«Зелені орли» на блакитному Дунаї. Про нову команду Сергія Реброва

Футбол України 24 Серпня, 09:48
Багато амбіцій, мало досягнень.

З новин останніх тижнів було зрозуміло, що Сергій Ребров незабаром знайде собі нову команду. Цією командою в підсумку став «Ференцварош» - 29-разовий чемпіон Угорщини та найпопулярніша команда країни. Таке призначення було сприйняте українською футбольною громадськістю без особливого ентузіазму. Не випадково, оскільки угорський футбол нині не котується у Європі, клуби та збірна не досягають успіху, ліга на низькому рівні і майже не делегує гравців до сильних ліг та клубів. Проте, позитиву в цьому призначенні чимало. Перш за все, тренер повинен тренувати і без роботи втрачає форму. У професійному плані ця посада значно краща за працю в Саудівській Аравії або синекуру в ФФУ. До того ж, «Ференцварош» завжди ставить перед собою високі цілі, проте останніми роками їх не досягає і готовий задовольнитися відносно малим. Тому новий тренер має простір для маневру.

Улюбленець влади

На першій прес-конференції Ребров окреслив цілі - виграти чемпіонат і поліпшити виступи у Єврокубках. Схвально. Втім, з огляду на досягнення попередника, якогось приголомшливого успіху від нього не вимагають. «Зелені орли» - найзаможніший клуб Угорщини з бюджетом, оцінюваним в рамках від 15-ти до 30-ти мільйонів євро. Крім чемпіона країни «Віді» (колишнього «Відеотона»), жоден клуб і не наближається до таких показників. Бюджет чемпіона країни-2017 «Гонведа» становить менше третини. Що теоретично повинно перетворити Nemzeti Bajnoksag I на лігу з двох команд. Реальність не така, що й повинен виправити український фахівець.

Більше того, «Ференцварош» наближений до влади. Останнім часом угорський уряд чимало інвестує в футбол, запускає програми з виховання молоді, будує тренувальні центри, запрошує до збірних іноземних фахівців. Вихід збірної на Євро-2016 і непоганий виступ там - ознака прогресу. Новий 23-тисячний стадіон, на якому грають «Фраді», побудований в 2014-му році за допомогою державних 50-мільйонних дотацій (в євро).

Допомагає уряд Віктора Орбана футбольним клубам і безпосередньо. Наприклад, той самий «Ференцварош» 20-30 відсотків свого річного бюджету отримує від держави. А президент клубу Габор Кубатов - віце-президент партії Fidesz, яка керує країною з 2010-го року, майстер передвиборчих кампаній і один з найвпливовіших людей в країні. Звісно, корупційні скандали (на кшталт декларації про мінімальні доходи при палаці, записаному на тещу, а також листи від відомого кримінального авторитета з проханням/вимогою допомогти у звільненні з в'язниці) не оминають його стороною. Та все ж не надто зачіпають.

Така особистість не побоялася почати війну з власними ультрас, відомими своїми расистськими та антисемітськими поглядами, банерами на підтримку нацистських лідерів, а також «просто» схильністю до бешкетування. З такими фанами цілком можна повірити словами Кубатова про те, що отримував погрози вбивства. В будь-якому разі, він не відступився, ввів біометричні посвідчення вболівальника, створив базу даних фанів. Заявляв про те, що перемога за непристойної поведінки вболівальників насправді поразка. І, як не дивно, попри бойкот групи фанів, середня відвідуваність збільшилася з семи до дев'яти тисяч. Та й на трибунах стало у всіх сенсах чистіше. Проекти по боротьбі з расизмом та антисемітизмом також принесли результати. Кубатов спочатку навіть дивувався, що вболівальники не реагують агресивно на церемонію пам'яті Іштвана Тота - колишнього гравця команди і члена угорського підпілля, який врятував кілька сотень людей під час Другої Світової. Надалі ж втягнувся і вельми пристойно розвинув просвітницькі проекти клубу.

Успішний п'ятирічний провал

На користь нового тренера й ситуація в команді. В угорській пресі не здатні однозначно оцінити майже п'ятирічну каденцію Томаса Долля в якості головного тренера. П'ятого наставника в історії клубу за тривалістю каденції і першого іноземця в цьому списку Кубатов назвав одним з найкращих тренерів в історії «Фраді» і найкращим легіонером. Додавши, що той приніс клубу близько десяти мільйонів євро доходу. Чемпіонат-2016, жодного фінішу нижче четвертого місця, три Кубки Угорщини поспіль, Кубок ліги та Суперкубок свідчать на його користь.

З іншого боку, лише один чемпіонат за п'ять років і загалом за останні 14 змушує замислитися. А причиною звільнення екс-наставника дортмундської «Боруссії» стали жахливі провали у Єврокубках. Лише чотири перемоги у 16-ти матчах, прохід голландського «Гоу Ехед Іглз» (кому лише ці голландці не програють), латвійської «Єлгави» та мальтійської «Слієми» і вильоти від албанського «Партізані», «Рієки», боснійського «Железнічара», «Мідтьюлланда» та тель-авівського «Маккабі»- відвертий провал для фіналіста Кубка Кубків-1975, якого тоді зупинило лише «Динамо». Гол воротаря «Партізані» у серії пенальті з допомогою «паненки» і зовсім сприйняли як приниження. Виконавчий директор клубу Пал Орос не приховував, що причиною звільнення стала саме вищенаведена єврокубкова статистика. Особливо кричуща на контрасті з успіхами «Віді», який вже вибивав «Бордо», «Лудогорець» та «Мальме», а нині дійшов до останнього раунду Кваліфікації Ліги Чемпіонів.

