Президент київського «Динамо» Ігор Суркіс дав велике інтерв'ю в ефірі телеканалу 112 журналісту Петру Мазі, розповівши про проблеми команди, призначення Мірчі Луческу, а також згадав цікаві епізоди з життя клубу.
– Чи очікували ви, що буде така реакція на призначення Мірчі Луческу?
– Насамперед я вважав, що у нас дуже розумні вболівальники і правильно оцінять цей хід. Я виходив зі спортивного принципу, в жодному разі не з політичного – як буває у нас у Верховній Раді: сидять в одній фракції, а потім переходять в іншу. Ось це, я вважаю, зрада. Адже є життєві принципи, філософії різних партій відрізняються.
А тут головний тренер працював дуже гідно в клубі нашого головного суперника, завоював дуже багато трофеїв. Він виявився вільним. Я порахував, що це буде оцінено людьми з професійної точки зору. Але у нас поки таке суспільство, що намагається все перетворити в політику. Динамо Київ – це приватний клуб.
– В опитуванні серед уболівальників 25% респондентів вважають прихід Луческу в Динамо є абсолютно нормальним, 21% – не сприймають і 36% ще не знають, як їм реагувати. Виходить, що як мінімум половина вболівальників сприймуть результат...
– Якщо будуть результати, то люди з 36% додадуться до 25%. Ба більше, якщо з 21% людей, які категорично проти, теж більшою мірою можуть поміняти свою думку, якщо будуть результати. Адже футбол – це лише результат. Футбол не можна порівнювати з бюджетом, який поширюється на різні галузі. Там завжди будуть незадоволені, адже хтось отримує більше, хтось менше. А у футболі головне – результат. Якщо буде результат, то будуть аплодувати вболівальники. Вони будуть аплодувати команді і головному тренеру. Мені оплески не потрібні. Я буду задоволений і радий тому, що команда Динамо вийшла на якісно новий рівень. Такий тренер, як Луческу, ніколи б не прийняв Динамо в непростий час: пандемія коронавірусу, фінансова складова у клубу значно гірше, ніж у Шахтаря і Зеніта – і ми про це з ним теж говорили. А він прийняв цей виклик! Він бачить талановиту молодь. Їм тільки треба дати новий стимул і вкласти в голову головне – бути переможцями. Упевнений, що у Луческу це повинно вийти.
– Я дивлюся ваші інтерв'ю, читаю коментарі хейтерів, дивлюся відео, коли збираються 25 осіб і скандують абсолютну гидоту. Наприклад, я перестав брати свою дитину на стадіон, тому що чую там кричалки з матюками. Я не можу пояснити своїй дитині, про що ці дядьки кричать...
– У клубі тисячі листів. Усі сходяться в одному – на футбол хочеться приходити, щоб отримувати задоволення. Дивитися гру, а не слухати мати і образи. Гадаю, ми ще прийдемо до того, що у нас суспільство буде таке, як на Заході. Я вже наводив приклад Моурінью, який тренував Бенфіку і Порту, Челсі і Манчестер Юнайтед, а зараз тренує Тоттенгем. Можу з повною відповідальністю сказати, що Луческу, працюючи протягом 12 років у Шахтарі, ніколи ні в чому не образив мене, футболістів Динамо та наших уболівальників.
Так, були моменти, коли мій брат працював у Федерації футболу. Ми розуміємо емоції. Але за мого брата у Федерації Шахтар 8 разів ставав чемпіоном. А якщо ми візьмемо УАФ сьогодні, то створюється враження, що для них Динамо – як червона ганчірка. Ми працюємо, поставляємо гравців до збірних різних вікових груп. Тримайте нейтралітет у всіх питаннях.
– Ще одна претензія полягає в тому, що Луческу може стати найстаршим тренером в історії Ліги чемпіонів. Мірча Луческу – живчик?
– Судячи з його характеру, спілкування, працездатності – так. Його нові помічники, Вукоєвич і Гусєв, кажуть, що у Луческу стільки енергії, що і нам би вистачило. Він не може жити без футболу. Вважаю, це удача, що він був вільний і мені вдалося його запросити.
