрім як проявити принциповість і покарати Льопу жовтою карточкою.

Формально, так, - це попередження. Але якщо ти впевнено ведеш гру, то мусиш розуміти, що пропустив порушення правил, тому на подібні апеляції в конкретному випадку потрібно закрити очі. Потрібно було визнати свою помилку і піти на компроміс. Втім, Бондар виніс гравцю «Металіста» попередження, формально вчинив по букві закону, але фактично сам став провокатором цієї жовтої карточки.

А вже другий «гірчичник» Льопі – це наслідок емоцій, викликаних попереднім епізодом. Дмитро завівся і грубо зіграв проти Таргамадзе.

Такі дії не личать арбітрові елітної категорії.

«Говерла» – «Шахтар» 1:6

Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)

2-а хвилина. Ісмаїлі віддав передачу на хід Тейшейрі, на перехоплення вийшов Рудько, після контакту з яким Алекс опинився на газоні. Арбітр порушення правил з боку воротаря «Говерли» не зафіксував.

Мирослав Ступар.

Анатолій Жабченко – хороший арбітр, але це потрібно підтверджувати в кожному матчі. А Жабченко через свій вибуховий характер, через звичку керуватися серцем, а не розумом, часто припускається результативних помилок.

Немає сенсу говорити, що момент стався на другій хвилині і арбітр просто не увійшов в гру. Суддя повинен входити в неї з моменту призначення. Жабченко мусив бути сконцентрованим від стартового свистка. Фол Рудька на Тейшейрі був хрестоматійним, але арбітр, нажаль, його пропустив.

73-я хвилина. Цуріков у власному штрафному майданчику необачно зіграв проти Срни, заваливши хорвата на газон. Арбітр призначив одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар.

Срна прокинув м'яча, а Цуріков підставився під опонента і завалив хорвата на газон. Справедливе рішення арбітра.

«Волинь» – «Металург» 9:1

Головний арбітр – Олександр Головков (Луганська область)

Мирослав Ступар.

Олександр Головков увійде до історії, адже я не пам'ятаю, щоб якийсь інший арбітр призначив за матч чотири пенальті в ворота однієї команди. Що найцікавіше – усі пенальті по справі.

7-а хвилина. Кобахідзе в штрафному майданчику «Металурга» обіграв Клименчука, але захисник запоріжців не дозволив грузинові пройти далі, збивши того з ніг підкатом. Арбітр призначив пенальті.

Мирослав Ступар.

Кобахдізе - швидкий, тож молодий Клименчук банально не встиг за опонентом і сфолив проти нього. Було помітно, що гравець «Металурга» порушив правила не навмисно, адже після свистка у відчаї схопився за голову. Та закономірності одинадцятиметрового удару це не відміняє.

36-а хвилина. Артур Кузнєцов у власному штрафному майданчику впав на газон. В момент, коли Кузнєцов підводився, лучани спрямували до штрафного майданчика м'яча. В результаті, Кузнєцов відбив шкіряного рукою, за що був покараний жовтою карточкою і пенальті.

Мирослав Ступар.

Кузнєцов зіграв в стилі воротаря. Артур ніби й не очікував цього удару, але все одно мав можливість прибрати руку і зіграти, до прикладу, грудьми або плечем. Тож одинадцятиметровий і жовта карточка – справедливі.

43-я хвилина. Олег Герасим'юк у штрафному майданчику «Металурга» намагався обіграти Демидова, але Кирило вів боротьбу за допомогою рук. Притримавши Герасим'юка за корпус, Кирило, на думку арбітра, порушив правила і заслужив покарання у вигляді одинадцятиметрового удару.

Мирослав Ступар.

Таке враження, що Демидов навмисно обняв Герасим'юка і завалив його на газон. І це на очах у арбітра. Незрозумілі дії молодого гравця. Невже Кирило гадав, що момент мине безкарно?!

53-я хвилина. Тимофій Шеремета відбив перед собою удар Матея. На добиванні намагався зіграти Козьбан, але голкіпер випередив нападника «Волині». Шеремета кинувся на м'яч, в результаті чого Козьбан опинився на газоні. Арбітр розцінив це як порушення правил з боку воротаря «Металурга».

