На Євро-2016 не поїхав Олег Гусєв. Це правильно?
- Відповідальність несе тільки головний тренер. Я не був на зборах, не оцінював стан футболістів. Цим займається ціла наукова група. Але особисто мені дуже шкода, що Гусєва не включили до заявки. Я дуже поважаю цього футболіста. Хоча ми зобов'язані пам'ятати: професійний спорт - за визначенням жорстока річ. Хтось створив «новину» - мовляв, Гусєв пресував молодих гравців «Шахтаря». Нісенітниця якась. Але не звикати - в нас більшість повідомлень такого роду пишеться, не злізаючи з дивана.
Я перед оголошенням накидав собі приблизний список потенційних відсіяних. За Шахова, Малишева, Каменюку й Петряка був упевнений більш ніж на 90%. По форвардах у мене були Кравець або Будківський. Фоменко - якщо це, звичайно, був виключно його, а не колективний вибір - залишив у команді останнього. Мислив так: все буде залежати від того, що і хто нам реально знадобиться, адже Будківський в набагато більшій мірі гравець штрафного майданчика, ніж Кравець. При цьому не брав до уваги фізичний стан, ігрову практику. Хоча щодо Кравця по всьому питань було досить, і не виключено, що саме його стан здоров'я визначив вибір. Шостим з відсіяних бачив Коваленка або Зінченка. Вважав, що консервативний Михайло Іванович не ризикне везти двох молодих. Тим більше, якщо розібратися, яке відношення до основи вони мають?! Але, повторюсь, усі відповіді точно знає тренерський штаб. Ну і самі футболісти, та й то не всі. Ми можемо тільки робити припущення. А Фоменко тим самим продемонстрував, що всупереч поширеній думці деяких дуже навіть думає про найближчий резерв команди, про її майбутнє.
А як прокоментуєте виклик тріо з російського чемпіонату, особливо після березневих подій?
- Тренерський штаб продемонстрував, що буде вибирати людей виключно за спортивним принципом. Може бути помилка в плані вибору по тактиці, за іншими параметрами гравця. Але в це категорично не повинен втручатися політичний фактор! Я - прихильник суто практичного підходу. Не знаю, яка країна може дозволити собі перебирати гравцями з усяких навколофутбольних міркувань, але точно не ми.
Писали, що повернути Селезньова до збірної Фоменка попросили лідери команди. Хто конкретно це міг бути?
- В усіх командах спілкування колективу з тренерським штабом в тій чи іншій мірі відбувається постійно. Досить згадати класику: на КС-1958 до головного тренера здійснили візит провідні гравці збірної Бразилії і попросили поставити Гаррінчу й Пеле. Після чого народилася та сама велика збірна Бразилії з її зірками.
Інша річ, що спілкування гравців з тренерами повинно мати певні рамки, ніколи не переходити ні в ультиматуми з боку гравців, ні в ослячу впертість з боку тренерів. Наскільки команда вплинула на приїзд Селезньова, не знаю. Можливо, потім хтось про це розповість.
Якою буде роль саме цих футболістів?
- Зінченко - приголомшливий універсал, грає як в опорній зоні, як «під» нападниками, так і на фланзі. Він на ходу, має хорошу ігрову практику в російському чемпіонаті. Що й показав у матчі з румунами, по суті, дебютному для нього. Стосовно Селезньова. Якщо брати виключно спортивний момент, перехід у «Кубань» не приніс йому нічого хорошого. Євген не отримав там достатньої практики, не користувався підтримкою півзахисту. У підсумку в дев'яти матчах забив лише три м'ячі, з них два - з пенальті. Ще й зі скандалом звідти пішов. Тепер фактично з нуля буде починати кар'єру в «Шахтарі». Але не в цьому річ, на жаль. Основна причина його бід у тому, що він не просто поїхав, а ще й звідти щось сказав. Якби він сидів, як миша, і мовчав, як риба, а в інтерв'ю розповідав усім максимум про те, як мріє потрапити на Євро в складі збірної України, ніякого галасу не виникло б. Селезньову потрібно дуже постаратися, щоб набрати колишню форму, але неоціненний досвід і лідерські якості багато можуть компенсувати. Хоча в основі однозначно бачу Зозулю.
А взагалі найбільше сумнівів і стогонів ми бачимо, чуємо і переживаємо з приводу Тимощука. Але в Анатолія є досить чіткий аргумент – Досвід. Саме з великої літери. Він може не стрибнути вище голови, але й не підведе. У нього чудова ігрова практика в «Кайраті», який блискуче рубався в Лізі Європи, ледь у «Бордо» не виграв. Тимощук - режимник, завжди в нормальному стані, має досвід в центрі оборони, а це завжди підстраховка для наших центрбеків.