– Коли ви вперше подумали про запрошення Луческу?
– Не можу сказати, що ми його розглядали раніше, але він входив до списку можливих тренерів, які могли б прийти в Динамо. Він дуже добре знає український футбол. Його прихід у київське Динамо створює видовищність усьому нашому футболу. Ви ж бачите, два тижні тільки про це і говорять.
Ба більше, після призначення я розмовляв із Рінатом Леонідовичем. Ахметов сказав мені найголовніші слова: Луческу – професіонал. Якби я хотів придумати для своєї команди мотивацію, то це найкраща мотивація.
У Ахметова була абсолютно нормальна реакція. Він сказав: Це твоє рішення, ти господар клубу і маєш право одноосібно це рішення приймати. Якщо ти будеш вигравати, тобі будуть аплодувати. Якщо будеш програвати – будуть лаяти.
– Чому тоді зараз так багато негативу від людей, пов'язаних із Шахтарем? Нібито Ахметов не міг благословити Луческу на роботу в Динамо...
– Ахметов ж не батько Луческу, щоб благословляти. Він просто повинен сказати, нормально це чи ні. Від Ахметова я почув, якщо це було щиро, що це буде цікаво для нашого клубу і новий виклик для його команди. Вигравши золоті медалі чотири роки поспіль, потрібно шукати мотивацію, діставати її зсередини, щоб завоювати чемпіонство вп'яте.
Наше справедливе телебачення в особі каналів Футбол вирішило або підіграти, або вони бояться, або перестаралися – я не знаю, що відбувається. Але я не думаю, що у професіоналів, які працюють на Футболі, це могло викликати щось крім позитивних емоцій. Якого футболу вони хочуть – щоб Шахтар був першим, а Динамо – на двадцять очок позаду? Тоді їх усе буде влаштовувати, будуть хвалити Динамо?
Це перший дзвіночок. Ми говоримо про спільний проект – єдиний Телепул. Коли я заявляю, що ніколи не дам транслювати домашні матчі Динамо на каналах Футбол, мене переконують, що це буде рівновіддалено, чесно і справедливо. Неможливо все це слухати, коли Метревелі каже, що призначення Луческу головним тренером Динамо – це супер. Що він підніме рівень динамівської молоді, це буде цікаво, протистояння між Динамо і Шахтарем буде справжнім, будуть повні стадіони. А потім він каже, що Мірча зробив хороший крок, написавши листа, що він вирішив відмовитися від співпраці з Динамо.
Я розумію, з якою метою Луческу написав цей лист. Побачивши, що відбувається – а я вважаю, що відбуваються не цивілізовані речі, – він дав можливість нам відступити від проекту. Але у мене досі немає сумнівів. І ми пройдемо цей шлях – сподіваюся, гідно.
– Після публікації вашого листування в інтернеті почали говорити, що Суркіс і Луческу розігрівають інтерес. Яким чином воно потрапило до журналістів?
– Я розмовляв із Мірчею. Він спілкувався з румунським телебаченням або відомою румунською футбольною газетою і показав, що про все домовився, підписав контракт, але вважає за необхідне написати такий лист, тому що бачить, що на клуб чиниться тиск. Цей лист ви всі вже прочитали. Вважаю, що я на нього дуже тактовно відповів і дав Луческу впевненість у тому, що він може приїжджати і нормально працювати.
– Мене, як вболівальника київського Динамо з 1976 року, злить, коли чую від будь-якого тренера, що у футболістів немає мотивації. Мотивація – це буква Д на грудях, мотивація – це дуже велика зарплата. Яка ще повинна бути мотивація? Чому у другому колі ми побачили характер Динамо у 25-ти хвилинах матчу з Зорею?
– Це комплексне питання. Зарплату всі отримують день у день. Насамперед це психологія. Напевно, це нерозуміння сучасною молоддю, у якому клубі вони грають.