Долля не раз звинувачували у відсутності стилю, зрозумілої тактики, у надмірному розрахунку на індивідуальні дії підопічних, у нестабільній швидкості гри, у регулярних провалах в других таймах після непоганих перших, в не менш регулярних провалах на старті сезону. Трансферна політика була невдалою - регулярна ставка на маловідомих недосвідчених вихідців з Бундесліги не виправдала себе. У запрошенні інших особливої логіки також не було. Центрдефи уродженець Нігерії Отінга і словенець Блажіч, які створюють сильну за місцевими мірками захисну ланку, вершки угорського футболу, 31-річний італійський форвард Давіде Ланцафаме, який прийшов у липні з «Гонведа» за 700 тисяч євро, оренда Івана Петряка, придбання гравців у «Црвени Звезди», «Бейтара» та аргентинської «Чакаріти» за загальну суму в мільйон євро, ганець, ісландець, уругваєць, португалець у ростері - якусь систему тут важко побачити.

«П'ять років успішного провалу», - таким був заголовок популярного угорського сайту «24». Наставник намагався виправдатися епідеміями травм, що, зокрема, змушувало легенду угорського футболу 39-річного Золтана Геру грати в обороні, постійними змінами у складі (14-18 гравців щосезону, серед них 5-6 гравців «старту»), «унікальним для Угорщини енерговитратним футболом, що спирається на високий пресинг», регулярним делегуванням гравців до більш сильних ліг, на відміну від «Віді». Однак це не переконувало критиків. Тим більше, що насправді до ліг сильніше польської були відправлені п'ятеро гравців, причому в клуби рівня «Краснодара», «Болоньї», «Тулузи» та «Генка». Та й не всі там грають регулярно.

Вболівальникам вже давно все стало зрозуміло. Останніми роками вони нерідко вимагали звільнення німця. А після вильоту від «Маккабі» у першому раунді Кваліфікації Ліги Європи всі матчі ліги проводили з банерами та вигуками «Аuf Wiedersehen» та «Забирайся».

Навіть гучна перемога з рахунком 4:1 над одним з найлютіших ворогів МТК і початок сезону у лізі з 13-ма очками з 15-ти можливих не зупинили вигуки. На форумах його називали «бездушним найманцем», тренером без стилю та думок. Та й сам Томас не допомагав. Обурювали фанів його розмови про серію шансів вразити ворота «Маккабі» при тому, що «Фраді» провели цілий матч без ударів у площину, розмови про те, що скромний данський «Мідтьюлланд» у порівнянні з угорським футболом перебуває в іншому вимірі. Звинувачення гравців в поганому русі на полі, ментальному розвалі після першого ж пропущеного, невмінні комбінувати під пресингом і небажанні перемагати позбавили його головного козиря - підтримки підопічних. А історія з допомогою наставнику «Мальме» другові та співвітчизнику Уве Реслеру у вивченні «Віді» і зовсім налаштувала проти нього всіх. І навіть більше - відповідь Долля, який заявив, що розмовляв з Реслером лише про складнощі подорожі з Будапешта до містечка Фельчут, де базується академія «Віді».

Скромні очікування від зірки

Якщо підсумувати попередню частину, то на звільнення Долля очікували всі і здивувала лише затримка після поразки від «Маккабі». А на що очікують від Реброва? На прес-конференцію після призначення Сергій Станіславович прийшов підготовленим. Він заявив, що останнім часом стежив за «Ференцварошем» та лігою, тому знає про все, що відбувається. Дякував Доллю за те, що залишив йому команду в хорошому стані, розповів про те, що на третій рік в «Динамо» через ситість та флегматичність лідерів був змушений вводити до складу «молодь з палаючими очима», зазначивши, що схожа проблема існує і у його новій команді. Заявив, що багато чому навчився у Юргена Клоппа та Мануеля Пеллегріні, головним вважає інтенсивність гри та вміння зберегти високі швидкості впродовж дев'яноста хвилин. «Ми повинні заволодіти м'ячем швидко і грати швидко. Я помітив, що команді часто бракувало інтенсивності на всі 90 хвилин». Також він висловив бажання налагодити стосунки з вболівальниками. І, хоча Орос заперечував, що однією з причин звільнення Долля було ставлення вболівальників до нього, насправді всі все розуміють. Тож й цей аспект дуже важливий.

Всі ці заяви - саме те, що у «Ференцвароші» бажали почути. Більше того, це саме те, що потрібно робити. І працювати доведеться чимало. Преса розтиражувала слова Ороса про дворазове включення Реброва у список 50-ти найкращих тренерів світу за версією поважного англійського журналу FourFourTwo, а також про включення в подібний список за версією Clubworldrank, за якою кілька років тому йшов 14-им. Прихід тренера з 1/8 фіналу Ліги Чемпіонів та 1/4 фіналу Ліги Європи у резюме в країні сприйняли як прихід зірки, людини, «яка не потребує представлення» (Орос). Тому очікування будуть чималими. Але й умови непогані. Час на підготовку команди та гроші на трансфери будуть, один з лідерів команди Петряк допоможе в адаптації, у лізі «Ференцварош» - один з двох беззаперечних фаворитів, завдання не програвати командам на кшталт «Партізані» та «Железнічара» у Єврокубках цілком досяжне. Та й, врешті-решт, чому б не пожити в одному з найчарівніших міст Європи?