Ніколи не треба довіряти контрольним іграм.
Один з колишніх тренерів Динамо у доісторичні часи, коли не було трансляцій матчів на Youtube, вимагав від працівників прес-служби, аби вони писали про гру «потрібне». Треба було, щоб команда атакувала, створювала небезпечні моменти та добре грала, адже президент міг почитати те, що відбувається насправді та дуже засмутитись.
Проте не через це потрібно не довіряти контрольним іграм. Тренери зазвичай взагалі не переймаються результатами, а мають якісь плани на увесь підготовчий період.
Під керівництвом Олександра Хацкевича Динамо провело тільки дві гри два дні поспіль, залучивши всіх гравців на першому зборі з запасом тих, хто ще травмований. Ніяких відповідей на запитання матчі з австрійською та румунською командами (назви тут не мають значення навіть) не дали, проте деякі цікаві обриси Динамо Хацкевича можна було побачити.
ГРА У ДВА ФОРВАРДИ В офіційних, важливих матчах, а може ще й до кінця підготовчого періоду ситуація може змінитись, але в цих іграх було чітко помітне бажання нового тренера грати з двома форвардами.
За часів Сергія Реброва від цього в Динамо відмовились. Зазвичай попереду діяв тільки один гравець, а навіть якщо й виходив другий номінальний нападник, то він атакував з флангу. Основною схемою раніше була 4-1-4-1, а цієї весни Динамо грали 3-4-3, де все одно Андрій Ярмоленко та Денис Гармаш були швидше вінгерами, ніж форвардами.
В чотирьох таймах двох перших ігор з різними складами на полі Динамо завжди зберігало схему 4-4-2. Не заважало цьому рішенню те, що формально зараз на зборах перебуває тільки три номінальних нападника: Артем Бєсєдін, Роман Яремчук та Дмитро Хльобас. В нападі грав Віталій Буяльський, а також деякий час Віктор Циганков. І саме в нападі, а не десь відтягнутого форварда чи просто п’ятого півзахисника.
Ребров довго шукав потрібного гравця в центр нападу, тому на контракті у Динамо залишилось забагато форвардів. Навесні в розпорядженні головного тренера були тільки молоді Бєсєдін та Яремчук, тоді як відразу п’ять гравців грали за інші команди на правах оренди.
Лукаша Теодорчика вже не повернути, проте Д’ємерсі Мбокані, Жуніор Мораес, Артем Кравець та вищезгаданий Хльбоас все ще можуть продовжити кар’єру в Динамо. Наразі є реально шість претендентів на місце двох форвардів, і це якщо не брати до уваги Буяльського чи Дениса Гармаша, який також може претендувати на гру в лінії атаки.
Ще під час своєї роботи в молодіжній системі Динамо Хацкевич зарекомендував себе тренером, який любить атакувати великими силами та постійно тримати в напрузі оборону суперника. Гра в два нападники для цього підходить, для швидкого переходу в атаку без довгих перепасовок в середині поля.
Мабуть, так щоб серйозно Динамо не грало у два форварди з 2012 року, коли за місце у складі конкурували Артем Мілевський, Браун Ідейє та Андрій Шевченко, який намагався дожити до Євро-2012. Це може бути цікавим.
ШАНС ДЛЯ МОЛОДИХ ГРАВЦІВ, ЯКИХ НЕ БАЧИВ У СКЛАДІ РЕБРОВ
Цілком звична ситуація, коли один тренер зовсім інакше дивиться на якихось гравців. Ребров досить довго працював в Динамо, заробивши собі і репутацію, і довіру від президента приймати непопулярні рішення. Останніми з таких були Олег Гусєв та Євген Хачеріді. У Хацкевича своє бачення ситуації. І це не тільки досвідчених гравців стосується, але й молоді.
В перших контрольних іграх шанс отримали ті, хто зовсім мало грав, або навіть загубився.
Одним з чотирьох воротарів був Георгій Бущан. Він пережив дуже серйозну травму та нарешті повернувся до нормальної роботи. Свого часу цей 23-річний голкіпер вважався дуже перспективним, а тепер цілком може конкурувати з Максимом Ковалем та Артуром Рудьком.