Давайте візьмемо наші динамівські серця – наприклад, Олега Володимировича Блохіна. Він був великим футболістом. Я ходив на його матчі. Тоді квитки коштували 1-3 рублі, це були теж гроші, і мені потрібно було їх випросити у батьків. Тоді ж клуб не був у приватних руках, ним опікувався ЦК компартії і особисто Щербицький. На матчі приходило 100 тисяч уболівальників, гроші йшли в клуб. У цій команді були великі футболісти – Буряк, Веремєєв, Трошкін, Мунтян, Решко, Колотов. На жаль, багатьох із них уже немає з нами.
Мені весь час говорили – ви призначаєте динамівські серця. Блохіну було надано шанс. При покупці футболістів на 70 млн євро в одне трансферне вікно. І команда посіла четверте місце. Чому він про це не говорить?
Якщо він мені послав виклик, я б хотів відповісти. Не ображаючи його, не применшуючи його заслуг як гравця і тренера збірної. Але хотів би нагадати йому, що для того, щоб зайняти пост тренера збірної свого часу, він перейшов із комуністичної партії в СДПУ (о). Значить, він по дорозі теж когось зрадив.
Друге. Він кинув збірну через дві хвилини після розмови зі мною. Так, я був у цейтноті, мені треба було призначати когось тренером Динамо, коли я прибрав Сьоміна. Коли звернувся до Олега Володимировича, він думав рівно одну хвилину. Він не пішов, а побіг до Федерації, де зараз вірно служить. Розірвав контракт і перейшов у київське Динамо.
Команда посіла четверте місце, а він після цього прийшов до мене за компенсацією. І я її йому виплатив. Треба просто совість мати.
Справжні динамівські серця – це про Михайличенка. Ми з ним сіли і домовилися. Не було такого, що я його звільнив від роботи. Він повернеться в клуб спортивним директором. Тут працюють Заваров, Веремєєв, Безсонов, Мунтян, Біба. Це частина клубу. Справжні динамівці. Вони їздять по всьому світу, тільки в останні півроку не їздять через карантин. Переглядають гравців, іноді привозять якісних футболістів, а іноді самі футболісти не хочуть переходити в український чемпіонат або трансферна вартість не влаштовує Динамо. Люди працюють на футбол. Ось це динамівські серця. А про того, хто попрацював, не досяг результату і втік, я скажу, як говорив Лобановський: собака гавкає, а караван іде.
– Як ви вважаєте, результат усе-таки переконає?
– Людина, яка несе відповідальність за результат, – це я. Як і був відповідальним за результат, коли працював Ребров і виграв два чемпіонства. І коли Динамо за Сьоміна грало у півфіналі Кубка УЄФА і за підсумками двох драматичних матчів програло Шахтарю. Я б сказав, що по тим двом іграм вони виявилися щасливішими.
За результат відповідаю я. Тому що на сьогодні я фінансую клуб разом зі своїми партнерами. Футбол в Україні – це дотаційна річ. Сьогодні можуть прийти наші невеликі спонсори, які підтримують клуб автомобілями, бензином.
А що від мене можуть вимагати вболівальники, за яких футбольний клуб, а це я, плачу штрафи? За останні 10 років в УЄФА і Федерації було сплачено понад 600 тисяч євро штрафів. Мається на увазі і матч із Челсі, за який ми заплатили велику суму грошей, і закриття секторів і стадіону повністю. А я їх намагаюся завжди захищати. Хіба вони добро роблять рідному клубу? Коли через них ми граємо два матчі без глядачів. Або вони самі не можуть бути присутніми на виїзних матчах. Коли люди щось вкладають – вони можуть щось вимагати. А просто ходити і кричати...
– У вас є контакт із лідерами ультрас?
– Нормальні лідери, там є мудрі хлопці, які багато років підтримують клуб. Природно, вони не будуть стояти під стадіоном і щось палити. А є люди, які провокують. І у мене створюється враження, що це не робиться просто так. Але ми це з'ясуємо.
– Трансферна політика Динамо. Минулого року багато говорили про Родрігеса. Мені здається, що коли людина приїжджає сюди, насамперед її потрібно повести в клубний музей, щоб вона зрозуміла, у яку команду прийшов. Що відбувається з футболістами?
