Черговий тур чемпіонату України в плані суддівства відзначився впевненою роботою Євгена Арановського, а також примітними помилками арбітрів в матчах за участю «Динамо» та «Шахтаря».
На щастя, перемоги фаворитів виявилися однозначними, тому суддівські ляпи в цих матчах зашкодили хіба що репутації самих арбітрів. Про все найцікавіше з площини арбітражу поєдинків 9-го туру Ліги Парі-Матч розповідає експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.
«Олімпік» – «Динамо» 0:4
Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницький)
27-а хвилина. Сергій Сидорчук підібрав м'яча у штрафному майданчику «Олімпіка», намагався перекинути сферу через Володимира Дороніна, тому м'яч потрапив в плече, а арбітр призначив одинадцятиметровий удар.
Мирослав Ступар.
Для Анатолія Жабченка цей матч виявився не дуже вдалим – і саме через епізод, який відбувся на 27-й хвилині. Пішла подача до штрафного майданчика «Олімпіка», захисники вибили м'яча головою, але снаряд не залишив межі штрафної зони, а на її куті опинився у Сидорчука. Сергій, відчуваючи, що його атакує Доронін, спробував перекинути м'яча через Володимира. В результаті, сфера влучила Володимирові в плече.
Жабченко, знаходячись по центру воріт перед штрафним майданчиком, не зовсім чітко бачив цей момент. Він дивився епізод в профіль, тому не побачив куди саме влучив м'яч - в плече, чи в передпліччя. Якщо в передпліччя – то це одинадцятиметровий, якщо в плече – то це не є порушенням правил.
Свою роль відіграли й апеляції Сидорчука, який підняв догори руку, сигналізуючи про порушення правил. Ці дії й спровокували Жабченка на призначення одинадцятиметрового, якого не було. От якби Жабченко обрав правильну позицію, змістився до кута штрафного майданчика, то він би бачив, що м'яч влучив Дороніну в плече. До того ж, снаряд не міг відскочити від руки так, як відскочив від плеча.
Банальна помилка, але вона стала результативною, оскільки рахунок після пенальті став 0:2 і це деморалізувало «Олімпік».
«Шахтар» – «Волинь» 3:0
Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)
Мирослав Ступар
. Для Катерини Монзуль черговий матч виявився не надто складним. Вона впевнено вела гру, знімала напругу в матчі як карточками, так і превентивними методами. Хоча, жовта карточка Герасим'юку – не зовсім справедлива. Олег кинувся під м'яч і м'яч потрапив йому в руку. В цьому епізоді можна було обмежитися штрафним. В підсумку, Герасим'юк демонстративно висловив Монзуль своє незадоволення жовтою карточкою. Але на подальші дії Катерини цей епізод не вплинув.
67-а хвилина. Марлос віддав коротку розрізну передачу на Факундо Феррейру, аргентинець наблизився до воріт і пробив повз Кічака. Втім, арбітри гол скасували, просигналізувавши про офсайд.
Мирослав Ступар.
Положення «поза грою» зафіксував асистент Плужник. Момент не був складним, але Плужник не був на одній лінії з захисником «Волині» та форвардом «Шахтаря», тому вирішив перестрахувати себе. Це помилка, бо скасували чистий гол.
«Олександрія» – «Карпати» 3:2
Головний арбітр – Євген Арановський (Київ)
Мирослав Ступар.
Це був матч з великою кількістю боротьби, емоцій і моментів, які потребували втручання арбітра. Дякувати Богу, Арановський вийшов з кризи, яка в нього була в попередніх матчах, і даний поєдинок провів на хорошому рівні. В більшості епізодів Арановський мав рацію, хоча в окремих моментах Євген пропускав очевидні порушення правил.
10-а хвилина. Кадим'ян з лівого флангу подав до штрафного майданчика «Олександрії», хтось з захисників спробував вибити м'яча, але сфера опинилася в районі одинадцятиметрової позначки у Бланко Лещука. Останній відпасував на Ксьонза, який і забив гол. Виникали сумніви на рахунок положення «поза грою» у Павла.
Мирослав Ступар
. Момент тонкий, але асистент Холодинський чітко розібрався в ситуації. Ксьонз не був в положенні «поза грою», адже на дальній стійці знаходився захисник «Олександрії», який і залишив Ксьонза в грі.
13-а хвилина. Старенький і Костевич бігли за м'ячем. В процесі руху Костевич своєю ногою зачепив ногу футболіста «Олександрії». Останній завалився на газон. Арбітр призначив пенальті.
