«Гравець на 40 мільйонів». Що кажуть про Жерсона в його колишньому клубі?

Динамо Київ 17 Вересня, 21:04 5816
«Гравець на 40 мільйонів». Що кажуть про Жерсона в його колишньому клубі? | 19-27
У легіонера «Динамо» надзвичайний талант, але й дуже складний характер, що проявилося вже давно.

Жерсон Родрігеш - це ім'я напевно пам'ятає багато хто з уважних нідерландських уболівальників, оскільки якихось три роки тому цей футболіст виступав за «Телстар» з міста Велсен. Втім, історія перебування люксембуржця в Нідерландах нагадує той ще атракціон...

Ймовірно, це був прохолодний осінній день, десь восени 2017 року. Для різноманітності тренер «Телстара» Майк Снуі (в 2015-му він недовгий час відробив спортивним директором запорізького «Металурга» - прим. О.С.) вивів свою команду попрацювати на пляжі. Піт Бутер, який працював на той час спортивним директором «білих левів», заливається від сміху, розповідаючи одну з історій того часу: «Через півгодини Снуі сказав: «Добре, хлопці, ми закінчимо сесію десятьма спринтами». Потім до нього підійшов Жерсон і пробубонів: «Тренер, сьогодні без спринтів». «Давай, Жерсон, ми закінчимо тренування десятьма спринтами», - повторить Снуі. Але Родрігеш наполягав, йому не хотілося напружуватися. Для нього ці прискорення були не дуже-то й потрібні, адже він і так був досить швидкий і сильний. Снуі збожеволів, бо інші футболісти теж бачили і чули все, що відбувається. Адже якщо тренер погоджується з небажанням гравця робити те, що він від нього вимагає, то потрапляє відверто в погану ситуацію».

За словами Бутера, це один з яскравих прикладів поведінки Родрігеша в ті шість місяців, протягом яких він був гравцем «Телстара».

У будь-якому випадку, це був чудовий союз між гравцем збірної Люксембургу та клубом з Велсена. Жерсон народився в португальському Прагалі, неподалік від статуї Ісуса Христа, що буквально спостерігає за Лісабоном. Перші десять років свого життя Родрігеш ріс без матері, яка залишила сина на бабусю, щоб побудувати майбутнє в Люксембурзі. Коли хлопчик нарешті возз'єднався з матір'ю у Великому Герцогстві і вперше почав грати в футбол, то незабаром стало ясно, що він надзвичайно талановитий. Представники «Меца», розташованого в годині їзди від Люксембургу, домовилися з Родрігешем, і той перебрався в їхню молодіжну академію. У стані «темно-бордових» Жерсон сформував атакуючий дует з Максвеллом Корне, проте потім шляхи цих двох нерозлучних друзів розійшлися. У той час, як Корне зумів дорости до переходу в «Ліон» і стати гравцем збірної Кот-д'Івуару, Родрігеша через три роки відправили назад в Люксембург. У «Меці» хотіли, щоб вихованці академії, крім футболу, робили акцент і на отриманні освіти, але португаломовний Жерсон в цьому успіху не досяг.

Повернувшись в Люксембург, Родрігеш опинився в школі-інтернаті для підлітків, які погано вчилися, через що звернули з правильного шляху. Багато хто з вихованців цього закладу встиг побувати на кримінальній доріжці, звідки їх спробували повернути в суспільство дорослі. У Драйборні він знайшов роботу, практикуючи навички тесляра, а ще займався бодібілдінгом і знову відновив гру в футбол в команді другого дивізіону «Свіфт Есперанж». Через свою репутацію Родрігешу було непросто просуватися вгору, але через «Уніон 05» та «Расінг Уніон» він все-таки пробився до лав семиразового чемпіона країни «Фоли», де опинився влітку 2016 року. На стадіоні «Еміль Майріш» Жерсон перетворився в футболіста збірної Люксембургу, а потім звернув на себе увагу «Телстара».