– Ми не можемо стригти всіх під одну гребінку. Той же Вербич – великий професіонал, Соль, де Пена. Карлос прийшов вільним агентом, його рекомендував Буряк. Подивилися в тренувальному процесі – Хацкевич сказав, що це той футболіст, який нам може допомогти. Виявилося, що де Пена – хороший футболіст. Ми взяли його безкоштовно і його люблять.
Той же Соль – у нього після травми не складається. Фран працює в тренувальному процесі, позитивно висловлюється про Динамо, сім'янин.
Прийшов Родрігес. Напевно, це справа тренерів і людей, які працюють у клубі. Як ви говорите, відвезти до музею, поставити його на місце. Часи, коли ми їздили і стежили за футболістами, пройшли. Коли Мілевський з Алієвим напивалися до напівсмерті. Зараз інше покоління, більше сидять у телефонах і комп'ютерах. Випивка і куріння – не серед інтересів футболістів. Молодь інша, вихованіша. Я б сказав, що скоро буде плеяда європейської молоді.
Але трапляються такі люди, як Родрігес. І починають поводитися неправильно. Клубу треба постаратися поставити його на місце або його позбутися. Ось ми на півроку віддали його до Туреччини. Він повернувся, у мене буде з ним зустріч. Вважаю, що Родрігес – сильний футболіст. Ми з ним пройдемося по його контракту, нагадаю штрафні санкції, про які він, вочевидь, почав забувати. І він поїде до Луческу. Якщо Містер побачить у його очах бажання працювати, а не гуляти, – Родрігес залишиться. Якщо ні – виставимо його на трансфер і будемо продавати.
– Про вас ходить легенда, що якщо тренер карає футболіста, то гравець може поскаржитися вам і ви можете скасувати штраф.
– Назвіть хоч один раз, коли таке було. У нас розписані штрафи за запізнення, зайву вагу тощо. Ці штрафи йдуть у скарбничку всередину клубу. На зборах гравці ходять за ці гроші в ресторани і витрачають на себе. Але коли це глобальні порушення, які були свого часу у Мілевського і Алієва, я штрафував їх, складалися всі документи з рапортами. Тоді гроші залишаються в клубі. У нас можуть говорити все що завгодно.
– Розповідають, що Суркіс сидить на трибуні і може зателефонувати тренеру з зазначенням, яку заміну провести...
– Говорив сто раз і хочу сказати ще раз. Ніколи не рекомендував тренеру когось поставити або купити. Я пропрацював із різними тренерами. Серед цих людей є скривджені, правильно? Зараз ми їх усі побачили. Нехай вийдуть і скажуть, що їм Суркіс говорив поставити того чи іншого футболіста. Я постійно їздив на тренування до єдиного тренера – Валерія Васильовича Лобановського. Мені було цікаво, я отримував величезне задоволення і навчався у нього життєвої мудрості.
– До речі, коли ви повертали Лобановського в Динамо, теж було багато розмов, що ця людина себе вичерпала...
– Про нього тоді говорили: що ви робите, ця людина вже навіть ходити не може. Сабо тоді сказав в інтерв'ю, що Лобановський прийде – і викине всіх із моста. Він нікого не поміняв. Ця команда наступного року грала у чвертьфіналі, а ще за рік – у півфіналі Ліги чемпіонів. Це була одна з трьох великих команд Динамо, які зробив Валерій Лобановський.
– Ви сказали, що Ринат Ахметов нормально відреагував на призначення Луческу, і я б сказав, що у Бориса Колесникова також були дуже тверезі думки на цей рахунок...
