- Максим, в пресі не було ніякої конкретики щодо твого відходу з Хайдука восени 2016-го...
- Справа в тому, що в клубі повністю змінилося керівництво, змінився головний тренер. А все тому, що Хайдук - міська команда, відповідно, і фінансування було звідти. Хоча я, швидше за все, поспішив, оскільки через два місяці знову відбулася зміна керівництва і наставника...
- Що тебе здивувало за рік кар'єри в Спліті?
- Впало в око, точніше, я був ошелешений технічною оснащеністю місцевих молодих виконавців. І у цих 17-річних хлопців за плечима вже по 50 матчів в елітному дивізіоні. Причому видно, що гравці не просто бігають, а думають на полі. У Хорватії відмінно поставлена робота футбольних академій.
- Тобі важко було спочатку?
- Не без цього. Все-таки перший закордонний досвід, незнання місцевої мови. Але вже через три місяці я більш-менш розмовляв, а через півроку став в Хайдуку повністю своїм. Партнери навіть дивувалися, як я так швидко встиг вивчити хорватську (посміхається).
- Хайдуку важко конкурувати із загребським Динамо?
- Дуже. Беззмінний чемпіон не збирається здавати свої позиції. Тим більше в Хайдуку не дозволяють собі великих фінансових витрат, як в Динамо. Правда, в поточному чемпіонаті спробувати скинути з трону загребців хоче Рієка. Подивимося.
- Чи можна назвати хорватський футбол успішним бізнесом?
- Чим приваблюють балканські футболісти клуби Старого Світу? Європейським паспортом, якістю і порівняно невисокою вартістю молоді. При тому що зараз хорвати трохи підняли ціни, як у випадку з Марко Рогом, якого купив Наполі, і Марко Пьяца з Ювентуса. На них Динамо заробило близько 40 млн євро.
Якщо навіть український гравець буде сильніше, перевагу віддадуть хорвату, оскільки ми там вважаємося легіонерами. І, до речі, в плані умов особистого контракту хорватські виконавці не настільки вибагливі, на відміну від наших.
- У Хайдуку багато потенційних хорватських збірників?
- При мені це був воротар Ловре Калинич, який перейшов в Гент. Правда, в національній команді він номер два - в старті набагато частіше з'являється Даніель Субашич. Кілька разів викликалися до збірної півзахисник Мійо Цакташ, який виступає зараз в російському Рубіні, і Горан Милович, який з Хайдука поїхав до Китаю. У Сплітський команді, як я говорив вище, сильна молодь. Так що хорватам за потенціал своєї збірної в найближчі роки переживати не варто.
- На твій погляд, у хорватського чемпіонату гідний рівень?
- Як сказати. Якщо взяти вітчизняну Прем'єр-лігу трьох-чотирирічної давності, то в Україні він був набагато вище. Просто в Хорватії формат першості нецікавий. 10 команд грають у чотири кола. Зараз, наприклад, після 24-х турів відрив першої команди від третьої становить 18 очок. Найцікавіше відбувається в першому колі, коли йде пристойна заруба, а потім, можна сказати, колективи дограють чемпіонат. Сильних три протистояння: Динамо - Хайдук, Рієка - Динамо і Хайдук - Рієка. Ну, ще в нинішньому сезоні додав Осієк, в якому виступає Дмитро Льопа.
- У поєдинках Хайдука проти Динамо твоїми суперниками були футболісти збірної Хорватії Марко Рог і Марко Пьяца. Хороші хлопці?
- Я, коли перший раз побачив Пьяца, зрозумів, що цей гравець не дарма викликається в головну команду країни. Він чудово оснащений технічно, непогано бачить поле. Рог в Динамо добре виглядав в парі з Чоричем, якого теж викликають до збірної і у якого, думаю, перехід в топ-чемпіонат теж не за горами. А ось Рогу потрібно трохи часу для адаптації в Наполі, але футболіст він сильний.
Пьяца найчастіше діє на позиції лівого півзахисника. Думаю, саме Марко замінить дискваліфікованого Перішіча. Рог - більш різноплановий виконавець. Він може зіграти як на фланзі, так і в центрі півзахисту.
- З огляду на всі плюси і мінуси збірних Хорватії та України, чи великі шанси синьо-жовтих на позитивний результат?
- Напевно, головна наша проблема - це відсутність ігрової практики у деяких основних виконавців, таких, як Євген Коноплянка, Олександр Зінченко... І це трохи зменшує наші шанси. Проте збірна є збірна, в ній віддача завжди повинна бути більше ніж на сто відсотків. Думаю, в одному матчі за рахунок жаги до гри, боротьби, можна компенсувати брак практики.
- Важко грати на Максимірі?
- Важко сказати. Зараз в Хорватії проблема з уболівальниками. Більшість з них проти того, що федерацію футболу очолює Давор Шукер, тому багато хто і не ходять на стадіон, таким чином висловлюючи свій протест. Коли я виступав у складі Хайдука, то наші виїзні матчі проти Динамо не збирали аншлаги, і глядачі, як мені здалося, вели себе пасивно, за винятком пари сотень фанатів за воротами.
Читав, що в Хорватії знизять ціни на квитки на поєдинок з Україною, але мені все одно щось не віриться, що вболівальники заповнять Максимір. Це єдиний мінус господарів.
Сергій ДЕМЯНЧУК