На лівому фланзі півзахисту двічі виходив Богдан Михайличенко, забивши навіть гол в одній з ігор. У цього швидкого флангового гравця також були проблеми зі здоров’ям, але й не вистачало довіри тренера. Гравців з такими характеристиками на фланг півзахисту в теперішньому складі Динамо просто немає, так що цілком ймовірно, що він отримає можливості не тільки в перших контрольних іграх.
Микита Корзун не просто білорус, як і новий головний тренер Динамо, він ще й протеже Хацкевича в команді. За Реброва білорус отримав небагато шансів та постійно програвав боротьбу за місце у складі. Тепер ситуація цілком може змінитись. У команді все ще є Сергій Рибалка, Сергій Сидорчук, Володимир Шепєлєв, Денис Гармаш та Віталій Буяльський, проте Хацкевич може інакше дивитись на Корзуна та його вміння боротись за м’ячі в центрі поля та потім відразу переводити їх до атаки. Гол Буяльського в першому матчі був якраз показовим моментом.
До речі, сам Буяльський, який свого часу вперше показав свої перспективі саме в молодіжній команді Динамо Хацкевича, також має шанс реанімувати свою кар’єру. 24-річному хавбеку вже досить бути просто молодим та перспективним.
ДЕФІЦИТ ТА ПРОФІЦИТ В ЗАХИСТІ
Навесні Динамо перейшло на нову схему гри не тільки з якихось високих тактичних міркувань, але й для того, щоб банально вирішити проблеми з крайніми захисниками. Після того, як пішли Даніло Сілва та Євген Макаренко у першій команді залишились тільки два номінальні флангові захисники Микола Морозюк та Антунеш. Причому вони обидва набагато краще виглядають в атаці, ніж в захисті. Перехід на схему з трьома захисниками допоміг кожному з них краще розритись.
Проте зараз Хацкевич показав, що хоче грати в чотири захисники. І з флангами може бути проблема, зважаючи на те, що Морозюк та Антунеш за три місяці не набагато додали в захисті, а інших варіантів просто немає.
Завжди можна звернутись до молоді та універсалів. Наприклад, на флангах захисту грали Микита Бурда та Зураб Очігава, є досвід у Томаша Кадара, навіть Олег Гусєв та Домагой Віда деякий час були провідними гравцями на позиції правого захисника. Проте усі ці варіанти можуть бути вирішенням проблеми на якийсь невеликий відрізок часу. Затичка — не може бути вирішенням проблеми чи варіантом для перспективи.
Цікаво, що якщо для флангів Хацкевичу довелось видумувати варіанти, то в центрі захисту є четверо гравців першої команди з молоддю Бурдою та Очігавою в резерві. Євген Хачеріді, Домагой Віда, Александар Пантіч та Томаш Кадар — усі в команді, усі найкраще виглядають в центрі захисту та можуть повести боротьбу за місце в старті.
Більше того, ледь не найкращий варіант лінію захисту може мати вигляд Віда — Хачеріді — Пантіч — Кадар.
У Динамо явний дефіцит крайніх захисників та профіцит центральних оборонців приблизно одного рівня. Мабуть, саме з цим амплуа мають бути пов’язані перші трансферні дії команди.
НЕВИЗНАЧЕНА РОЛЬ ЯРМОЛЕНКА
Яким би не був план Хацкевича щодо командної гри, він повинен враховувати сильні та слабкі сторони гри Андрія Ярмоленка, найкращого гравця Динамо. У цих перших іграх лідер киян не показав усіх своїх найкращих якостей (це нормально), але поки немає й чіткого розуміння того, як він буде діяти у новій схемі.
Якщо в останні кілька років Ярмоленко ще й голи повинен був забивати постійно, був найкращим бомбардиром команди, то з двома номінальними нападниками буде неправильно очікувати голів ще й від крайніх хавбеків. Нехай ця думка й виглядає дилетантською якоюсь, проте цілком нормально, якщо тепер Ярмоленко буде віддавати більше гольових передач, ніж забивати сам.
Принаймні це було б логічно з двома форвардами на полі, які постійно будуть знаходитись десь в районі штрафного майданчика.
Проте щодо цього та багатьох інших моментів треба почекати. Все ж це лише перші враження від двох матчів, які помножено на здогадки.