Для бувалого як в ролі футболіста, так і тренера Олега Блохіна є що згадати. Найкращий гравець в історії радянського футболу, який отримав міжнародне визнання в 1975-му у вигляді «Золотого м'яча», визначив ТОП-5 матчів в ролі тренера.
Варто відразу зауважити, що свої варіанти п'ятірок «най-най» опитувані кореспондентом UA-Футбол фахівці формують на підставі подій національного періоду, який бере початок з 1992 року.
Волею долі саме в цей самий час Олег Блохін перебував на землі древньої Еллади - в Греції, де трудився на посаді головного тренера пірейського «Олімпіакоса». Робота в одному з грандів грецького футболу була успішною, приносячи нашому співвітчизнику не тільки чергові титули (з цим клубом він двічі вигравав срібні нагороди, по разу ставав володарем Кубка і Суперкубка Греції), а й задоволення.
На чолі «Олімпіакоса» Блохін стояв три роки, сповна відчувши на собі всі принади тренерського ремесла - причому, як зі знаком «плюс», так і «мінус». Вболівальники «Олімпіакоса» до сих пір не можуть змиритися з тим, що всупереч їх бажанням український тренер, який їм полюбився, позбувся свого поста з волі імпульсивного керівництва клубу.
Втім, довго сидіти без роботи Олегу Блохіну не довелося. Зірку нашого футболу охоче запрошували господарі інших клубів, причому деякі з них - салонікського ПАОКа і «Іонікоса» з передмістя Афін - Нікеї неодноразово. До них він приходив двічі, а ще раз в його грецької кар'єрі був афінський АЕК. З ним своє вміння і досвід амбітний тренер і зумів реалізувати, вигравши Кубок Греції за підсумками сезону-1998/99.
Незважаючи на досить насичену тренерську кар'єру в Елладі, Олегу Блохіну хотілося проявити себе в рідній Україні - країні, що виховала його як особистість і яка подарувала європейському футболу першого з трьох українських володарів «Золотого м'яча».
Саме тому пропозиція виділити п'ять найбільш пам'ятних за всіма критеріями матчів пострадянського періоду Олег Володимирович зустрів з розумінням того, що «грецька» специфіка його кар'єри може бути не зовсім прийнятна для співвітчизників. «Це важко для наших уболівальників», - висловив припущення Блохін.
Не став акцентувати увагу він і на вояжі до ФК «Москва», де він провів всього один рік. Для українського тренера той сезон залишив двоякі враження. Згадуючи якось роботу в «Москві», він відзначив той факт, що саме в цьому клубі його контрактні умови по частині фінансів були найбільшими в тренерській практиці.
В українській кар'єрі Олега Блохіна було багато матчів, тому пропозиція кореспондента UА-Футбол сформувати свій ТОП-5 на якийсь час поставило його в глухий кут.
- Я не готовий до відповіді, так як над цією темою ніколи навіть не замислювався, - сказав Олег Володимирович. Однак коли я привів в якості яскравого прикладу «валідольний» матч 1/8 фіналу чемпіонату світу 2006 року зі Швейцарією, він зауважив: - На тій світовій першості всі поєдинки були такі. І чвертьфінальна гра з Італією мені, до речі, теж сподобалася.
Поступово увійшовши у смак приємних спогадів, наш герой тут же видав серію матчів, які по праву могли б зайняти гідні місця в його особистому хіт-параді. В його пам'яті відразу ж воскресли чотири відбіркових поєдинки - в гостях з Данією (1:1), Туреччиною (3:0) і Грецією (1:0) до ЧС-2006, а також з Англією на легендарному «Уемблі» (1:1) до ЧС-2014. Зрозуміло, не забути йому і про всі без винятку матчах фінальної частини світового Мундіалю 2006 року в Німеччині, де крім уже згаданих ігор зі Швейцарією та Італією запам'яталися і всі інші - з Іспанією, Саудівською Аравією і Тунісом. Для будь-якого тренера виступу його команди на змаганнях такого рангу дорогого коштують.
Що стосується матчів Олега Блохіна під час перебування його головним тренером київського «Динамо», то їх для вибору в категорію кращих теж вистачало. Першими серед кількох перерахованих він назвав виїзний кубковий поєдинок сезону-2013/14 з харківським «Металістом» (3:2) і зустріч сезону-2012/13 з «Зорею» в Луганську (5:0).
- Для мене всі ігри – чи то переможні, чи програшні - однаково цінні, - каже Блохін. - Ясна річ, що коли програєш, то настрій зовсім інше. Якщо ж брати по грі в цілому, то цілком може бути таке, що команда грала добре, але поступилася. Поразка від поразки відрізняється.
Остаточний варіант ТОП-5 матчів в українській тренерській кар'єрі Олега Блохіна сформувався таким чином. Правда, на третьому місці у фахівця їх виявилося два. Це як раз той випадок, коли відсіяти непотрібний з «близнюків» просто неможливо.