Офіційне примирення Ярмоленка зі Степаненком було щирим, тліючого конфлікту не залишилося?
- Значно ціннішим за офіційне примирення - неофіційне. У збірній є дуже якісні миротворці, один з них - Руслан Ротань. Його роль у команді дуже часто недооцінюється через доброзичливий вираз обличчя, а даремно. Йому самому довелося свого часу миритися в збірній з Едмаром, останні події в кубковому матчі «Зорі» й «Дніпра» теж говорять самі за себе.
Відзначимо інше. Тільки й чути, мовляв, Ярмоленка й Степаненка покарали недостатньо. Треба було поставити діагноз «масова бійка» і як слід розібратися. Так? Тоді якщо добре переглянути відео і вломити дискваліфікацію всім, хто цього дійсно заслуговував, то, думаю, багато хто з тих, хто розповідав про несправедливе рішення КДК, просто завили б! Тільки вже за нового приводу.
Але факт очевидний: одні без футболу на три матчі, інші - на півроку.
- Проста аналогія. Якщо зараз вийдеш на вулицю і даси кому-небудь в морду, тобі дадуть 15 діб. Якщо, звичайно, щелепу йому не зламаєш. А ось якщо даси поліцейському, тоді 15 добами справа не обмежиться. У футболі напад на арбітра, офіцера безпеки або директора матчу - це атака на посадову особу. Покарання, як і в усій Європі - тривала дискваліфікація. Наприклад, гравця молодіжного складу «Інтера» на два роки прибрали тільки за те, що зачепив суддю. І він буде молитися, щоб на рік зменшили за зразкову поведінку! Атака на футболіста судиться набагато легше.
Взагалі дивно, що за удар суперника дають три матчі, а за плювок в нього - шість (сміється).
Футболісти взагалі не знають, що їм загрожує за ті чи інші вчинки, їм потрібно частіше читати дисциплінарний кодекс, де все чітко написано. У випадку ж із Можаровським - так, він написав «агресивна поведінка», а не «масова бійка». Чому? Напевно, усвідомлював наслідки. У другому випадку щодо усіх довелося б, напевно, приймати зовсім інші рішення.
Одна з головних помилок подібних ситуацій - коли при розслідуванні посилаються лише на рапорт головного арбітра. А потрібно зажадати рапорти всіх посадових осіб - усіх чотирьох арбітрів, офіцера безпеки й директора матчу! І вже за сукупністю всіх рапортів приймати рішення. Ну і додати до складу КДК футболістів, щоб було хоча б два-три, а не один, як зараз. Але при цьому пам'ятати, що це все-таки юридичний орган.
Як всі ці останні конфлікти вплинуть на атмосферу в збірній?
- Я впевнений, що Зозуля й Ротань вже через 15 хвилин після того, що сталося, прийшли в себе і схопилися за голови. Мовляв, що ми наробили. Абсолютно не виправдовую подібну поведінку професіоналів з таким досвідом, але на збірній вся ця краса не відіб'ється. Все це змиється могутнім потоком під назвою Євро-2016, коли загальні та індивідуальні інтереси збігаються.
Коноплянку в «Севільї» недооцінюють?
- У нього була травма. І, наскільки я розумію, проблема з мовою. Унаї Емері - тренер, який має по 3-4 схеми і стільки ж завдань на матч для кожного футболіста. Євген просто не звик, що тренер постійно пояснює, що ти повинен робити. Як мінімум, футбольну іспанську тут треба знати досконало.
Наскільки нинішні спаринги відрізнялися від березневих з Кіпром і Уельсом?
- Ми зіграли набагато свіжіше в атаці, перш за все. Саме Коноплянки нам тоді бракувало, ми побачили, наскільки його прихід підсилює наш атакувальний потенціал. Ну і тодішні суперники, особливо Уельс, грали, здебільшого, на оборону.
- З ким із наших суперників по групі можна порівняти Румунію з Албанією – суперників у товариських матчах?
- Я б не став займатися таким аналізом. Якщо розібратися, хто з нинішніх гравців збірної Румунії грає в серйозному європейському клубі? Це не Польща, де цілий список висококласних легіонерів - Левандовскі, Піщек, Мілік, Крихов'як.
- Після матчів з цими командами, як і раніше, вірите в перспективи виходу з групи з другого місця?
- Так. Тим більше, що три голи в матчі з румунами - багато в чому на совісті Пятова. Звичайно, не можна давати бити з досить серйозних позицій. Три в ближній кут - серйозно, але не «топтати» треба голкіпера, а зрозуміти, що сталося. Адже німці нам будуть бити частіше, ближче, сильніше і точніше! Ну й важливо зберегти нинішній тонус гравців, які відпочили, не перевантажити їх на тренуваннях. Погано, звичайно, що «злетів» третій спаринг, його нам бракуватиме і це може стати проблемою.