Загублений: Швед у «Селтіку» – це помилка, або Яке «Динамо» спроможне реабілітувати українця

Футбол України 27 Лютого, 19:20 3101
Загублений: Швед у «Селтіку» – це помилка, або Яке «Динамо» спроможне реабілітувати українця   | 19-27
Сергій Тищенко розбирає проблеми українського легіонера шотландського Селтіка, який з'являється на полі навіть рідше, ніж у великі свята.

Збірна України вийшла на новий рівень. У національній команді з'явилися молоді лідери, які ведуть за собою – Зінченко, Маліновський, Матвієнко, Миколенко. У цій компанії точно б не загубився Мар’ян Швед, враховуючи проблеми з атакою напередодні Євро-2020. Але клубні справи не дозволяють талановитому футболісту сподіватися на довіру у збірній України.

Швед не має ігрової практики у Селтіку. Тут все дуже просто: українця запрошував один тренер, а зараз працює зовсім інший. У кожного спеціаліста – своє бачення футболу та свої пріоритети. Але це не означає, що гравець поганий або не має перспектив. Просто він опинився не в тому місці, не в той час. Став жертвою збігу обставин.

Тут важлива довіра від тренера. Від Йовічевіча вона була, тож Мар'ян розпочав успішно грати на рівні УПЛ вже у 18 років. Тренер не просто повинен обирати найкращих гравців на даний момент, але й працювати з ними, робити їх сильнішими.

Гравці атаки здебільшого коштують в рази більше від гравців оборони. Цінуються футболісти із вмінням обігрувати суперника один в один, брати відповідальність на себе, приймати нестандартні рішення, якісно працювати з м’ячем та мати прицільний удар. Всі ці чесноти у Шведа є. Просто потрібно їх розвивати. Мар’яну – 22 роки, це ще доволі молодий вік для футболіста. Особливо, якщо враховувати українські реалії. Тож нічого фатального ще не сталося.

швед

Тим не менше, вважаю, що перехід у Селтік був помилкою. Силовий стиль футболу, багато боротьби та довгих передач, необхідність проявляти характер, тиск від вболівальників – це не зовсім те, що полюбляє Швед. Його стихія – в іншому. Але потрібно розуміти: хто не ризикує, той не досягає успіху.

Селтік – топ-клуб Шотландії, який перебуває під пильним моніторингом від команд АПЛ. Якщо ти там стаєш успішним, маєш всі шанси потрапити у найбагатшу лігу світу, про яку мріють 90 відсотків футболістів на планеті. До того ж Селтік здобуває путівки у Лігу чемпіонів, успішно грає в Лізі Європи. Це для футболіста також хороша вітрина. Відповідно, якщо такі команди запрошують, ці пропозиції потрібно приймати, бо іншого шансу може й не трапитись.

Колишній тренер «кельтів» Брендан Роджерс є прихильником швидкого, флангового, технічного футболу. Пригадайте його Ліверпуль або сьогоднішній Лестер. Цей нюанс мав спростити особливості шотландського футболу для слабких сторін Шведа. Але зміна головного тренера Селтіка фактично зруйнувала перспективи нашого легіонера у Шотландії.

леннон

Ніл Леннон – це класичний британський футбол, де дуже багато простоти у грі. Швед – набагато цікавіший футболіст, аби просто проходити флангом, робити навісні передачі і боротися за м’яч у підкатах. Шансів стати успішним за такої побудови гри українець не має. Це якщо називати речі своїми іменами.

Просто сидіти у Шотландії без ігрової практики немає сенсу. Леннон у цьому сезоні знову веде Селтік до чергового чемпіонства. Перспектив, що він піде із посади – не так багато. Можливо, це станеться наприкінці літа, якщо не вдасться пройти в групу ЛЧ. Все це – лише теоретично, та й до цього часу – ще півроку.

Багато хто скаже, що Швед – уже збитий льотчик, якому місце в УПЛ. На жаль, в Україні звикли так реагувати на всі невдачі земляків. Поки Світоліна та Кличко перемагали – отримували багато схвальних відгуків, коли почалися невдачі – одразу стали антигероями. Хоча та ж Еліна зараз перебудовує гру, щоб стати кращою та сильнішою.

Повернімося до футболу. Хто з гравців, які покинули УПЛ заради Європи, став успішним у своєму дебютному сезоні? Навіть суперзірки Шахтаря відверто пробуксовували. Той же Фред мав великі проблеми в МЮ. Хто там одразу згадає, скільки матчів за Евертон провів Бернард, чи у якій команді виступає найкращий бомбардир позаминулого чемпіонату Феррейра? Де Хачеріді? Що відбувається із Ярмоленком?

Річ у тому, що рівень УПЛ – не фонтан. Бути конкурентоздатним у Європі після виступів в Україні – дуже важко. Молодим гравцям знадобиться час, щоб звикнути до нових реалій. Той же Роман Яремчук у Бельгії став успішним не відразу. Багато чого залежить від адаптації футболіста до нового життя, реалій футболу і тому подібне.

швед

У молодому віці провідний захисник збірної Хорватії та київського Динамо Домагой Віда їздив у німецький Байєр. Нічого з того не вийшло. Але це не доводить, що хорват – поганий футболіст. Просто тоді він виявився неготовим до таких викликів. З часом Домагой грав у фіналі Кубка світу. Це – нормальні речі.