– Вони дивляться на такі речі професійно. Коли у нас Мораес йшов у Шахтар, я не мав претензій ні до Ахметова, ні до Палкіна. У мене були претензії до футболіста, який дивився мені в очі і говорив, що не перейде в Шахтар за жодних обставин. Або залишиться в Динамо, або перейде в інший клуб. Він міг сказати: мені дають кращі умови, тому я переходжу в Шахтар. Можливо, мені б удалося перебити цю пропозицію, враховуючи, що у нас залишався фактично один нападник. Він мене обдурив – і тільки в цьому проблема. Мораес після переходу показує якісний футбол, тим паче за нього доводиться вболівати в національній збірній. Наші футболісти грають за збірну душею і серцем, а за що грають вони – це потрібно запитати у них.
– Андрій Воробей, який працював під керівництвом Луческу, сказав, що тривожитися повинні ті, хто грає попереду, оскільки Мірча звик ставити швидку атаку. Особливо якщо прийдуть бразильці. Що буде з трансферною політикою і кому в київському Динамо доведеться турбуватися?
– Бразильці – це була філософія президента клубу. І я це знаю на сто відсотків. Він хотів будувати клуб у такий спосіб, зробив акцент на цей ринок і продовжує цей ринок продюсувати.
Що стосується мене, то ви знаєте, що сталося з клубом 2016 року, коли у сім'ї були просто нахабно забрані гроші нашим п'ятим президентом. Я говорю як воно є. Йому хотілося отримати список бажань у вигляді телебачення. Ми потрапили у важку фінансову ситуацію.
Багато хто на нашому місці закрив би на замок цей проект, але ми стали боротися і почали розвивати дитячо-юнацьку спортивну школу. У нас дуже багато талановитої молоді.
Одна з розмов із Містером полягала якраз у цьому. Він говорив, що у нас дуже талановита молодь. Він вивчив дуже багатьох. І з цією молоддю можна досягати результату. Я б хотів, щоб він почав добиватися результату завтра. А як багато часу на це буде потрібно – я не знаю.
– Як давно Луческу почав стежити за футболістами Динамо?
– Коли ми сиділи розмовляли, Луческу майже по прізвищах називав усю команду. Називав навіть хлопців з U19.
Його філософія: якщо буде хороша гідна пропозиція щодо Циганкова або ще когось – треба продавати. Я йому кажу: Містер, але у нас це ж ключовий футболіст. А він каже: Продавши Циганкова, ми даємо надію Цитаїшвілі, а за Цитаїшвілі є хтось ще. Якщо ми їх тримаємо у золотій клітці, то вони не будуть прогресувати. Ось Ярмоленко ви перетримали.
Я йому з фінансової точки зору доводив, що не перетримав. Він каже: Так, з фінансової точки зору, можливо, ви його правильно залишали. Для результатів команди. Але для самого футболіста – його потрібно було відпустити на два роки раніше. І тоді той же Циганков раніше стартував би, і сьогодні був би взагалі топовим футболістом.
Зміна поколінь і підготовка резерву – це дуже важливо. У Луческу є ця філософія, він уміє це робити. Давайте подивимося.
– Зараз з'являються новини, що Луческу просить повернути Супрягу в Динамо...
– Коли ми розмовляли з Михайличенком, він бачив, щоб Супряга і Булеца залишилися в оренді ще хоча б на півроку. Луческу після свого приходу сказав, що хоче бачити всіх футболістів. Президент Дніпра-1 Береза зараз робить хорошу роботу, ми на контакті з ним і з Русолом. Якщо якісь гравці нам не підійдуть, ми із задоволенням посилимо і Дніпро-1, і Зорю, і інші клуби. У Колос ми віддали Смирного, зараз вони просять Микиту Кравченка. Це хороші, якісні футболісти, але вони повинні грати.
У нас цього року випустилось 20 футболістів академії. І так щороку. Урожай цього року дуже хороший. Приблизно 12 гравців залишаться в структурі клубу і займуть місце в команді U19. Це хороший урожай. Буває 5-6 гравців. Решта йде в інші команди, дехто закінчує з професійною кар'єрою. Це хороші, виховані хлопці, розумні, тому що вони жили в колективі багато років.
Перед коронавірусів у нас із бази виїхало 63 українці з інших регіонів, які постійно жили в школі Динамо. Крім того, кияни постійно приїжджають з батьками на тренування. Я б сказав, що наша академія – це сьогодні машина по вихованню футболістів.