Мирослав Ступар.

Матей пробив по воротах, Козьбан хотів зіграти на добиванні, прокинув м'яча, а потім впав після контакту з Шереметою. До честі Головкова, він не розгубився і діяв уважно, хоч рахунок цілком реально міг вплинути на концентрацію арбітра.

«Зоря» – «Сталь» 2:1

Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)

Мирослав Ступар.

Пам'ятаємо, коли Владислав Кулач прорвався правим флангом і добре пробив у ближній кут. Повз стійку, але м'яч все одно залетів у сітку. Тобто, в сітці була дірка. А Микола Балакін, ніби нічого не сталося, продовжив гру.

Що треба було зробити? Асистенти перед матчем і початком другого тайму перевіряють кріплення сітки. Втім, удар у Кулача вийшов сильний, тож сітка не витримала. Арбітр повинен був звернутися до обслуговуючого персоналу і попрохати залатати ту дірку. Так грати не можна, адже міг би виникнути момент, коли судді б не помітили, що м'яч опинився у воротах не через площину воріт, а через дірку і зарахували б гол. Подібні прецеденти в історії футболу вже були.

Я розумію, що Балакін ще молодий, недосвідчений. Важливо, щоб для Миколи цей епізод став наукою.

«Дніпро» – «Ворскла» 0:2

Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

Можаровський не зарахував чистий гол «Дніпра» і не призначив пенальті у ворота «Ворскли».

Мирослав Ступар.

Нарешті ми побачили в дії Юрія Можаровського, який вимушено брав паузу (востаннє працював на поєдинку Ліги Парі-Матч - 27-го вересня). – каже експерт. - І ця пауза далася йому взнаки: неправильна оцінка єдиноборств, нехтування принципом переваги. Футболісти, коли не виходять на поле, втрачають тонус. Так само і арбітри. Можаровський довго не працював і втратив відчуття гри.

По першому тайму до арбітра питань немає. Звісно, попередження Чигринському винесене за формальними ознаками, Шиндер на голкіпера не нападав, а тільки доторкнувся до нього, Чеснакову жовта – теж за формальними ознаками. Але то квіточки в порівнянні з тим, що було в другому таймі.

На 48-й хвилині після подачі зі стандарту Дитятьєв у власному штрафному майданчику завалив Селезньова на газон, а арбітр цього не побачив. – продовжив Мирослав Ступар. - Нажаль, адже це мав бути одинадцятиметровий удар, з якого, цілком імовірно, «Дніпро» зрівняв би рахунок. Ми пам'ятаємо, який пенальті призначив Бойко в матчі «Олександрія» – «Шахтар». Тоді говорили, що все справедливо. Так само і тут, от тільки Можаровський не бачив епізоду. Це честі арбітрові не робить.

На 55-й хвилині незрозуміло за що Томечак заробив попередження. Томечак, як і його опонент, намагався зіграти в м'яч, було звичайне ігрове зіткнення, в якому гравцю «Дніпра» навіть більше дісталося. За що попередження Томечаку – незрозуміло.

На 63-й хвилині Чигринський сфолив на Шиндерові. – каже Мирослав Ступар. - Це тягнуло на попередження. Зрозуміло, що це було б друге попередження для Дмитра. Можаровський просто не наважився вилучити з поля футболіста «Дніпра».

Нарешті, на 73-й хвилині «дніпряни» забили гол, але Можаровський не зарахував взяття воріт, зафіксувавши офсайд у Селезньова. Момент динамічний, його потрібно було чітко бачити. А асистент Можаровського Левко не міг чітко бачити, оскільки відстав від моменту на два метри. Микола Левко не бачив лінії, де знаходився Селезньов. А Селезньов в момент удару Папи Гуйе перебував на одній лінії з Богушом та захисником «Ворскли», тобто, не перебував ближче до воріт, ніж двоє останніх гравців полтавської команди. Положення «поза грою» не було, - резюмував Мирослав Ступар.