8 грудня в рамках групового турніру Ліги чемпіонів «Шахтар» зіграє з «Парі Сен-Жерменом». Це буде дебютний візит «гірників» в Париж, та далеко не перший для українських футболістів загалом. А домашня арена ПСЖ - стадіон «Парк де Пренс» - взагалі місце нашої футбольної слави.
Перший трофей
Юрій Войнов - третій праворуч у верхньому ряді.
На «Парк де Пренс» наші футболісти вперше побували в далекому 1960-му. І відразу вдало! У столиці Франції відбувся фінал дебютного Кубка Європи. Збірна СРСР виграла з рахунком 2:1 у югославів, а одним з героїв матчу і всього турніру став київський динамівець Юрій Войнов.
Як Платіні на пенсію відправили
У 1986-му Платіні не щастило з нашими. Тут він проти Павла Яковенка на ЧС в Мексиці. Матч завершився з рахунком 1:1.
Пізніше збірна СРСР ще не раз грала у «Парку Принців».
У 1967-му виграли в товариському матчі з рахунком 4:2 - один з м'ячів на рахунку київського динамівця Анатолія Бишовця.
У 1972-му програли (0:1) з Євгеном Рудаковим у воротах і Олегом Блохіним на вістрі атаки у відбірковому матчі до ЧС-1974.
Ще були товариські матчі в 1977-му (0:0) і 1983-му (1:1). Але головний момент слави настав восени 1986 року. Команда Валерія Лобановського у відбірковому матчі до Євро-1988 розбила на «Парк де Пренс» діючих чемпіонів Європи та бронзових призерів ЧС-1986 з рахунком 2:0. Феноменальну гру видав Олександр Заваров, а м'ячі у ворота французів забили Василь Рац та Ігор Бєланов. Для останнього гол став вирішальним аргументом у боротьбі за «Золотий м'яч». Бєланов отримав його за підсумками року. До тих пір призом кращому гравцеві Європи три роки поспіль володів капітан французів, нинішній президент УЄФА Мішель Платіні. До речі, той матч став для Платіні останнім у кар'єрі за збірну Франції.
Бай-бай, ЮрПалич!..
2012 рік. ПСЖ - «Динамо» - 4:1. Аргентинець Пасторе в тому матчі забив один з м'ячів.
На клубному рівні українські команди не можуть похвалитися такими результатами. Тричі на «Парк де Пренс» грало «Динамо», але успіху досягли лише раз - зіграли внічию 0:0 в 1/4 фіналу Кубка УЄФА-1999 року, що в сумі з домашніми 3:0 дало киянам путівку в півфінал.
У 1994-му і 2012-му, вже в рамках групових турнірів Ліги чемпіонів, кияни програвали - 0:1 і 1:4. Причому останній з результатів побічно послужив приводом для дострокової відставки з поста головного тренера Юрія Сьоміна. Повернувшись додому, динамівці через 5 днів зіграли в Кубку України з «Шахтарем» і були побиті з тим же рахунком - 1:4. Терпіти таке приниження президент клубу Ігор Суркіс не став.
Заглядали на «Парк де Пренс» і «Карпати», але з тим же «успіхом»: програли з рахунком 0:2 в групі Ліги Європи-2010/2011.
Проклятий стадіон для збірної
1999 рік. Франція - Україна - 0:0. Нинішній наставник «Динамо» Сергій Ребров проти Ніколя Анельки.
А ось на іншому стадіоні Парижа (вірніше, в його передмісті - Сен-Дені) нам похвалитися нічим. Чотири рази грала збірна України на національному «Стад де Франс» і не забила жодного м'яча.
Єдина успішна гра для нас відбулася там в рамках відбору до Євро-2000. Завершилася нічиєю - 0:0. Пам'ятаєте, як зовсім ще молодий Андрій Шевченко намагався забити Фаб'єну Бартезу між ніг? Ми вам нагадаємо:
Момент Шевченко-Бартез дивіться з позначки 6:48.
Далі було гірше: 0:1 у товариському матчі (саме Україну запросили привітати Федерацію футболу Франції зі 100-річним ювілеєм!) з голом Зінедіна Зідана на 89-й хвилині. 0:2 у відборі на Євро-2008 і, нарешті, 0:3 в 2013-му в матчі-відповіді плей-офф кваліфікації на ЧС-2014 - пам'ятаємо, болить досі...
Руслан Меженський