5-е місце. Сезон-2013/14. Кубок України.1/4 фіналу
«Металіст» (Харків) - «Динамо» (Київ) - 2:3
Чвертьфінальні дуелі в тому розіграші складалися з одного матчу, і волею жереба «Динамо» потрібно було їхати до Харкова в гості до «Металіста». Харків'яни в ту пору були серйозним суперником, грати з яким було непросто. Хлопці в тому матчі зуміли налаштуватися належним чином, проявивши свої найкращі якості в досягненні потрібного результату. Нам вдалося першими відкрити рахунок і незважаючи на незабаром пропущений м'яч у відповідь, забити в кожному з таймів ще два. Суперник же відповів одним, що допомогло «Динамо» святкувати важку перемогу. Пройшовши півфінал, в фіналі ми обіграли «Шахтар» і завоювали Кубок України.
4-е місце. 2006 рiк. Чемпіонат світу-2006. 1/8 фіналу
Швейцарія - Україна - 0:0 (0:0, по пенальті - 0:3)
Той матч українські вболівальники напевно запам'ятали надовго, адже після його закінчення було стільки емоцій! У ніч після перемоги над швейцарцями не спала не тільки вся Україна, а й ми не могли заснути до ранку. Коли дійшла справа до серії післяматчевих пенальті, вся надія була на точність гравців і досвід нашого воротаря Саші Шовковського. І вони не підкачали. Добре пам'ятаю, що кінцівку того супер напруженого поєдинку я навмисно не дивився, так як був емоційно вихолощений.
3-е місце. 2004 рік. Відбірковий турнір чемпіонату світу-2006
Данія - Україна - 1:1
Цей матч став для нашої команди першим у відбірковому циклі, і від нього залежало багато по частині психології. Перед нашою збірною, як відомо, стояла задача вийти до фінальної частини світової першості з першого місця, і це в Копенгагені було пов'язане з властивим в подібних випадках хвилюванням. Гра в Данії була непростою: вже на початку матчу ми пропустили м'яч. Однак хлопці старалися грати в свою гру, і в другому таймі Андрію Гусіну вдалося забити. Нічия на виїзді з аж ніяк не слабким суперником додала впевненості нашим футболістам і поклала початок серії успішних матчів.
2012 рік. Відбірковий турнір чемпіонату світу-2014
Англія - Україна - 1:1
Зрозуміло, поєдинок з потужною англійської збірної на «Уемблі» запам'ятався мені надовго. І не тільки тим, що він відкривав для нас відбірковий цикл чергового чемпіонату світу, але і високим реноме суперника. Чи варто говорити про його силу, якщо в складі грали такі зірки, як Харт, Джеррард, Лемпард, Дефо, Старрідж і інші. Варто віддати належне підопічним, які не знітилися у грі з англійцями і навіть зуміли першими забити. Гол-красень у заключній частині першого тайму у виконанні Жені Коноплянки пам'ятаєте? Шкода, що не вдалося використати інші можливості, пропустивши м'яч у відповідь в самому кінці гри. Було прикро ...
2-е місце. 2005 рік. Відбірковий турнір чемпіонату світу-2006
Греція - Україна - 0:1
Значення цього матчу на момент зустрічі суперників було важко переоцінити. Наша збірна перебувала в лідерах, здобувши до візиту в Грецію шість перемог і двічі зігравши внічию. Грецька збірна, яка рівно за рік до цього стала чемпіоном Європи, при гарячій підтримці трибун на своєму стадіоні прагнула домогтися успіху. Незважаючи на активність господарів, нам вдалося тримати гру під контролем. Наша команда строго діяла в обороні, і при першій же можливості відповідала гострими атаками. Хто знає, як завершився б той матч, не втечи Андрій Гусін до воріт і не забий настільки важливий м'яч у його кінцівці. Ми все ніяк не могли зрозуміти, як він туди добіг.
1-е місце. 2004 рік. Відбірковий турнір чемпіонату світу-2006
Туреччина - Україна - 0:3
Для нашої команди було дуже важливо не схибити в Стамбулі, продемонструвавши впевнену гру. До зустрічі з Туреччиною хлопці підійшли дуже відповідально, адже результат матчу мав для нас важливе значення - ми боролися не тільки за першу сходинку в групі, але і за престиж. У тому поєдинку наша команда продемонструвала одну з кращих своїх ігор у відбірковому циклі. Того вечора на стадіоні «Шукру Саракоглу» при божевільній підтримці глядачів в психологічному плані грати було важко. Проте нам вдавалося багато, і два голи в ворота суперника до середини першого тайму - зайве тому підтвердження. Контроль гри в подальшому був за нами, і це укупі з голом Андрія Шевченка під завісу дозволив довести матч до перемоги.
Вячеслав Кульчицкий
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!