Мирослав Ступар
. Справедливість призначення одинадцятиметрового удару не викликає жодних сумнівів. Костевич просто не очікував того, що Старенький набере швидкість і випереджатиме його у штрафному майданчику. Костевич зачепив махову ногу опонента, через що Старенький, правою ногою спіткнувшись об свою ліву ногу, впав на газон. Так, Старенький завалився уже за межами штрафного майданчика, але порушення з боку Костевича було якраз в карній зоні. Тому одинадцятиметровий справедливий.
Правильно й те, що арбітр не покарав Костевича жовтою карточкою, адже умислу сфолити у Костевича не було. Це просто необережні дії, за які карточок не дають.
24-а хвилина. Артур Новотрясов в центрі поля жорстко в підкаті зіграв проти Андрія Запорожана. Вердикт арбітра – жовта карточка Новотрясову.
Мирослав Ступар
. Новотрясов жорстко в'їхав в ноги Запорожана. Якби Арановський пред'явив Новотрясову червону карточку, то претензій до арбітра б не було. Навпаки, Євген проявив би холоднокровність і дав би гравцям зрозуміти, що так діяти не можна. Але Арановський вирішив обмежитися жовтою карточкою.
42-а хвилина. В результаті єдиноборства з Грицуком Павло Ксьонз отримав травму, яка не дозволила футболістові продовжити гру.
Мирослав Ступар
. В цьому епізоді Арановський розібрався не до кінця. Грицук вступив у відбір, дійсно зіграв в м'яч, але пізніше підняв ногу (швидше за все, за інерцією) і в'їхав в ногу Ксьонзу. В підсумку, Павла довелося замінити. Арбітр повинен був винести Грицуку покарання.
47-а хвилина. Віталій Пономар впав у штрафному майданчику «Карпат», розраховуючи на пенальті. Однак свисток арбітра промовчав.
Мирослав Ступар
. Віталій Пономар показово завалився на газон у штрафному майданчику. Євген Арановський міг в цьому епізоді дати Пономарю жовту карточку за симуляцію.
57-а хвилина. Василь Грицук впав у штрафному майданчику «Карпат». Арбітр покарав футболіста жовтою карточкою за симуляцію.
Мирослав Ступар.
Василь Грицук по центру увійшов до штрафного майданчика «Карпат» і, спіткнувшись, впав на газон, за що Арановський покарав Грицука жовтою карточкою. Але ж до того був епізод з Пономарем, в якому симуляція була явною і в якому попередження було б більш справедливим, аніж попередження Грицуку. Тут арбітр проявив непослідовність.
77-а хвилина. В центрі поля Амбросій Чачуа грубо в підкаті зіграв проти Грицука. Півзахисник «Карпат» побачив перед собою жовту карточку, яка для нього виявилася вже другою в матчі.
Мирослав Ступар.
На 53-й хвилині Чачуа отримав попередження за фол в центрі поля проти Станіслава Куліша, а на 77-й хвилині Амбросій невиправдано грубо (і теж в центрі поля) в підкаті зіграв проти Грицука. За це Чачуа отримав справедливу другу жовту карточку, яка перетворилася на червону.
«Чорноморець» – «Дніпро» 0:0
Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)
Мирослав Ступар.
Юрій Можаровський в цьому матчі показав лише дві жовтих карточки при тому, що кількість фолів була досить великою. Особливо з боку «Дніпра» (21-е порушення правил), де молоді футболісти брак майстерності компенсували за рахунок мотивації і самовіддачі. Втім, ніхто з дніпрян покараний «гірчичником» не був. Картки отримали лише одесити Філімонов та Хобленко.
«Зірка» – «Сталь» 0:0
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)
Мирослав Ступар.
На 58-й хвилині Іван Бондар чітко розібрався з «трюком» Максима Задераки, який, увійшовши з правого кута до штрафного майданчика і відчувши контакт з опонентом, завалився на газон. Це симуляція, яка була справедливо покарана «гірчичником».
Наприкінці зустрічі в штрафному майданчику «Зірки» відбулося падіння нападника «Сталі» – але це ігровий момент. Перейра вибив м'яча, а опонент просто перечепився через ногу захисника. Нічого кримінального.
«Зоря» – «Ворскла» 2:1
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)
Мирослав Ступар.
Матч не поклав перед Костянтином Трухановим якихось важких або несподіваних завдань. Порушень правил було мало; карточки арбітром показані справедливо.