Дискусія навколо формату Прем'єр-ліги триватиме ще довго навіть після того, як стало відомо, за якою схемою гратимуть у наступному сезоні клуби еліти. Нинішній формат з 12 команд у два кола із поділом на шістки, а також плей-офф з двох матчів між 10-ю та 11-ю командою УПЛ за підсумками сезону та 3-ю і 2-ю командами «першачків» особливої цікавості турніру не додасть.
Проте, під час зустрічі функціонерів клубів та керівництва УПЛ, на якій обговорювався формат, лише один клуб не підтримав ідею шісток з плей-офами. Принаймні, так сказав виконавчий директор УПЛ Євген Дикий. Всіх інших нова формула сезону 2017/2018 влаштувала і вони за це проголосували. Дивно, оскільки відомо, що львівські «Карпати», «Динамо» вустами Сергія Реброва та «Волинь» виступали за збільшення кількості учасників УПЛ. Сергій Ребров говорив до повернення старої системи - 16 команд і два кола (востаннє 16 команд було в сезоні 2013/2014, проте вже тоді «Арсенал» знявся зі змагань після 13-го туру). Втім, Прем'єр-ліга навіть не розглядала такий варіант. І на це є логічне пояснення.
Ми закриємо очі на Регламентні вимоги щодо учасників УПЛ:
клуб повинен мати стадіон, який відповідає вимогам (дренаж, підігрів, трибуни не менше 5 тисяч глядачів), а також арени, що заявлені для проведення матчів головної команди, команд U-21 та U-19 та внесені до відповідного реєстру ФФУ, базу відповідно до вимог Регламенту з атестації футбольних клубів УПЛ, фінансувати ДЮСШ і забезпечувати обов'язкову участь щонайменше чотирьох юнацьких команд вікових груп від 14 до 17 років у змаганнях під егідою ДЮФЛУ, а також команди вікової групи до 19 років у чемпіонаті U-19
Якщо дивитися на них, то розширити лігу до 16 команд за рахунок першолігових буде дуже важко. Як мінімум тому, що наразі лише «Іллічівець», який виходить в еліту за спортивним принципом, проходить за вимогами. Інші команди «першачків», які разом з «Іллічівцем» проходили атестацію для участі в ПЛ («Десна», «Верес», «Геліос», «Черкаський Дніпро» та «Арсенал-Київ») мають певні проколи, як «Верес», що грає на жахливому стадіоні. Чи «Геліос», до якого є питання в плані юнаків та ДЮФШ та ін. Про «Арсенал» і говорити не варто. «Десна» і «Черкаський Дніпро» могли б підсилити лігу - «Десна» навіть може, бо йде на другому місці, що дає право на підвищення в класі. У Чернігові підходить до завершення реконструкція стадіону, а в Черкасах непогана інфраструктура і є академія, от тільки за спортивним принципом не вийде - клуб йде на 7-му місці в Першій лізі.
Втім, існує інша вагома причина для того, щоб кількість команд не збільшувалася і система не змінювалася. Це невигідно трансляторам.
За словами колишнього гендиректора УПЛ Петра Іванова, на сьогодні транслятор витрачає в середньому 500 тис. гривень на організацію показу одного матчу УПЛ. А тепер дивіться ситуацію. У нинішньому сезоні ми маємо всього 192 матчі (32 тури по 6 ігор в кожному). Якщо збільшити кількість учасників до 16 і грати в два кола, то ми отримаємо 30 турів, проте в кожному з них гратимуть по 8 ігор - це 240 матчів. Не враховуючи Кубок - цифра суттєва для сьогоднішніх реалій. Враховуючи те, що трансляції поєдинків для телеканалів («Футболи» Ахметова і 2+2 та «Уніан» Коломойського) економічно не вигідні і є чистою дотацією - самі розумієте, у що може вилитися ця ідея. Телеканали будуть показувати окремі поєдинки, а деякі матчі взагалі не потраплятимуть на ТБ. Зрозуміло, що клуб виводитиме їх у YouTube, але якість трансляції буде з однієї камери клубного оператора. Саме тому сьогодні нинішній формат є оптимальним, комусь вигідним, проте навіть із ним існує імовірність того, що деякі матчі таки не будуть придбані трансляторами через ту саму економічну складову.
Через економіку, до речі, всі розмови про єдиний ТБ пул виглядають смішними. Бо пул має бути бізнесом, а у нас він можливий хіба дотаційно. Сьогодні клуби самі продають свої права трансляторам. Ми маємо ситуацію, коли транслятори показують матчі шести команд УПЛ кожен і домовляються з клубами індивідуально. Наразі ж УПЛ у новому договорі з ФФУ хоче змусити клуби передавати їй всі телеправа для того, щоб вона могла їх реалізовувати. Цю інформацію підтверджують як наші джерела так і ЗМІ, зокрема Tribuna.com. Теоретично, цей договір може вступити в силу з липня, коли завершиться старий. Втім, наразі на таких умовах він навряд чи буде підписаний. За нашою інформацією, оптимізму щодо нього мало. І взагалі він має одну загрозу. Прем'єр-ліга дуже просто може продати телеправа одному монополісту. Ним у нинішній Україні може бути хіба ТК «Футбол». З бізнесом тут не буде нічого спільного. Вийде так, що єдиним транслятором є телеканал власника одного з клубів ПЛ. Такого абсурду нема в жодній цивілізованій країні. І навіть це під великим питанням. Як мінімум тому, що на такий варіант навряд чи піде «Динамо» із Суркісом.
У таких умовах лишається сподіватися на те, що в наступному сезоні все залишиться хоча б як є. І транслятори викуплять всі матчі. Бо інакше деякі клуби не зможуть заробити навіть стабільну копійчану суму і реалізувати права на показ всіх власних поєдинків.
Хоча, в одному моменті як раніше вже не буде - дворічний контракт зі спонсором УПЛ «Парі-Матч» на $2 млн добігає кінця. А нових спонсорів поки що не видно.