– Які завдання ставилися перед Луческу на наступний сезон? Було 20 очок відставання від першого місця...
– Гарантую, що такого більше не буде. Це збіг обставин. Ми повинні боротися за перше місце. Нехай його виграє найсильніший, але в чесній спортивній боротьбі. А не в ситуації, коли два арбітри обслуговують усі матчі клубу. Нічого поганого не хочу сказати про арбітра. Але нас судили всього двоє – Монзуль і Романов. Вони постійно під тиском. У них теж є напруга, вони можуть помилятися. На VAR було витрачено багато грошей. Але якщо ви не можете повноцінно ввести VAR, зробіть тестування. Припустимо, проведіть одну гру для Динамо, одну для Шахтаря, одну для Зорі. А через півроку підготуйте вже 10-15 суддів.
Коли я кажу своїм друзям з італійського, іспанського чемпіонатів, що нас судять два арбітри, вони сміються. Тоді потрібно зробити так: Романов судить усі матчі Динамо, а Шахтар судить Монзуль. Або навпаки. Зорю судить, наприклад, Бойко. Якщо суддя помилився в сторону Динамо, його усувають.
Я не хочу сказати, що Монзуль була упередженою. Узяти фінал Кубка України. Усі говорили, що Динамо повинно було вийти і на одній нозі обіграти Полтаву. На фінал Кубка люди виходять, як на останній бій. Я зараз говорю про справедливість у футболі. У арбітрів є VAR, але три чистих кутових арбітр не дає. Так не буває, ну, хіба що один можна не помітити. Також і видалення в Дніпрі Буяльського. Є багато моментів, які я можу навести.
Вони не розуміють головного. Сьогодні київське Динамо готує гравців для збірної. Ми і Шахтар – два основних джерела для збірних різних вікових груп. А з нами поводяться, ніби ми щось їм винні. Я їм нічого не винен. Винен своїй країні, громадянам. Винен діяти за регламентом. Якщо мені кажуть, що 25 серпня – матч за Суперкубок, а потім у період 5-6 днів я повинен віддати своїх гравців до збірної, то я їх не віддам. Не потрібно звинувачувати мене в тому, що я не патріотично ставлюся до своєї країни.
Я прекрасно ставлюся до Андрія Шевченка. Він довго грав у Динамо, потім я його дуже важко забирав із Челсі до Києва. Це символ, легенда. Так вийшло, що сьогодні Шевченко працює в збірній і виконує свою роботу дуже якісно. Так, іноді мені хочеться більше динамівців у збірній. Мені здається, що мій гравець нічим не слабший за інших. Але за результат відповідає Шевченко, і він повинен ставити того, хто на сьогодні принесе користь нашій національній дружині.
Однак, запрошуючи футболістів, він повинен зателефонувати клубному тренеру, узгодити графік. У нас прийшов новий тренер, ми проведемо дві гри, а потім на 12-14 днів повинні віддати футболістів до збірної. Не в терміни УЄФА і ФІФА. А зарплату гравцям плачу я. Мене знову звинуватять у тому, що я все про гроші. Але без грошей ти нічого не зробиш.
Тому не потрібно дорікати мені у відсутності патріотизму. Я вболіваю за національну команду, навіть тоді, коли я хочу прийти підтримати збірну, а мені кажуть, що ви не повинні тут бути, перейдіть в іншу ложу. Мова про людські стосунки.
– Динамо роками працювало в тренуваннях по одній схемі – зі зборами, з важкими навантаженнями, на тлі втоми. Зараз ви поміняли все, уперше в історії клубу запросивши іноземного тренера не з ближнього зарубіжжя.
– 90 відсотків уболівальників дорікали мені за динамівські серця. Мені говорили – треба запросити досвідченого тренера-іноземця. Я взяв Луческу, який уже 4 роки не працював у Шахтарі. Ви ж не розумієте, що у мене було в душі. Я повинен був сказати, що весь цей час я йшов неправильним шляхом. Але всі забувають чемпіонство Сьоміна, по два чемпіонства Реброва, Дем'яненка, Михайличенка. В останні роки ми не потрапляємо в Лігу чемпіонів. Зміна поколінь.
