Перший хет-трик «Динамо» в чемпіонатах України

Футбол України 19 Червня, 12:08 2891
Перший хет-трик «Динамо» в чемпіонатах України | 19-27
Юрій Грицина - особливий футболіст в історичному літописі київського «Динамо». За чотири роки, проведені у складі «біло-синіх», цей гравець записав на свій рахунок не один знаковий для киян забитий м'яч.

Саме з гола Грицини почалися виступи «Динамо» в чемпіонатах незалежної України - на 3-й хвилині матчу проти «Металіста» на Республіканському стадіоні динамівець відкрив лік м'ячам киян в українській національній першості. У чемпіонаті Радянського Союзу Юрій встиг відзначитися всього одним голом, зате яким - його м'яч, забитий у ворота «Шахтаря», став останній голом «Динамо» в чемпіонатах СРСР.

На цьому історичні досягнення Юрія Грицини не закінчуються. Сьогодні ми розповімо про ще один знаковий для київського «Динамо» матч, в якому він оформив перший хет-трик нашої команди в чемпіонатах незалежної України.

Перший чемпіонат України з футболу розігрувався за скороченою схемою - з березня по червень 1992 року, щоб синхронізувати його з єврокубковим сезоном і більшістю європейських першостей. 20 команд були розбиті на дві групи, переможці яких в очній зустрічі визначали чемпіона.

Рівно 28 років тому, 17 червня 1992-го, динамівці проводили останню зустріч регулярного чемпіонату - виїзний матч проти охтирського «Нафтовика». На «біло-синіх» вже не тиснув результат: підопічні Анатолія Пузача оформили достатній відрив від переслідувачів, закріпивши за собою перше місце в групі, яке означало участь у чемпіонському матчі. Господарі, у свою чергу, йшли в зоні вильоту в першу лігу, вже втративши можливість поборотися за збереження прописки у вищому дивізіоні.

Приїзд іменитого суперника викликав в Охтирці значний інтерес серед місцевих футбольних уболівальників, але при цьому на місцевому стадіоні не спостерігалося аншлагу - матч зібрав 3500 глядачів на трибунах.

Київська зустріч команд у першому колі завершилася мінімальною перемогою «Динамо» (1:0), що могло давати «Нафтовику» надію на досягнення позитивного результату в домашньому матчі. Однак різниця в класі та майстерності гравців зіграла вирішальну роль: «Динамо» перевершувало суперників у всіх компонентах, зі стартового свистка захопивши ініціативу в матчі. У масованих атаках нашої команди, яка вільно розташувалася на половині поля охтирців, брали участь навіть гравці оборони.

Раз у раз на вістрі атак «біло-синіх» опинявся Юрій Грицина, який вже в першому таймі зробив дубль. На 11-й хвилині Сергій Шматоваленко завдав потужного удару по воротах Юрія Прохорова - голкіпер «Нафтовика» відбив цей постріл, але першим на добиванні опинився саме Грицина, вивівши киян уперед. Після забитого м'яча «Динамо» не зменшувало обертів - і на 22-й хвилині Юрій подвоїв рахунок.

А свій історичний хет-трик, перший в історії клубу в чемпіонатах України, динамівець оформив у середині другого тайму - на 70-й хвилині. До того ж, за підсумками сезону-1992 Юрій Грицина став одним із кращих бомбардирів «Динамо», забивши 7 м'ячів у 13 матчах. Стільки ж забитих голів було на рахунку Олега Саленка, але нападнику для цього знадобилося більше часу - 16 ігор.

Потрібно сказати, що і гравці Охтирки створили кілька гострих моментів біля воріт Вальдемараса Мартінкенаса як до перерви, так і після, проте забити їм вдалося лише раз. На 74-й хвилині «Нафтовик», який проводив останній матч у вищій лізі, все ж зумів порадувати своїх уболівальників. Автором голу престижу став Олексій Грачов, який прийшов у «Нафтовик» перед початком сезону з «Таврії» - майбутнього першого чемпіона України, якому «Динамо» поступиться в подальшому поєдинку за перше місце.

Чемпіонат України. Сезон-1992

«Нафтовик» (Охтирка) - «Динамо» (Київ) - 1:3 (0:2).

17.06.1992. Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 3500 глядачів.

Голи: Грицина, 11 (0:1), Грицина, 22 (0:2), Грицина, 70 (0:3), Грачов, 74 (1:3).

«Нафтовик»: Ю.Прохоров, А.Єрмак, Сухарєв, Євтушок (Шуршин, 46), Матвейченко (Горох, 35), Грачов, Попович, Захаров, Піскун, В.Єрмак, Липинський.

«Динамо»: Мартінкенас, Ю.Мороз, Анненков (Квіткаускас, 46), Безсмертний, Шматоваленко, Ковалець, Матвєєв, С.Заєць, Грицина, Беца, Шаран (Волотек, 46).

Попередження: А.Єрмак (63).