Район номер дев'ять. З ким ворогує «Ференцварош» і чим відомі його фанати

Світовий футбол 8 Грудня, 20:14 401
Район номер дев'ять. З ким ворогує «Ференцварош» і чим відомі його фанати
Про дислокації, вболівальників і дербі «Зелених орлів».

Ференцварош - це дев'ятий район Будапешта, який розташований в самому центрі міста. Вся столиця Угорщини поділена на три величезні локації, які раніше вважалися самостійними містами: Буда і Обуда знаходяться на західному березі Дунаю, а Пешт розкинувся на східній стороні річки. Ференцварош знаходиться в Пешті.

Футбольний клуб «Ференцварош» - найтитулованіша і найпопулярніша команда країни. Це єдиний угорський клуб, який перемагав в європейському турнірі (Кубок ярмарків 1964/65, нехай Союз європейських футбольних асоціацій і не вважає його офіційним попередником Кубка УЄФА); в складі «Ференцвароша» всю свою кар'єру провів єдиний угорський володар «Золотого м'яча» Флоріан Альберт. Символ клубу - орел, тому команду називають «Зелені орли» або просто «Фраді».

Район номер дев'ять. З ким ворогує Ференцварош і чим відомі його фанати - изображение 1

Само собою, «Ференцварош» бере активну участь в головній футбольній битві країни: в «А Дербі» він змагається з «Уйпештом». «Уйпешт» - команда з однойменного району Будапешта (діскріт номер 4), вкрай успішна в тридцятих і сімдесятих роках минулого століття. Уйпешт був селом, включеним до складу угорської столиці тільки в п'ятдесятих роках, тому вболівальники «Фраді» називають саппортерів «Уйпешта» селюками.

«А Дербі» часто супроводжується бойовими діями фанатів, які зазвичай проходять на станції метро «Уйпешт-Кезпонт», тому в дні матчів між «Ференцварошом» і «Уйпештом» величезна кількість представників будапештського поліції патрулюють метро. Ще одне підґрунтя протистояння - в той час, коли Угорщина будувала соціалізм, «Уйпешт» практично належав Міністерству внутрішніх справ, а «Фраді», що не підпорядковувався силовим міністерствам, вважався командою опозиції.

Ще більш старий суперник «Ференцвароша» - столичний МТК. Це протистояння носить назву Örökrangado («Вічне дербі») - і повірте, це найпростіше слово мадярською, яке ви чули: принаймні, його хоча б можна вимовити.

МТК відноситься до Будапештського району Йожефварош (восьмий діскріт) - з одного боку, це центр міста, але з іншого - в Йожефвароші мало хто мріє оселитися: він соціально неблагополучний і надзвичайно криміногенний. Крім того, в районі номер 8 живе безліч циган, яких столичні жителі відверто побоюються.

Перукар Дьюла Бендековіч, який в 1931-му році придумав визначення «Örökrangado» для місцевої спортивної газети, в своєму інтерв'ю розповідав, що битва між «Ференцварошем» і МТК стала такою знаковою в тому числі і через традиційний антагонізм районів Ференцварош і Йожефварош.

В соціалістичні роки МТК перебував під протекторатом УДБ, Управління державної безпеки, співробітники якого славилися нелюдською жорстокістю (підозрюваного офіційно дозволялося катувати до 18 місяців). Угорський народ настільки сильно ненавидів удебешників, що активісти відкрили на них справжнє полювання під час Угорського повстання 1956-го року. Якщо співробітника УДБ ловили на вулиці, то народні маси просто його лінчували на місці. Таким чином в дні Угорської революції були вбиті щонайменше 37 офіцерів управління.

Район номер дев'ять. З ким ворогує Ференцварош і чим відомі його фанати - изображение 2

Суперництво «Ференцвароша» з «Гонведом» - зараз, швидше, данина історії. «Гонвед» з 1949-го року вважався командою Міністерства оборони. Клуб отримував державну підтримку і був базовим для «Золотий команди», легендарного ростера збірної Угорщини п'ятдесятих років минулого століття під управлінням Густава Шебеші. «Гонвед» базується в 19-му районі Будапешта, який називається Кишпешт.

Вболівальники «Ференцвароша» - в основному праві націоналісти. Основні групи: Green Monsters, Stormy Scamps і Kettes szektor. Остання - це легендарна банда, оскільки, вона, по суті, була першою в угорському навколофутболу хуллз-групою. «Двійки» (Kettes szektor означає «Другий сектор») виробили і певний кодекс поведінки, яким, в тій чи іншій мірі, згодом керувалися усі будапештські хулігани: наприклад, вони ніколи не нападали на вболівальника противника, якщо він був один.

Організований саппорт «Ференцвароша», незалежно від приналежності до фірм або мобів, часто називають B-Közep ( «Сектор Б»).

«Ференцварош» - одна з європейських команд, яку найбільше штрафують в XXI століття, і практично у всіх покараннях винні надзвичайно активні фанати «Фраді». Основні звинувачення: хуліганізм (зіткнення як з уболівальниками інших команд, так і з поліцією) і расизм. Вони постійно були проти всіх: проти команд, які підтримуються державою, проти системи, проти нав'язуваних ідеалів.

Агресія завжди була рушійною силою шанувальників «Фраді». В районі номер дев'ять інакше і не виживеш.

Алекс Маннанов