І ось – вільний такий тренер, з ім'ям, що добивався з нашим основним суперником дуже хороших результатів. Мені вдається його запросити і він погоджується. Це супер, що так пощастило. Людина знає чемпіонат зсередини. А якщо прийде іноземний тренер, то скаже – я в новій країні, мені треба все тут вивчити, зрозуміти, подивитися.
Чому у Сьоміна вийшло відразу? Він у цьому середовищі працював, дуже добре його знає. Вважаю, що Сьомін зробив ідеальну роботу в Динамо. Якби він не виявився хлюпиком, який побіг за своїми акціями в Локомотив, може, він і до цього дня працював би в Динамо. Ось він побіг, удруге увійшов у цю річку, але вже ставлення до нього було інше, навіть у вболівальників.
Ми не експериментуємо з вами, дорогі вболівальники. Я вас усіх люблю, готовий вас усіх обійняти, робити правильні речі, які ви підкажете. Але давайте дамо попрацювати людині, яка знає, як правильно працювати в цій країні. Він віддав їй 12 років. Приведи сьогодні кого завгодно, хоч Моурінью – людина повинна зрозуміти специфіку та реалії нашого чемпіонату.
Кажуть про якусь зраду. Люди з того боку теж розуміють, що протистояння буде найжорстокішим. А це те, чого я хочу. Я хочу найжорстокішого протистояння, щоб команда ставала сильнішою, навіть програючи. Тоді ми Лугано будемо обігравати. Ми ж докотилися до того, що не вийшли з групи Ліги Європи, яка була найслабшою. Це без претензій до Михайличенка. Він узяв команду, не готував її. Подзвонив мені взимку, каже: Я, напевно, буду йти. А я йому: Як? Ти ж тільки взяв команду, ми з тобою домовилися. Щось не вийшло. Можливо, не знайшов потрібний контакт.
Михайличенко – великий професіонал, великий тренер. Ну, не вийшло. Прийшов іноземний тренер, усі цього хотіли. Давай почекаємо. У нас два варіанти розвитку подій: або ми будемо аплодувати, або я піду на ешафот.
Ми зустрілися з фанатами, я їм кажу – дайте пропозицію. Щоб хтось вийшов і сказав, що я беру футбольний клуб Динамо Київ, приходжу зі своїм бюджетом, зобов'язуюсь зробити це і це. А я піду на два роки відпочину. Тому що в нинішніх економічних реаліях уявити, що хтось прийде і купить клуб, – це складно. Немає охочих витрачати свої гроші.
– Років 10 тому Динамо і Шахтар рубалися за перше місце, Металіст кілька разів був бронзовим...
– Хочу привести приклад нашого великого патріарха Маркевича, який працював у Металісті і перейшов до Дніпра. У них такі ж протистояння, як у Динамо з Шахтарем. Його сприйняли чи ні. Але він довів своєю роботою в Дніпрі, довів команду до фіналу Ліги Європи.
Інша справа, що він би говорив про свої футбольні заслуги, а не критикував би, знаючи це зсередини. Це не критика, а критиканство. Коли він говорить, що не вміємо управляти. А він працював із господарем – докерувалися? Що ж його господар продав команду – Металіст? Ярославський нічого поганого не зробив, йому запропонували гроші, він порахував, що цей проект йому не потрібен – і як бізнесмен продав команду.
Я стверджую, що з 1996 року не було жодної пропозиції про покупку клубу. Усі говорять: Треба продати. Я готовий. Розглядаю пропозиції.
Не знаю щодо дітей мого брата, але мої – точно не хочуть, щоб я залишив їм таке навантаження. Я люблю футбол, мною керує тільки це, а гроші – на десятому місці. Мені важливі результати.