Невдачі Шведа у Севільї теж багато в чому були збігом обставин. Скоріше, однієї обставини – травми, отриманої в складі молодіжної збірної України, яка відібрала у Мар’яна майже рік. До цього Швед стабільно грав у молодіжці та запрошувався тодішнім тренером Унаї Емері на тренування з першою командою Севільї. Хтозна, що було б, якби не травма.

Шведу бракувало клубу-трампліну, який підготував би його до виступів у провідних чемпіонатах чи сильних командах. Бо хто б там що не казав, але Селтік чи Севілья – доволі високий рівень, не кажучи вже про чемпіонат Іспанії. На такому рівні заграти зуміє далеко не кожен.

Дорога Мар’яна до такого рівня мала бути поступовою. Гадаю, що гранди із Польщі, Чехії, Хорватії виступили б саме таким варіантом, який посприяв би адаптації до європейського футболу та реалій. Схожа мова, культура, футбол. Не настільки сильні чемпіонати, вміння працювати із гравцями та вчасно їх продати...

Якщо Шведу так і не вдасться нічого змінити у другій частині сезону, життя на цьому не завершиться. Навряд чи сам Селтік триматиметься за гравця. Сума трансферу була не такою великою. Можна подумати як про оренду, так і про повноцінний контракт з іншим клубом.

швед

Бельгійський напрямок

У цій країні вміють працювати із футболістами. Свого часу здавалося, що у Яремчука вже нічого не вийде після всіх його проблем у Динамо. Роман втратив віру в себе. Зараз же Яремчук – головний форвард збірної України та бажане підсилення для клубів із провідних чемпіонатів. За два роки – карколомний прогрес.

Роман Безус провалився у Динамо та Дніпрі. Здавалося, нічого хорошого його вже не чекає. Крок за кроком зумів себе відновити, видає чудовий сезон за Гент і стабільно викликається у збірну України.

Руслан Маліновський із талановитого гравця УПЛ перетворився у топ-зірку чемпіонату Бельгії. Зараз виступає у топ-чемпіонаті та Лізі чемпіонів, за нього заплатити серйозні гроші. Звичайно, Руслан – обдарований виконавець, але робота над його талантом у Генку також мала дуже важливе значення. Не вірю, що, залишившись в Україні, він досягнув би такого ж рівня.

Особливість роботи із футболістами у Бельгії полягає в тому, що там прагнуть розвивати гравців із прицілом на майбутній продаж у більш сильні чемпіонати. Результат важливий, але не головний. Вміння працювати із гравцями, розкривати їхній потенціал – ось головна суть. Жодних проблем із подальшими переходами немає. Бельгія під прицілом величезної кількості скаутів.

Не менш важливо, що у Лізі Жупіле грають виключно на атаку. Жодна команда не ставить «автобус», не нав'язує силову гру. Тільки атака – вона розвиває потенціал гравця.

Довіра, вміння адаптувати, розвивати, індивідуально працювати із футболістом – це те, що зараз потрібно Шведу. Я думаю, що мова може йти навіть про клуби рівня Брюгге, Гента, Генка чи Андерлехта. Кожен із варіантів може виявитися успішним. Головне, щоб сам тренер бачив потенціал у Шведі. Все інше можна надолужити.

швед

Східноєвропейський напрямок

Свого часу велися розмови, що Швед може опинитися в київському Динамо. Я навіть тепер замислювався, чи міг би Мар'ян стати корисним для команди Михайличенка, враховуючи дискваліфікацію Бєсєдіна. Але Швед – не класичний форвард, а фланговий гравець, або відтягнутий нападник. На цих позиціях у киян є свої виконавці.

Якщо говорити про інші команди, то в першу чергу на думку спадає Зоря із Віктором Скрипником, який вміє працювати із молодими гравцями та виводить їх на новий рівень. Поки все йде до того, що Зоря буде мінімум третьою в УПЛ, а отже гратиме в групі ЛЄ. Тож Швед міг би виявитися хорошим варіантом для підсилення вже у новому сезоні.

Переконаний, що українець може стати зіркою найпершої величини у Польщі. Для команд рівня Легії це було б справжньою знахідкою. Проблем з адаптацією, місцевим футболом не було б ніяких. Надто багато схожості з Україною, географічно близько до рідного Львова.

Навіть для чеських команд кандидатура Шведа має резон. Там теж полюбляють швидких і технічних гравців. Мова може йти про найсильніші клуби країни. Можна привести себе до ладу, здобути новий досвід та рівень, а потім рухатися до провідних чемпіонатів Європи.

Також я схиляюся до думки, що цікавим варіантом міг би стати перехід у Динамо Загреб. Зрозуміло, що цей клуб робить ставку на власних вихованців, але Хорватія – не така вже й велика країна. Крім того, філософія клубу із Загреба зараз трохи змінилася. Вони почали запрошувати іноземців, які можуть посилити команду.

Я впевнений, що у Динамо змогли б вирішити всі проблеми Шведа. Тут тобі і Йовічевіч поруч, і вміння працювати з гравцями та долати їхні труднощі. Доволі м'який чемпіонат, виступи у єврокубках. Зараз пішов Ольмо, тож ще один гравець атаки явно не завадив би. Навіть з іспанцем довжина лави запасних була закороткою для Ліги чемпіонів.