Піт Бутер працював скаутом в «Саутгемптоні» з 2012 року, поєднуючи це з посадою спортивного директора «Телстара», яку покинув лише влітку минулого року. На одному із зібрань скаутів в Англії до Піта підійшов французький колега і заговорив з приводу Родрігеша. «Це не варіант для «Саутгемптона», але для «Телстара»він буде дуже хороший», - сказали Бутеру. «Що ж, в цьому він був правий. Ми зі Снуі поїхали подивитися на Жерсона на матч між Нідерландами та Люксембургом, який проходив на «Де Кюйпі». Він зіграв дуже добре, після чого ми поїхали вже в Люксембург, щоб переконати Родрігеша перебратися в наш клуб. Ми пояснили, що він може опинитися в більш сильному чемпіонаті, але для цього йому необхідно буде попрацювати. «Телстар» платить за футболістів або мало, або взагалі нічого - цей факт прекрасно відомий. Агент Жерсона загорівся ідеєю, і вмовив футболіста переїхати в «Телстар» за дуже невелику плату. Нам довелося заплатити 10 тисяч євро «Фолі» в якості компенсації», - згадує Бутер.

Якщо зараз запропонувати Бутеру озирнутися назад, то він зрозуміє: щось в цій справі з самого початку пішло не так, адже дивувала легкість, з якою «Фола» відпустила футболіста, що встиг зіграти 4 матчі за національну збірну. «Крім того, до цього він неодноразово змінював клуби в самому Люксембурзі. Незважаючи на його якості і заграність у збірній, цей клуб чомусь дуже легко відпустив його до нас. Мені завжди здавалося, що тренери тих команд, де грав Жерсон, не були дурнями. У цьому був якийсь сенс», - каже Бутер. У той же час той перехід люксембуржця Піт називає «типовим рішенням для «Телстара». «Ми повинні були шукати можливості, і використовувати їх. Наприклад, мені вдалося підписати Роді де Бура та Йєрді Схаутена тільки тому, що у «АДО Ден Хаага» були проблеми. У такому клубі, як «Телстар», ви повинні користуватися ситуацією, щоб мати хоч якийсь простір для маневру в майбутньому», - пояснює Бутер.

Мауро Мауріані, керівник «Фоли», після відходу Родрігеша заявив, що поведінка футболіста не завжди була зразковою, і незабаром ця істина розкрилася вже в Велсені. «Він відмінний футболіст, не сумнівайтеся в цьому. Він був надзвичайно хороший для «Телстара». Але він виявився трохи ненормальним. Доброзичливий і милий хлопчик, але іноді у нього йшла земля з-під ніг. Якби він жив і тренувався нормально, розумно і з хорошим настроєм, то зараз міг би грати десь в Бундеслізі. Тоді він ніколи в житті не був би в «Телстарі». У нього великий потенціал, тому що Жерсон блискавично швидкий, володіє технікою, дуже сильний фізично і має якості в завершенні атак. Але іноді він буває дивним хлопцем», - каже Бутер.

Коли Піта запитують про приклади дивної поведінки Родрігеша, то виникає ще одна смішна історія, крім вже озвученої пляжної. «Він був популярним серед наших фанатів. Пам'ятаю, як за тренуванням спостерігав маленький хлопчик років одинадцяти, і йому явно хотілося отримати футболку Жерсона. Раптово Родрігеш припинив тренування, відійшов до краю поля, взяв футболку, яка йому не належить, поставив на ній свій підпис, передав хлопцеві і знову продовжив тренування. Це правильна поведінка? Ні, насправді це дуже мило. Але, по-перше, він, по суті, вкрав чужу футболку, а по-друге, хіба правильно для професіонала кидати тренування?» Бутер зітхає і продовжує: «Він був дуже дивним хлопцем у питанні вчинків. Іноді він міг тільки працювати з м'ячем, йому не хотілося боротися і брати участь у відборі. Ніхто не хотів бути з ним в одній команді на тренуваннях, хоча всі гравці вважали його відмінним футболістом і хорошим хлопцем. Але ти б програвав, якби був з ним».

У перших восьми матчах за «Телстар» Родрігеш забив двічі, але також отримав червону картку. У домашній грі проти «Дордрехта» він вийшов на поле за п'ятнадцять хвилин до кінця за переваги своєї команди в рахунку (3:0), але всього через вісім хвилин був вилучений з поля за удар суперника ногою. Підсумок: дискваліфікація на три матчі. «Це його влаштовувало. Час від часу він поводився дивно, тому Снуі не міг його зрозуміти. Якщо щось включалося в голові Жерсона, то він ставав небезпечним для оточуючих», - говорить Піт Бутер.

За його словами, «Телстару» більше не вдалося зберігати Родрігеша в складі після нічиєї між Люксембургом і Францією (0:0), коли нападник після красивого ривка пробив у штангу.