Молодша дочка мене більше підтримує, а старшій уже, судячи з усього, набридло бачити батька в стресі. Вона каже: Папа, я навіть не знаю, коли тобі подзвонити. Хочу з тобою поспілкуватися, але якщо ти програв, то не розумію, як краще – зателефонувати наступного дня або зробити паузу. А молодша зі мною спілкується, б'ється з уболівальниками в Instagram.
Нікого не хочу образити. Ні Блохіна, нікого. Будьте професіоналами, а не людьми, яким дають подачку, а завтра ці люди підуть, прийдуть інші, і ви будете, вибачте, гавкати по-іншому. Залишайтеся нормальними людьми, щоб можна було зустрітися і подивитися один одному в очі. Ви ж прекрасно знаєте футбол зсередини.
Металіст був чудовим проектом, футболісти якого донині грають у Шахтарі – Тайсон і Марлос. Красніков із Ярославським провели гарну роботу. Ми грали з Металістом у тому ж Кубку УЄФА, програли в Харкові 2:3, а в Києві за рахунок виїзних голів пройшли далі. Була чудова команда. А Маркевич не захотів працювати з Курченком. Перестали платити гроші – він перейшов до Дніпра. Знову провів гарну роботу. Я ж про це говорю.
– Кривбас, Арсенал, Металург Запоріжжя, Металург Донецьк, Металіст, Дніпро, Львів...
– Я ніколи не міг собі уявити, що дві команди кануть у лету – Дніпро і Карпати. У Металісті був централізований продаж клубу, але сталося те, що сталося. Курченко кинув клуб. Хоча, будучи харків'янином, навіть утікши, він зобов'язаний був його підтримувати. Він усім показав, що для нього це була іграшка. Я не розумію. Уже наводив приклад 2016 року. У нас, як і раніше, суди, я суджуся за своє, за гроші своїх дочок, онуків свого брата.
Одній людині в особі п'ятого президента захотілося забрати у нас гроші, щоб тримати нас у заручниках. Якщо мені не вдасться це довести в наших судах, я це доведу в інших судах. Нікому не дозволено когось грабувати.
– Зараз з'являються нові клуби, Колос створив сенсацію, у першій лізі йде страшна битва за вихід в УПЛ...
– Там не битва, там війна. Вони не хотіли чемпіонат, повинні були зайти три клуби без спортивного принципу. Я сказав, що в цьому шоу брати участь не буду.
Більше того, перед початком сезону я розповім, хто у нас ставить суддів. Нехай Костюченку гикнеться. Не буде він називати тих чи інших суддів, які судитимуть матчі. І ми доведемо, що так воно і є.
Нам каже, що Лучі керує суддівством. Ні, це не Лучі. Це Костюченко керує суддівством. Негідник, якого виростив я в цьому клубі.
І ось ці протести – ми теж будемо знати, хто це робить. Ми нікому нічого не подаруємо. Будемо боротися – цивілізовано, на футбольному полі.
– Чи вірите ви, що в нашій країні все буде добре? Чи вірите в Україну?
– Я вірю в те, що повинна закінчитися війна. Шкода наших пацанів, які гинуть за свою країну. Ми, як клуб, робимо величезну роботу. Не хочу себе рекламувати. Хтось робить більше, хтось – менше. Ми допомагаємо нашим пораненим, нашим воїнам АТО, які потребують цієї допомоги. Крім цього, проводимо різні змагання, надаємо свої поля та інфраструктуру. Робимо все можливе, щоб у нашій країні запанував мир.
Але я все одно вважаю, що потрібно сідати за стіл переговорів і постаратися зберегти якомога більше життів. Потім нам доведеться за кожне життя відповідати. Треба домовлятися. Так, треба показувати свою силу, якщо на тебе нападають і твоє забирають. Ти повинен стояти на смерть. Я це все розумію. Але треба сідати і закінчувати цю війну. Коли ми закінчимо війну, гадаю, економіка у нас підніметься. У країні, що воює, ніколи не було сильної економіки. Ми знаємо, з ким треба домовлятися. З цими найманцями, з росіянами. І припиняти цю війну.
Розшифровка інтерв'ю: офіційний сайт ФК Динамо.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!