У наступні дні офіс «Телстара» був заповнений дзвінками. Всі хотіли дізнатися про Жерсона Родрігеша. Сам футболіст пообіцяв перед камерами, що буде виблискувати і проти Швеції через місяць, і особисто дасть шанс Нідерландам пройти кваліфікацію на чемпіонат світу 2018 року.

Але все склалося зовсім інакше. Зі Швецією Родрігеш вийшов на заміну після перерви, так і не зумівши увійти в гру, а його команда розгромно поступилася (0:8). «Так часто траплялося з обіцянками Жерсона. Снуі присилав його до мене рази чотири. Я з ним розмовляв. Завжди були сльози та обіцянки стати великим професіоналом. Але цього не відбувалося. Його не можна було тримати далі, адже я не помічав поліпшень в його поведінці. Він був дуже непостійним. У мене склалися чудові стосунки з його агентом, дуже хорошим хлопцем, який багато чого робив заради кар'єри Жерсона. Ми обговорили, що пора підшукати для хлопця інший клуб, а тому залишилися задоволені, коли нам вдалося повернути гроші і навіть трохи заробити», - продовжує ділиться спогадами від роботи з Родрігешем Бутер.

Після 12 матчів за півроку в «Телстарі», Жерсон перейшов у молдавський «Шериф». У клубі з Тирасполя люксембуржець провів рік, перш ніж податися в японську «Джубіло Івату». Найбільш серйозний крок в кар'єрі Родрігеша стався ще через півроку, коли київське «Динамо» привезло футболіста в Україну за 2 мільйони євро і підписало з Жерсоном контракт на п'ять років. Зі спортивної точки зору, його перехід в «Телстар» нині здається справою дуже далекою, але поведінка люксембуржця, схоже, не сильно змінилася.

Наприклад, вже після півроку роботи в «Динамо» Родрігеш зіпсував відносини з головним тренером Олексієм Михайличенком, який нещодавно покинув цей пост.

Незрозумілий спалах гніву в програному матчі «Шахтарю» (1:2) з боку Жерсона, а ще зловживання алкогольними напоями і бійка з Віталієм Буяльським на тренуванні, призвели до від'їзду на правах оренди в «Анкарагюджю» вже в січні. З 6 голами і 2 асистами в 11 матчах Жерсону вдалося справити враження в Туреччині, але він не зіграв останній матч сезону проти «Галатасарая». Причина банальна для кар'єри Родрігеша - бійка з одноклубником Анте Кулушичем на тренуванні.


Анте Кулушич после драки с Жерсоном Родригешом.

Вочевидь, безперервний потік різних інцидентів міг би призвести до того, що «Динамо» відмовиться від Родрігеша. Але новий наставник команди Мірча Луческу в перших матчах сезону звернувся до послуг 24-річного футболіста збірної Люксембургу.

Бутер досі регулярно підтримує зв'язок з агентом Родрігеша, і він завжди запитує, як поживає колишній форвард «Телстара». «Все добре, тепер він, здається, веде себе нормально», - наводить Бутер відповідь агента. Але такі слова не зовсім відповідають тому, що відбувалося з Жерсоном останнім часом. «Ніколи не знаєш, чи бачать футболісти світло попереду. Родрігешу вже скоро 25 років, так що все ще можливо. Він повинен грати і показувати себе. Якщо переглянути його успішні дії, то можна подумати, що перед вами світова зірка. Але проблема в тому, що таких набереться лише на півгодини в його кар'єрі. У Жерсона є всі якості, щоб виходити на новий рівень. Якщо він навчитися їх реалізовувати, то це гравець на 20, 30 або навіть 40 мільйонів доларів. Але на практиці у нього не все виходить. Родрігешу пора ставати професіоналом. Наприклад, такий футболіст, як Франк Корпершук, як і раніше, грає в першій команді «Телстара», хоча йому вже майже 36 років. Але він все ще хороший і знаходиться в прекрасній формі. Жерсон повинен дивитися на таких людей, і аналізувати, як вони розвивають кар'єру, наскільки старанно тренуються, і серйозно працюють над поліпшенням своїх навичок», - дає пораду Бутер своєму колишньому підопічному.

Проте, екс-спортивний директор «Телстара» ніколи не забуде співпрацю з люксембуржцем: «Жерсон Родрігеш - найяскравіший футболіст, якого я коли-небудь приводив в «Телстар». Не найкращий, тому що він не домігся багато чого. Ті ж Схаутен, де Бур чи Мохаммед Осман домоглися набагато більшого. Але те, як Жерсон зумів себе проявити з ходу... Так, він був найяскравішим»...